Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Most 15-én lesz 3 hónapja, hogy nem fizet gyerektartást a volt férjem. Fel lehet jelentenem és ha igen akkor hol? Bíróság vagy gyámügy? fórum

Most 15-én lesz 3 hónapja, hogy nem fizet gyerektartást a volt férjem. Fel lehet jelentenem és ha igen akkor hol? Bíróság vagy gyámügy? (tudásbázis kérdés)


1 2
31. Érdekes73 (válaszként erre: 30. - Lea1993)
2012. máj. 15. 09:48

Gáz hogy így zajlanak a dolgok Mo-on. Vhogy ezekre a családot védő törvényekre ( tényleg védő ) egyik mocsadék politikusnak se kormánynak sincs ideje ...

Tudnék a témába én is írni meg sajnos sok százezren mert vhogy a kutyát nem érdekli a problémánk.

30. Lea1993 (válaszként erre: 29. - Agnik1)
2012. máj. 14. 23:36

Gyámhivatali eljárás



Ezt az oldalt azért hoztuk létre, hogy az elmúlt évek tapasztalataival segítsük azokat, akik hasonló cipőben járnak, mint mi jártunk.



Kérünk mindenkit, hogy írjon, ha segítségre van szüksége, vagy írja meg tapasztalatait, hátha másokon tud segíteni.


Nem vagyunk ügyvédek, de sok mindenen keresztülmentünk, és vannak dolgok, amiket most másként csinálnánk.


Több éven keresztül harcoltunk a gyámhivatallal. Elegünk lett a hozzá nem értő, rossz hozzáállású ügyintézőkből. Elegünk lett a diszkriminatív hozzáállásból és a közszférában tapasztalt összefonódásból. Eleinte idegesített a dolog, de aztán rájöttünk, hogyan fordíthatjuk hasznunkra mások butaságát.


Közös gyermekünket nekem ítélte a bíróság, volt férjem a bírósági jegyzőkönyvben leírtak szerint élhetett volna a láthatás jogával. Eleinte egyáltalán nem jött közös gyermekünkért, később sem rendszeresen, amikor jött késett, mindig talált valamilyen kifogást. Két napra talán egyszer akarta elvinni lányomat, valamelyik Karácsonykor. Gyermekem szerint nem is lett volna hol aludnia édesapjánál.


Sajnos a létrejött láthatások alkalmával folyamatos probléma volt, hogy nem mindig kapott ételt és cigi füstös környezetben volt gyermekem, ami nemcsak az egészségére volt káros, de az is rosszul esett lányomnak, hogy amikor kérte az apját és annak feleségét, hogy ne dohányozzanak, amíg Ő náluk van, azok csak kinevették és csak azért is rágyújtottak.


Mivel senki sem tájékoztatott arról, hogy mit kell tennem, ha volt férjem nem él a láthatás jogával, eleinte nem szóltam a gyámhivatalnak. Később jeleztem írásban is, jegyzőkönyvbe is mondtam, de a gyámhivatal ahelyett, hogy a volt férjemet figyelmeztette volna, engem figyelmeztetett, fenyegetett bírsággal. Volt férjem összes hazugságát elhitték, az én beadványaimat sorra elutasították, pedig ha meghallgatták volna gyermekemet és a tanúimat, akkor kiderült volna az igazság.


Elég életszerű, ha valaki 40-nél több beadványt ír a problémájával kapcsolatban.


Hné gyámhivatali ügyintéző azt mondta nekem, hogy ne írogassak beadványokat, ne dolgoztassak egy egész államapparátust a leveleimmel, ha annyira írni van kedvem, akkor írjak inkább Rómeót és Júliát. A XVIII. kerületi gyámhivatalt lehülyézte, és azt mondta, hogy Ő már rég megbírságolt volna. Azt is mondta, hogy én azért nem tartom be a bírósági egyezségben leírtakat, mert nem értem, hogy miről van szó. Bocsánat, hogy ezt leírom, de tiszta hülyének nézett. Az Ő viselkedése volt az utolsó csepp a pohárban.


Panaszt tettünk az Országgyűlési Biztosok Hivatalánál, ahol azt mondták, hogy országos szinten baj van a gyámhivatalok munkájával, de semmi több nem történt, nem vizsgálták ki ügyünket. Túl sok az anyag – mondták. És szerintük azzal megoldódott a problémánk, hogy a volt férjem azt kérte a gyámhivataltól, hogy a láthatást úgy szabályozza, hogy Ő egyáltalán nem akarja a kapcsolattartást közös gyermekünkkel.


Panaszt tettünk az Igazságügyi Minisztériumban, ahol azt javasolták, hogy tegyünk panaszt a Strasbourgban, az Emberi Jogok Európai Bíróságánál. Panaszt tettünk, mert a gyámhivatal és a bíróság miatt sérült:


· a tisztességes eljáráshoz való jogunk polgári ügyben,


· a véleménynyilvánítás szabadságához való jogunk,


· a hatékony jogorvoslathoz való jogunk.


Magunk írtuk a beadványt, a formanyomtatványt az Igazságügyi Minisztériumban kaptuk. A kitöltési útmutató teljesen érthető, nem kell több százezer Ft-ot ügyvédre költeni, hogy elkészítse.



Egy-két dolog amire mindenképpen figyeljünk a gyámhivatali eljárás során:


1. Amire figyelni kell, hogy jegyzőkönyvet csak akkor szabad aláírni, ha tényleg azokat az információkat tartalmazza, amiket mi elmondtunk. Sajnos a gyámhivatal megteszi, hogy belecsempész olyan dolgokat, amiket nem mi mondtunk, és utána aláíratja velünk. Nem kötelező a jegyzőkönyvet aláírni, főleg, ha nem a valóságot tartalmazza. A gyámhivatali ügyintézőtől nem kell félni, pont olyan ember, mint amilyen mi vagyunk, még ha többnek is hiszi magát.


2. Azonnal jelezni kell a rendőrség illetve a gyámhivatal felé, ha a kapcsolattartásra kötelezett nem él a kapcsolattartás jogával. Semmi nem fog történni, de legalább nyoma van a későbbiekre gondolva. A rendőrség tovább küldi a feljelentést a gyámhivatalnak, mert nincs illetékessége. Mindig jelezni kell, ha problémánk van, mert ha nem tesszük meg, akkor később mi leszünk a hibásak, hogy miért nem szóltunk.


3. Tartásdíj nem fizetése esetén a rendőrségen kell bejelentést tenni. Fontos tudni, hogy a bejelentésünk akkor ér valamit, akkor van jogi következménye, ha a tartásdíjfizetésre kötelezett több mint félévig nem tesz eleget kötelezettségének.


Ez is egy szuper magyar törvény. Bűncselekménynek számít, de a törvény nem bennünket véd.


A nem fizető kötelezett simán megteheti, hogy félévig nem fizet, mert azt hiszi, hogy velünk, azaz a jogosulttal tol ki. Pedig a saját gyerekével, gyerekeivel. De hát ehhez ész kéne. A gyermektartásdíjat a jogosult szülő kapja ugyan, de azért, hogy a közös gyerekre, gyerekekre költse.


A kötelezett, hogy elkerülje a felelősségre vonást a hatodik hónap végén gyorsan feladja az egész félévi gyermektartásdíjat, és mindjárt nem büntethető.


Ezen csak egy törvénymódosítás segítene.


De egy hónap után is érdemes feljelentést tenni, mert ha nem is történik semmi, ezzel is bizonyítani tudjuk a kötelezett megbízhatatlanságát.


Persze normálisan is meglehet beszélni, ha éppen nincs pénze a tartásdíjfizetésre kötelezettnek, lehetünk elnézőek is. De ez csak akkor javasolt, ha velünk és gyermekünkkel, gyermekeinkkel is normálisan viselkedik a fizetésre kötelezett. Ez sajnos nagyon ritkán fordul elő.


4. A kapcsolattartást a bíróság és a gyámhivatal is szabályozhatja. Ha a bíróság szabályozza, akkor a kapcsolattartás betartását a gyámhivatal felügyeli, de ha a kapcsolattartás kérdésében a bíróság döntött, ennek megváltoztatását a határozat jogerőre emelkedésétől számított két éven belül csak a bíróságnál lehet kérni. Csjt.92.§.


A szabályozásra van egy szokványos sablon, amit előszeretettel alkalmaznak a bíróságok, de nem kell feltétlenül elfogadnunk azt.


Kérhetjük, hogy gyakrabban vagy ritkábban találkozzon gyermekünk és a kapcsolattartásra jogosult szülő, aki lehet az édesapa és az édesanya is. Megkell vizsgálni, hogy milyen a kapcsolat a gyermek és a jogosult szülő között, de ha a gyermek már elég idős, akkor ezt Ő is megtudja mondani.


Ha jó volt a kapcsolat köztük, akkor nyilván a gyermek szívesen tölt több időt a jogosult szülővel. Azért, hogy a válásunk ne okozzon még nagyobb törést a gyermek életében az a leghelyesebb, ha minél többet találkoznak. Ha a jogosult szülő már a házasság ideje alatt sem törődött gyermekével, akkor kérhetjük a havi, vagy két heti egy nap láthatási időt. Persze ezzel a jogosult szülőnek is egyet kell értenie, ami nem biztos, hogy így lesz. A gyermek maga is megtudja mondani, hogy milyen gyakran szeretne találkozni a másik szülőjével, de ezt a kapcsolatukból és a gyermek megnyílvánulásaiból mi is letudjuk szűrni.


Sajnos azt tapasztaltuk, hogy a gyámhivatal és a bíróság nem a gyermekek érdekeit nézik.



Ha valaki meg szeretné osztani tapasztalatait gyámüggyel kapcsolatban, illetve hozzá kíván szólni, hogy segítsen, akkor ezt megteheti a kapcsolattartás újraszabályozása résznél, ahol részletesen megtalálható, hogy az elmúlt évek alatt mi történt, ill. mi nem történt ügyünkben.


Itt megtalálható a rövid történet valamint a beadványok rövid lényege.


[link]

29. Agnik1 (válaszként erre: 22. - Dokianya)
2012. máj. 7. 16:00
Nem azt írtam, hogy csak a pasik a szemetek, sőt ilyenről szó sem volt. Hanem hogy a fórumindító férje is nagyon pasi, és itt nem a szemétségre hanem a logikára gondoltam. Sok pasi gondolja úgy(az ismeretségi körömben is), hogy ha nem látogatja a gyerekét akkor nem köteles tartásdíjat sem fizetni. Pedig ez nem így van. Attól mert nem látogatja a gyereket megilleti az a pénz!
28. e676663877 (válaszként erre: 23. - Zsanci00)
2012. máj. 7. 15:39

Azt kapd ki, hogy nálunk gyermekenként 7500 lett megállapítva.....

Ültünk a bíróságon és azt mondta ő nem egyezik bele semmilyen összegbe. A bírónő félre hívott és azt mondta nekem, hogyha nem egyezik bele akkor még fél év múlva is tárgyalásra fogunk járni, akarom-e? Így nem akartam. Így maradt ez, ezt is ő mondta, ez volt a legminimálisabb összeg, ebbe nem lehetett nem beleegyezni. És azt is mondta a gyerekeim apja, hogy nem ad pénzt, mert biztos magamra költeném. Szóval...

2012. máj. 7. 15:36

Tehát zsanci, gyámügy. Az nem baj, ha hamarabb mész be mint hat hónap.

És ha egyedülálló vagy nyújts be gyermekvédelmi kedvezmény kérelmet is vagy érdeklődj, hogy jogosult vagy e rá (ingyen étkezés és később ingyen tankönyv is járhat). Azt jó lenne gyermektartásdíj rendezése előtt, mert a megelőlegezett gyermektartásdíj jövedelemnek számít.

26. dokianya (válaszként erre: 24. - Zsanci00)
2012. máj. 7. 15:35
Hogy milyen érdekes ez a "rendszer"?! Nem érdekel senkit és semmi ebben az országban. A mi gyerekeink két különböző megye gyámügyénél vannak. Amire itt engem köteleznek, azt a férjem exének nem kell megtenni. Tehát valamilyen módon már megyénként is másként értelmezik a paragrafusokat. Felháborító!
25. dokianya (válaszként erre: 23. - Zsanci00)
2012. máj. 7. 15:33
Nem neked írtam és tudom, hogy mire gondolsz, nekem is van gyerekem az előző házasságomból, meg a férjemnek is, tehát én mindkét oldalt átlátom. Igen, Neked jár a megítélt tartásdíj, szóval ne hagyd magad! Viszont, ha van munkahelye, akkor tényleg érdemesebb a letiltó végzés. Én %-os tartásdíjat kapok a volt férjem BM alkalmazott, a munkahelye utal és így sosem volt gond.
2012. máj. 7. 15:30
De ez a 6 hónap is milyen már? :( Addig senkit nem érdekel, mennyire nehéz annak, aki nem kap gyerektartást? Érdekes rendszer.
2012. máj. 7. 15:28
Én nem akarok általánosítani, nem a volt férjemből akarok megélni és nem is szidása miatt írtam ki ezt a kérdést, olyan amilyen. Ez a havi 10ezer forint akkor is jár, engem cseppet sem érdekel, ha soha többé látni sem akarja, nekem csak megkönnyíti az életem. Soha nem tiltottam el, rugalmas vagyok, volt ott ünnepeken, mindig, de egyenlőre most nem kíváncsi a gyerekre.
22. dokianya (válaszként erre: 15. - Agnik1)
2012. máj. 7. 15:26

Szerintem ne általánosítsunk, hogy csak a pasik szemetek, mert pl. nálunk a férjem volt felesége követett el mindent, hogy a férjem ne is láthassa a kisfiát.

És ahogy írtad is a kapcsolattartás nincs összefüggésben a tartásdíjjal.

2012. máj. 7. 15:26
Minimálbért keresek, egyedül nevelem a lányomat, ezért is van szükségem erre az összegre mindenképpen...Nagyon hiányzik a havi költségvetésből.
20. e676663877 (válaszként erre: 19. - E676663877)
2012. máj. 7. 15:26
Akkor is, ha csak EGYSZER fizetett fél év alatt.
2012. máj. 7. 15:26

És jól írtam, 6 havi behajthatatlanság kell hozzá.

Szomorú ez, de érdemes kivárni.

Sajnos apuka egyébként bármikor felrúghatja ezt az egészet, mert ha csak egyszer is fizet igazolhatóan akkor 6 hónapra fel kell függeszteni az eljárást.

2012. máj. 7. 15:25

A gyermektartásdíj megelőlegezésének feltételei:


- a bíróság a tartásdíjat jogerős határozatában már megállapította


- a gyermektartásdíj összegének behajtása (az eredménytelen végrehajtást, illetve a végrehajtás szünetelését kimondó foglalási jegyzőkönyv alapján) átmenetileg lehetetlen, továbbá


- a gyermeket gondozó szülő vagy más törvényes képviselő nem képes a gyermek részére a szükséges tartást nyújtani, feltéve, hogy a gyermeket gondozó családban az egy főre jutó havi átlagjövedelem nem éri el az öregségi nyugdíj legkisebb összegének kétszeresét (ez az összeg 2012-ben 57 000 Ft).

17. e676663877 (válaszként erre: 13. - Zsanci00)
2012. máj. 7. 15:21

Mint írtam, én így kapok gyerektartást. Megelőlegezés által. Mivel az ÁLLAM előlegezi meg nem fogja tőled kérni. Az apának viszont tartozáskén fog mutatkozni és majd az állam úgy hajtja be rajta, ahogy akarja. Az nem a te gondod.

Akkor is megelőlegezik, ha nincs jövedelme, főleg akkor, mert nincs miből vonni. Mivel a gyerekeknek ez jár így nem kérdéses, hogy te megkapod e vagy sem. Vagy így vagy úgy. De mint mondtam ezt összesen 6 évre vállalja az álla maximum.

Menj be a gyámügyeshez.

2012. máj. 7. 15:21
Ameddig küldte, addig banki átutalással, ennek meg van a nyoma. márciustól nem fizet, 15-én lesz 3 hónapja.
15. Agnik1 (válaszként erre: 11. - Zsanci00)
2012. máj. 7. 15:20

:((((


Gondolja ha nem látogatja akkor nem kell fizetnie??? Csessze meg, nagyon pasi ő is, attól mert nem látogatja attól fizetni még köteles, pláne mert attól ha nem látogatja a gyereketek fejlődik és cseperedik...

14. e676663877 (válaszként erre: 12. - E676663877)
2012. máj. 7. 15:20
Igazolható kifizetés a részedre az apa felől: postai rózsaszín csekk, banki átutalás, banki befizetés a számládra stb.
2012. máj. 7. 15:19
Hallottam már olyat, ha nincsen abszolút semmilyen jövedelme, akkor is megelőlegezi az állam és majd behajtják rajta, pl. fizetés letiltással. (Ha lesz munkahelye). Valaki, aki ért hozzá, elmondaná, hogy ez így van-e vagy sem?
12. e676663877 (válaszként erre: 6. - Zsanci00)
2012. máj. 7. 15:18

Ja és az elmaradást add végrehajtásra. Illetve ha a gyámügy fogja kérni a végrehajtást, mert a megelőlegezéshez kell egy végrehajtási jegyzőkönyv (tehát hogy volt e foglalható vagyon és ha igen mennyi értékben), mondd el hogy mennyi az elmaradás.


Ha nem tudja igazolni semmivel sem hogy fizetett Neked akkor olyan, mintha nem fizetett volna. Ergo, ha kézbe adott volna Neked pénzt az olyan, mintha nem adta volna.

11. zsanci00 (válaszként erre: 7. - Adb20ce52a)
2012. máj. 7. 15:17
6-7 hónapja nem keresi vele a kapcsolatot, szerinte emiatt nem is kell fizetnie, de egy kicsit álomvilágban él..
10. Agnik1 (válaszként erre: 6. - Zsanci00)
2012. máj. 7. 15:17

Én 3éves voltam hugim 10hónapos mikor apám anno lelécelt. A bíróság kettőnkre(rám+hugimra) összesen 5 azaz ÖT ezer forintot állapított meg, Apám nem fizetett. Előadta hogy nincs munkája, nincs semmije, aztán 4éve kiderült, hogy az új nője két különböző apától való gyerekét felnevelte, és van 2mostohaöcsink is.. Szóval no comment...


Ne hagyd magad!!! Azt nem tudom ha nincs jövedelme köteles-e fizetni, de biztos van itt olyan fórumozó aki ezt tudja.

9. e676663877 (válaszként erre: 6. - Zsanci00)
2012. máj. 7. 15:17
Igen köteles. Én javaslom a megelőlegezett gyermektartásdíj megállapítását. Menj be a gyámügyre és kérj tanácsot. Összesen 6 évig (2-szer 3 év) kaphatod így a havi fix 10ezret.
8. megryan (válaszként erre: 6. - Zsanci00)
2012. máj. 7. 15:17
Köteles lenne, de ha VALÓBAN nincs munkája, jövedelme akkor miből?
7. adb20ce52a (válaszként erre: 6. - Zsanci00)
2012. máj. 7. 15:16

Nem a láthatásért fizet csessze meg...


Az még külön súlyosbító tényező, ha nem is keresi a gyerekét...

2012. máj. 7. 15:13
Beszéltem vele, vagyis próbáltam, de neki áll feljebb, a gyerekkel nem is keresi a kapcsolatot, de ez a minimális összeg (havi 10e) jár neki, nem csak én csináltam..Legalább az óvódai étkezését kifutná. Viszont fogalmam sincs jelenleg van-e bejelentett munkája, viszont házasok voltunk és fix havi 10ezret állapítottak meg (akkor is épp munkanélkülin volt). Ha nincs jövedelme is köteles fizetni, ugye?
2012. máj. 7. 15:11
feljelentést tudtommal rendőrségen lehet tenni - aztán ők majd átadják a bíróságnak
4. e676663877 (válaszként erre: 1. - Zsanci00)
2012. máj. 7. 15:11

Én annak idején feljelentettem a rendőrségen is. A gámügynél is.

Azonban hat, azaz / havi igazolt gyermektartásdíj nem fizetése esetén lehet eljárást indítani.

Legalábbis az én időmben így volt.

Ha az apa nem tudja igazolni, hogy fizetett, akkor kell menni a gyámügyre. 6 havi elmaradás esetén.

Ilyenkor a gyámügy végrehajtásra adja a tartozást hivatalból, majd bírósági végzés által megelőlegezett gyermektartás díjat állapíthat meg az anya részére. A pontos részleteket a gyámügyes ügyintéző fogja elmondani. A megelőlegezett gytd a bíróság által kimondott összeget jelenti.

3. kacsa118 (válaszként erre: 1. - Zsanci00)
2012. máj. 7. 15:11
Bíróságra kell menned, leírod, mi történt, és kérheted, hogy tiltsák tőle. Akkor ilyen gond nem lesz. Apám is ezt csinálta, és gyorsan intézték a bíróságon a dolgot.
2. dokianya (válaszként erre: 1. - Zsanci00)
2012. máj. 7. 15:10

Bíróságra mehetsz ez ügyben. Próbáltál vele beszélni? Lehet, hogy az is elég lenne.

Persze, ha elzárkózik a fizetés elöl, akkor léphetsz tovább.

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook