Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Mit csináljak a mentálisan sérült testvéremmel? fórum

Mit csináljak a mentálisan sérült testvéremmel? (beszélgetős fórum)


1 2
36. Guruljka (válaszként erre: 35. - 184481d874)
2020. máj. 3. 19:00
Nem tudom, hogyan alakulna ilyen esetben a jogosultság. A kérdező sérült húga nem állampolgár. Mindenképpen alaposan meg kell érdeklődni, de szerintem sem mehet rá a család.
35. 184481d874 (válaszként erre: 1. - Mentacska6)
2020. máj. 3. 17:22
Minden..de minden megbecsülésem a tiéd!Nem létezik,hogy nincs egy olyan intézet külföldön ahol vagy bejárósan vagy heti bentlakásos intézményben ne tudnád elhelyezni,hisz gyógypedagógiai segitségre szorul.Ne hibáztad magad,emrt te is enne krészese voltál ennek a tragédiának.Magadra is gondolj,nehogy megromoljon a férjeddel a kapcsolatod.Fel a fejjel! A kritikákra pedig ne figyelj,mert aki még nem élt értelmileg akadályoztottal az nem tudhatja,könnyen beszél.
2020. máj. 3. 17:02

Még egy dolog:


Nincs értelme a sérült testvéred előtt az édesanyátok hibáit és rossz döntéseit sorolni. Még csak felfogni sem tudja, hiszen ő élt vele, és fogalma sem volt és nincs is arról, hogy lehetett volna másként is élni.

A gyász őbenne is zajlik, az értelmi sérült betegek nagyon érzékenyek, csak kevésbé tudják kifejezni magukat.

33. Guruljka (válaszként erre: 32. - BeYOUtiful)
2020. máj. 3. 16:58

De jól megfogalamztad!


Tényleg, jelenleg külföldön vannak a beteggel. Most amúgy sem lehet utazni, de legalább meg lehet előre szervezni, hogy mit és hogyan és mikor lehet intézni. A beteg lakhelye szerint illetékes önkormányzat szociális osztálya biztosan segítene ebben online is.

Azért is lenne jobb Magyarországon elhelyezni őt, mert itt érti a nyelvet.

32. beYOUtiful (válaszként erre: 25. - Mentacska6)
2020. máj. 3. 16:34

Mindannyian hozunk az életünkben döntéseket, amik késobb nem bizonyulnak a legjobbnak. Azt gondolom, hogy ha van lehetoségünk ezeket megváltoztatni, mert mérlegeltünk és beláttuk, hogy senkinek nem tettek jót a döntésünk következményei, akkor anélkül, hogy szar embernek éreznénk magukat, változtatni kell. A testvéred nem élheti le az életét egy idegen országban, négy fal között úgy, hogy toled és férjedtol függ. Ti -szakértelem híján- pedig rámentek a gondozására. Itt, ebben a szituációban senki nem kapja meg az ot megilleto lehetoségeket.

Próbálj meg elindulni azok alapján, amiket Guruljka írt.

Hol a testvéred állano lakcíme?

2020. máj. 3. 16:16

Megtaláltam a megfelelő linket a pénzbeli ellátásokról. Naprakészebb, mint én vagyok.


[link]

30. Guruljka (válaszként erre: 29. - Guruljka)
2020. máj. 3. 16:03

Helyi önkormányzat.

Az ellátásaiból majd le lehet vonni, de törvényileg szabályozott mértékben. Semmiképp nem kell hogy eltartsátok, úgy értem, akkor is meg kell élnie, ha nem lenne családja. És erre van is lehetőség.


Az előbb nem írtam a kötelező zsebpénzről, amit az otthonban biztosítanak. Hetente adják ki, de ez az emberi és a betegjogok annyira fontos eleme, hogy mindenképp meg kell adni akkor is, ha nem tudjál beosztani. Így is marhaságokra költik, de van önállóságuk. (Mármint ha cselekvőgépességet korlátozó gondnokság alatt vannak. A cselekvőképességet kizáró gondnokság feltételeit nem ismerem.)

A gondnok és a gyám között is van különbség.


[link]

29. Guruljka (válaszként erre: 25. - Mentacska6)
2020. máj. 3. 15:55
Le kell százalékoltatni, és jár neki a fogyatékossági támogatás is. Minderről a háziorvos tud közelebbi infót, és a helye önkorményzat szociális osztálya.
28. Lávli* (válaszként erre: 23. - Mentacska6)
2020. máj. 3. 15:54

Látod, szépen leírtad: a 3 napja montázst kirakni ... mert az értelmi fogyatékosoknak is vannak érzéseik, örömük, bánatuk, sőt, még sokkal mélyebben megélik, mint egészséges embertársaik, csak nem mindig látszik ez. Nem, nem azért, hogy téged bosszantson, hanem mert neki fáj a hiány.

Azt nem szabad csinálni, hogy bábuként bánni velük. Most beteszlek, majd kihozlak, most kellesz, most nem - mert ők így élik meg. Mint egy szeretetre éhes kisgyerek, akkor is, ha korban felnőtt.

Tényleg jobb, ha beadod valahova, van elég gondod nélküle is :(

27. Guruljka (válaszként erre: 24. - Mentacska6)
2020. máj. 3. 15:52
26. Mentacska6 (válaszként erre: 25. - Mentacska6)
2020. máj. 3. 15:48
A 7-8evest az erzelmi szintjere ertem. Mindenre visszaigazolast var, stb.
25. Mentacska6 (válaszként erre: 19. - BeYOUtiful)
2020. máj. 3. 15:46

Oszinten az volt az elso amit elkepzeltem, hogy mindennap fott etelt eszik, meleg otthon, sajat ruhak. Nem tudtam mennyit romlott az allapota. 15evesen kb egy 12eves szintjen volt.

De most 25evesen kb egy 7-8eves szintjen van.

Jovedelme csak az arvaellatas, abbol fizetem az itteni tbt, hogyha baj van orvoshoz eltudjam vinni. Az o kis penzebol semmire nem tudok kolteni, mert hala anyanknak kb meg van egy millios tartozas a neven, amit ki kene fizetnem az arvaellatasbol.

Teljes mertekben a ferjemmel tartjuk el.

24. Mentacska6 (válaszként erre: 22. - Guruljka)
2020. máj. 3. 15:43
Egy linket esetleg tudnal kuldeni?
23. Mentacska6 (válaszként erre: 20. - Lávli*)
2020. máj. 3. 15:42
Az intezkedessel helyette nincs baj, majdnem mindent eltudok intezni. A mindenapokkal van, nem tudunk nyitni egymas fele, es azzal hogy igen neki ennyire hianyzik az az ember aki engem tonkretett. Ezt nehez elfogadnom. Errol szoktunk beszelni es en is mondtam h nem utalom, sajnalom h meghalt de nem akarom h a mindennapjaink rola szoljanak. Nekem 10eve nincs anyak napja, o 3napja egy montazst probal osszerakni kepekbol. Talan nem fogja fel, hogy nekem ez rossz. Semmi jo emlekem nincs az anyukamrol, de megsirattam, kifizettem a temetest, mert a ferjenek egy fillerje sem volt. De nem akarom h mindennap rola szoljon.
22. Guruljka (válaszként erre: 1. - Mentacska6)
2020. máj. 3. 15:17

Úgy látom, nincs tudomásod arról, hogy vannak szociális otthonok az értelnmi sérültek számára is.

Sok olyan otthon is van, ahol eleve úgy kalkulálták ki a térítési díjakat, hogy azok a gondozottak is tudják fizetni, akiknek családja nincs. Napi 4-6 órában dolgozhatnak, a lehetőségeikhez képest szellemileg is foglalkoztatják őket, programokat, kirándulásokat szerveznek.

Megyénként többféle otthont is fenntart az állam, meg lehet találni azt, amelyik a legjobb.

Az egyházi fenntartású otthonokra más előírások vonatkoznak, ott esetleg nem szakképzett személyzet van, és más körülmények.

Azért vagyok ebben biztos, mert az egyik lányom is ilyenben él. Baleseti sérült, da talán volt születéskori oxigénhiány is, ezt akkor nem dokumentálta a kórház. Kamaszkoráig itthon volt, de ahogy nőtt, már ketten sem tudunk eléggé ügyelni rá. Folyamatosan szökött, még anyám pesti lakásából is egyébként, úgy, hogy anyám párnája alól lopta ki a kulcsot. Amióta otthonban él, semmi baj nincs vele, pedig nyitott a kapu. Jelenleg ő a család tőkepénzese, elég komoly takarékbetéte van, mert a nyugdíja és a fogyatékossági támogatása, no meg a kis munkabére összesen akkora, hogy bőven marad a gondozási díj levonása után is.

Én voltam a gondnoka, de ezt a feladatot átadtam egy profi gondnoknak, aki ott az otthonban többek pénzügyeit vezeti. Attól az anyja még én vagyok, szinte naponta beszélünk telefonon, és látogatni is szoktam.

Neki sincs rendes kontaktusa senkivel, de ott barátja is van, és az otthon kis világában jól érzi magát úgy is, hogy pl. egy tévéfilmet nem tud végig követni. Nem is néznek nagyon tévét. Ha beszélünk, az is nehéz, mert nincs sok közös témánk. De tudom, hogy az otthonban jó helyen van.

Nem vagy rossz ember, ha egy ilyen otthoonban helyezed el! Sőt, inkább a húgod érdeke is, hogy olyan helyen legyen, ahol hozzáértők vannak vele a nap minden órájában.

21. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 17. - Mentacska6)
2020. máj. 3. 14:47

Nekem a rokonságban van. Sajnos későn császározták az anyukát, oxigén hiányos lett a fia.

Amíg óvodás volt otthon volt vele, de amint iskolás lett, bentlakásos iskolába adta, majd az intézetben szerzett szakmát. Az édesanyja a gyámja. Tehát a saját érdekében jobb, ha valamit, amit el tud végezni megtanul egy intézetben. Van társaságuk, hasznosnak érezhetik magukat, ha nem tetszik neki, akkor még mindig magadhoz veheted.

20. Lávli* (válaszként erre: 15. - Mentacska6)
2020. máj. 3. 14:42

Ez nem válasz a kérdésemre.

Vagy igen? Az a gond, hogy intézkedni kell helyette?

Ne értsd félre, én nem akarlak bántani. Arra ki se tértem, hogy téged idegesít, hogy "mennyire ajnározza az anyátokat". Szerette, vele élt, veszteséget érez, ezt olyan nehéz elfogadnod?


Csak még annyi: el sem tudod képzelni, hány olyan ember él a világban 50-80-as IQ-val, aki betanított munkát végez. Nincs annyi otthona a világnak, ahová beférnének.

Dönts belátásod és kényelmed szerint, mi itt nem látunk bele az életedbe.

De ne másokkal akard eldönteni, hogy te akkor most rossz ember vagy-e vagy nem.

19. beYOUtiful (válaszként erre: 1. - Mentacska6)
2020. máj. 3. 14:41

Le a kalappal elotted azért, hogy felelosséget vállaltál a testvéredért.

Amíg nem élt veletek, de te már tudtad, hogy magadhoz veszed, hogy képzelted el az életeteket együtt?

A testvérdenek akkor semmi jövedelme? Biztosítva van?

18. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 16. - Mentacska6)
2020. máj. 3. 14:41
Ha intézetben van, megjegyzem vannak fejlesztő nem elfekvő intézetek, akkor maradhatsz a gyámja.
2020. máj. 3. 14:29
Lenyegeben azt szeretnem ha olyan irna akinek a gyermeke hasonlo, vagy csaladtag, ok mit csinalnak? Hogy csinaljak? Ma elmegyek veszek ket biciklit ha sikerul, akkor talan eltudunk jarni a parkba. (nalunk is kijarasi tilalom van, kb 2honapja nem voltunk sehol, en is csak a kozeli aldiba.)
16. Mentacska6 (válaszként erre: 13. - 9b10f3d7ff)
2020. máj. 3. 14:27

Oszinten semmiben nem kell a segitsegere lennem. Sok mindent meg kellett mutatnom, ami furcsa nekem. Mivel kezelje a boret, figyelmeztetni hogy fogat kell mosni. A penz erteket nem ismeri. Neki 5millio forint kb 5forint.

Mikor otthon voltam egy honapot veluk, adtam neki zsebpenzt a suliba, hogy vegyen kajat, mert reggel 5kor nem tudott reggelizni meg, visszahozta a visszajarot, de nem tudta elmondani mennyit fizetett, es miert.

15. Mentacska6 (válaszként erre: 11. - Lávli*)
2020. máj. 3. 14:24
De pl a sajat ugyeiben nem tud eljarni. Persze elmegy pl fogorvoshoz, de ha azt mondja az orvos hogy az osszes fogat ki kell huzni, o hagyja magat. Tehat teljesen donteskeptelen.
14. Mentacska6 (válaszként erre: 8. - Lávli*)
2020. máj. 3. 14:21

Le lehet mondani, akkor kap egy kirendelt gyamot, volt is neki amig februartol majusig befejezte az iskolat. De az a no semmit nem csinalt. Nekem kellett a lakhatast megoldani innen, o csak felvette a penzt, es ha kellett volna, adott volna.

Megkertem hogy 10eves utlevelet csinaltasson, ehelyett peldaul kozolte, hogy nem volt nala penz. Kb 5email van rola, hogy irtam neki, szoljon ha penz kell utalom. Ez csak egy a sok olyan dolog kozul ami bantott a kirendelt gyammal kapcsolatban.

13. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 12. - Gigi>)
2020. máj. 3. 14:19
Közepes retardáció, nem enyhe. A két éves gyerek is már betudja kapcsolni a sz.gépet, van amelyik mondatokban beszél mégsem tudja ellátni magát. Tudom sarkított a példa, de a közepesen retaldált sem tudja ellátni magát, nem tudja az ügyeit intézni.
12. gigi>
2020. máj. 3. 14:11
Dehogy vagy rossz ember. Te megpróbáltál mindent. Nem kell neked a nyakadba venni a tesód összes nyűgét. Pláne,hogy nem is partner benne ha segíteni akarsz neki. Tényleg jobb lenne számára itthon egy olyan otthonban, ahol tudnak az ő szintjén foglalkozni vele.Nem vagy rossz,ne marjon a lelkiismeret!
11. Lávli* (válaszként erre: 9. - 9b10f3d7ff)
2020. máj. 3. 14:00

De te érted, hogy mi lenne az ok az intézményi elhelyezésének?

Az 50-es IQ enyhe értelmi fogyatékosság. Házimunkát végez, internetet használ.

10. Lávli* (válaszként erre: 9. - 9b10f3d7ff)
2020. máj. 3. 13:52
Akkor az is egy lehetőség.
9. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 8. - Lávli*)
2020. máj. 3. 13:50
A gyám is dönthet úgy, hogy inkább intézetbe adja, van az a helyzet, amikor az a jobbik megoldás.
8. Lávli* (válaszként erre: 4. - Mentacska6)
2020. máj. 3. 13:46

Értem. Ez szomorú. :/


Az alap gondodat nem értem teljesen. A testvéred 15 éves volt, mikor elköltöztél, tudtad, ismerted az állapotát.

Persze ettől még lehet úgy, hogy könnyebb távolról szeretni, mint a mindennapos gondokkal megküzdeni, azokkal csak később szembesülni.

De a leírásodból nem értem, mi a gond! Kiveszi a részét a házimunkából, meg beszélget elvonulva a barátaival. De te is ugyan ezt csinálod ...

Ha gyámság alatt volt, akkor most te vagy a gyámja.

Azt nem tudom, arról le lehet-e mondani, meg hogyan. 😕

7. cc7a88f96d (válaszként erre: 1. - Mentacska6)
2020. máj. 3. 13:37

Esetleg nem tudnàl jobban utànajàrni,hogy az ilyesfajta fogyatèkkal èlő embereket,mivel lehetne fejleszteni a tanulàsban?Biztos van egy folyamata.Nem retardàlt,csak neki màshogy megy ez az egèsz.

Viszont èn òvatosan bànnèk az egèsszel,mert okè te beleadod magad 100%ban,a tesòid majd tojnak ràd ès lehet mèg a hàzassàgod is ràmegy miattuk.Az ember elèr egy bizonyos èletkort,amikor igenis dolgozni tud,eltartja magàt stb.

Ne cipeld a vilàg összes terhèt a te vàlladon...

Nem azt mondom ne segìts,csak ne roskadj bele ebbe mègjobban.

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook