Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Óvónénik, ilyen helyzetben mit lehet tenni? fórum

Óvónénik, ilyen helyzetben mit lehet tenni? (beszélgetős fórum)


1 2
25. bambi10 (válaszként erre: 24. - 4c1a787e8f)
2014. ápr. 13. 09:12

Nem a Te hozzászólásoddal volt problémám,a válaszod teljesen korrekt volt.

Persze,hogy nem lehet az ilyen szülőkkel beszélni.Sőt az ilyen gyerekek miatt szokott sok szülő oktatási intézményt cserélni,vagy már az elején úgy választ.Itt nem az sni-re gondolok,hanem a "hátrányos helyzetére",ápolatlanságára.

Igen,lehetne más kódot kérni,de nem fognak egy gyerek miatt, ha mégis,s esetleg nem kapják meg,senki nem fog perelni.A rendszerben a pedagógus a leggyengébb láncszem,ő próbál tenni valamit,bármilyen felsőbb segítség nélkül.

A képzésekről ne is beszéljünk.Ha van is,olyanok tartják,akik sosem foglalkoztak még sni-s gyerekkel,és a pedagógus tapasztalataiból ők akarnak profitálni.

Még mennyi minden lehet,amibe bele sem látunk :(

24. 4c1a787e8f (válaszként erre: 23. - Bambi10)
2014. ápr. 13. 08:18

Az a baj, hogy az átgondolatlan "integráció" miatt mindenféle komoly problémával élő gyereket raknak az óvodai csoportokba. Az óvónőknek, gondozóknak meg se képzés, se gyp. segítség. Annyi van, hogy van 2-őt, meg 3-at érő sni-s, meg autista. A 2-es, meg 3-asoknál annyival kevesebb gyerek van a csoportban. Ennyi a segítség. Autistát meg nagyon kevés ovi fogadhat, és ott is általában csak utazó segítség van, ha egyáltalán megkapják.


Nagyon gáz a helyzet, és ez igaz Bp. 12. kerületére és BAZ megyére is, legfeljebb más kód áll a papíron.


Az integráció szép dolog, de nagyon drága. 8-10 fős csoportokban, állandó gyp. segítséggel lehetne ezt úgy csinálni, hogy senki se sérüljön. Se a többség, se a problémás kisgyerek.


Egy ilyen családdal meg hiába beszélsz, még ha jó szándékúak is, valós változás kevés lenne. Itt azt lehet csinálni, hogy azokkal a szakemberekkel kellene konzultálni, akik az sni-s kódot adják, hogy olyan kódot tegyenek rá, amivel lehet igényelni szaksegítséget. Ez így működik ugyanis. Ha meg nem kapják meg, lehet perelni, tuti nyert per.


Az meg nem bántás, hanem tény, hogy nagyon új szemlélet kell ma pedagógusként. Sajnos. Már az okok, amik a sajnos kategóriába tartoznak.

2014. ápr. 12. 22:02

Te erre a pályára termettél!!!lelkiismeretesen próbálod megoldani a feladatot.

Az óvónők azért hagyják rád a gyerekeket,mert tudják,hogy boldogulsz a feladattal,másrészt valószínűleg megtehetik,ha a főnökük nem szól rájuk.

Próbáld ezt a fiút lekötni valamilyen csendes játékkal,vagy jó ötlet,amit itt írtak,hogy hajtogasson szalvétát,legyen a segítőd.

Szomorúan olvastam,hogy még Te kapsz negatív kritikát itt,mert leírod,hogy milyen a kisfiú.Úgy tűnik,vannak,akik csak a tv-ből szerzik az ismereteiket.Mi van a többi gyerekkel a csoportban???Nekik el kell viselni,hogy pl.ápolatlan ez a gyerek?Hazavinni a tetűt?

Az senkinek nem jutott eszébe,hogy a szüleivel is el kellene beszélgetni.

22. Zebra25 (válaszként erre: 18. - Garfield66)
2014. ápr. 12. 19:20

Érzi, hogy felidegesít, érzi hogy feszült vagy a közelében. Egyébként egy SNI gyerekkel nagyon nehéz. Ezt az óvónő kollégával kellene megbeszélni, hogy hogyan osszátok fel a feladatokat. Nálunk sokszor bent van mind a 2 óvónő + a dajka néni és ha van tanuló, akkor az is.

Azt nem tudom, hogy képesek megtenni, hogy egy szakképzetlen(bocsi, ha jól olvastam nem járták óvóképzőbe) rábíznak csak úgy 18-20 gyereket?

Foglalkozásokat is neked kell tartani?

2014. ápr. 12. 19:00
Köszönöm aranyos vagy, igyekszem nem a lelkemre venni, ha erre a pályára lépek, persze ilyen nehéz esetkekkel számolni kell, csak jó lenne tudni, látni, más tapasztal pedagógusok hogy oldják meg. Remélem majd a fősuli erről is szólni fog. Amúgy jó olvasni, ahogy írsz a gyerekedről és a problémájáról :)
20. 4c1a787e8f (válaszként erre: 18. - Garfield66)
2014. ápr. 12. 18:47

Csesszék meg!

Akkor ne fogadjatok sni-s gyereket.


No nekem ebből lett elegem, ezért vittem el a gyerekemet inkább szegregáltba.

19. 4c1a787e8f (válaszként erre: 17. - Garfield66)
2014. ápr. 12. 18:46

Ez a gyerek SÉRÜLT!

Egyértelmű, hogy a kommunikációban valahol hiba van, ő nem ért meg valamit. Akár azért, mert az idegrendszere nem úgy működik, akár azért, mert nem ismeri azt a dolgok, amit csinálni kellene.



Gyógypedagógiai segítség kellene. Nem tudtok rá olyan kódot tetetni, hogy járjon hozzá utazó gyógypedagógus?


A jutalmazós módszer egyébként mindenképpen jó, de azt is tanulni kell. Az nem csak abból áll, hogyha jó leszel kapcs egy csokit..


De ez egy külön szakma.

Ezt ne vedd a lelkedre, mert ez a dolog nem rólad szól. Én évekig a saját autista gyerekemmel sem tudtam mit kezdeni, mert még azt se tudtuk, hogy autista.. Pedig neki az egeket veri az inteligencia szintje, gyönyörűen beszélt, és mégis.. És az anyja vagyok.

2014. ápr. 12. 18:39
Az óvónő igazából nem mond semmit, csak hogy ne hagyjam magam, legyek talpraesett oldjam meg, ne lássa, hogy fel tud bosszantani stb. Ezek sajnos jó tanácsok, de nem oldják meg a problémát. Nem akarom, hogy a többi gyerek azt lássa, hogy ha ez y kisfiú megteheti, akkor majd ők is, és akkor káosz legyen alvás helyett. Jól szeretném csinálni, roszul esik, hogy nem tudom megoldani a helyzetet, hogy kudarcot vallok.
2014. ápr. 12. 18:37
Vegyes csoportban voltam előte egy másik oviban, ahol a nagyok egy óra után felkelhettek csendben rajzolni, ez nekem is szimpatikusabb, meg is lepődtem hogy 6-7 éveseknek itt aludni kell szó szerint. De ha ez a szabály, hát ez. Az a baj, hogy hiába magyarázok neki szépen egy órát miközben simogatom, egyszerűen csak vigyorog, nevet, és provokál, hogy csak azért is csinálja. Amúgy biztos én rontottam el a dolgot, mert ugye új csoport, és túl kedves engedékeny voltam, és hát látta, hogy valószínűleg velem meg lehet ezt tenni. Úgy érzem május végéig így fogok vele eljutni, hogy nem lesz közös nevezőnk :(
16. 4c1a787e8f (válaszként erre: 1. - Garfield66)
2014. ápr. 12. 18:14

A fiaméknál az oviban nagycsoportban már nem kötelező az alvás. Se a régi ovijában nem volt az, se a mostaniban, ami egyébként speciális ovi. Elvileg még jót tenne nekik, de a legtöbb gyerek ilyen korában már nem alszik. Nem csak az egyébként is problémákkal küzdőknek megy ez nehezen, hanem szinte mindenkinek, a mérnökgyerekeknek meg az orovosgyerekeknek is.


Én is utáltam anno az alvást, sohase aludtam. Imádtak, de akkor én is voltam néha az ajtóban. Ennyit csendben végigülni meg a legtöbb ilyen korúnak problémás, hát még annak, akinek egyébként is az egész világ problámás, mert idegen számára, nem tud benne úgy eligazodni, mint mások.


A kisfiam már a bölcsibe se aludt másfél éves korától. Viszont otthon este nyolckor ő az egyetlen aki magától szó nélkül lefekszik, és reggelig alszik.


Örülj neki, hogy nem vegyes csoportban nyomjátok, mert ott, ahol tényleg 3 évesek is vannak, ott aztán tényleg nehéz ezt megoldani.


A gyerek SNI-s, tehát papírja van arról, hogy SAJÁTOS nevelési igényű. Hajrá ovi, itt bizony nektek kellene változtatni, ha kell a jól bevett szabályokon is. Hol vannak ilyenkor (alváskor) az óvónők? Ha többen vagytok, egy figyelje az alvókat, egy meg foglalkozzon a kisfiúval. Ha kell, az udvaron. Remek lehetőség mozgásfejlesztésre, alapozó terápiára, felzárkóztatásra, zenehallgatásra hiszen a többi éppen alszik.


Aki ma pedagógus félének áll, az készüljön erre fel, hogy alap szolgáltatással, alap hozzáállással ma ez már nem megy. Ahogy a felnőtt világ is durvább, gyorsabb, problémásabb, úgy a gyerekvilág is. Soha nem lesz már olyan, mint 40 éve volt, nem azt kell visszasírni.


Van sok módszer, tanulni kell újakat. Én nagyon sokat tanultam ilyeneket autista kisfiam miatt. Ott ültek az előadásokon óvónők is, akik érdemben tenni akartak az ilyen gyerekekért, időt, energiát szántak rá. Ezeket élből nem tanítják a fősulin meg tanfolyamon, meg más olyanoktól hallani, akik élesben ilyen gyerekekkel foglalkoznak. Pl. Vadaskert szülőtréningek, vagy SOTE, vagy akármi..


Ja, hogy ezt nem fizeti meg senki? Kapásból valóban nem. De egy idő után csak az fogja bírni a pályán, és azt fogják választani a szülők, aki tud a kissebségiekkel, az autistákkal, a diszlexiásokkal, az enyhe ért. fogyatékosokkal, enyhébb down szindrómásokkal és társaikkal mit kezdeni. E felé megy a világ.

2014. ápr. 12. 17:57
A kisfiú nekem elmondta, hogy otthon csak este alszik, meg is beszéltem vel, hogy nem az a probléma, hogy nem alszik, hanem hogy hangoskodik, provokál engem és a többieket is, és nem hagy mást pihenni. Most azt hogy büdös, azért írtam, hogy el tudják képzelni itt a hozzászólok, hogy rossza családi helyzetben van, és sajnos tényleg az, ezen nincs mit szépíteni. Régebben aludt, pihent állítólag. Napközben jól elvagyok én is vele, kirakózunk, segítek neki itt ott, meg is beszéljük, hogy most pihenni fog csendben, de sajnos mindig ez a vége. Nem bánok vele másképp, vannak nála rosszabb magatrtásu gyerekek napközben, de mindenkivel ugyan úgy bánok. És sajnos igen, ki kellett zavarnom, mivel a többi 20 gyereket is felpörgette, káosz volt a termeben, és mint írtam 15 perc után behoztam röhögve, tehát nem kellett neki kint lennie sokat, épp csak addig míg a töbiek lecsillapodtak. Másképp az adott szitut nem bírtam megoldani, most már perzse nem így csinálnám, de akkor és ott hirtelen csak azt tudtam. Mint írtam nem vagy óvónő, így nehéz ám egyedül ennyi gyerekkel. És igen szeretném csinálni, és mint látod, itthon is a problémán agyalok, tehát érdekel a kisfiú.
2014. ápr. 12. 17:51
Miért nem beszéled meg az óvónő kollégával? Ő jobban tudna segíeni, mert jobban ismeri a kisfiút mint mi.
13. kisj (válaszként erre: 12. - Kisj)
2014. ápr. 12. 16:32
-vélemény engem -
12. kisj (válaszként erre: 3. - Syria)
2014. ápr. 12. 16:27

ez a is megfogott

biztos, hogy ezt a pályát kellene választanod?

11. bibity (válaszként erre: 10. - Nyecsus)
2014. ápr. 12. 16:09
Én is erre próbáltam rávilágítani, hogy valamiért nagyon szokatlannak tűnhet neki ez a délutáni alvás. Ha ki lehetne deríteni, hogy zajlik náluk az alvás, talán abból át lehetne hozni valamit, de erről fogalmam nincs, hogyan...És ez minden előítélet nélkül...Az is lehet, hogy annyira más, mint az oviban, hogy nem lehet egyáltalán hasonló helyzetet teremteni neki...Lehet, hogy nagyon fura neki, hogy nappal mások lefekszenek aludni?
2014. ápr. 12. 14:21
húha, itt úgy látom, megoszlik a vélemény. Ez a kisfiú nem tehet arról, hogy hová, milyen családba született. Nem tehet róla, hogy olyan a családja, amilyen. Nem ő választotta a származását sem. Lehet, hogy otthon sok a tesó, sokan élnek egy kis helyiségben, lehet h nay nyüzsgést szokta me, ezért érzi maát jobban akkor, amikor fent van mindenki. Lehet, h otthon soha nem csendesül el a ház v a lakás. Nekem ez a tippem. Ne büntesd meg, azzal csak azt éred el, hogy nem fog benned megbízni.
9. kriszta773 (válaszként erre: 1. - Garfield66)
2014. ápr. 12. 13:11
talán próbáld ki, hogy nem erőlteted az alvást, fekvést, ha ő nem is akarja, olvassatok addig együtt, vagy hasonló közös elfoglaltság, míg a többiek alszanak
2014. ápr. 12. 13:05
Enyi elöitelet egyszerre , fenyegetni , kizavarni a folyosora es igy tovabb . Szomoru nagyon szomoru . Egyszer az en gyerekeimet kuldte ki a katolikus papp az osztalybol Becsben ( hol egy rövid idöre kenyszerböl kellet letelepedni ) szörnyu volt a szamomra amikor a gyerköceim kint vartak a folyoson mivel a papbacsi ököt mind nem katolikusokat kiszelektalta ! Ezek a grekek mar nagyobbak es az emlitett kisfiu egyszeruen nem egy kis dedo hanem gondolkozo emberke kinek joga van arra hogy respektel banjanak vele. Egyeni programra van szukseg es nem az alando fenyegetesre . Itt meg elhangzott hogy budös , hogy mernek ma az emberek ilyet irni valakiröl kivel nem is talakosztak. Hiaba simogatod , kis srac erzi a " belsö " signaljaid amit meg a legszellesebb mosoly sem tud kisimittani. Gyerek tudja hogy ez mind csak " film "
7. bibity (válaszként erre: 6. - Garfield66)
2014. ápr. 12. 11:29

Kíváncsi lennék, otthon hogy alszanak, pl. Talán nem is ágyon? Sokan egy fekhelyen összebújva? Hogyan altatják el otthon? Mi jelzi neki az alvásidő kezdetét?

Nekem úgy tűnik, mintha ne tudná felfogni, hogy ágyban egyedül, nappal el lehet aludni. Mintha így még sose próbálta volna, ezért idegen neki. Talán ha lenne valami momentum, ami az otthoni alvásra emlékezteti, akkor sikerülhetne?

Nagyon nehéz dolgod van, az biztos! De nagyon lelkiismeretesnek tűnsz!

6. garfield66 (válaszként erre: 4. - Fagyii)
2014. ápr. 12. 11:13
Köszi, ezt is próbáltam, van jutalom doboz, aki ügyesen laszik húzhat( matrica van benne), nagyon akart húzni, de végül csak nem hallgatott rám. A másik módszer sem válltbe, itt nem szabad felkelniül csak 3 kor, alvós állattal sem allhat, mert el kel tőle venni, mert dobálja, meg hangosan beszél neki. Utána mikor már fent van, megint normális, mondom hogy uzsonna után ő hajtogasa össze a terítőt mert milyne szépen tud stb, megcsinálja, de ennyi. Másnap az alvás ugyan úgy zajlik.
5. garfield66 (válaszként erre: 3. - Syria)
2014. ápr. 12. 11:09
Sni-s a kisfiú, butácska, meg úgy alapból látszik honnan jött, ők azok az igazi "nagyon cigányok", elnézést a kifejezésért, de így van. Anya nem tud írni olvasni, sokszor büdös a gyerek, ápolatlan, nem tudja mi a szappan, nem tudnak helyesen beszélni stb. Foggalmam sincs, miért van ez, napközben ha rászolok, akkor hallgat rám. Én is azt hittem, hogy ha símogatom, elalszik, de szép lasan csak jobban bepörögött, és akkor is csak szemtelenkedett.
2014. ápr. 12. 11:07

Büntetés helyett jutalmazásos módszert kellene alkalmazni.

Vagy pedig megegyezni vele, még alvás idő előtt, hogy ha szépen, csendben pihen mondjuk 15 percig, akkor utána lehet a segítőd, és figyelheti veled a gyerekeket. Akár az ágyból, vagy ha ez nem jön be, akkor melléd ülve. Ha közben nagyon unatkozik, felajánlhatsz neki játékokat, amikből választhat. Persze mind csendes játék... könyv nézegetés, kirakós, ilyesmik. Vagy ha már ott tartunk, hogy a segítőd lenne, akkor megkérheted arra is, hogy az uzsonnához hajtogasson szalvétákat, de szinte bármivel lekötheted. Persze ugyanúgy a 15 perces pihenőidő után.

Később lehet ezt a csendes pihenőt növelni is, sőt, még az is lehet, hogy ha tényleg bejön ez, akkor még el is alszik.

3. syria (válaszként erre: 1. - Garfield66)
2014. ápr. 12. 11:05

"hülyén vigyorog, sajnos szellemileg sincs azért a helyzet magaslatán"

Ez a meglátásod megfogott. Nem lehet, hogy értelmi fogyatékos, ezért deviáns? S feltűnő: mintha arra játszana, hogy kivívja az odafigyelésed, s amikor megkapja, visszaél vele...

2014. ápr. 12. 10:56
én tanítok - de a meglátásom az, hogy szinte minden csoportban van 1 ilyen gyerkőc, akivel "nem lehet mit kezdeni" és nem a származása miatt... magyarok között is van... ha a többivel minden oké, szerintem nem a Te hibád...sajnos hozzá kell szokni, és ez nehéz... mindig próbálkozik az ember, hátha bejön valami...Kitartást!
2014. ápr. 12. 10:32
Pedagógia asszisztens vagyok, körülbelül 2 hónapja új oviba dolgozom, ahova azért kerültem, mert óvónőhiány lépett fel év közben. Elég nehéz csoport (nagycsoport), de én szeretem őket. Van egy nagyon mélyről jött kisebbségi kisfiú, akivel napközben igazából nincs gond, amit viszont alvásnál művel az felháborít. Mihelyst az óvónő kimegy, kezdődik a "rémálom". Nem is az a baj, hogy nem alszik, mert nagycsoportba persze ez nem lep meg, de, direkt hangoskodik, felhergelné a többieket, nem hallgat rám, ő egyedül, és csak ilyenkor. Ami a legjobban idegesít, hogy a képembe nevet. Próbáltam már mindent: szép szó, símogattam, hátha alszik, "fenyegettem", hogy máshol laszik, volt hogy kizavartam és a folyósón ült 15 percet( tudom ezt nem lehetne). De semmi, volt, hogy ilyenkor még csakazárt is kopogtatott az ajtón, bekukucskált stb. Próbáltam már vele megbeszélni, hogy mi a problémája de csak hülyén vigyorog, sajnos szellemileg sincs azért a helyzet magaslatán. Most ott tartunk, hogy a legutóbbi eset után mondtam, hogy ha így csinálja, akkor a következő nap csak asztalnál játszhat, kirakó-rajz, és semmi legó meg egyéb dolog, és udvaron se kap játékot. Valószínűleg ez se fog hatni. Engem ez a helyzet nagyon dühít, és egyik óvónő se mond semmit, mit lehetne még tenni, csak vívjam ki a tekintéjem. Oké, de hogy, a többiekkel nincs gond, de egyszerűen még se rángathatom meg agyereket, és ha se a szép se az erélyes fellépés nem hat, akkor nincs ötletem. Óvónő szeretnék lenni, de elbizonytalanodtam, mert nem tudom mit csinálok rosszul...Szerintetek, valami ötlet?
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook