Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » A helyesírás ma miért kiváltság? fórum

A helyesírás ma miért kiváltság? (beszélgetős fórum)


1 2 3 4 5
89. unom (válaszként erre: 86. - Hentzi)
2021. dec. 29. 11:18
De ebből miért következik az, hogy nem figyelsz a helyesírásra?
88. loch ness (válaszként erre: 87. - Csemár)
2021. dec. 29. 11:14

Az utolsó mondatoddal mélységesen egyetértek. Sokszor van sértődés abból, hogy valaki nem érthető kérdést tesz fel, és amikor valaki viccesen rávilágít erre, akkor megsértődik... Pl. emlékszem, volt itt egy olyan kérdés, hogy "Hogyan szoktassam le a kiskutyát arról, hogy ne pisiljen a szobában?" Valaki írta neki, hogy erről miért akarná leszoktatni, addig örüljön, amíg így van :) Az illető meg nem értette, miről van szó...


Egyébként a diszlexiások valóban más tészta, de annyi diszlexiás nem létezik két bolygón sem, ahányan helytelenül írnak...

87. csemár (válaszként erre: 81. - Hentzi)
2021. dec. 29. 11:07

Háttt... igazad van, a szlenget nem mindig "vágom", a magyart se, még kevésbé az angolt. :-D

Az igazi Nagy Vicc pedig tudod mi énszerintem?

Az, amikor azért támadnak rá valalkire csőstül, mert tisztelettel van a helyesírás iránt.

Pedig, ahogy alább magad is írtad, ez "valahol" annyit jelent csupán, hogy igyekezzünk úgy beszélni, írni, hogy azt meg is tudja érteni az, akihez szólunk.

86. Hentzi (válaszként erre: 83. - Unom)
2021. dec. 29. 11:06

Részválaszom van.


Sokan hozzászoktak az okostelóhoz és annak az auto javító progijához.


A másik, hogy nincs már igény igényesnek lenni.

Fogadjunk, ezt így még nem láttad leírva!


"Mindenkinek" ott van a kezében a könyv (telefon), de senki nem nyitja ki. Én elég vizuális alkat vagyok. Minek adok könyvet egy olyan ember kezébe, aki tud olvasni, de tudom róla, hogy soha nem fogja kinyitni!?


Mert nem a könyv számít, hanem aki mellette ül. Annak minden gondolata és megnyilvánulása. Üdv a 21. században!

85. dafke (válaszként erre: 82. - Loch ness)
2021. dec. 29. 11:05

Köszönöm. Kedvencek között a helye. (Látod, nem azt írtam, hogy 'bekedvenceltem', íjj, arról is milyen jót lehetne vitázni. :)))

Nagyon tetszett ez a "mit értesz alatta vagy rajta", most is tanultam valamit. Megtanultam, hogy ezt is rosszul használom, de egyszerűen nem jönne ki a számon a "mit értesz rajta". Értem én, hogy rajta, nem alatta, azt is értem, hogy nyaktekerészeti mellfekvenc, mégsem jön a számra.

Oda se neki.

84. andi6020 (válaszként erre: 80. - Libikóka)
2021. dec. 29. 11:00
:(
83. unom (válaszként erre: 81. - Hentzi)
2021. dec. 29. 10:57

Erre te tudsz válaszolni.

Miért nem teszed meg?

2021. dec. 29. 10:52

Nekem azért felcsillant a remény ebből a fórumból, hogy vannak még emberek, akik ismerik a magyar nyelv alapjait. Mert a legtöbb hozzászólásból (az egész netet gondolom, nem csak ezt a fórumot) nem úgy néz ki...


Egyébként sokszor korrektúrázok szövegeket (cikkeket, könyveket), és nem olyan egyszerű dolog a helyesírás. Sok gyakorlattal lehet elsajátítani, nem elég a szabályok bemagolása. Szoktam néha engedékeny is lenni (pl. ha De-vel kezdődik a mondat, de csak úgy állja meg a helyét a mondanivaló, akkor van, hogy ott hagyom. Vagy egy olyan szó esetében, amire háromféle szabály is illene. Olyankor szoktam élni azzal a szabállyal, hogy a magyar nyelv rugalmas, és helyenként, indokolt esetben van helye az egyéni döntésnek. Persze nem úgy, hogy ly-nal írnám a papagájt...


A "de viszont" tényleg vörös posztó a magyartanárok szemében, mint ahogy minden más értelmetlen duplázás is. Meg az is, hogy a "nemcsak" után nem "de" jön, hanem "hanem is". Plusz "mit értesz alatta" az germanizmus, az lenne a helyes, hogy "mit értesz rajta". Igaz, ez utóbbiak már nem helyesírási, hanem nyelvhelyességi kérdések. Az alapokat viszont mindenkinek tudnia kellene. Ezzel is megtiszteljük a nyelvünket és a másik embert. És igaz, hogy legalább próbálkozni kellene. De mondjuk minden vesszőbe vagy félreütésbe nem kell belekötni, hányszor bosszankodom, hogy gépelés közben kifelejtettem a vesszőt a "hogy" elől. Hozzászólásban ez nem vészes, komolyabb írást meg úgyis többször átolvas az ember és észreveszi.


Korrektúrázásnál az angol nyelvből átvett nyelvtani jelenségek mennek az agyamra: az "én" nagybetűvel, a "20 vagyok" - ez angolul oké, de magyarul kell, hogy 20 éves, 20 kiló, vagy micsoda... Van még egy ilyen, csak most nem jut eszembe.


Kicsit csapongok, de mindjárt befejezem. Szóval gyakorolni pl. azért is kell, mert különben az ember nem feltétlenül találja ki magától, miért van az, hogy a cserkésztábort egybe kell írni, a lovas tábort meg külön... És a Word-ben lévő program sokszor helyes dolgokat is aláhúz, tehát az sem mérvadó.


Nem tudom, mennyien ismeritek, de az MTA online helyesírási oldala nekem nagy segítségemre van, mindenkinek ajánlom:

[link]

81. Hentzi (válaszként erre: 75. - Csemár)
2021. dec. 29. 10:51

Tudod, hogy mi a vicc az egészben?


Én beszélhetnék gettó szinten is. Eléd állhatnék úgy, hogy soha az életben azelőtt mi ketten nem találkoztunk, azt sem tudtad, hogy a világon vagyok. Aztán hót totál szlengben is elcseveghetnénk egymással, ha mindketten ismerjük azt a nyelvet. De ha te pl. másra váltanál, mondjuk a hivatalos magyarra, és én azt nem ismerném, csak annyit mondanék kb., hogy nem vágom a vakerod. Nincs közös valóság. Amivel még nem is lenne probléma. De, tényleg nem.


Tudod, mi van?

Hogy itt az interneten a legtöbb ember a hivatalos magyar szavakkal kommunikál egymással, vagy legalábbis próbál. És valahogy mindig a helyesírás lesz a partizán téma, a téma lényegét érintőlegesen.


Nem, ez nem véletlen. Szóval, ezért időszerű MÉG MINDIG a kérdés, hogy azok, akik megtehetnék, hogy helyesen írjanak, miért nem teszik meg.


Sör, bor, pálinka, csússzon le a torkunkba!

2021. dec. 29. 10:47
Ó ha itt lenne Guruljka.
79. csemár (válaszként erre: 72. - Hentzi)
2021. dec. 29. 10:44

A nyelvi szabályok és a helyesírási szabályok - ez két különböző dolog.


"Kis túlzással"???

Semmi túlzást nem látok abban, se megerőltetést, hogy valaki megismerje ezeket a szabályokat. Naprakészen.


Itt:

[link]

78. Hentzi (válaszként erre: 74. - Vigyefene)
2021. dec. 29. 10:42

A helyesírás nem azért van, hogy szórakoztasson, vagy ilyesmi.


Egyáltalán miért kellet létrehozni olyat, hogy helyesírás szabályai??? :D


Vannak ezek a szabályok, és hányan használják!?

k*rva kevesen. :D


A szabályozás a folyamatok gördülékenyebbségét hivatott szolgálni, már ha a felek tartják magukat hozzá. Lehet ezt szlengben is csinálni, csak azzal egy fennakadás van csak: azt nem tanították az iskolában, maximum megemlítették, hogy van olyan is.


Aztán tirarira...

77. Bless the child (válaszként erre: 73. - Hentzi)
2021. dec. 29. 10:41
Én eddig se háborogtam
76. tumbo2 (válaszként erre: 70. - Bless the child)
2021. dec. 29. 10:39
az és főszerkesztője volt a gyerekkori szerelmem.a nagyapáink barátok voltak.szóval,ha az igekötőt stb.helyesírási versenyt is nyertem.sajnos már sokat felejtek,70 éves koromra.
75. csemár (válaszként erre: 68. - Hentzi)
2021. dec. 29. 10:38

Nem nekem szól, de engedtessék meg, hogy beleszóljak...

A decibelekkel nem egyezem, bár magyartanár vagyok, igaz, nyugdíjban.


Szerintem a nagy helyzet az, hogy a nyelv, a nyelvhasználat folyamatosan és dinamikusan változik, a helyesírási szabályok kanonizált rendszere pedig kényelmesen kullog utána. 10-20-30 évenként a nyelvészek megbeszélik, eldöntik, hogy mit kell ezen a szabályrendszeren változtatni, hogy igazodjanak a szabályok a nyelv(használat) változásaihoz.

Ezt aztán, ha írásban fejezzük ki magunkat, vagy méltányoljuk aztán, vagy nem.

74. vigyefene (válaszként erre: 68. - Hentzi)
2021. dec. 29. 10:38

Pl. én 49-éve disszidáltam, tehát el vagyok maradva.

Megjegyzem még azt, hogy a kis Magyarországon is van sok tájszólás. Akik a születés helyük közelében maradtak, azoknak nem tűnik fel.

73. Hentzi (válaszként erre: 70. - Bless the child)
2021. dec. 29. 10:37

Ha elérhetnélek téged az Élet és irodalomban, akkor ott írtam volna.


Így meg vagy békülve? ;)

72. Hentzi (válaszként erre: 64. - Csemár)
2021. dec. 29. 10:34

Ott vannak a nyelvi szabályok.


Tök oké.


Kis túlzással bárki megismerheti.


Tök oké.


Mégis kevesen ismerik és használják.


Akkor, mégis csak kiváltság, de valóban egy másik értelemben. Eleve, maga a kérdésem a te megvilágításodban kellene teljes képet nyerjen. Most bárki elolvashatja.

71. vigyefene (válaszként erre: 65. - Napsugár8)
2021. dec. 29. 10:32
Pici faluban születtem, és jártam általános iskolába. 14-éves voltam amikor Budapestre költöztem. Próbáltam alkalmazkodni, és beszélni ahogyan a "bennszülöttek". Amikor haza látogattam ,azt mondták, "milyen Pestiesen beszélsz".
70. Bless the child (válaszként erre: 63. - Hentzi)
2021. dec. 29. 10:32
Végülis alkottál magadról egy képet. Javaslom, hogy az Élet és irodalom című folyóiratot olvasgatsd vagy publikálj ott. Nekünk te túl elérhetetlen vagy, túlszárnyalsz mindenkit a fennkölt intelligenciáddal. Nem először írom, hogy ez itt az unatkozó háziasszonyok játszótere elsősorban.
69. unom (válaszként erre: 63. - Hentzi)
2021. dec. 29. 10:31

Ha neked fontos, akkor miért állsz vele hadilábon?

Értem.

68. Hentzi (válaszként erre: 62. - Vigyefene)
2021. dec. 29. 10:29

Naaah, lapos Föld... Jöhet! Tetszik! Látom, vágod a témát.

Éssel kezdünk mondatot. Helytállóbb úgy fogalmazni, hogy nem szalonképes. De, szalonba te se' sűrűn jársz.


Én sem.


De viszont. Ha ezt egy magyar tanár meghallja, 160 decibellel kaparja a táblát. Ez sem magyaros, nem szalonképes, mégis diplomások ezrei használják, rutinszerűen.


Nah, ilyenkor mi van???

67. Napsugár8 (válaszként erre: 65. - Napsugár8)
2021. dec. 29. 10:28
Bocsi: "meg az belénk verték..." = meg az iskolában belénk verték...
66. forrest2010 (válaszként erre: 62. - Vigyefene)
2021. dec. 29. 10:28
... na + ha az ember esetleg magáról beszél ? akkor nem írja nagy betűvel az Én-t / és nem kezd minden újabb szöveget 3 pöttyel @@@@@@ mint "ecceri " /én/ de elnézem magamnak , mint a mondat végi szomorú v a vigyorgó jeleket @@@@@@@@@@
65. Napsugár8 (válaszként erre: 62. - Vigyefene)
2021. dec. 29. 10:26

Meg az belénk verték a különböző helyesírási szabályokat, mint pl:

- vessző nélkül nem lehet hogyozni

- a múlt idő jele mindig két t

- a jelzőt a jelzett szótól mindig külön írjuk...

De ma már az iskolákba olyan sok új ismeretet kell megtanulniuk a diákoknak, másrészt az okos-telefonokon az üzenetek írása sem igazán jelez, ha hibázunk. Ez van.

64. csemár (válaszként erre: 1. - Hentzi)
2021. dec. 29. 10:26

Nem kiváltság. Ma sem az. Pontosan, részletesen lefektetett szabályai vannak.

Csak sokakat még annyira sem érdekelnek ezek a szabályok, hogy igazodjanak hozzájuk, nemhogy betartsák őket.

63. Hentzi (válaszként erre: 57. - Unom)
2021. dec. 29. 10:25

A hozzászólás nem kitöltése az adatlapnak. Soha nem írtam be semmit az adatlapba a "kötelező" regisztráción kívül.


Ugyan a kérdésem nem arra ment rá, hogy a helyesírás fontos lehet-e bárkinek is, de most válaszolok a kérdésedre.

Nekem a helyesírás fontos. Kettő okból.

1: Képet alkot a beszélgető félről. Ez fa**ság, mert valójában én alkotok képet, nem a betűk, amiket látok.

Fel tudom mérni az intelligenciát, bár, a valósághoz hozzá tartozik, hogy ez irdatlan mértékben eltérhet a valóságtól. Próbálok partnert keresni a beszélgetésekben. Olyat, aki inspirálni tud. Meg, ilyenek... Vágod!?

2: Ha a beszélgető fél helyesen ír, sok dologban partner lehet. Teszem azt, ha én youtuber lennék, nem keresnék vágónak pl. egy olyan embert, aki élő beszédben sem tudja helyesen használni azt a szót, amiről a legtöbbünknek közös valósága van. Ez így egy kicsit hülyén hangzott, de remélem éretted azt, amit ki akartam hozni ebből.

62. vigyefene (válaszként erre: 1. - Hentzi)
2021. dec. 29. 10:22
Érdekes téma. A helyesírás is változik, vagy nem? Általános iskolában azt tanultam, hogy mondatot nem kezdünk énnel, éssel, hááááááátal stb. Mondjuk az még a "lapos-föld" idjében volt, de úgy tudom nem úgy van.
61. dafke
2021. dec. 29. 10:22

Na szóval...

Nem kiváltság. Kérlek, nézz utána a kiváltság szó jelentésének.

Viszont nem is olyan fontos már az embereknek, valahogy veszített a fontosságából.

Mindig szerettem helyesen írni, de ez én vagyok. Nem vagyok különb attól, aki nem. Ismerek művelt, olvasott embert, aki képtelen volt megtanulni a helyesírást. Valószínűleg diszes...diszgráfia, diszlexia... nem tudom. Ismerek határon túli magyarokat, akiknek már talán esélyük sincs korrigálni az írásukat, meg nem is biztos, hogy ez minden vágyuk. Nem lesznek tőle butábbak.

Volt olyan időszak az életemben, amikor sokat kommunikáltam idegen nyelven, és átalakult az írásom. Nehezemre esett 'visszahozni az ékezeteket' az írásomba.

Épp a múltkor beszélgettünk arról párommal, hogy ez a honlap (is) milyen jó lenyomata a társadalmunknak, ahol nem segíteni akarnak, hanem bírálni, kritizálni, beszólni. Ez utóbbi szó alkalmazása szándékos volt, várom az ezzel kapcsolatos kritikákat is, hogy "micsodadolog" a "be" igekötő túl gyakori használata.

Ezt a kommentet direkt nem nézem át, ide üssetek! :)

[link]

60. Napsugár8 (válaszként erre: 50. - Hentzi)
2021. dec. 29. 10:17
Térdepel a fene! Csak megjegyeztem.
1 2 3 4 5

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook