Főoldal » Fórumok » Lélek & Szerelem fórumok » Lelki terror. fórum

Lelki terror. (beszélgetős fórum)


❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
25. 130454e42d (válaszként erre: 24. - A14deb9047)
2012. szept. 20. 20:49

Nem emberekkel van vitám, hanem véleményekkel :)

Ha mindenki mindenben egyetértene unalmas lenne a világ :)

24. a14deb9047 (válaszként erre: 21. - 130454e42d)
2012. szept. 20. 20:47
Végre valamiben egyet is értünk! Köszönöm!
2012. szept. 20. 20:47
oké. én most megvilágosodtam. az első sírógörcs, és legjobb barátnőnek való átküldés után MIT TEGYEK?
22. a14deb9047 (válaszként erre: 21. - 130454e42d)
2012. szept. 20. 20:45
Természetesen. Közkincs.
21. 130454e42d (válaszként erre: 18. - A14deb9047)
2012. szept. 20. 20:44
Nagyon jó összefoglaló, tanítani kéne mindenkinek. Közzétehetem?
2012. szept. 20. 20:42

A szóbeli erőszak definiciója: Gyakran, amikor az erőszakra gondolunk, a fizikai erőszak jut csak eszünkbe. A szóbeli erőszak esetében az elkövető nem ütésekkel félemlíti meg a partnerét, hanem szavakkal alázza meg, rombolja le önértékelését, manipulálja, zavarja össze, kényszeríti, és így hajtja őt uralma alá. Szemben a vitával, ahol mindkét fél szabadon kifejti véleményét, és egyenlő mértékben törekszik a másik fél álláspontjának megismerésére, a szóbeli erőszak folyamán a bántalmazót nem érdekli a másik véleménye, csak a saját fölénye érvényesítése. A vitában közeledhet a felek álláspontja, vagy ha ez nem történik meg, akkor sem lehet előre tudni, kinek az akarata fog érvényesülni.


A szóbeli erőszak esetén a bántalmazó nemcsak hogy ragaszkodik a saját igazához, de leggyakrabban még a vita tárgya is elvész, és már csak a hatalom fenntartása és a másik megalázása, illetve összezavarása a cél. Mint a partnerkapcsolati és egyéb erőszak esetében általában, itt is az egyik fél uralkodik a másikon, tehát nem arról van szó, hogy a felek kölcsönösen bántják egymást. Gyakran eleve fölérendelt helyzetben van az elkövető: férfi-nő kapcsolatban a férfi, szülő-gyerek kapcsolatban a szülő, főnök-beosztott kapcsolatban a főnök szokott erőszakos lenni.

A szóbeli erőszak célja


Minden erőszaknak, így a szóbeli erőszaknak is, az a célja, hogy az elkövető megszerezze, illetve fenntartsa a másik ember feletti hatalmát, vagy megtorolja annak elvesztését. A szóbeli erőszakot alkalmazó férfiak nem tekintik egyenlő félnek a partnerüket, és a céljuk nem valami konfliktus rendezése, vagy közös álláspont kialakítása, hanem a nő feletti uralom.

A szóbeli erőszak hatása az áldozatra


Az erőszak hatására az áldozatok összezavarodnak, esetleg behódolnak az erőszakot alkalmazó félnek. Csökken a magabiztosságuk, elveszítik lelkesedésüket, állandó készenléti állapotban vannak, egyre inkább kételkednek önmagukban. Már abban sem bíznak, hogy képesek-e új kapcsolatokra, sőt akár attól is félnek, hogy megőrülnek.

A szóbeli erőszak fajtái


Alább a szóbeli erőszak leggyakoribb fajtáit soroljuk fel, ami segíthet a szóbeli erőszak felismerésében.


Titkolózás


Minden kapcsolat feltételezi, hogy a partnerek megosztják gondolataikat, érzéseiket, élményeiket. Egy megrögzött bántalmazó akár hónapokig vagy évekig visszatarthat minden a saját vagy a párja belső életére vonatkozó közlést, és csak olyan praktikus dolgokról beszél, mint hogy későn jön haza, vagy hogy kifogyott a WC-papír. Az erőszak elszenvedői ilyenkor általában úgy gondolják, hogy társuk hallgatag, problémái vannak az érzelemkifejezéssel, szégyenlős, netán enyhén autista. Zavarodottságukat csak növeli, hogy ha ezzel szembesítik, társuk általában tagadja, hogy titkolózna.

Keveset tudok rólad, és nem beszélgetünk eleget.

Mit akarsz, mit mondjak? Igenis szoktam veled beszélgetni.


Ellenkezés


Sok bántalmazó egyik fő taktikája. Ezek a férfiak ellenfélnek tekintik a partnerüket, zavarja őket, ha barátnőjüknek vagy feleségüknek saját véleménye van, ezért válogatás nélkül ellenkeznek bármivel, amit mond. Ha éppen nincs más, akár egy kérdésbe is bele lehet kötni:

Túl sokáig tart, amíg átrendezik a színpadot.

Tényleg? Észre se vettem.

Nincs igazad.

Úgy értem, nekem megfelelt.

Fogalmad sincs, miről beszélsz.


Leszólás


A bántalmazó folyamatosan megkérdőjelezi az áldozat észleléseit, érzéseit, gondolatait, azokat értéktelennek, pontatlannak, tévesnek állítja be. Például ilyeneket mond:

Túl érzékeny vagy.

Túl gyorsan vonsz le következtetéseket

Nem érted a viccet.

Túl komolyan veszed a dolgokat.

Érzelgős vagy.

Csak képzelődsz.

Viccnek álcázott szóbeli erőszak


A férfi olyan viccet mond, amely bántja partnerét. Ha az áldozat szóvá teszi ezt, akkor megkapja, hogy nincs humorérzéke. Például:

Mi mást lehet várni egy nőtől? Szőke a lelkem!

A fejedet is elveszítenéd, ha nem lenne a nyakadhoz nőve.


Gyakran úgy álcázza az elkövető az erőszakot, hogy mond, vagy tesz valami bántót vagy összezavarót, majd felnevet, mintha csak viccelt volna.


A beszélgetés akadályozása és elterelése


Gyakori, hogy férfiak azzal térnek ki a felelősségre vonás, vagy egy számukra kellemetlen kérdés érdemi megvitatása elől, hogy belekapaszkodnak valami apró részletbe, és elterelik a beszélgetést a lényegről. Például:

Azt hiszem, százszor megbeszéltük, hogy a szombatot a gyerekekkel töltjük.

Százszor? Szerintem csak egy-kétszer.

Mire ment el negyvenezer forint?

Most mit izgulsz? Eleget költhetsz, nem?


Vádaskodás és hibáztatás


A bántalmazó saját csalódottságáért, dühéért, ingerültségéért vagy bizonytalanságáért a partnerét vádolja. Például:

Édesem, ma nagyon fáradt vagyok.

Ha én nem kellek neked, áruld el, ki kell.


Gyakran, mint ebben a példában is, a bántalmazó rosszasággal és a kapcsolat alapegyezségének megszegésével vádolja a partnerét.

Ítélkezés és kritizálás


A szóbeli erőszak eddig felsorolt legtöbb fajtáinak is van ítélkező felhangja, de önmagában is jelentkezhet az erőszaknak ez a formája. Ezek a megnyilvánulások nem valami konkrét cselekedetet kritizálnak, amellyel a bántalmazónak baja van, hanem a cselekedet helyett a személyt minősítik:

Neked soha semmi nem elég.

Te nem vagy normális.

Ostoba vagy.


Ugyanebbe a kategóriába tartozik, a mások előtti szidalmazás:

A saját árnyékától is fél.

Valahányszor elmegy vásárolni, mindig itthon felejti a pénztárcáját.


Bagatellizálás


A bagatellizálás arra vonatkozik, amikor a férfi a nőnek valamilyen képességét vagy teljesítményét kicsinyli le: Valójában nem is téged vettek fel erre a munkahelyre, mert a barátaiddal írattad meg a motivációs leveledet.


Elfelejtés


Mindenkivel megesik, hogy elfelejt valamit. Ha azonban valaki következetesen elfelejti azokat az eseteket, amikor a másikat megbántotta, az szóbeli erőszak. Például erőszak az az eset, amikor az áldozat kissé összeszedi magát az ordítozás vagy megalázás után, szóvá teszi azt, amire a férfi így válaszol:

Fogalmam sincs miről beszélsz. Én ezt nem hallgatom tovább.


A szóbeli erőszak további fajtái


Szóbeli erőszak továbbá, ha a partner fenyeget:

Ha nem csinálod azt, amit én akarok…, akkor…


vagy parancsolgat:

Ezt azonnal tüntesd el innen!


Szóbeli erőszak teszt


Kérlek, vizsgáld meg az alábbi állításokat, hogy meg tudd határozni, előfordul-e a párkapcsolatodban a szóbeli erőszak. Jelöld meg azokat az állításokat, amelyek igazak a Te esetedben!


A párod hetente többször, vagy még gyakrabban ingerült, vagy dühös veled, pedig te nem akarod felidegesíteni. Te szinte minden alkalommal meglepődsz. Ha megkérdezed tőle, hogy miért haragszik, azt mondja, nem haragszik; vagy valamilyen módon értésedre adja, hogy Te tehetsz róla.

Amikor megbántottnak érzed magad, és az érzéseidet megpróbálod megbeszélni a pároddal, utólag sosincs olyan érzésed, hogy a kérdést teljesen megoldottátok; nem vagy boldog és megkönnyebbült, nem érzed úgy, hogy kibékültetek. Párod ehelyett azt mondja: „Mindig csak veszekedni akarsz”. Esetleg más módon fejezi ki, hogy nem hajlandó megbeszélni a helyzetet.

Párod válaszai hallatán gyakran zavartnak vagy frusztráltnak érzed magad, mintha képtelen lennél vele megértetni a szándékaidat.

Te nem annyira a konkrét kérdések miatt vagy feszült – például mennyi időt töltsetek együtt, hova menjetek nyaralni, stb. – mint inkább a kapcsolaton belüli kommunikáció miatt: mit mondtál Te a párod szerint, és mit mondott Ő neked?

Néha eltűnődsz: „Mi a baj velem? Nem kellene ilyen rosszul éreznem magam.”

Párod ritkán vagy sohasem kívánja megosztani Veled a gondolatait és terveit.

Párod szinte minden általad említett dologban épp ellenkező véleményen van, és a véleményét nem „Szerintem”, „Én úgy gondolom”, „Én úgy érzem” kezdetű mondatokban fogalmazza meg. Mintha a te véleményed eleve helytelen lenne, az övé pedig eleve helyes.

Néha eltűnődsz, vajon a párod önálló, független embernek tekint-e Téged?

Nem emlékszel egyetlen olyan esetre sem, amikor azt mondtad volna a párodnak: „Állítsd le magad!” vagy „Ezt fejezd be!”

Amikor Te próbálsz megbeszélni valamit a pároddal, ő dühbe gurul, vagy azt mondja: „Fogalmam sincs, miről beszélsz.”

19. o.andi
2012. szept. 20. 20:42
lelki terror..hu az a legrosszabb!
18. a14deb9047 (válaszként erre: 17. - Nempanik)
2012. szept. 20. 20:38
Akár ki is másolhatod.
2012. szept. 20. 20:36

ez az.....:S

elolvastam Zsóka naplójában...


:'(

2012. szept. 20. 20:36
A másik zsarolással való félelembetartása is az, vagy nem hagyja, hogy kialudd magad, és óránként kelt fel, hogy ne bírj teljesiteni a munkába pl.
15. 130454e42d (válaszként erre: 11. - Nempanik)
2012. szept. 20. 20:33
Mondd el amit gondolsz. Ha nem mered az baj, így is kezdődhet a lelki terror. Először meggondolod, mit mondhatsz, aztán azt, kivel barátkozhatsz, mit vehetsz fel... mert mi van ha megsértődik?
14. 7636c30290 (válaszként erre: 11. - Nempanik)
2012. szept. 20. 20:31

Naa de akkor ez kicsit az,nem? Vagy rosszul gondolom? :O

Félsz a veszekedéstől,a reakciójától,vagyis már elérte,lehet nem tudatosan,hogy az legyen amit ő akar.

13. 6e22f93b2e (válaszként erre: 1. - Nempanik)
2012. szept. 20. 20:30
Nézd meg az Egy ágyban az ellenséggel c. filmet. A film elején kristálytisztán van pár ilyesfajta technika.A többi már hab a tortán.
12. 7636c30290 (válaszként erre: 6. - Nempanik)
2012. szept. 20. 20:29
Pl. ha mindenbe bele szól,az engedélye nélkül nem mehetsz sehová,ha mégis megteszed,akkor számolhatsz a következményekkel,persze csak szóban,veszekedésben. Ellenőrizget,féltékenykedik,lelkiismeret furdalást csinál neked,hol ott.....
11. nempanik (válaszként erre: 8. - 2fb18d5637)
2012. szept. 20. 20:28

ahamm, értem.

de ha nem merem elmondani a véleményem, nehogy összevesszünk, mert egy nagyon nehéz perióduson vagyunk túl, akkor mit tegyek? (egyáltalán nem tudom ezeket kezelni..)

10. 9d7907a17a (válaszként erre: 7. - 6e22f93b2e)
2012. szept. 20. 20:28
Nem mindenki tervezi, sajnos van akinek zsigerből jön. Ilyen volt nevelőapám.
2012. szept. 20. 20:28
2012. szept. 20. 20:26
El lehet mondani a véleményedet az adott pillanatban, szépen,hiszti és kiabálás nélkül. Mert ha nem teszed, akkor mit ér a kapcsolat? Nem fojthatsz mindent magadba. Ez még nem lelki terror, az teljesen más.Pl: ha nem mehetsz sehová az engedélye nélkül, vagy ha érzelmileg zsarol. Na az már annál inkább!
7. 6e22f93b2e (válaszként erre: 6. - Nempanik)
2012. szept. 20. 20:26

"akkor mit nevezünk lelki terrornak??"


Amikor tudatosan lelki szinten akarnak kicsinálni. Előre megtervezett módon.Pszichikailag.

2012. szept. 20. 20:24

aranyosak vagytok, kicsit megnyugodtam. tudjátok, néha túlpörgöm a dolgokat, és nagyon nehezen engedek én is...

nem, nem félek, nem bánt sosem, mármint néha elhagyja a száját pár nem szép kifejezés, de általában bocsánatot kér:)


akkor mit nevezünk lelki terrornak??

5. 7636c30290 (válaszként erre: 1. - Nempanik)
2012. szept. 20. 20:22
Hmm...esetleg félsz is tőle? Mármint a veszekedés miatt?
4. 6e22f93b2e (válaszként erre: 1. - Nempanik)
2012. szept. 20. 20:21
nem, ez nem az:)
3. nempanik (válaszként erre: 2. - A14deb9047)
2012. szept. 20. 20:20

Kedves Zsóka, hol találom a naplódat? mi a címe? be tudnád esetleg linkelni ide nekem?

köszönöm:)

2012. szept. 20. 20:18
Találsz egy cikket a naplómban, éppen a napokban másoltam be. Egyéb okosságok címen... nyugodtan olvass bele.
2012. szept. 20. 20:16

Szerintetek mit jelent ez egy párkapcsolatban? mi a párommal egy időben sokat veszekedtünk, néha éreztem, hogy lelki terrorban élek. De vajon hol a határa annak, hogy bizony megalkuszunk, csiszolódunk, de nem érezzük úgy hogy ez ránk lenne kényszerítve, vagy már lelki terrorról van szó.

Engem nagyon szeret a párom, sokat akar velem lenni...stb, de összeveszünk azért mi is. Néha úgy érzem, hogy "nem merem" ekmondani a véleményem, nehogy vitát generáljak...szerintem ez még nem lelki terror nem? vagy igen?

várom a válaszokat:)

szép estét:)

❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook