Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Szejtán vagy tofu? fórum

Szejtán vagy tofu? (beszélgetős fórum)


1 2
21. gribedli*** (válaszként erre: 19. - 850bb2a149)
2016. szept. 8. 15:06

Nem akarom fokozni a parádat (:D), de én nagyon ritkán eszem péksüteményt, megpróbálom a minimálisra csökkenteni a sütőben készült dolgokat, ilyen a kenyér is.


A 150-160 fok fölé melegített dolgokban akrilamid keletkezik (minden olyan mint a ropogós kenyérhéj vagy ropogós állagot kölcsönző külső héj pl a sültkrumplinál vagy a grillezett dolgoknál), és ez egy káros vegyület.


Szóval ha gabonát szeretnél enni, szerintem jobb a párolt, gőzölt, főtt állapot, pl a különböző gabonakásák vagy főtt rizs, főtt durumtészta, stb.


Vagy választhatsz alacsonyabb hőfokon sült dolgokat, ha mindenáron sütni kell, pl a különböző muffinok, palacsinták alacsonyabb hőmérsékleten is megsülnek.


A kenyereket viszont 240-250 fokon is sütik.


Úgyhogy ha engem kérdezel, napi szinten nem jó, ha túl sok olyan cucc van, ami ilyen hőfokon sült, pl a kekszek, kenyérpótlók is ilyenek.


És a gabonákat is lehet úgy áztatni mint ahogy a hüvelyeseket szokás, ezzel könnyebben emészthetővé válnak, 8-10 órára beáztatod és utána főzöd meg.

20. gribedli*** (válaszként erre: 17. - 328e1b30ab)
2016. szept. 8. 14:55

Igen, a lányom egyik kis osztálytársa évek óta hasmenéssel, hascsikarással szenved, mostanra derült ki, hogy cöliákiás. Volt, hogy a durva hasmenése miatt több napig nem mehetett suliba, vagy üvöltött a díványon naphosszat a fájdalomtól megmerevedve.


Az emberek úgy dobálóznak hülyeségekkel, hogy nem gondolnak bele igazán, hogyan is él az, aki tényleg nem ehet ilyeneket, nem pedig csak kampányszerűen diétázik. Főleg, hogy erre valaki nem 40-50 év zabálás után jön rá, hanem aki gluténérzékeny, gyerekkorától kezdve éli ezt a kálváriát.

2016. szept. 8. 14:31

Nekem még sosem jutott eszembe, hogy gluténérzékeny lennék. Most ez a divat?

Teljes kiőrlésű, vagy rozs pékárut, és durum tésztát eszem. Vagy inkább valami mást kellene?

18. 850bb2a149 (válaszként erre: 14. - 12d083b51b)
2016. szept. 8. 14:25

Köszi a tippet :)

Nekem inkább csak rakott ételekbe kellene, mert azokat nagyon szeretem és hiányolom őket.

17. 328e1b30ab (válaszként erre: 16. - Gribedli***)
2016. szept. 8. 14:24

Mert a kenyér meg a tészta szabad szemmel felismerhető, egyszerűen beemelhető, míg a "káros méreg- és adalékanyagok" bonyolult, nem látható dolgok, melyek gondolkodást igényelnének. ;)


Nekem minden egyes kövér ismerősöm hajtogatja, hogy nem ehet glutént, mert amiatt van rajtuk nem ritkán 40 kg zsír is. Pedig egyszerűen csak egészségesek voltak, akik beteggé zabálták magukat mennyiségben. Inkább örülnének, akik nem gluténérzékenyek, hogy nem azok, mert nem játék az sajnos.

16. gribedli*** (válaszként erre: 13. - 328e1b30ab)
2016. szept. 8. 14:20

Hát igen, ez igaz, mármint hogy mindenki ráfogjaa gluténérzékenységre a bajait, holott az emberiségnek csak egy kis része az, aki valóban gluténérzékeny és ez egy gyógyíthatatlan betegség(plusz nem elhízással, hanem soványsággal jár).


Ha csak a fele azoknak, akik azt mondják, hogy nem ehetnek glutént, tényleg beteg lenne, nem hiszem, hogy el lennének hízva.


Konkrétan nekem sem az a bajom a gluténnel, hogy "csendes gyilkosnak tartom", egyáltalán nem, mindössze nálam és sokaknál vizesedést okoz, de ez nem gluténérzékenység, hanem csak esztétikai vonatkozása van, az egészséghez szerintem nincs köze, inkább a kinézethez (kis mértékű az is, csak aki precíz, annál számít).


Immár eljutottunk oda, hogy az emberek jobban félnek a gluténtől mint az olajban sült, csöpögős, transzzsíros mócsingos, nitráttal kezelt húsoktól...

15. gribedli*** (válaszként erre: 13. - 328e1b30ab)
2016. szept. 8. 14:20
Hát igen, ez igaz, m
2016. szept. 8. 14:09

Szoktam szója kockát, (elsősorban brassóinak) és szója granulátumot (=darált hús helyett. Eddig még csak fasírozottat gyúrtam belőle, de jó ötlet rakottnak is!) használni. Vagy egyik, vagy másik általában hetente kerül sorra.


Bármelyik is, először vegetás-sós-borsos vízzel felforralom, majd beborítva állni hagyom 1-2 órán keresztül. Akkorra átpuhul, leszűröm, és utána már lehet úgy kezelni, mintha az lenne a hús.

Annyit kell még róla tudni, hogy sokkal intenzívebben kell fűszerezni, ill. fokhagymát, vöröshagymát egy kicsivel többet bele, mintha valóban hús lenne.

Nagyon nagy a fehérje tartalma! Valamelyik nap olvastam egy cikkben, hogy állítólag jó magnézium-forrás is!

13. 328e1b30ab (válaszként erre: 1. - 850bb2a149)
2016. szept. 8. 11:55

A szejtán abban az esetben, ha nem vagy gluténérzékeny.


A tofu pedig akkor, ha szereted, olyasféle életet élsz vagy olyasféle ételeket főzöl.


A közhiedelmekkel ellentétben, a glutén nem csöndes gyilkos és mindenek az oka (kivéve egyéni érzékenység), a tofu pedig nem rákkeltő. Nem, akkor sem, ha sokan írják össze a neten.

12. gribedli*** (válaszként erre: 11. - 850bb2a149)
2016. szept. 8. 11:47

Egy barátnőmnek petefészek és kivették mindenét. Előtte a tofu nem tartozott azok közé az ételek közé, amiket evett, egyszerűen nem az a típus, nem volt róla semmilyen véleménye, más ízlésvilága van. Mondanom sem kell, hogy a szüleinek volt egy cukrászdája, amit a csaj tesója vitt tovább, nem tudhatjuk, hogy ez mennyire játszott közre a betegségében, de végülis a kemo után egy nagyon jó onkológushoz járt (azóta gyógyultnak is nevezhető), aki a vörös húsokat, cukrot, lisztet, tejterméket megtiltotta neki, helyette sok zöldség, gyümölcs, néha tengeri hal és a tofut a fitoösztrogének miatt is ajánlotta neki. Mivel nem tartozik a csaj ízlésébe, gondolom, nem eszi a tofut de iszik szójatejet (amiről meg én gondoltam sokáig, hogy igen, a szójatej árthat).


Szóval az enyhén szólva túlzás, hogy a tofu rákkeltő lenne, mivel nagyon nagyon komplex betegség a rák és nemigazán tudjuk, hogy egész pontosan mitől alakul ki, azt viszont tudjuk, hogy az életmódunknak több fronton is kihatása van, plusz a genetika is számít és még más faktorok.


A vegánok között a legalacsonyabb a rák előfordulása, szóval semmiképpen nem hibáztatnám a tofut, hiszen a vegánok nagy része eszi.


A húsevők is esznek szóját mert mindenben van szója, nagyon sok késztermék tartalmazza, de ott van a hangsúly, hogy ők húst is esznek, arról viszont tömérdek info van, kórházi adatokkal, 70 év munkája, hogy a hús rákkeltő. Be is vették a cigivel egy rangsorba a rákkeltő anyagok közé.


Mindezt a szójáról nem mondhatjuk el mert évezredek óta fogyasztja az emberiség, és nem derült ki ilyen és nincs is besorolva a rákkeltő anyagok közé. Persze biztos van olyan, aki olvas egy cikket miközben a pálmaolajas, cukros, lisztes, transzzsíros kekszecskéjét ropogtatva felhördül, hogy híjnye, a sok génmanipulált szója, az emberiség veszte. Ezidő alatt meg ott van az emberiségnek az a része, akinek soha nem lett tőle semni baja.


A cigizésbe sem hal bele mindenki de ettől még sokan igen, ugyanez a helyzet a húsokkal, attól, hogy valaki 80 éves koráig oldalast evett, még nem biztos, hogy egy másik ember szervezete ugyanígy nem betegszik meg, azt viszont biztosra tudjuk, hogy aki nem eszik húst, annak kisebb esélye van egy rakás betegségre és tovább is él (és jobb közérzettel)


Nekem személy szerint sokkal több aggályom volt a szójatejjel kapcsolatban, a tofuról előtte is tudtam, hogy többezer éves táplálék és pont hogy a tofu és a szójaszósz volt mindig az a 2 dolog, amiről azt gondoltam, hogy talán ez a kettő lehet csak "biztonságos" a szójacuccok közül, mert ezeknek van nagyobb múltja és a mai napig ahol gyakran fogyasztják őket, az égvilágon semmi bajuk nem lett tőle.


Szép fokozatosan sikerült legyőznöm a szójatejjel kapcsolatos parámat is, pl nagyon ritkán, de szójaalapú joghurt vagy fagyi befér (nem csinálok belőle rendszert de nem is kiáltom ki méregnek:D) A tofuval kapcsolatban soha nem volt ilyen parám.


De érdekes, hogy a kukoricából készült szirupot csak 2 országban használják nagy mértékben szinte mindenhez édesítésként, adalékként, az Usában és Magyarországon. Egyáltalán, a magyar gazdaságnak a kukorica egy nagyon fontos eleme, és az ebből készült szirup (ami szörnyen egészségtelen) pedig az élelmiszergyártásban fontos. És a 2 országban hasonló méretet ölt az elhízás és egy csomó betegség, csodálkozom is, hogy a kukoricáról miért nem terjengenek olyan mendemondák mint a szójáról.

11. 850bb2a149 (válaszként erre: 10. - Gribedli***)
2016. szept. 8. 10:47

Én sem gondoltam, hogy a tofu fog megölni :D


Tényleg vannak az emberi szervezet számára jelentősen káros ételek, italok, függőségek, szokások, én ezektől tartózkodom.


Jelen esetben a szója állítólagos hormonháztartásra gyakorolt hatásáról szóló cikkek miatt merültek fel bennem kétségek. Az is igaz, hogy az utóbbi időben már mindenről kitalálják, hogy káros, és rákhoz, halálhoz, betegségekhez vezet(het).


Szerintem jó választás lesz, ha először étteremben kóstolom a tofut, szejtánt, nehogy rossz legyen amit első alkalommal készítek, és egy életre megutáljam :)

10. gribedli*** (válaszként erre: 9. - 850bb2a149)
2016. szept. 8. 09:52

Azért ez sok mindentől függ, gondolom, nem fogsz belőle annyit enni, amitől besokallnál de aki nem bírja a szóját mert allergiás, az még egy csomó más hüvekyesből jó minőségű fehérjéhez juthat, de Ázsiában évezredek óta eszik a szóját, tofut (nem véletlen, hogy a legtöbb tofus recept ázsiai beütésű) és az emberek elég sokáig élnek, a nőknek szép a bőrük, kevesebb a mellrák, stb.


Én azt szoktam mondani, hogy egy csomó ember százféleképpen mérgezi magát, cigi, pia, mozgásszegény életmód, zsíros húsok, semmi zöldség, stb. Aztán egyszer megbetegszik valamiben és elkezdi szidni a szóját (holott lehet, hogy életében egyszer ette), nem fogja letenni sem a cigit, sem a többit de elhagyja a szójás cuccokat mert megmagyarázza, hogy attól lett rosszul.


Pl fitoösztrogéneket tartalmaz, a fitoösztrogének sajátsága, hogy úgy viselkednek a szervezetben mint az ösztrogének de a fitoösztrogénből csak annyi szívódik fel, amire szükségünk van. Ezért különösen a nőknek hasznos a tofu, pl a japánok mindennap esznek tofut. Én nem mindennap (mondjuk majdnem mindennap mert heti 3x tuti) de nem azért mert félek tőle:)))


De nem akarlak rábeszélni, ha vonakodsz tőle, ne edd, te érzed:)

2016. szept. 7. 15:33
És a szója káros hatásai? Még évekkel ezelőtt olvastam erről. Mi az igazság?
8. gribedli*** (válaszként erre: 6. - BeYOUtiful)
2016. szept. 7. 15:22
Ja, igen, a szójagranulátum is használható de az nem tofu, más eljárással készül.
7. 850bb2a149 (válaszként erre: 6. - BeYOUtiful)
2016. szept. 7. 15:20
Még egyiket sem.
6. beYOUtiful (válaszként erre: 1. - 850bb2a149)
2016. szept. 7. 15:15
Nekem allagra is, izre is egyertelmuen a szejtan jön be. A tofut csak frissen (pedig pont a granulatbol tudnad a rakott dolgoknal a hust helyettesiteni)extrem mennyisegu fuszerrel eszem meg. De ez izles dolga. Kostoltad mar mindkettot?
5. 850bb2a149 (válaszként erre: 4. - Gribedli***)
2016. szept. 7. 15:12
Szuper! Köszi!
4. gribedli*** (válaszként erre: 3. - 850bb2a149)
2016. szept. 7. 15:08

Mindegy, hogy írod, j-vel, vaga i-vel, ugyanaz.


Szerintem nincs semleges ízük, de én szeretem jó fûszeresen készíteni, pl a kedvencem a koreai fûszeres tofu, guglizd ki, mert most nem tudok linkelni, korean spicy tofu néven fut, videók is vannak.


Nem eszem rakottas dolgokat de számtalan receptet találsz a neten, én bolognai ragù helyett lencsés ragut szoktam csinálni, mindent úgy mintha hússal tennéd csak a hús helyett lencsét adok hozzá:)

3. 850bb2a149 (válaszként erre: 2. - Gribedli***)
2016. szept. 7. 15:00

Akkor most szejtán vagy szeitán? :) Az interneten mind a két formában olvasható.


És ezeknek tényleg semleges ízük van? Valamiért idegenkedem tőlük, de szeretnék már változatosabb ételeket készíteni.


Lenne még egy kérdésem, ami nagy fejtörést okoz. A rakott ételekben mivel lehet helyettesíteni a húst? Tehát hogy néz ki egy vegán rakott káposzta, zöldbab, stb?

2. gribedli*** (válaszként erre: 1. - 850bb2a149)
2016. szept. 7. 14:34

Tofu.


A szeitán az búzasikér, nagyon felfújhat. A tofu pedig szója. Esetleg még a tofunál is jobb a tempeh, mert könnyebben emészthetô, a tempeh erjesztett szója. Természetesen a tofu is jól emészthetô (kivéve ha allergiás vagy), de a tempeh még egy fokkal jobban emészthetô:)


Bármit készíthetsz belôlük, pl szeletekre vágott tofut kisütsz mint egy natúr szelet, vagy salátába, a krémes tofu pedig édességekhez jobb.

2016. szept. 7. 14:26

Melyik a jobb?

Mit érdemes belőlük készíteni?

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook