Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Tartozás elévülési idő létezik? fórum

Tartozás elévülési idő létezik? (tudásbázis kérdés)


1 2
41. Amaunet (válaszként erre: 36. - Bnedora)
2022. nov. 25. 16:34

Igen, ez a 15 napos ellentmondás nagyon fontos!


Bocs, de linkelem az egész cikket.

[link]

40. Amaunet (válaszként erre: 38. - Channa*)
2022. nov. 25. 16:25

Így van. Azt is fontos lenne tudnunk.


A végrehajtó valószínűleg a lakcímnyilvántartóból tájékozódott. Máshoz nem hiszem, hogy lenne hozzáférésük. Nem hatóság.

39. Fisica (válaszként erre: 36. - Bnedora)
2022. nov. 25. 15:26

Ez az egyetlen esély, az elévülésre való hivatkozás.


"Aki attól tart, hogy nem tud minden tartozásról, kérheti a közjegyzőt, hogy tegyen közzé hirdetményt, így a hitelezők már a hagyatéki eljárás alatt bejelenthetik a hitelezői igényeiket. Azonban még ez sem zárja ki azt, hogy később, már a hagyatékátadó végzés után előkerül egy újabb tartozás, például megjelenik az elhunyt egy barátja, aki bizonyítani tudja, hogy valóban tartoznak neki."


"Az adósságok alapesetben öt év alatt évülnek el, tehát az elévülési időn belül érdemes felelősen bánni az örökséggel, mert annak értékéig az adósságért az örökös a saját vagyonával is felel. Vagyis nem mentesíti az utólag előkerült tartozás alól az sem, ha már eladta és felélte az örökségét."

38. Channa* (válaszként erre: 37. - Amaunet)
2022. nov. 25. 15:24

És én még mindig nem tudom, hogy a volt férj vagy az örökös nevére érkezett e a végrehajtó levele.

Szerintem ez is nagyon fontos dolog.


Egyébként a végrehajtó honnan tudja, hogy ki az örökös?

37. Amaunet (válaszként erre: 33. - Fórumnyitó (anonim))
2022. nov. 25. 14:53

A végrehajtó nem hághatja meg a törvényt!


Milyen jogalapja volt arra, hogy elutasította a hagyatéki végzésre hivatkozásotokat?


Nem hajthatja be rajtok, mert nem örököltétek meg.


Azt írd meg neki, hogy keresse meg a közjegyzőt ilyen, és ilyen számú hagyatéki végzésre hivatkozva!


Ilyen alapon a szomszédod tartozását is behajthatják rajtad pusztán házszám elírás alapján.


Ha nem boldogulsz velük, akkor írd, hogy ügyvédhez fordulsz, aminek a költségét ők fogják fizetni, ha jogtalan az eljárásuk!


Ne hagyd magad!

36. bnedora (válaszként erre: 32. - Fisica)
2022. nov. 25. 14:53

Ezt érdemes figyelembe venni:

"Ha elévült tartozásról hoz fizetési meghagyást a postás, tanácsos ellentmondani az elévülésre hivatkozva. Ha ebben az esetben az örökös a fizetési meghagyás kézbesítésétől számított 15 napon belül nem terjeszt elő ellentmondást, a fizetési meghagyás jogerőre emelkedik, és végrehajthatóvá válik. Az esetleges végrehajtási eljárás során a követelt összeget például le is tilthatják a bankszámlájáról. Ha viszont kellő időben előterjeszti az ellentmondását, és valóban elévült már a tartozás, a hitelező nem fogja tudni bírósági úton kikényszeríteni a tartozás kiegyenlítését."

35. simple
2022. nov. 25. 13:48
Amaunet mondja jól! Teljesen jogtalanul követelnek olyat, ami nem szerepelt a hagyatékban. Az eljárás lezajlott, addig kellett volna szólniuk. Én nem fizetnék.
34. aszparagusz (válaszként erre: 33. - Fórumnyitó (anonim))
2022. nov. 25. 13:19

Én mindenképp beleírnám a hagyatékot is .

Az elévüléssel kapcsolatban nem tudod/tudhatod, hogy a volt férjednek mikor, milyen felszólítás ment.

2022. nov. 25. 12:45

Köszönöm szépen a válaszokat!

Mindenképp írunk levelet a végrehajtónak.

Abban az elévülési időre hivatkozunk.Mivel annó elutasították azt hogy arra hivatkoztunk,nem szerepel a hagyatekban.

Ezt a K&H-s tartozást a bank átadta végrehajtásra még 2011-ben.Azóta nem sikerült behajtani???Elmennek a fenébe!

Állítólag most hogy kevés a behajtható tartozás,(s moratórium miatt) előkeresnek mindenféle tartozást és próbálják behajtani! ☹️

32. Fisica
2022. nov. 25. 12:43
31. Amaunet (válaszként erre: 17. - Fórumnyitó (anonim))
2022. nov. 25. 12:33

Nem az elévülésre kell hivatkozni, hanem arra, hogy nem szerepelt a hagyatékban.

A gyerekek azt örökölték ami a hagyatéki végzésben szerepelt. Más követelést/tartozást nem.

30. Amaunet (válaszként erre: 26. - Fórumnyitó (anonim))
2022. nov. 25. 12:29

Irányítsd őket is a közjegyzőhöz!


Csak úgy nem kopoghat be minden jóskapista az örökösökhöz mindenféle igénnyel!

29. Amaunet (válaszként erre: 5. - Fórumnyitó (anonim))
2022. nov. 25. 12:25

A közjegyző mondja az igazat. (szerintem)


A hagyatékokkal kapcsolatban ők kiküldenek minden hitelintézetnek egy értesítést és kérik, ha szerepel náluk az elhunyt ügyfélként azt jelentsék be az eljárás során.

Nagy valószínűséggel a K&H is kapott ilyen megkeresést, csak a jogi osztálya elfelejtette bejelenteni a tartozást.

A közjegyzőnél megvannak azok az iratok, hogy kiket keresett meg, kitől, milyen visszajelzést kapott.

A K&H-t a hagyatékban eljáró közjegyzőhöz kell irányítani!

2022. nov. 25. 11:30

Én úgy tudom, hogy vissza lehet utasitani az örökséget és akkor a tartozás sem érinti az örököst.


Ha nem volt benne a hagyatékba akkor nekem sem logikus, hogy bárki, bármikor előállhat adóssággal, hitellel.


Mindenesetre ilyen nálunk is van a családban.


Kedves FI. Elhiszem, hogy eleged van. Szép kis szülő aki adósságot hagy örökül a gyerekeire.

2022. nov. 25. 11:27
Kinek a nevére érkezett a végrehajtó levele?
2022. nov. 25. 11:27

Személyi kölcsönről van szó.

2011-es!

Állítólag 2016-ban vette meg valami behajtó cég.De ahhoz képest is eltelt már 5 év.

25. Fisica (válaszként erre: 24. - Aszparagusz)
2022. nov. 25. 11:18
Ez igaz, de lehet az alapján kutatták fel az örököst, függetlenül attól, hogy az ingatlant lett volna megterhelve. Mindenesetre nem árt utána járni és időn belül reagálni.
24. aszparagusz (válaszként erre: 23. - Fisica)
2022. nov. 25. 11:12

Ebben az esetben nem hinném, hogy ingatlanra felvett kölcsönről van szó, hisz az szerepel az ingatlan tulajdoni lapján, így az örökös előtt nem maradt titokban, hogy az ingatlanhoz teher is tartozik.

Én inkább egy személyi vagy fogyasztási hitelre tippelnék.

23. Fisica (válaszként erre: 22. - Aszparagusz)
2022. nov. 25. 11:09
Ingatlan esetén azért elég gyorsan megtalálják ki örökölte, csak lekér egy tulajdoni lapot. Lehet ilyenkor az örökösök egyetemlegesen felelnek a tartozásokért, így a banknak mindegy melyiket találja meg.
22. aszparagusz (válaszként erre: 20. - Fisica)
2022. nov. 25. 11:07

Azért nem mindegy, mert a bank (vagy bárki más) nem tudhatja, hogy ki volt az örökös. Lehetett több is.

Ők mindenesetre próbálják bárkin is behajtani a tartozást.

21. aszparagusz (válaszként erre: 19. - Fórumnyitó (anonim))
2022. nov. 25. 11:05
Volt póthagyatéki eljárás?
20. Fisica
2022. nov. 25. 11:05

Azt találtam, hogy teljesen mindegy, hogy benne volt-e a hagyatékban.

Az öröklés mértékéig az örökös felel a tartozásokért, akár saját vagyonával is ha már felélte az örökséget.

De az 5 év után már elévült tartozásokra, ha a fizetési meghagyás kézhezvételétől 15 napon belül ellentmondással él az elévülés miatt, akkor azt már nem tudják érvényesíteni, ellenben ha nem reagál behajtható.

19. Fórumnyitó (anonim) (válaszként erre: 18. - Aszparagusz)
2022. nov. 25. 11:04
Erre hivatkozva nem akartuk kifizetni előzőt sem de elutasították.
18. aszparagusz (válaszként erre: 17. - Fórumnyitó (anonim))
2022. nov. 25. 10:48

Itt nem az elévülés idő a fő szempont.

Nem volt a tartozás a hagyaték része.

17. Fórumnyitó (anonim) (válaszként erre: 16. - Jucus43)
2022. nov. 25. 10:38

Az a legfurcsább hogy az OTP -nél volt a folyószámla is és ott sem mondtak semmit számlazáráskor.De ezt az OTP hitelt már kifizettuk tavaly.

Ez a K&H-s viszont új.

Már most el se megyünk a közjegyzőhöz és az ügyvédhez mert úgy tűnik felesleges.

Azt lenne jó megtudni hogy elévülési időre való hivatkozással megtagadhatjuk-e a kölcsön visszafizetését?

16. Jucus43 (válaszként erre: 15. - Fórumnyitó (anonim))
2022. nov. 25. 10:34

Hm, azért érdekes, hogy vajon ebben az esetben ki mulasztott....


A közjegyzőnek gondolom van dokumentuma arról, hogy mikor az OTP-t megkereste a haláleset után, akkor milyen tartozást tüntettek fel.

15. Fórumnyitó (anonim) (válaszként erre: 14. - Jucus43)
2022. nov. 25. 10:25

De voltunk.Azt mondta hogy nem kell fizetni.

Ehhez képest az ügyvéd szerint igen.

2022. nov. 25. 10:22

Én azt nem értem, hogy elvileg a közjegyzői díjat azért fizetjük öröklés esetén, hogy utána járjon a tartozásoknak, bankbetéteknek, egyéb pénzeknek.....


A közjegyzőnél nem voltál?

13. aszparagusz (válaszként erre: 10. - Fórumnyitó (anonim))
2022. nov. 25. 10:17

5 év elévülési határidő az eredeti adósra vonatkozik.

Örökösöket nem lehet csak úgy belerángatni a fizetésbe. (kivétel, ha adóstárs vagy kezes volt)

12. Fisica (válaszként erre: 10. - Fórumnyitó (anonim))
2022. nov. 25. 10:16

Nézzetek utána tényleg van-e tartozás.

Nálunk volt olyan, hogy egy kifizetett összeget(kezesség miatt), sok év után újra követelni kezdett a követeléskezelő.

Az ügyintéző csodálkozott amikor mondtuk neki, hogy megvan a papír róla, amiből kiderül, hogy már nincs felénk követelés. Még el is kellett postázni a másolatot mert nekik nem volt meg..

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook