Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Nyelvtan feladatokat keresek: Részleges-Teljes hasonulás, Összeolvadás, Rövidüléssel kapcsolatban. Segítene valaki? fórum

Nyelvtan feladatokat keresek: Részleges-Teljes hasonulás, Összeolvadás, Rövidüléssel kapcsolatban. Segítene valaki? (tudásbázis kérdés)

17. Sylvia81 (válaszként erre: 16. - Gaolka)
2010. febr. 1. 11:24

Én teljes hasonulásra tippelek, mert a Z hasonul az SZ-hez, úgy mondod: tísszer. De erre nem találtam példát a helyesírási könyvben...


Érdekes, hogy ezt bármelyik magyartanár megmondaná, mégsem jelentkezett be egy sem. Pedig nem hiszem, hogy ne lenne a Hoxások között magyartanár... Vagy épp magyar szakos fősulis/egyetemista... Hmm...

16. Gaolka
2010. febr. 1. 10:56

Köszi :)


Szerinted a tízszer mi lehet?

15. Sylvia81 (válaszként erre: 10. - Gaolka)
2010. febr. 1. 10:15

Szerintem a HÁROMSZOR az semmi, simán ki lehet mondani...

A NYOLCSZOR, KILENCSZER nekem inkább rövidülésnek tűnik, de lehet, hogy én tévedek...

"A t+st, d+sz, gy+sz hangkapcsolat a kiejtésben gyakran rövid vagy hosszú c hanggá, a t+s, d+s, gy+s hangkapcsolat pedig rövid vagy hosszú cs hanggá olvad össze. Az írás ezt a szóbelseji mássalhangzó-összeolvadást nem jelöli, hanem az eredeti tsz, dsz, gysz, ts, ds, gys betűkapcsolatot használja."

2010. febr. 1. 10:01
A SAKKTÁBLA is rövidülés, csak azt írásban nem jelöljük, szóval viszont megtörténik. :)
2010. febr. 1. 09:59

A JOBBRA rövidülés, mert JOBRA a kiejtése, viszont a SAKKAL rövidülés és hasonulás is!!! Hiszen ha nem lenne rövidülés, SAKKKAL-nak kéne írni, de 3 egyforma msh nem lehet egymás mellett, ezért az egyik eltűnik. Tehát ez jelölt rövidülés! Idézem:

"Ha viszont a hosszú msh-ra végződő szóhoz (pl. több) ugyanolyan msh-val kezdődő toldalék kapcsolódik (pl. -be), a szóelemzés szerint három azonos betűt kellene írni egymás után. Az egyszerűsítés elve alapján azonban (a kiejtésnek megfelelően) csak 2 azonos betűt írunk egymás mellé: többe kerül."

12. Sylvia81 (válaszként erre: 7. - Zebracsikó)
2010. febr. 1. 09:43
Amúgy a labdára pont azt írtam, hogy részleges... ;)
11. Gaolka
2010. febr. 1. 09:29

Most hogy tanulmányozom, most jöttem rá, hogy a nyolcszor, kilencszer az nem lehet összeolvadás.


Akkor az mi?????

10. Gaolka
2010. febr. 1. 08:49

Még egy kérdés!!


Az, hogy EGYSZER, KÉTSZER, NÉGYSZER, ÖTSZÖR, HATSZOR, HÉTSZER, NYOLCSZOR, KILENCSZER az összeolvadás, akkor a TÍZSZER pedig teljes hasonulás, ami jelöletlen??


És mi a HÁROMSZOR? Részleges hasonulás?????


Azért ez elég nehéz, legalábbis az elején.


LÉGYSZI S.O.S.!!

2010. febr. 1. 07:59

Ha még valaki olvassa ezt a fórumot, akkor légyszi segítsetek még!



Az, hogy JOBBRA, az rövidülés ? - mert kiejtve: "jobra"


És a BALRA, az pedig teljes hasonulás, mert "barra" ejtjük, mégpedig jelöletlen, mert írásban nem két r-el írjuk?


Szerintem a SAKKAL pedig nem lehet rövidülés, mert akkor "sakal"-nak kellene ejteni. Ez hogy SAKKAL - vagyis sakk-val - ez teljes hasonulás??


A SAKKTÁBLA szerintem az a rövidülés, mert úgy tudom, hogy ha van hosszú mássalhangó+egy rövid mássalhangzó, akkor a hosszút rövidnek ejtjük, és az a rövidülés. Vagyis kiejtve "saktábla"



Légyszi segítsetek!!! Mert csak tegnap világosodtam fel ezen a téren, és a gyerkőcömnek valahogy el kell magyaráznom.

2010. jan. 31. 17:51
egyébként meg a szóelemző írásmódnál kell utánajárni
7. zebracsikó (válaszként erre: 4. - Sylvia81)
2010. jan. 31. 17:50
a "labda" pont nem jó, mert nem zöngésség szerinti részleges hasonulás! Viszont a "hozta" az igen, mert azt hoSZta-nak ejted.
6. 3c0814215c (válaszként erre: 4. - Sylvia81)
2010. jan. 31. 16:15
Kulcs-val = kulccsal
2010. jan. 31. 16:11
Na, végül előkotortam egy helyesírásit, hogy segítsek még egy kicsit. "A szóelemző írásmód" c. fejezetben van szó róla, az én könyvemben 13 oldal ez a fejezet. :)
2010. jan. 31. 16:06

Miért nem írsz magadtól?

Részleges hasonulás pl. a labda, mert lapdának ejted, teljes az összes -val, -vel segítségével ragozott, mássalhangzóra végződő szó.

Rövidülés pl. a sakkal, mert az ugye sakk-kal.


AZ összeolvadásra is van tippem, de nem biztos, hogy jó, nem akarlak összezavarni... :)

Amúgy minden helyesírási szótárban van nyelvtani leíró rész, ott is tutira megtalálod a szabályt és hoz rá példát is. :)

2010. jan. 31. 15:45
A Magyar Stilisztika vázlatában megtalálod a leírását ezeknek, javaslom az 1958-as kiadást, magyar szakos vagyok. Ha tisztában vagy a fogalmakkal magad is tudsz már feladatokat kitalálni.
2010. jan. 31. 15:41

Segítsetek légyszi, a címben szereplő nyelvtanról feladatokat keresek.


Eddig sajnos nem találtam a neten, pedig már egy jó ideje keresem.

2010. jan. 31. 15:39
Nyelvtan feladatokat keresek: Részleges-Teljes hasonulás, Összeolvadás, Rövidüléssel kapcsolatban. Segítsetek!!!

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook