Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Van itt ügyvéd a hoxán? fórum

Van itt ügyvéd a hoxán? (tudásbázis kérdés)

2015. júl. 3. 01:08

"A kialakult bírói gyakorlatra támaszkodva pontosítja az új Ptk. a régi Ptk.-ban szereplő képmáshoz és a hangfelvételhez való jogra vonatkozó védelmet is. A törvény egyértelművé teszi, hogy már a képmás, illetve a hangfelvétel érintett hozzájárulása nélküli elkészítése is jogszerűtlen és hátrányos jogkövetkezményt (szankciót) vonhat maga után.

Tehát nem csupán a nyilvánosságra hozatal az, ami az érintett engedélyét feltételezi. A nyilvánosságra hozatalt a bírói gyakorlat kiterjesztően értelmezi, eszerint ide sorolható például a képmás/hangfelvétel sokszorosítása, forgalmazása, kiállítása, sugárzása is. Fontos tudni azt is, hogy a hozzájárulásban megnyilvánuló rendelkezés olyan önálló jog, amely a felvétel készítésétől független.

Önmagában tehát az, ha a barátunk az osztálykiránduláson a velünk együtt való lefotózásához hozzájárult, még nem jelenti azt, hogy e hozzájárulása a közös fotónknak egy közösségi oldalon való – megkérdezése nélküli – közzétételére is kiterjed. Lehet, hogy a fotó olyan helyzetben vagy egy ahhoz hasonló félreérthető helyzetben ábrázol valakit, ami a társadalmi megítélését hátrányosan érinti, ezért kell különösen körültekintően eljárni mások adatainak, fotóinak felhasználásakor. Azzal is megvalósulhat a személyiségi jog megsértése, ha egy másik személyt egyedileg beazonosíthatóan ábrázoló fotót saját magunkról szóló fényképként tüntetünk fel. Így például ha egy másik személyről készült fényképpel regisztrálunk egy társkereső oldalon."

15. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 5. - Lkmariann)
2015. júl. 3. 00:49

Egyébként, azt a szülőt sem értem, aki kiteszi a gyerekét a világhálóra és nem korlátozza le ki láthatja, utána meg rinyál.

annak ellenére meg illik kérdezni, kitehetem-e a fotót, ha gyerek, ha felnőtt, vagy másnak a tulajdona, alkotása ....bármi, ami nem az enyém.

14. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 5. - Lkmariann)
2015. júl. 3. 00:46

Személyiségi jogokat sérthetsz ezzel.


SZEMÉLYISÉGI JOGI TÖRVÉNY


A személyek jogaival az 1954. évi IV. törvény a PTK foglalkozik: LINK


E törvény VII. fejezete foglalkozik a személyhez fűződő jogokkal, melyeket mindenki köteles tiszteletben tartani.


Mi számít személyiségi jog megsértésének?


Számtalan módon bekövetkezhet a személyhez fűződő jog megsértése. Ami interneten gyakorta előfordul:

- képmással, hangfelvétellel való visszaélés, engedély nélküli nyilvánosságra hozatal (képmáshoz, hangfelvételhez való jog sérelme)

- képmás, hangfelvétel engedély nélküli felhasználása, montírozása (emberi méltóság sérelme)

- személyes adatok engedély nélküli közzététele (személyes adattal való visszaélés bűncselekmény!)

- sértő, valótlan tény állítása, híresztelése (jóhírnév megsértése)

- levél engedély nélküli közzététele (levéltitok megsértése)

- ártatlan személy sértegetése (jóhírnév, becsület megsértése)

2015. júl. 3. 00:40
Elméletileg feljelenthet, bár nem is tudom hogyan juthat valakinek eszébe más gyerekéről képet feltenni egy nyilvános oldalra. Még családon belül sem tennék ilyet.
12. anya4005 (válaszként erre: 10. - Lkmariann)
2015. júl. 3. 00:22

Hát,mondjam,hogy igaza van!?

Nem rakhat ki senki senkiről (főleg nem gyerekről) csak úgy egy képet!

11. d7c1719ff7 (válaszként erre: 8. - Lkmariann)
2015. júl. 3. 00:13
mész a börtönbe
10. lkmariann (válaszként erre: 9. - Anya4005)
2015. júl. 2. 23:48
Nem én tettem ki.Már rég nem használom de az anyuka ezzel fenyeget hogy feljelent.
9. anya4005 (válaszként erre: 5. - Lkmariann)
2015. júl. 2. 23:38

Az én fiamról is feltettek egy képet fb-re,és majdnem epeömlést kaptam! Nem gondoltam feljelentésre,de azonnal írtam,hogy szedjék le!!!

Szerintem a minimum,hogy a szülőtől előbb megkérdezi az illető,hogy felhasználhatja-e a képet! Persze,nem lett volna a válasz részemről,most pedig reménykedem,hogy senki nem szedte le arról a nyilvános oldalról a fiam képét,hogy aztán valami agyament baromsággal újra feltegye! (Gondolok itt a like és pénzgyűjtésre,vagy az eltűnt "kiabálásokra"!)

Minden esetre nem is értem,miért más gyerekének a képét posztolod!

2015. júl. 2. 23:07
És mi lehet ebből?
7. 0c7adf8ee7 (válaszként erre: 5. - Lkmariann)
2015. júl. 2. 23:05
igen
6. Bichi (válaszként erre: 5. - Lkmariann)
2015. júl. 2. 23:04
Hivatalosan feljelenthet, bár gondolom van más ok is...
2015. júl. 2. 22:37
Ha kitettem valaki gyerekéről egy képet facebookra akkor a gyerek anyja feljelenthet ezért?
2015. júl. 2. 22:33
van
2015. júl. 2. 22:19
Te az vagy?
2015. júl. 2. 22:11
igen
2015. júl. 2. 22:03
Van itt ügyvéd a hoxán?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook