Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » 22 hós fiú nem beszél még! Szerintetek ez gond vagy fiúknál normális? fórum

22 hós fiú nem beszél még! Szerintetek ez gond vagy fiúknál normális? (tudásbázis kérdés)


1 2 3 4 5 6 7 8 9
162. veruska3 (válaszként erre: 161. - Mandula71)
2011. márc. 18. 17:11

Hát jó sok mindent kell tudni egy 3 éves gyereknek:)

Azért ha megnézed az 5 éves státuszlapot akkor látod hogy ott szerepel az hogy az ember rajzon 5 dolgot megrajzol.Talán ez 3 évesen egy kicsit korai.Hát nem tudom.

161. Mandula71 (válaszként erre: 160. - Mandula71)
2011. márc. 18. 15:24

NAGYMOZGÁS


-5 mp-t áll egy lábon

-kettőt ugrik egy lábon

-lefelé is váltott lábbal, önállóan lépcsőzik

-két lábon előre ugrál

-segítséggel ötször szökdécsel

-páros lábbal leugrik kb. 75 cm magasról

-kb. 25 cm-t ugrik távol

-rövid ideig egy lábn egyensúlyoz

-járás közben nem nézi a lábát

-kb. másfél méter tud lábujjhegyen menni


FINOM/ALKALMAZKODÓ MOZGÁS


-tud késsel kenyeret kenni

-a montessori torony elemeit hibátlanul felrakja

-négy mozaiklapból négyzetet rak össze utánzással

-megtalálható a rajzon a fej, a kéz, a láb (fejes-lábas ábrázolás)

-rajzolás során a fejen van szem, száj

-gyurmából egyszerű alakokat formáz

-cipőt fűz

-vizsgál, szétszerel, feldarabol

-kabátot, ruhát gombol

-ruhanemű elejét-hátulját megkülönbözteti


HALLÁS- ÉS BESZÉDFEJLŐDÉS


-számos összetett mondatot megért

-900-1500 szavas szókincse van

-3-4 szavas mondatokat használ. Alany és igei állítmány van a mondatban, de egyszerű a mondatszerkesztés.

-többes számot, -val, -nak, -nek ragokat használ, mellékneveket középfokba tesz

-játszik a szavakkal és hangokkal, mozgással kombinálja a beszédet mondókáknál, versikéknél

-kétlépcsős utasításokat követ

-a jelenről beszél, történeteket kezd mesélni a közeli múltról is

-használni kezdi az "én" szót

-"szitkozódik"

-rengeteget kérdez, a legtöbb közvetlen környezetére vonatkozó kérdést megérti


SZOCIÁLIS ÉRETTSÉG


-kisebb házimunkában segít

-mások előtt "produkálja" magát

-egyedül kezet, fogat mos, önállóan fürdik, de a törölközésnél kis segítséget igényel. A WC-n önállóan látja el magát. (Popsitörlés nem követelmény!)

-kezdi megérteni mások vágyait, érzéseit

-viselkedésmódokat vesz át, mozdulatokat, mimikát, hanghordozást és szavakat utánoz

-szalvétát használ, ha valami kifolyik, letörli

-zárt szájjal eszik, kiválasztja, kivel akar játszani, rövid időre odaadja a játékait

-önállóan szed, késsel szétválasztja az ételt

-használja a kérem-et, köszönöm-öt

-csoportosan játszik, játék közben beszél


MEGISMERŐ TEVÉKENYSÉG


-hat szótagos mondat közvetlen visszamondása

-mechanikusan elszámlál 5-6-ig

-piros-sárga-kék-zöld-fekete-fehér színeket felismeri, alak és szín szerint válogat

-felismeri a kör-négyszög-háromszöget

-megkülönböztet rövidet-hosszút

-élvezi a mintha-játékot, amelyet már egyre kevésbé határoz meg a tárgy

-megkülönbözteti anyagokban puhát-keményet, érdeset-simát

-egy csoportból hiányzó tárgyat megnevez

-meg tud 2 tárgyat mutatni, tudja, hogy mi az, hogy kettő

-reprezentációsan ábrázol:egy forma több dolgot reprezentál

160. Mandula71 (válaszként erre: 158. - Veruska3)
2011. márc. 18. 15:23

Így látatlanban nem tudnám azt mondani, hogy nincs baj, ehhez szerintem szakember kell. Mindjárt bemásolom nektek a kérdés-feladatsort, amiket néztek Norbinál (3-4 éves korosztály állapotfelmérés).


A szobatisztasággal nincsen gondunk, 1 éve szobatiszta.

159. Mandula71 (válaszként erre: 156. - Jozsi.38)
2011. márc. 18. 15:20

Ha nálatok csak ennyi a gond, akkor ne foglalkozz vele.

Az én fiam a zippzárt csak összeilleszteni nem tudja még, abban kell neki segítség, utána már felhúzza ő, a vetkőzésnél pedig teljesen egyedül is megy neki.

De ez csak egy kiragadott példa, ennél jóval összetettebb minden kérdéscsoport, egy kérdésből nem lehet leszűrni, hogy szükség van-e fejlesztésre.

158. veruska3 (válaszként erre: 152. - Mandula71)
2011. márc. 18. 15:17

Hát elég alaposan megnézték a kisfiadat.Ez azért jó,így most már lehet tovább lépni.Az ismerősöm kislánya csak július végén lesz 3 és azért 50 szónál többet mond és ezeket a mozgásokat amit leírtál mindet normálisan csinálja.Akkor valószínű hogy nincs baj.

A szobatisztasággal hogy álltok?

157. zebracsikó (válaszként erre: 156. - Jozsi.38)
2011. márc. 18. 15:04

az a baj ezekkel az innen-onnan olvasott határértékekkel (" finom motorikája 7éves korig fejlődik a gyerekeknek"), ennélfogva hajlamos is addig várni a szülő. Aztán ha mégsem történik semmi ,mikor betölti a megadott életkort, akkor meg szaladhat fűhöz-fához....


Vannak jelek, amikre fel kell figyelni, vannak intervallumok, amiken belül bizony meg kell tanulnia a gyermeknek ezt-azt. És bizony nem kell ráhagyni a 6,5 évesre, hogy nem tudja begombolni a nadrágot vagy inget azzal a szlogennel, hogy " finom motorikája 7éves korig fejlődik a gyerekeknek"

Mert ha nem tud gombolni, akkor nyilván sok mozgásformában ügyetlen még, aminek van oka is, s lesznek következményei is.

2011. márc. 18. 14:52
az én fiam 4éves de gombolkozni nem tud, a finom motorikája 7éves korig fejlődik a gyerekeknek, a zippzárt sem tudja felhúzni még, ez nem akkora baj
155. 2e0264df59 (válaszként erre: 152. - Mandula71)
2011. márc. 18. 14:35

örülök, hogy sikerült és jó úton haladtok :-)


priviben megírod, hogy mennyibe kerül ez a felmérés? Mert Anna mozgásával még mindig nem vagyok megelégedve igazándiból...

154. Mandula71 (válaszként erre: 153. - Zebracsikó)
2011. márc. 18. 13:45

Igen, hétfőn már kezdünk is! Ráadásul teljesen új csoport és mindössze ketten lesznek (egyelőre) egy másik kisfiúval. Így még biztosabb vagyok a sikerben, két gyerekre nyilván könnyebb figyelni, ösztönözni, javítani a hibákat.

Én várom, Norbi nem annyira:) Azt mondta nekem, mikor említettem neki, hogy jövünk hétfőn tornázni,hogy "anya, én nem" :DDD Persze, nem a játékokkal, meg a mozgással volt baja, csak nem tetszett neki, hogy irányították és csak azt csinálhatta, amit mondtak neki:) Kíváncsi leszek, hogy hétfőn változik-e majd a véleménye a foglalkozás után.

153. zebracsikó (válaszként erre: 152. - Mandula71)
2011. márc. 18. 13:18

jaj, de jó, hogy már el is tudjátok kezdeni a TSMT-t!

az egy nagyon jó terápia és néhány hónap alatt a beszédében is nagy változások várhatók.

2011. márc. 18. 13:15

Tegnap voltunk a Gekko-s felmérésen. "Természetesen" igazam van, Norbi a beszéddel le van maradva. A felmérés mindenre kiterjed, nagymozgás, finom/alkalmazkodó mozgás, szociális érettség, megismerő tevékenység és persze a hallás- és beszédfejlődés.Pici lemaradás tapasztalható a mozgásban, de ez nagyrészt az én/mi hibánk. Nagymozgásnál olyanokat néznek, hogy szökdécselés, páros lábbal leugrás kb. 75 cm magasról, két lábon előre ugrál, stb. Miután itthon ilyeneket egyáltalán nem próbáltunk, ezek nem is lettek tökéletesek.A finom mozgásnál például kabát, ruha gombolás, ezt sem csináltuk soha, miután nincsenek is gombos ruhái:)Rajzolásnál megtalálható a fej, kéz, láb, a fejen van szem, száj, ezek nála nincsenek meg, valószínűleg azért, mert őt nem igazán köti le a rajzolás. Ezzel szemben a gyurmázás például tökéletesen ment neki:D

A szociális érettséggel semmi gond nincs, 92%-os lett. A megismerő tevékenységben azért van lemaradás, mert ott vannak olyan feladatok, amikhez beszélni kellene, így azokat ő nyilván nem tudja megoldani. (Elszámlál 5-6 ig, hat szótagos mondat közvetlen visszamondása, egy csoportból hiányzó tárgyat megnevez.)

A hallás és beszédfejlődés 65%. Itt van olyan rész, amire fél pontokat kapott, bár én még azt is sokallom (például: többes számot, val,-nak,-nek ragokat használ, mellékneveket középfokba tesz). Valamelyik nap összeírtam (legalábbis nagyjából) a szókincsét, nincs egészen 50 szó, amit ő használ. Ehhez képest ebben az életkorban (3 év) 900-1500 szavas szókincsnek kellene lennie.

Úgyhogy jogos az észrevételem, megkésett beszédfejlődésről beszélhetünk.Ehhez társul egy kis figyelemzavar is, nehezen koncentrál olyan dologra, ami őt nem érdekli. A feladatoknál, amiket egyébként tökéletesen meg tud oldani, állandóan bepróbálkozott a pedagógusnál, hogy mi történik, ha nem azt csinálja. (Zöld és sárga színű tárgyakat kellett rátenni egy pálcikára, pár darabot feltett, majd lazán a kezébe vett egy kék kockát és úgy csinált, mintha rá akarná tenni, miközben vigyorgott a nőre:D) Az ugrálós feladatokhoz nem igazán volt kedve, legalábbis nem a földön, ő inkább a trambulinon szeretett volna próbálkozni. Mivel erre nem kapott engedélyt, így lazán közölte a feladatoknál, hogy "én nem", majd megpróbált valami számára érdekesebb játékot találni...

A végeredmény: hétfőn reggel 8-kor kezdjük a TSMT tornát.

151. veruska3 (válaszként erre: 148. - Mandula71)
2011. márc. 12. 13:52
Van egy ismerősöm akinek a fia "későn" csinált mindent.Majdnem 15 hónapos volt mikor elindult.Amikor 10 hónaposan még nem mászott akkor elvitte neurológushoz,ott azt mondták hogy normális ütemben fejlődik.Az anyukát csak nem nyugtatta ez meg.Így került el Dévény tornára ahol teljesen jó kezelést kapott.Akkor ő is az anyai eszére hallgatott és mindig mondja hogy nem szabad meghallgatni mások véleményét.Persze neki is mondtak az okosok mindent hogy lusta meg a fiúk mások.
150. 2e0264df59 (válaszként erre: 148. - Mandula71)
2011. márc. 12. 13:34

az anyai megérzés nem csal, egyértelműen lépned kell...


19. hónapos volt Anna amikor hasmenéssel kezdődött minden (amúgy is hasmenéses gyerek volt) akkor még más baja nem volt (rá 1 napra rémálom), a második hasmenés után sírva ültem az ágya szélén, férjem kérdi mi a baj. Mondta, hogy figyelje meg kórházba fog kerülni a gyerek és féltem, hogy nem engedik majd, hogy vele legyek mert akkor voltam 5 hónapos terhes. Férjem legyintett: hormonok....Másnap este vittük a kórházba. Szerencsére maradhattam.


Szóval ha az anyai szív azt érzi,érdemes nem annyban hagyni.

Bocsi, hogy nem ideillőt írtam csak eszembe jutott.

2011. márc. 12. 00:25
Hát én várok már elmúlt két éves a fiam,jelenleg anyán apán kivül nem mond semmit,de régebben volt,hogy teljesen érthetően válazolt valamire pl.szóltam jöhet a kicsi fürödni.Apja nem hallotta kicsi válaszolt:megyek anya teljesen meglepődtünk.Aztán máskor valamivel nagyon el voltunk foglalva,nem vettük észre,hogy bemászott az etetőszékbe,ami nála azt jelenti éhes.Erre hangosan kiabálni kezdett enni inni akarok.Azóta megint nem mondja.Érdekes
148. Mandula71 (válaszként erre: 142. - Veruska3)
2011. márc. 11. 22:12

Csak úgy csendben jegyzem meg, hogy 1 évvel ezelőtt (tehát akkor volt 26 hónapos a fiam) már voltunk egy általános felmérésen és szakember már akkor azt mondta, hogy a beszéddel gondok lesznek. Azt a tanácsot kaptuk, hogy nyár végéig várjunk, hátha megindul, aztán lépjünk.

Az a baj, hogy sokszor még most is azt mondják (látatlanban-telefonon), hogy mit akarunk, még kicsi a gyerek. Pedig nem. Látom-tudom-érzem, hogy valamit tenni kell. Okos-értelmes-ügyes, minden másban teljesen normálisan fejlődik, tehát akár meg is nyugodhatnék, hogy majd fog beszélni. Mégis úgy érzem, hogy kell valamit csinálnom. És nem azért, mert engem zavar, hogy nem beszél. Azért, hogy később ebből neki ne legyen majd hátránya.

147. Mandula71 (válaszként erre: 146. - Rody)
2011. márc. 11. 22:05
Ez egy szép városi legenda, számtalan formában hallottam már.Hiteltelen történet számomra.
146. Rody
2011. márc. 11. 21:58

Na Mesélek egy történetet. Az unokaöcsém 2 és 1/2 évesen nem beszélt egy szót sem. Az mi öreg doktorbácsink a következöt mesélte.

a kicsi fiú ül a reggelinél kérdezik kérsz teát nem szól kérsz ezt nem szól -ekkor már 22 hónapos.Majd megint egy alkalommal próbálják a szűlök szóra birni de Ő az istennek sem szólal meg már elmúlt 2 és féléves. Majd újra egy reggeli-igazi angolos -és mit tesz isten a fiúcska megszólal

"EZ A TOJÁS BÜDÖS" persze a szülök amellett hogy nagyon örülnek kérdezgetik ! Hát Te tudsz beszélni? Hát persze !-mondja a fiúcska. Hát akkor miért nem szólaltál meg idáig.? Mér? Mér? -mert nem volt BÜDÖS A TOJÁS!! Hát ennyit arról, hogy melyik baba mikor kezd beszélni . Fog még annyit, hogy még fejfájást is kapsz majd sok beszédtől. AZ unokaöcsém már felnőtt férfi igencsak bő szókincs birtokában van. Banki szakemberekneknek tart hetente mithingeket, hát mit mondjak van beszélőkéje. Ez nem csak vigasz a számodra!

Ne sürgesd. Hadd haladjon a saját tempójában a kislegény.

145. 7f1efd4c7b (válaszként erre: 143. - Veruska3)
2011. márc. 11. 20:51
na jaaa,még a végén okosabbnak hisz magánál:)
144. veruska3 (válaszként erre: 135. - 2e0264df59)
2011. márc. 11. 19:49
levelezőn tanulok a fősulin kisgyermekgondozást.:)
143. veruska3 (válaszként erre: 141. - 7f1efd4c7b)
2011. márc. 11. 19:48
várom kíváncsian ezt is,aztán majd referálok a tanárnak:)Csak nehogy úgy tűnjön hogy okoskodik a diák.
142. veruska3 (válaszként erre: 137. - Mandula71)
2011. márc. 11. 19:47

Hát kíváncsi vagyok hogy mit fognak mondani nektek.

Azért azt is mondanám hogy a másik tanár is azt mondta hogy a fiúknál 36 hó után gáz ha nem beszél és akkor van megkésett beszéd.Nem tudom hogy honnan veszik ezt.Valaki valahol csak leírta ezt nekik is.

2011. márc. 11. 18:54
mi 23.án megyünk a felmérésre megirom majd mi volt!
140. zebracsikó (válaszként erre: 139. - Mandula71)
2011. márc. 11. 15:27
kérdezz!
139. Mandula71 (válaszként erre: 138. - Zebracsikó)
2011. márc. 11. 14:27

Köszönöm, megnyugodtam, hogy nem én vagyok a hülye.


Nem tudom, mennyire foglalkozol 3 év körüli gyerekekkel, ha igen, akkor kérdezhetnék priviben?

138. zebracsikó (válaszként erre: 136. - Mandula71)
2011. márc. 11. 14:20

Ugyanez a véleményem Veruska tanáráról nekem is.

Ráadásul én logopédus vagyok, tehát nyugodtan véleményezhetem szakmailag is a blődségeit.

137. Mandula71 (válaszként erre: 136. - Mandula71)
2011. márc. 11. 13:49
Az én gyerekem beszél, a tünetek azok, amikről én írtam a megkésett beszédfejlődés kapcsán. 17-én megyek vele egy képességfelmérésre, majd 29-én a nevelési tanácsadóba. Majd megírom, hogy ott mit mondtak. De logopédus már látta a fiamat és neki az a véleménye, hogy megkésett beszédfejlődése van.
136. Mandula71 (válaszként erre: 134. - Veruska3)
2011. márc. 11. 13:47

Oké:) Akkor marad az a verzió, hogy a tanár csak könyvből okos, köze nincsen ahhoz, amiről tanít.

De üsd be a google-ba, hogy megkésett beszédfejlődés tünetei. Ha találsz olyat, ahol azt írják, amit neked a tanárod mondott,, miszerint akkor beszélünk ilyenről, ha a gyerek 3 éves koráig egyetlen szót sem mond, akkor visszaszívok mindent. Addig viszont meg van a véleményem erről tanárról (ami nem egészen publikus:P).

135. 2e0264df59 (válaszként erre: 134. - Veruska3)
2011. márc. 11. 13:45

Nem ez lenne az első szakma amiben a tanítottaknak köze sincs a gyakorlathoz és sorolhatnám. Meg kérdés milyen mélységben érinti.

Amúgy mit tanulsz?

134. veruska3 (válaszként erre: 133. - Mandula71)
2011. márc. 11. 13:38
Az a gáz hogy projektoron vetítik ki a dolgokat és azokat el is küldik e-mailbe.Tehát mondja is a tanár meg folyamatosan látom is a kivetítőn.Én tutira figyelek órán mert a legjobb tanuló vagyok.:)
133. Mandula71 (válaszként erre: 128. - Veruska3)
2011. márc. 11. 13:23

"Megkésett beszédről akkor beszélünk ha a gyerek 3 éves korig egy szót sem mond."


Ez sem igaz. Vagy a tanárod nem találkozott még soha az életben ilyen gyerekkel és csak valami könyvből veszi az információit (bár én sehol nem olvastam olyat, hogy egyáltalán nem mond szavakat...), vagy te nem figyelsz oda, amikor magyaráz...

Szó sincs arról, hogy egyetlen szót sem mondana a gyerek. Beszélnek ők, csak lényegesen elmarad a szókincsük az átlagostól, lassan gyarapodik, sokszor tévesen ejtenek hangokat például, a szavakat gyakran egyszerűsített, csonkított formában használják, esetleg hangutánzó szavakkal helyettesítik. Ugyanakkor mindent megértenek, ezzel nincs problémájuk.

Természetesen nem soroltam fel minden lehetséges tünetet.

1 2 3 4 5 6 7 8 9

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook