Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Mit szólnátok, tennétek ha olyan oviba járna a gyereketek ahol nincs se karácsonyi ünnepség, se anyák napja? fórum

Mit szólnátok, tennétek ha olyan oviba járna a gyereketek ahol nincs se karácsonyi ünnepség, se anyák napja? (tudásbázis kérdés)


1 2 3
75. tündér74 (válaszként erre: 28. - JaneBond)
2012. ápr. 26. 13:27
Ez nálunk is pontosan így működik és nagyon egyetértek ezzel.:)
2012. ápr. 26. 08:12

A mi ovinkban - ami egyébként egy rendkívül gyerekcentrikus és jó ovi (önkormányzati fenntartású, ilyen szempontból átlagos óvoda) - szintén nincsenek ilyen kötelező jellegű össznépi ünnepségek, és én ennek örülök.


Anyák napjára nagyon készülnek, a napokban készítik a meghívókat, és idén üvegekből készítenek vázát sógyurmával magokkal. Mivel vegyes csoport, elég nagyok a készségbeli különbségek, ajándékok terén az egyéni ötletek megvalósítására is van mód, a kislányom pl.tavaly nyakláncot fűzött gyöngyből még azon kívül amit mindenki készített. A meghívókat is mindenki képességéhez mérten több-kevesebb segítséggel készíti el, nagyon szépek. Versekkel, dalokkal készülnek, már 5-6 félét hallottam a múlt héten a lányomtól. Vannak egyszerűbben a kicsiknek, nehezebbek, hosszabbak a nagyoknak.

A köszöntés nem csoportosan történik, hanem megbeszélés szerinti időben, amikor az anyuka be tud menni, minden gyerek megvendégeli a saját anyukáját a közösen készített sütivel, teával (a babaszobát rendezik át erre célra), odaadja az ajándékot, énekel, verset mond ahogyan és amennyit neki jól esik. Nincs teljesítménykényszer, nincs összahasonlítás, nincs stressz. Van viszont bensőséges hangulat, boldog anyukák és boldog gyerekek.


Idén én épp aznap ügyelek, amit sehogyan sem tudok már elcserélni, az óvónéni nagyon rugalmasan állt hozzá, megkértem, hogy aznap a Nagymama mehessen be, és én másnap. A lányom még boldog is tőle, hiszen hozzá kétszer megyünk.

A lányom csoportjában is van egy kislány, akinke meghalt az anyukája, hozzá az apukája megy be, és ezt teljesen természetesen és jól kezelik. Ők sincsenek még külön kínban, nem kell a gyereknek sem átélni, hogy egy műsor alatt ott ül mindenki anyukája csak az övé nem - nem kell szerintem fokozni, így is elég nehéz nekik.

Egyébként az én lányom tegnap kitalálta, hogy még egy üveget vigyünk, mert ő a Nagypapának is szeretne vázát csinálni - a világ legtermészetesebb dolga volt, hogy megteheti.


A Karácsony nálunk is inkább Advent az oviban, hiszen az ünnepet nem az oviban töltik a gyerekek, a várakozás heteiben járnak. Minden héten gyújtanak gyertyát, beszélgetnek az ünnepről, készülődnek, énekeket-verseket tanulnak, ajándékot készítenek. Karácsonyfát nem állítanak, az szerintem is a családok dolga, azoknál ahol ez a szokás. Van a csoportban kétarab kisfiú is, tavaly pl. az Ő anyukájuk hozott kóstolót a gyerekeknek az Ő ünnepi ételeikből, és a gyerekekkel beszélgettek arról is, hogy más népek másként ünnepelnek.

Ajándékot egyébként kaptak a gyerekek egyenként is és a csoport is szokott ilyenkor játékokat kapni.


Mikuláskor és farsangkor az óvónők szoktak egy-egy mesejátékot előadni. Amíg a gyerekek a zsibongóban a mesét nézik, addig a Mikulás beleteszi a csizmákba az ajándékot. Szerencsére nem öltözik be egy apuka sem, és a portásbácsi sem Mikulásnak, így megmarad a dolog varázsa a gyerekek számára :)


Ezeken kívül Húsvétkor kirándulnak, ilyenkor van tojásgurítás, szabadtéri játékok és ajándékkeresés. Gyereknapkor is közös kirándulással ünnepelnek. Farsangkor egész nap jelmezben lehetnek amit nagyon szeretnek, de ez sem kötelező, illetve nincs pl. felvonulás vagy jelmezverseny. A szülők közül többen is be szoktunk menni, beöltözünk, közös játékkal telik a nap. Szerintem a gyerekek számára sokkal nagyobb öröm, mint ha kötelező jelleggel ad egy műsort...


Az iskolába készülők búcsúztatóján (amit senki nem hív szerencsére ballagásnak) a gyerekek - akiknek kedve van - szoktak egy közösen kiválasztott mesét eljátszani, a csoport közösen készíti előtte a jelmezeket, díszletet, bábokat, ez is két heti programot ad a gyerekeknek. Ilyenkor a nagyobbak, de szintén csak akinek kedve van kiállnak egy-egy verssel.


Nagyon szeretem azt a szokást, hogy a születésnaposoknak ill. az iskolába indulóknak a csoport közösen készít ajándékot, és emellett jókívánságokkal ajándékozzák meg, mindeki "adhat" valami kis útravalót a másiknak :) A kislányom tavaly pl. egy natúr fagyöngyökből készült nyakláncot kapott szülinapjára a csoporttól, amelyiknek minden gyöngyét más festette ki, rajzolta meg filctollal. Azóta is féltett kincsként örzi :)


Szerintem ezek a hagyományok, szokások egy csoportban sokkal-sokkal fontosabbak, minthogy műsor legyen. Az óvoda a gyerekekért van, nem azért hogy egyes anyukák büszkék legyenek, mások meg elbujdossanak bánatukban, mert az ő gyerekük pl. sírva menekül a szerepléstől...


Ja, és mellesleg azokat a gyerekeket, akik szeretnek és tudnak szerepelni, elviszik ovis mesemondóra, versmondóra, tehát ők is megkapják ami nekik jó :)

73. JaneBond (válaszként erre: 70. - Zsazsanéni)
2012. ápr. 26. 06:02
Javítás: ZSAZSAnéni :)
72. JaneBond (válaszként erre: 70. - Zsazsanéni)
2012. ápr. 26. 06:02

Zsuzsanéni: "állami" oviban dolgozom, és hidd el, nem "gyermekmegörző" vagyunk!!! Kicsit sértőnek is érzem a felvetést. Csak egy példa: amikor pl. kiscsoportosok vagyunk, és "rajzból"(ezt másképp hívjuk, de hogy mindenki ugyanarra gondoljon) pl. virágokat készítünk, és még nem tudnak mást, csak felületet festeni, akkor nálunk idehaza még a férjem is virágokat vág! Szerintem, elég durva általánosítás, amit írsz, és biztosan van ilyen is, de (remélhetőleg) nem ez a jellemzö!

Szerintem, aki ezekben az időkben a pályán marad, az tényleg a szakma- és a gyerekek szeretete miatt teszi, és ilyen megjegyzések hallatára annyira elszomorodik, mert egyszerűen nem értHET vele(d) egyet!

Azt szokták mondani: "Aki nem hiszi, járjon utána!" Nagy-nagy szeretettel meghívlak a mi ovinkba, és győzdj meg az igazamról a saját szemeddel! Írd meg, hogy Neked mikor jó, nagyon szívesen látunk!!!!!! :)

2012. ápr. 25. 23:02
Szerintem is szép szokás.Én ilyen téren maradi vagyok.Nálunk 10.-én lesz.Ez életem első anyák napi ünnepsége ahol, mint anya vagyok.Izgulok....ráadásul duplázunk, hisz ikerlányaim vannak.
2012. ápr. 25. 22:56

Az én unokám katolikus óvodába járt.Itt volt már az első évben anyák napja.Volt egy kis szereplés és még a nagymamákat is köszöntötték.Ahogy én látom sajnos a mi városunkban csak a gyerek megörzés folyik.Nem igen akarnak az óvónök foglalkozni.Itt sokat tanult a gyerek,mert az egyház és az állam is ellenőrzi Őket.Ha nagy fejesek odahordják a gyereküket a város másik feléről,akkor meg lehet érteni,hogy itt miért jobb.Év végén egy nagy boritékban kiadták az első év végén az egész évi munkájukat.A régebbi időben az óvodában és az iskolában is tartottak anyák napját.Itt sem volt,hogy mindenki nagyon tudta volna a verset,de iparkodott,s mindenki be volt vonva a műsorba.Az Önkormányzati fennhatóságú Óvod

a csak gyerek megörzőként müködik sajnos az egész.Csak Mikuláskor volt egy kis csomag,karácsonyfát egy nagyot állitottak,s nem volt hozzá más.Nekem szép emlékem van az óvodáról,még év végén is volt ünnepély és szerepeltünk is volt szép piros karikás egyforma szoknyánk.Még most is tudom a mondókákat,a verset amit ott tanultunk.

69. Kistanítónéni (válaszként erre: 65. - Sajert)
2012. ápr. 25. 22:50
Ezt nem értem, hogy ilyen esetben miért nem lehet eltekinteni az anyáknapi ünnepségtől, ennyi empátia lehetne az óvónőkben és a többi szülőben. Épp elég fájdalmas elveszíteni az édesanyánkat.
2012. ápr. 25. 22:44
Annyit tennék hozzá az elmondottakhoz, hogy én emlékszem az ovis szereplésekre, vagyis van néhány emlékképem, anyumtól tudom hogy úgy volt hogy minden gyereknek kellett szerepelni valamilyen módon, vegyünk egy anyáknapját, egy falusi oviról van szó nyolcvanas években kb 45 gyerekkel. A nagyokból egy kórust alkottak, ők énekelték az Orgona ága... Serkenj fel... stb dalokat, a többi gyerek verseket mondott köztük én is, azthiszem kiscsoportos voltam talán.....a Buba énekének második versszakát kellett elmondanom, én akartam szerepelni, de mindig nagyon izgultam viszont egy másik lány mellettem aki az utolsó vesszakot mondta az ünnepségen is visított hogy ő nem akar szavalni, bőgve mondta végül el a verset......ez már 28 éve történt de még mindig élesen él bennem.....meg az hogy mint írtam izgulós voltam és ha nagyon bámultak, és sokan, márpedig negyven valahány gyerek anyukája meg nagyija elég sok szempár, az idegeskedés nevetés formájában jött ki rajtam, hiába mondtam anyuéknak hogy ne bámuljanak, és ha rámjött a nevetés(sajnos még általánosban is ez volt) nehezen tudtam abbahagyni... eléggé megalázó volt hogy még szidtak is érte az óvónénik hogy nem bírom végigmondani rendesen, pedig a próbán ment.....
67. gne2
2012. ápr. 25. 22:40
Nálunk sincs egyik sem az oviban. A szülők nem is hiányolják, én voltam a fura, hogy rákérdeztem.
2012. ápr. 25. 22:38

Na, megyek aludni, holnap reggeles vagyok, és pont az anyák napi ajándékokat készítjük! :))


Mindenkinek szép álmokat kívánok!!!

65. sajert
2012. ápr. 25. 22:37

Az oviba nálunk 4-én lesz Anyák Napja. Nem tudom mi lesz, még kiscsoportos. Örülök Neki, akármi is lesz, végig fogom bőgni - mondjuk a fiam szerintem a csoportba nem jön be, olyan szégyenlős. DE!

A szívem szakad meg, ha arra gondolok, hogy a 6 éves keresztlányomnak az Anyák Napjára a nagymama meg Apuka megy el, mert karácsony előtt meghalt az Anyukája... Lemondanék az én élményemről. El se tudom képzelni, mit érezhet a kislány :-(.


Különben a fiaméknál se volt karácsonyi ünnepség, de nem is igazán értem, hogy már miért lett volna?? Ezt itthon, családi körben "kell" megünnepelni, nem "vadidegenekkel".

64. 57aa4ea1e8 (válaszként erre: 62. - JaneBond)
2012. ápr. 25. 22:32
Az igazság fájdalmas tud lenni :)
2012. ápr. 25. 22:31
A lányom óvodájában sem volt anyák napi vagy karácsonyi műsor. Adventi készülődés van, anyák napjára készítenek ajándékot, tanulnak verset amit otthon adnak át vagy mondanak el. Szerintem mind a kettő családi ünnep, amit csak otthon lehet ünnepelni. Gyerekkormban sem szerettem az anyáknapi műsort, főleg azután amikor meghalt édesanyám, igaz akkor már iskolás voltam Nagyon "jól" esett mikor a többiek készültek rá.
62. JaneBond (válaszként erre: 61. - 57aa4ea1e8)
2012. ápr. 25. 22:24

Igen, de Hála Istennek, azért a normális szülőkből is szép számmal akad, aztán a gyerekek meg tényleg mindenért kárpótolnak, még a legneccesebb szülő kötekedését is simán elfeledtetik! Én imádok köztük lenni, mindenkinek csak ajánlhatom!!! :)))


Ui.: Néha azért megfogalmazódik, hogy árvaházban kéne dolgozni, mert tényleg sohasem a gyerekekkel van a probléma... (De ez nagyon durva megfogalmazás, vagy inkább rossz vicc, úgyhogy mindenkitől elnézést érte!)

61. 57aa4ea1e8 (válaszként erre: 60. - JaneBond)
2012. ápr. 25. 22:20
Igen, kb erre gondoltam. Hogy sajnos sok az idióta szülő, aki miatt ilyenek a gyerekek. :(
60. JaneBond (válaszként erre: 59. - 57aa4ea1e8)
2012. ápr. 25. 22:16

Tudod, sohasem a gyerek tehet arról, ha problámás! Valóban válság van, de nem a gazdaságira gondolok most, hanem inkább egyfajta érték-válságra.

A gyerek be van dobva reggel, este elviszik még néhány különórára, aztán bedugják az ágyba, vagy a tv elé, és csodálkoznak ha nem úgy működnek, ahogy (szerintük) kéne...


Egy tanárom szavai jutnak eszembe, azt mondta, hogy ha a felnőtteknek nincs idejük a gyerekeikre, akkor a gyerekeknek sem lesz felnőtt korukban idejük a szüleikre.


Szerintem, nagyon igaz!(Mellesleg, kezem-lábam töröm, hogy végre SAJÁT gyerekem születhessen, és nem egyszer bőgtem már ovisom miatt, mert legszivesebben hazavittem volna, és az anyját meg az apját a közelébe nem engedném soha többet, de ez már tényleg egy másik történet!)

59. 57aa4ea1e8 (válaszként erre: 58. - JaneBond)
2012. ápr. 25. 22:09

Hát, nincs mit :) Tényleg nagyon jó ez így, ahogy van szerintem.


Nem mellesleg, lehet, hogy én vagyok a világ legszerencsésebb anyukája, de a három gyerekem 4 különböző oviba járt, és én mind a hárommal maximálisan meg voltam elégedve. Az óvónők hozzáértők voltak, a gyerekek imádtak (a kicsi még jár) oviba járni.

És csodálom a türelmüket, én szerintem egy hetet nem bírnék ki, de szerencsére ez nem is az én dolgom.

Viszont baromi nehéz dolguk van, mert némelyik kölök olyan, hogy legszívesebben levernék neki egyet, és szegény, nem is tehet róla, mert sajna nincs nevelve. Bezzeg az óvónő szidva van.

Valahogy felfordult ez a világ, és kezdenek a dolgok elcsúszni a helyükről :(((

58. JaneBond (válaszként erre: 53. - 57aa4ea1e8)
2012. ápr. 25. 22:04
KÖSZI SZÉPEN, olyan jó ezt olvasni! :)
57. 57aa4ea1e8 (válaszként erre: 45. - Andi6020)
2012. ápr. 25. 22:04
:)))))))))) medve anyám :D
56. Marcsi49 (válaszként erre: 41. - Móriczka)
2012. ápr. 25. 22:04

Szia!

Az én családtagom is olyan óvodába Óvónő, ahol a Nagy Jenőné Inci programjával dolgoznak évek óta, nagyon szép, - bár sok munkával jár látom - de itt valóban ez nem egy gyermekmegörző, és nem vegyes csoportban, korosztály szerint, pedig egy csoportban 25-28 gyerek van.Kérdezném a egyik másik szülőt,hogy otthon ő 1 kicsi gyerekkel nem tud mit kezdeni,akkor képzelje el azt, ahol egy óvónő 25-28 gyerekkel foglalkozik rendszeresen, felkészülten!

55. JaneBond (válaszként erre: 43. - Jolie25)
2012. ápr. 25. 22:03
Látod, milyen jó, hogy nem volt kényszerítve, nem kellett akkor szerepelnie, amikor még erre nem volt kész? Most pont azért mondja már szívesen! Ő most érett erre meg, ezt kell(ene) tiszteletben tartanunk.
54. Móriczka (válaszként erre: 44. - Annácskaa)
2012. ápr. 25. 22:02

Én nem szeretnék vitát le írtam hogy hogy működik egy óvodai nevelési program aszerint megy az év :-)


Ha a te csemetéd szeret szerepelni és tud is akkor el kel vinni szavaló versenyre vagy egyéb olyan nyilvános helyre ahol ezt megteheti, gyermek programokra :-)

De első sorban aszerint működik egy ovi ami mindenkinek megfelelő :-)


Nagyon egyetértek JaneBond-al és szinte egyformát is írtunk :-)


Az egy kicsit rosszul esik de pesrsze nem fogok emiatt ölre menni senkivel hogy úgy gondolja az óvoda gyermek megörző és nem folyik nevelő munka :-((

Én azt mondom kikéne próbálni .


Nálunk rengeteg verset és mesét tanulnak a gyerekek nagyon fogékonya :-)

Pl egy mesét több napon át dolgoznak fel


elmesélik,eljátsszák felnőttek is /gyerekek is ,elbábozzák ,lerajzolják ,kiemelnek részleteket ,


Én dajkaként játszottam a a három kívánság mesét mikor az orrora nőtt a kolbász :-))

Szóval én nagyon más szögből látom az ovit :-)


IMÁDOM !!!!!!!!!!!!!

53. 57aa4ea1e8 (válaszként erre: 28. - JaneBond)
2012. ápr. 25. 22:01

Igen! végre valaki leírja, hogy miért is van így. Maximálisan egyetértek ezzel, nálunk is így van szerencsére.

A fiaméknál (másik óvoda) egyszer tartottak anyáknapját. A fele banda végigüvöltötte, pont, ahogy írtad. Utána már úgy csinálták, ahogy írtad, hogy anyuka bemegy, leül, gyerek elmondja a mondókáját, és addig a többi szépen csendben játszik.

A karácsony pedig szintén ugyan ez. Családi ünnep. Készülnek, de ott nem ünneplik.


Nem értem, hogy mit nem lehet ezen megérteni?

52. JaneBond (válaszként erre: 39. - Ágio8405)
2012. ápr. 25. 22:00

Ha nem volt emiatt frusztrációd, miért "gáz" énekórán szerepelni? Nem "szakmázni" akarok, de például, Te mit csinálnál a dadogó kisfiúnkkal pl. ilyen helyzetben? Vagy akkor Ő ne szerepeljen? Vagy próba-szerencse alapon mondassak Vele verset, hátha összejön Neki? (...)


Nagyon fontos ez a téma, ezt gúny nélkül mondom, de tudjátok, szerintem vannak fontosabbak! Amikor a gyerekek zömének nem mondanak esti mesét, amikor a gyeses anyuka(anyukák) reggel beadják a gyereket elsőként, és utolsóként viszik el (Természetesen, nem mindegyik, de van ilyen, és nem is kevés, sajnos!), amikor jelezzük a szülőnek, hogy a gyerekkel valami nincs rendben, és pl. nevelési tanácsadóba kéne vinni, amit a szülő kikér magának, és nem viszi el, ezzel a saját gyerekétől vonva meg a segítséget, (és még sorolhatnám a példákat) volna miről beszélgetnünk, amihez képest az ünnepek megtartása, annak mikéntje tényleg részlet kérdés...


És most nem azt mondtam, hogy minden szülő h.lye, és bezzeg a szuper ovónénik, csak azt szeretném érzékeltetni, hogy a másik oldalnak sem könnyű. Remélem, senkit nem bántottam meg, nem akarok hosszas "szájkaratékba" bonyolódni. Én azt javaslom mindenkinek, hogy nyugodtan vesse fel a javaslatait a saját ovónénijének, az ovi vezetőjének, intézményválasztás előtt pedig praktikus elolvasni az ovi helyi programját (meglepetések helyett:), mert ott ezek a dolgok is részletesen le vannak írva, és ha valakinek más az igénye, joga van olyan intézményt keresni/választani, ami neki ebből a szempontból is szimpatikusabb!


(Zárójelben még annyit: az oviba nem a "szorongás túlélésének" megtapasztaltatása a cél, hanem az, hogy szeressenek oviba, közösségbe járni, és hogy iskolás korukra jussanak el oda, hogy ki mernek állni, és meg mernek nyilvánulni. Ez valakinek már két évesen is szuperul megy, másoknak meg csak hét éves korukra alakul ki, itt jön be az eltérő fejlődési ütem, amit igyekszünk tiszteletben tartani.)


Mi például úgy szoktuk "évzárón" ezt megoldani

51. Marcsi49 (válaszként erre: 42. - Annácskaa)
2012. ápr. 25. 21:55

Drága, az 5. alatt amit irtál-

"mert ők kicsik ehhez, verseket, mondókákat tanulni. . . 3-4 évesen. . . .

Érdekes bölcsiben simán megtudtak tanulni több kis versikét is bármilyen ünnepségre"

Erre irtam, és úgy gondolom, hogy elég érthető,hogy a vershez,mondókához szerinted kicsi, és nem elég nagy a szobatisztaságra és egyébre, amit egy 3-4 éves gyerektől el lehet, el kell várni!

50. Anatita81 (válaszként erre: 41. - Móriczka)
2012. ápr. 25. 21:53
Ez a program nagyon rendben van, nekem tetszik!!! A magyar ovink is hasonló volt, lányom imádta. :)
2012. ápr. 25. 21:52

A mi ovinkban van karácsonyi műsor, a karácsonyi történetet játszák el a gyerekek, pásztorokkal, angyalokkal, Jézuskával.

Anyák Napjára az oviban tanítják a verset, Anyák napján itthon mondják el, majd május közepén van a tanévzáró ünnepély, itt közösen is köszöntik az anyukákat, évzáró keretében a tanévben tanult mondókákat, dalokat, játékokat mutatják meg a szülőknek.

Szerintem jó így. nagyon.

48. annácskaa (válaszként erre: 45. - Andi6020)
2012. ápr. 25. 21:50
Jó éjszakát Andrea! :)))
47. Marcsi49 (válaszként erre: 28. - JaneBond)
2012. ápr. 25. 21:50

Szia!

Szerinted az nem kellemetlen a szülőnek, mikor a 3-4 éves gyerek hetente többször bepisil, egyedül enni nem tud, éjszakára pelenka van neki téve,és szülői tájékoztatón négyszemközt elmondva, a kedves szülő válasza: nem érek rá, mikor szoktassam WC-re, nincs időm az evésnél kivárni, mig egyedül megeszi a levest, és igy tovább.Van a családomba óvónő,és egyébként is két lányt felneveltünk, Hál Istennek - úgy gondolom - nem rosszul.!

46. Anatita81 (válaszként erre: 34. - 1d97508455)
2012. ápr. 25. 21:47
Egy barátom (pasi) egyedül neveli a kisfiát, akkoriban sokat vigyáztam arra a picurkára. Jól emlékszem az első ovis anyák napjára, mikor G. volt az egyetlen apuka, aki ajándékot kapott. Együtt sírtunk. :'(
1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook