Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » 11 éves kislányt korrepetálok. De az olvasással nagy gondok vannak. Hogy tudnám gyorsan és jól megtanítani olvasni? fórum

11 éves kislányt korrepetálok. De az olvasással nagy gondok vannak. Hogy tudnám gyorsan és jól megtanítani olvasni? (tudásbázis kérdés)


22. Moncsy85 (válaszként erre: 21. - Pan Dóra)
2012. okt. 8. 21:00
Köszi szépen! :) És az anyagokat is amiket küldtél.
21. Pan Dóra (válaszként erre: 20. - Mmacus)
2012. okt. 8. 20:26

Azért ez a hozzászólás egy kicsit durva :( A szülők is gyakorolnak otthon a gyerekükkel, gondolod, mindnek van pedagógiai ismerete és gyakorlata?!


Sőt, tovább megyek: ha egy ötödikes gyerek nem tud rendesen olvasni, ott már a tanítók segítsége és szaktudása is kevés, merthogy nekik elvileg 4 évük volt arra, hogy erre megtanítsák. Ebből következően nem tartom tisztességesnek, ha egy jószándékú segítségkérőnek kettéharapod a torkát :(((

20. mmacus (válaszként erre: 16. - Moncsy85)
2012. okt. 8. 20:07

Értem. Nos, a helyesírással nálad is problémák vannak (ha az igekötő az ige előtt áll, ugye?) De biztosan csak a magyarral, az angol gondolom, kifogástalan. Gyakoroljatok sokat együtt.

Ha valakinek nincs pedagógiai gyakorlata/ismerete, ne vállaljon ilyesmit, ha van, ne egy női portálon kérjen tanácsot. Mert ez így komolytalan.

2012. okt. 8. 18:06

Milyen típusú olvasási hibái vannak?

Akadozik az olvasási folyamat vagy vannak betűtévesztések is?


Miylen a helyesírása?

18. zebracsikó (válaszként erre: 16. - Moncsy85)
2012. okt. 8. 18:02

nagyon becsülöm az igyekezeted, de ha nem látod/ismered a probléma pontos hátterét, akkor hiába vagy kreatív, maximum tapogatózhatsz és próbálkozhatsz.

Az olvasási zavarok okai sokrétűek:

lehet szemészeti probléma a háttérben (pl. nem megfelelő sztereolátás vagy szemtekerezgés vagy más egyéb)

lehet beszédészlelési probléma a háttérben

stb.

mindegyiknél máshogy kell hozzáállni a dologhoz

17. Moncsy85 (válaszként erre: 15. - Mmacus)
2012. okt. 8. 16:04
Meg szerintem nem írtam sehol hogy nincs tapasztalatom.
16. Moncsy85 (válaszként erre: 15. - Mmacus)
2012. okt. 8. 16:03
Angol korrepetálási tapasztalatom van, de ez mellé még az olvasás gyakorlására is megkért az anyuka, és mivel jó barátném, be adtam a derekam. Türelmes vagyok és kreatív, csak gondoltam hátha kapok még ötleteket itt és azokat is hasznosíthatom.
15. mmacus (válaszként erre: 1. - Moncsy85)
2012. okt. 8. 15:24
Ha nincs tapasztalatod, illetve szakképzettséged, hogyan korrepetálod?
14. Pan Dóra (válaszként erre: 2. - Moncsy85)
2012. okt. 8. 15:01

"Csak" olvasástechnikai problémái vannak, vagy a szövegértése is gyenge?


Javaslatok:

- betűkártyákból szókirakás

- alsós tanítótól kérj nagy betűs könyvet (nagyobbak legyenek a betűk, mint az 5.-es tankönyvekben)- ez minden javaslatomra igaz!

- a szövegek rövidek, egyszerűek legyenek - első körben a mese a legjobb

- a Gőgös Gúnár Gedeon és a Mosó Masa mosodája remekül megfelel a célnak - ha találnál nagyon régi példányt a 60-70-es évek tájáról, abban még vannak szótagolt szövegek

- alsós szövegértés-füzetek - a rövid szövegek mellett azt is felmérheted, hogy érti-e


Végső megoldásként előkerítem a gépemről az én régi elsős olvasókönyvem és egy másik, hozzá hasonlót, betű- és mondatpiramisos feladatokat, de ezek csak számítógépen használhatók.

Mindamellett viszont, hogy tisztelem az igyekezeted, nem tartom szerencsésnek a hozzáértés nélküli olvasástanítást, de szurkolok, hogy sikerüljön. Ha kellenek az anyagok, az adatlapomon megtalálható e-mail cím élő :)

2012. okt. 8. 14:45
Csak az angol nyelvvel van gondja, vagy a magyar nyelven olvasás is nehézkes?
12. cel (válaszként erre: 11. - Gliadin)
2012. okt. 8. 14:33
Lásd 5. hsz.
2012. okt. 8. 14:27

Mivel a kislány 11 éves érdemes lenne szűrni a diszlexiát!!!


A diszlexia olyan olvasási rendellenesség, mely abban mutatkozik meg, hogy a diszlexiás gyermek vagy felnőtt olvasási képessége jelentősen elmarad az életkora, iskolázottsága és intelligenciája alapján elvárható szinttől. A diszlexiásoknak nehézséget okozhat a betűk, szavak, és számok felismerése, leírása, a leírt betűket felcserélhetik, vagy ellenkező irányban olvashatják. A diszlexiások az olvasott szöveget nehezen, és hibásan idézik vissza, lényegét nem tudják visszaadni.

2012. okt. 8. 14:26

Én mikor harmadikos voltam és nem tudtam rendesen olvasni, anyukám minden nap másoltatott velem egy oldalt a Tüskevárból. Gyűlöltem, de hatásos volt.

Ma már falom a könyveket, de a Tüskeárram még nem tudtam rávenni magam :P

2012. okt. 8. 14:21

És ami nagyon fontos! Szó-ta-gol-va és hangosan és hangsúlyozva, a magánhangzókat erősebben artikulálva!

Legyen rövid, de jól hangzó az olvasmány.

Ilyen pl. A sün, akit meg lehetett símogatni.

2012. okt. 8. 14:08

Sokat kell olvastatni, mindenképpen hangosan, és könnyű szöveget! Mesét stb.

A sok persze nem azt jelenti, hogy egész nap.

Hanem, hogy minden nap egy keveset.

Mondjuk egy -két rövidebb mesét. Ami maximum 1-2 oldalas.

Fél év és gyönyörűen fog olvasni. Ennél gyorsabb nem hiszem, meg lehet tanítani. Nem hiszem, hogy létezik más módszer. Ha lenne, akkor nem kéne semmit gyakorolni. Az ismétlés (gyakolrás) a tudás anyja.

Ez igaz volt régen is és most is.

2012. okt. 8. 14:03
Köszi szépen!
6. cel (válaszként erre: 5. - Moncsy85)
2012. okt. 8. 14:02

Értem. Ez esetben talán nem is a technikai részt kell fejleszteni nála, (menni fog magától) hanem az önbizalmát. Dicséret és dicséret minden egyes hibátlanul olvasott szóért. Pozitív megerősítés csodákat fog művelni.

Sok sikert kívánok neked és kis tanítványodnak is!

5. Moncsy85 (válaszként erre: 3. - Cel)
2012. okt. 8. 13:58
Nem diszlexiás, már megnézték. Nemrég váltak el a szülei 2-3 éve. Nincs abszolút önbizalma, mindig biztatni kell és bátorítani azóta.
2012. okt. 8. 13:57

Valamikor szótagolva tanították az olvasást, jó módszer volt.

Lehet beteg, ezt kellene kiszűrni.

3. cel (válaszként erre: 2. - Moncsy85)
2012. okt. 8. 13:57
Csak a gyakorlás, de érdemes volna utána járni és kizárni a diszlexia lehetőségét.
2012. okt. 8. 13:55
Az egyik ismerősöm lánya most 5-es. Angolból korrepetálnám, de nem nagyon tudok vele haladni, mert nagyon gyengén, rosszul olvas. Nem lenne valami trükk rá (azon kívül hogy sokszor olvastatunk vele) hogy gyorsan megtanuljon olvasni?
2012. okt. 8. 13:53
11 éves kislányt korrepetálok. De az olvasással nagy gondok vannak. Hogy tudnám gyorsan és jól megtanítani olvasni?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook