Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Munkahelyen hogyan jelentsem be, hogy kismama vagyok? fórum

Munkahelyen hogyan jelentsem be, hogy kismama vagyok? (beszélgetős fórum)


1 2
2019. dec. 28. 12:51
Úgy hogy Helló Kismama vagyok! 😀😉
2019. dec. 28. 12:12
Köszönöm szépen mindenkinek! :) Sikerült mindent elintéznem a fogadtatás hát.... ilyenkor derül ki a munkahelyen ki mennyire kétszínű és felszínes. Na mindegy is most csak a picivel foglalkozom. Boldog Újévet Kívánok Mindenkinek! :)
30. Bözsi néni (válaszként erre: 29. - Delbuk)
2019. dec. 18. 19:52

Élelmiszernél sajnos van. És mire költ legtöbbet az ember? :-)


Igen, jól jön az egyben nagyobb összeg is, azt valahogy jobban észre lehet venni, mint havi + 10 ezret.

29. delbuk (válaszként erre: 28. - Bözsi néni)
2019. dec. 18. 19:47

Igen, csak sorrendben haladtam a hozzászólásokkal, és a 19-est akkor még nem láttam. :)

Mondjuk 20% infláció azért távolról sincs, és én pl. jobban örülök az egybe érkező nagyobb összegnek, de nyilván mindenki élethelyzete más, ezt tényleg a kérdező eldönti majd - én csak azt írtam, hogy van ilyen választási lehetősége is.

28. Bözsi néni (válaszként erre: 27. - Delbuk)
2019. dec. 18. 19:27
Ezr én is írtam, 19. hsz., meg azt is, hogy nem tudhatjuk, ő hogyan szeretné. Én biztos havonta, amilyen infláció van, jövőre 20%-kal kevesebbet ér az a pénz, úgy mennek fel az alapvető fogyasztási cikkek árai.
27. delbuk (válaszként erre: 18. - Bözsi néni)
2019. dec. 18. 19:07
Amikor készíti az adóbevallását utólag is érvényesítheti a családi kedvezményt, mint bármilyen adókedvezményt, ehhez a munkáltatónak semmi köze.
2019. dec. 18. 10:25

9-es kóddal vetesd magad táppénzre, aztán írj egy e-mailt vagy adj fel egy tértivevényes levelet a terhesség tényéről.


Nem kell bő lére ereszteni, bőven elég annyi, h Tisztelt XY,


jelenleg terhességem X. hetében járok, ami miatt táppénzen vagyok. A szülés várható ideje: ........


Üdvözlettel: XY.

2019. dec. 18. 08:43
Ez egy benzinkút ugye. Nálunk úgy működik hogy van egy üzemeltető aki az én főnököm. Viszont ő csak papiron a főnököm jó ha látom havi egyszer. Van egy műszakvezetőm akivel a gond van.
24. ikres_anyu (válaszként erre: 1. - Aletta19)
2019. dec. 18. 08:18
Mekkora a cég?
23. Lávli (válaszként erre: 21. - Bözsi néni)
2019. dec. 17. 18:27

Ooo basszus! Pedig azt akartam írni, hogy táppénz alatt nem rúghatnak ki!!! És ehhez ragaszkodtam utána foggal-körömmel:)

Hát bocsi!

A lényeg meg, ami utána van.

22. Bözsi néni (válaszként erre: 20. - Lávli)
2019. dec. 17. 18:26

Így van, mielőbb szóljon.


És tényleg kár ezen vitatkoznunk :-)

21. Bözsi néni (válaszként erre: 17. - Lávli)
2019. dec. 17. 18:19

"Nem azt írtam, hogy nem mondhatnak fel :)"


De, azt írtad:


"4. Lávli (válaszként erre: 1. - Aletta19)

ma 16:58

Szerintem táppénz alatt nem lehet felmondani, semmi okod az aggodalomra.


Szépen érthetően és röviden írd le, hogy szeretnéd a tisztelt vezetőséggel tudatni, hogy a közeljövőben nem számíthatnak a munkádra sajnos, mert áldott állapotba kerültél, és ez az állapot veszélyeztetett.


Fotózd le az orvos papírját erről és csatold az emailhez. Ennyi. Ne izgulj."

20. Lávli (válaszként erre: 18. - Bözsi néni)
2019. dec. 17. 18:18

Dehát senki nem mondta, hogy ne szóljon, mindenki biztatta, hogy szóljon, és neki magának is ez a szándéka. 🤔

Én nagyjából a levelet is megfogalmaztam. 😌

19. Bözsi néni (válaszként erre: 18. - Bözsi néni)
2019. dec. 17. 18:16

Illetve a családi kedvezményt az orvos igazolásának birtokában az adóbevallásának majd érvényesítheti, utólag, de lehet, hogy jobban jönne, ha már most havonta tudná érvényesíteni.


Ezt mi nem tudhatjuk, neki kell eldöntenie.

18. Bözsi néni (válaszként erre: 17. - Lávli)
2019. dec. 17. 18:14

"Ezekben az esetekben tehát átadható a felmondás, azonban a felmondási idő csak az ok megszűnését követő napon kezdődhet, ennek megfelelően a munkajogviszony megszűnése is a fenti esetek időtartamának lejárta utánra tehető."


Ezt te idézted, ugyanezt mondtam én is! Tehát felmondhatnak, de a munkaviszonya a táppénz lejártát követően szűnik meg, legfeljebb 1 év múlva.


Csed-en lesz, utána Gyed-en, nem gyesen, ha van megelőző két évben összesen 365 nap munkaviszonya. Ha nem volt, akkor viszont GYES-en lesz, ami csak 28.500 Ft, szemben a CSED-GYED-del, ami a fizetés 70%-a, de max. a min.bér 2xesének 70%-a.


Miután nem tudhatjuk, hogy volt-e megelőzően 365 nap munkaviszonya, azért mégiscsak jobb, ha nem kockáztat és a munkaviszonya majd csak a gyes lejárta után szűnik meg. Szerintem.


Ráadásul 8-as kóddal a doki sem tarthatja akármeddig táppénzen, felülvizsgálat van, és hiába jogos a táppénz, a doki szorulhat miatta, ha nem a tényleges ok miatti kóddal tartja keresőképtelen állományban.


A családi kedvezménytől azért esik el, mert ha nem szól, hogy állapotos, nem adja le az orvos igazolását, hogy mikor volt 91. napos a magzat, akkor max. a gyermek megszületésétől jár.

17. Lávli (válaszként erre: 15. - Bözsi néni)
2019. dec. 17. 17:50

Itt nincs, mert csak a törvény felét másoltad, van egy másik fele is:)


Kalkulátorok Hírlevél Mikor tilos a munkáltatói felmondás? (1. rész) - Adó Online

Adó Online

Mikor tilos a munkáltatói felmondás? (1. rész)

Szerző: dr. Dénesné dr. Orcsik Judit

Dátum: 2018. február 22.

Rovat: Munkaügyek

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.


FacebookLinkedIn

A munkaviszony felmondása olyan érdekmúlás okán következik be (akár munkáltatói, vagy munkavállalói oldalt tekintjük), amikor a felek egyikének (vagy mindkettejüknek) megszűnik az az érdeke, amely a munkaviszony fenntartását addig szolgálta. A felmondásra azonban nem minden esetben van lehetőség, ennek részletes szabályait a Munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) tartalmazza.



A törvény különbséget tesz a két fél között abban a tekintetben, hogy munkavállalói oldalról minimális feltételt határoz meg az érdekmúlásból fakadó felmondási jog gyakorolhatóságára, míg munkáltatóként a munkavállaló egzisztenciális védelmére alapozottan számos kötelezettséget rögzít, mint például a munkáltató indokolási kötelezettsége, a végkielégítés fizetésének és a felmentési idő biztosításának kötelezettsége, valamint a különböző felmondási tilalmak és korlátozások.


A felmondási tilalmak két csoportja


Az Mt.- ben foglalt szabályok szerint két csoportra oszthatóak a felmondási tilalmak. Az abszolút felmondási tilalmak körébe tartoznak azon esetek, amelyben nem szűnhet meg a munkajogviszony és nem is közölhető munkáltatói felmondás, míg a relatív felmondási tilalmak csoportjában azon tényállások szerepelnek, amelyek időtartama alatt bár nem szűnhet meg a munkajogviszony, viszont közölhető a munkáltatói felmondás.


Az abszolút felmondási tilalmakat az Mt. 66.§ (3) bekezdése ismerteti, ide tartoznak a következők:


– a várandósság


– a szülési szabadság


– a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság


– a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés


– a nő jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének, de legfeljebb ennek megkezdésétől számított 6 hónapnak a tartama


A fenti esetekben tehát egyáltalán nem nyújtható át felmondás a munkáltató részéről, későbbi időpontra vonatkozóan sem.


Ezzel szemben a relatív tilalmak csoportjába ezek az esetek tartoznak az Mt. 68.§ (2) bekezdése szerint:


– a betegség miatti keresőképtelenség, legfeljebb azonban a betegszabadság lejártát követő 1 év


– a beteg gyermek ápolása címén fennálló keresőképtelenség


– a hozzátartozó otthoni gondozása céljából kapott fizetés nélküli szabadság


Ezekben az esetekben tehát átadható a felmondás, azonban a felmondási idő csak az ok megszűnését követő napon kezdődhet, ennek megfelelően a munkajogviszony megszűnése is a fenti esetek időtartamának lejárta utánra tehető.


A vitánk teljesen felesleges, igazad van, de nekem is éppen annyira, mégegyszer hangsúlyozom: táppénz alatt nem szűnhet meg munkaviszony, bármi is a táppénz oka. Nem azt írtam, hogy nem mondhatnak fel :)

Nem baj, ha ezt az is tudja, aki épp nem állapotos, "csak" beteg, és ezért félti az állását.


Fórumindítót mindenképpen ki fogják rúgni, ha lejár a tp, de akkor már gyesen lesz, szóval mindegy.

Azt meg nem értem, miért esne el a családi kedvezmenytől. 😯

16. Bözsi néni (válaszként erre: 13. - Lávli)
2019. dec. 17. 17:35
Ráadásul még elesik a családi kedvezménytől is. Ha csak havi 10 ezer Ft is, az is pénz.
15. Bözsi néni (válaszként erre: 12. - Bözsi néni)
2019. dec. 17. 17:34

2012.évi I. törvény a munka törvénykönyvéről:


"38. A felmondás

65. § (1) A munkaviszonyt mind a munkavállaló, mind a munkáltató felmondással megszüntetheti.


(2) A felek megállapodása esetén - legfeljebb a munkaviszony kezdetétől számított egy évig - a munkaviszony felmondással nem szüntethető meg.


(3) A munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt


a) a várandósság,


b) a szülési szabadság,


c) a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §, 130. §),


d) a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés, valamint


e) a nő jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének, de legfeljebb ennek megkezdésétől számított hat hónap *


tartama alatt."


Itt aztán szó sincs róla, hogy táppénz alatt nem mondhat fel.

14. Bözsi néni (válaszként erre: 13. - Lávli)
2019. dec. 17. 17:28

Az, hogy de, kirúghatják. A felmondási ideje ugyan a táppénz után kezdődnek, de táppénz alatt felmondhat. És érvényes, ha átveszi, ill. ha kispostázzák ajánlva, de nem megy érte, nem veszi át, akkor a második értesítéstől számított 5 munkanap után kézbesítettnek kell tekinteni.


Szóval felmondhatnak táppénz alatt, mert nem jelentette be, hogy babát vár és a táppénzen sem a terhesség miatt van. Így nincs védettsége.

13. Lávli (válaszként erre: 12. - Bözsi néni)
2019. dec. 17. 17:19

Dehogy vezetem félre.

Feltételezem, hogy nem óhajtja megszüntetni a táppénzt, annak lejárta után pedig passzív jogon kapja a gyest, még ha meg is szűnik a munkaviszony.

Lényeg, hogy táppénz alatt nem rúghatják ki, mi abban a félrevezetése?

12. Bözsi néni (válaszként erre: 10. - Lávli)
2019. dec. 17. 17:15

De a felmondás táppénz alatt is közölhető, csak a felmondási idő kezdődik a táppénz vége után! Ne vezesd félre!


Csak a terhesnek nem lehet felmondani!

11. Bözsi néni (válaszként erre: 8. - Aletta19)
2019. dec. 17. 17:13

Ha bejelentetted, hogy állapotos vagy, védettséged van, nem rúghat ki! Ezért fontos, hogy mielőbb jelentsd be, meg a táppénz jelölés is!


És családi adókedvezmény is jár a magzat 91. napjától, mint már írtam. Doki tudja, milyen papíron kell igazolni, amit leadsz a munkahelyedre és kéred a kedvezményt.

10. Lávli (válaszként erre: 8. - Aletta19)
2019. dec. 17. 17:13

Nem rúghatnak ki ezért, értsd meg.

Úgy korrekt, hogy szólni akarsz, jól gondolod, keressenek minél előbb mást.

Fontos az orvosi igazolás!

Bármi oka is van a táppénznek, az alatt nem szüntethető meg a munkaviszony.

9. Bözsi néni (válaszként erre: 3. - Aletta19)
2019. dec. 17. 17:09

Amíg nem jelented be, nem vagy védett a kirúgás ellen. Táppénz alatt fel lehet mondani, ha lejárt a táppénz, repülhetsz. A felmondási idő a táppénz lejártát követően kezdődhet, de a táppénz alatt közölheti a felmondást.


Írásban annyit, hogy bejelented, hogy állapotos vagy, x. hétben. Ráadásul ha jól emlékszem, a családi kedvezmény a terhesség 91. napjától jár, amit az orvos igazol.


Szóval ha nem akarsz v. tudsz bemenni, add fel tértivevényes ajánlott levélben. Csinálj másolatot mindenről, amit küldesz.


A saját érdekedben mielőbb 9-es kóddal vegyen fel a doki és jelentsd be, mert ha még rosszindulatúak is, nem tudhatod, mikor rúg ki.

8. aletta19 (válaszként erre: 7. - Lávli)
2019. dec. 17. 17:07
És ebből nekem nem lesz gondom? Attól félek, hogy valamilyen indokkal kirúgnak. Sajnos a munkámat nem tudom ellátni mivel shopban dolgozom ahol egyedül vagyok 1 műszakban. Nincs senki aki helyettem pakol vagy amíg elszaladok a mosdóba beállna a kasszába.Veszélyeztetett meg azért lettem mert van egy óriási cisztám ami veszélyes is lehet.
7. Lávli (válaszként erre: 6. - Aletta19)
2019. dec. 17. 17:03
Nem kell odaállni, sőt, legjobb, ha írásos nyoma van, ezért mondom, hogy emailben közöld, csatolva az orvosi papírt.
2019. dec. 17. 17:01
Sajnos az a fajta vagyok aki kerüli a konfliktust és nem reagálok inkább semmire. Magamban pedig őrlődöm, hogy ezt nem így kellett volna. Tudom hogy oda kell állnom csak egyszerűen ez személyesen nekem nem megy.
5. andi6020 (válaszként erre: 2. - Napsugár8)
2019. dec. 17. 16:58
Az én értelmezésemben nem akarja kikerülni, sőt, szólni akar, csak nem tudja, hogy hogy.
4. Lávli (válaszként erre: 1. - Aletta19)
2019. dec. 17. 16:58

Szerintem táppénz alatt nem lehet felmondani, semmi okod az aggodalomra.

Szépen érthetően és röviden írd le, hogy szeretnéd a tisztelt vezetőséggel tudatni, hogy a közeljövőben nem számíthatnak a munkádra sajnos, mert áldott állapotba kerültél, és ez az állapot veszélyeztetett.

Fotózd le az orvos papírját erről és csatold az emailhez. Ennyi. Ne izgulj.

2019. dec. 17. 16:58
Jelenleg még 8-as kódon vagyok. Nem is szeretném kikerülni a dolgot. Orvosom már tudja hogy kismama vagyok. Csak nem valami jó a viszonyom a főnökömmel szó szerint félek és gyomorgörcsöm van amiatt hogyan is mondjam el. Ismerem milyen rosszindulatúak a munkatársak is. A megfogalmazásban szeretnék segítséget kérni.
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook