Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Nevelőszülők fórum

Nevelőszülők (beszélgetős fórum)


❮❮ ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... ❯❯
12677. sarkanylany (válaszként erre: 12675. - Angéla19)
2014. febr. 8. 20:33

Köszi a teljes felvilágosítást. Nálunk eddig a férjem vette igénybe, nekem nem volt munkám. Most pedig nem értette a cége, hogy miért csak a saját gyerek után, ha három van. Ők is megpróbáltak utána járni, de szerintem néha a nevelőszülőséget sem értik. De legalább kedvesek voltak, hogy szólatak, hogy biztos jól töltöttük-e ki a papírokat. És az a durva, hogy teljesen véletlenül tudtuk meg, hogy januártól mi a helyzet.

Mindenkinek kitartást a most akadozó rendszerben!

szép estét!

12676. 325b42d966 (válaszként erre: 12675. - Angéla19)
2014. febr. 8. 08:59

Szia!

Akkor én most szabályt sértek azzal hogy kitöltötte a férjem és én is.A férjem munkaadója is azt mondta hogy töltsük ki mert bőven beleférünk hiszen mind a kettőnknek kevés a jövedelme.Valóban van helye a pénznek is év közben,nem értem miért kellene 1-évet várnom rá,ha amúgy is jár.A januári "fizetésemben"amúgy is levonták mert az én hálózatom későn küldte a papírt hogy nyilatkozzak.Annyira jó hogy eddig voltam már önkéntes pszichiáter,pszichológus,stb a gyerekek miatt és most az sem ártana könyvelő is lennék hiszen nem ártana tisztába lenni a lehetőségeinkkel.Azért köszönjük a tájékoztatást.

12675. angéla19 (válaszként erre: 12673. - Sarkanylany)
2014. febr. 7. 18:17

Igen, egyetértek veled abban, hogy valótlan nyilatkozatot akkor sem érdemes tenni, ha nem áll fenn a különbözeti bírság megfizetésének kockázata.

Hogy miért nem tudják érthetően elmondani?

Szerintem még talán azok sem tudják ezt megmagyarázni, akik az adótörvényekben megszövegezték. Hiszen az Szja tv. családi kedvezményről szóló szakaszába 29/B.§-ba nevesítetten bekerült, hogy az éves adóbevallásában a nevelőszülő megoszthatja a jogosultnak nem minősülő házastársával az adókedvezményt. Nekem a jogalkotói szándék ebből egyértelműnek tűnik. Ahhoz azonban, hogy év közben is közösen igénybe tudják venni, azaz a munkáltató felé adott adóelőleg nyilatkozatban is igényelni tudja a házastárs tovább kellett volna vinni és az Szja tv. 48.§ (3) bekezdésébe is nevesítetten bele kellett volna írni a nevelőszülő házastársát vagy a családok támogatásáról szóló törvényben kellett volna a családi pótléknál jogosultként a nevelőszülő házastársát is beírni.

Amennyire én láttam a nevelőszülőknél az apa is tevékenyen részt vesz a gyereknevelésben, hiszen a lényeg pont az, hogy a gyerekek családban: anya és apa növekedjenek fel, ahol a családban ráadásul a minta az, hogy dolgoznak. Nyilván négy gyerek mellett - különösen traumán átesett gyerekek esetén - a nevelőanya otthon van vagy legfeljebb részmunkaidőben tud dolgozni, ezért a pénzkereső, aki adókedvezményt tud igénybe venni, az az apa. (mert lehet, hogy ők nem állnak nevelőszülői jogviszonyban, de szerintem nélkülük nem működne a rendszer)A gyerekeknek a ruhákat, a cipőket, a gyógyszereket, játékokat és a különböző fejlesztéseket folyamatosan kell biztosítani, nem mondhatja azt a nevelőszülő, hogy majd jövő februárban vesszük meg azt a szükséges dolgot. Tehát logikailag semmi értelme az egésznek. És azért iszonyú nagy a különbség, ha év közben valaki egy saját gyerek után tud igénybe venni adókedvezményt és majd év végén 4 után. Gondolom ezer helye lenne annak a pénznek év közben is.

12674. krisz0901
2014. febr. 7. 18:04
Szeretném tudni,hogy ha postára kértem a nevelőszülői fizetést tudja valaki mikor érkezik mert már a kártyások kedden megkapták.
12673. sarkanylany (válaszként erre: 12670. - Angéla19)
2014. febr. 7. 17:41

Kedves Angéla!

Köszönöm a segítséget, most legalább értem mi volt a gond. Sajnos józan paraszti ésszel gondolkoztam, s nem értettem mi a lényeg abban, hogy vmit év végén megengednek, de évközben nem. De most értem. Szabályt pedig jobb nem megsérteni, még akkor sem, ha nincs bírság érte. Ki tudja... De akkor majd az éves bevallásnál nagyon Figyelünk! Köszünjük a jogi felvilágosítást. A szomorú csak az, hogy a Tegyesznél miért is nem tudják ez ilyen egyszerűen elmondani? De még sem a MÁK, sem a NAV nem mondta el érthetően.

Reméljük a többi kedves nevelőszülői boldogul majd ezzekkel a jogi helyzetekkel.

Köszönöm

12672. lúdanyó (válaszként erre: 12670. - Angéla19)
2014. febr. 7. 15:48
a nyugdij dolgokhoz nem értesz véletlenül..:)?
12671. 325b42d966 (válaszként erre: 12670. - Angéla19)
2014. febr. 7. 06:36
Köszönöm hogy válaszoltál.
12670. angéla19 (válaszként erre: 12665. - 325b42d966)
2014. febr. 7. 00:13

Az a baj, hogy nagyon bonyolultak a szabályok.

Megpróbálom még egyszer.

A családi adókedvezménynél két fontos fogalom keveredik: egyik a közös igénybevétel, a másik pedig a megosztás.

Közös igénybevételre a közösen nevelt gyermekek után általában a házastársak jogosultak, kivéve a nevelőszülőket, mert a nevelőszülő házastársa nem jogosult családi pótlékra. Ami azt jelenti, hogy szabályosan a nevelőszülő házastársa az adóelőleg-nyilatkozatban csak a saját gyerekeket tűnteheti fel.

Viszont a nevelőszülő év végén, az éves adóbevallásában megoszthatja a nevelt gyermekek után járó adókedvezményt a házastársával.


Most még átnéztem mi van akkor, ha a munkahely javaslata szerint a férj mégiscsak beírja az adóelőleg nyilatkozatába a nevelt gyerekeket, hogy már év közben is igénybe tudja venni a családi adókedvezményt. Igazából csak egy szankciót találtam. "ha a magánszemély a nyilatkozattételkor fennálló körülmények ellenére családi adókedvezmény érvényesítését jogalap nélkül kérte, AMINEK KÖVETKEZTÉBEN UTÓBB BEFIZETÉSI KÜLÖNBÖZET MUTATKOZIK, a befizetési különbözet 12 %-át különbözeti bírságként... kell megfizetnie."

Tehát csak akkor kellene bírságot fizetni év végén, ha több adókedvezményt vesz valaki év közben igénybe, mint amennyi év végén járna, erről viszont szó sincs a ti esetetekben.

12669. anyoka100
2014. febr. 6. 21:23
Hát érdekes, van egy kolléganőm, akinek egy kollégista lánya van, 19 ezret kapott. Még az alapot se.
12668. 325b42d966 (válaszként erre: 12667. - Nikoletta1987)
2014. febr. 6. 20:42
ez mindenképpen nagyon kevés ha érvényesítették az adó és járulékkedvezményt még akkor is.
2014. febr. 6. 20:36

Sziasztok!

Kellene egy kis segitség 3 gyermeket nevelek egy 2,5 éves kislányt,a testvérét aki különleges szükségletű hazajáró, és egy speciális szükségletű kollégistát a fizetésem meg 53186-ft volt szerintetek ez az összeg reális? Mert egy kicsit kevesem ezt az összeget.

12666. lúdanyó (válaszként erre: 12664. - Angéla19)
2014. febr. 6. 17:32
aha...köszi..:)
12665. 325b42d966 (válaszként erre: 12664. - Angéla19)
2014. febr. 6. 17:32
Angéla!Akkor lehet hogy jól töltöttük ki,,?mert én is beírtam a négy gyereket meg a férjem is.Neki is kevés a jövedelme és nekem is ,azt javasolták a munkahelyén nyugodtan írjuk be.3 neveltem egy saját gyártású gyerekem van.
12664. angéla19
2014. febr. 6. 14:54

Kedves Nevelőszülők! Én ugyan örökbefogadó anyuka vagyok, de kisfiamat nevelőszülőtől fogadtuk örökbe és a mai napig nagyon hálás vagyok neki. Igazából döbbenten észlelem, hogy a mai jogalkotásban mennyi méltánytalanság éri a nevelőszülőket miközben, ha jól látom éppen az a cél, hogy a csecsemőotthonok helyét átvegye a nevelőszülői rendszer.

A családi adókedvezmény kapcsán, amiről itt kérdeztek az alapvető probléma a családok támogatásáról szóló törvényben van elrejtve. Ugyanis az ebben leírtak szerint kizárólag a nevelőszülő jogosult a családi pótlékra. Minden más esetben mindkét szülő, sőt például ha egy elvált anyuka újból férjhez megy, az új férj is jogosult az anyuka gyereke után a családi pótlékra, ha ő neveli, de a nevelőszülőknél hiába élnek házasságban, ez a jogosultság nem áll fenn. És ebből erednek a gondok a családi adókedvezménynél. Mivel évközben az adóelőleg számításra vonatkozó nyilatkozatban csak az veheti igénybe a családi adókedvezményt, aki a családi pótlékra jogosult.

Az év végi adóbevallásban viszont az SZJA törvény nevesítetten is beemeli, hogy "A josult az őt megillető családi kedvezményt - adóbevallásban - megoszthatja a vele közös háztartásban élő, jogosultnak nem minősülő házastársával (ideértve különösen a nevelőszülő házastársát)." (Szja tv. 29/B.§.(1b)

Tehát a jogalkotói szándék sajnos egyértelmű: évközben az adóelőleg levonásánál a nevelőszülő házastársa nem jogosult igénybe venni a családi adókedvezményt, az év végi adóbevallásban viszont a nevelőszülő megoszthatja az adókedvezményt a házastársával, így az visszaigényelheti, amit egész évben befizetett. Hogy ennek mi az értelme, azt nem tudom, az ember csak elszomorodik.

12663. lúdanyó
2014. febr. 6. 14:05
nálam 3 gyerek van de csak 2-re kértem adó kedvezményt de pénzt még nem kaptam állítólag majd 15. körül..:)
12662. sarkanylany (válaszként erre: 12658. - 5arany9)
2014. febr. 5. 23:32

Szia

Telefonon én is érdeklődtem. Nekem is hasonlóakat mondtak. Viszont a férjem mh-e nem teljesn érti ezt...ugyanis 3 gyerek van: 1 saját, 2 nevelt. Így emelt adókedvezmény jár a férjemnek, de csak a saját után. ezt a mh-én nem értik. Talán írásos véleményt kell kérnünk. Én sem értem mi az értelme annak, hogy vmit igényelhetek, de majd csak év végén. Ha tudom, hogy jár majd, akkor évközben miért nem?!


De ha kapok választ, majd megírom!

12661. 325b42d966
2014. febr. 5. 17:27
De jó nektek ti már "kereső" nevelőszülők lettetek ,én még semmit,sőt Gyesem sincs már.És ovi sem Dávidnak szeptembertől már a Jegyzőnél van az ügyünk.
12660. anyoka100
2014. febr. 5. 15:06
Megkaptam a fizum.49800 ft-ot 2 felnőtt van nálam, mind a kettő kolis.Családi kedvezményt nem igényeltem, mert a kissebb ebben a hónapban tölti a 20 évet, a nagyobb egyetemre jár.Utólag szóltak, hogy a családi iskola végéig jár.Akkor viszont juniusig még beszámit az egyetemista is a családi kedvezménybe.Azt hiszem.Már bele fáradtam.Nem tudom mi a 19800 ftamit a 30-on felül kaptam, lehet kiszámolták a hétvégéket.:(
12659. lúdanyó
2014. febr. 5. 14:25
Nálunk napra készen lebontva kellett, h hány napot volt koleszba a gyerek és hányit itthon. Bár ha nem kapok semmit utána akkor nemértem minek kellet lejelenteni...
12658. 5arany9 (válaszként erre: 12657. - Anyoka100)
2014. febr. 5. 12:15

szia

én voltam az apeh-ban érdeklődni, annak jár akinek a nevére megy a családi pótlék, de ha nem tudod az egészet felhasználni akkor az adóév letelte után a fennmaradó összeget igényelheti a férjed

12657. anyoka100
2014. febr. 5. 12:01
Ki tudja a családi kedvezmény kinek jár? Csak annak aki családi pótlékot kap, azután vehető igénybe?Vagy attól függ, hogy nappalira jár?
12656. mamóka4
2014. febr. 5. 08:55
Én is megkaptam "normálisan" a fizumat....91500,ami jár,és 89980-at kaptam 3 gyerkőcre!!
12655. niki0227
2014. febr. 4. 20:54
Én már hétfőn megkaptam a fizumat, viszont az én családikedvezményem sajna későn lett leadva, így csak köv. hónaptól lép érvénybe. Így egy gyerekre kaptam 36ezer valamyennyit az 50ezerből.
2014. febr. 4. 18:28
kollégistám nincs de azt tudom hogy velük keveredések vannak
12653. gyöngyi 49 (válaszként erre: 12652. - Anyoka100)
2014. febr. 4. 18:27
ma kaptam fizut nem vontak csak kb 1000-ot,igénybe vettem a családi kedvezményt.49987 30000 az én fizum 20000 ami a gyerekre jár és két gyerekre kértem visszatérítést egy nevelt egy saját
12652. anyoka100 (válaszként erre: 12648. - Dixem)
2014. febr. 4. 17:49

Remélem tévedsz.Ha például nálam most van két kollégista és nem kapom utánuk a 20 ezret, az eddig kapott 15+15 ezer=30 eterből 19 ezer lesz? Anyaég!

Nem úgy van, hogy mindent visszaigényelhetsz, a TB levonásból is? Gyermekkedvezményt? Ha igen, akkor már az elsőnél úgy kell bérszámfejteni.Vagy úgy is hallottam, aki most ellustulja a visszaigénylést évvégén egyben kérheti visszamenőleg.Na, várjuk akkor a nagy megérdemelt fizetést.

12651. dixem (válaszként erre: 12649. - Lúdanyó)
2014. febr. 4. 17:30

Az alapdíj nettó 19 ezer párszáz forint. A gyerekenként járó 20 ezer valamennyi is bruttó összeg, azt nem tudom pontosan mennyi lehet, talán 10 ezer?

Ha van 2 gyerek nálunk akik mondjuk nem különleges vagy spec. szükségletűek akkor nettó 50 ezer körüli összeget kapunk.

12650. mérleganyu (válaszként erre: 12648. - Dixem)
2014. febr. 4. 15:00
...és ezt van képük hatalmas megbecsülésnek szajkózni...felháborító!!! ...és az is, hogy bezengték a nagy megbecsüléses munkaviszonyt,pedig csak szerződéses jogviszony, ami nevelt gyermek hiánya esetén 3 hónap múlva automatikusan megszűnik, a nevelőszülő önhibáján kívül...
12649. lúdanyó (válaszként erre: 12648. - Dixem)
2014. febr. 4. 14:11
mit mondasz?
12648. dixem
2014. febr. 4. 08:58
A 30 ezer forint nettóban 19 ezer forint, annyit kapsz!
❮❮ ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... ❯❯

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook