Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Megcsípett egy darázs a bokámnál és bedagadt, mert allergiás vagyok rá. Menjek orvoshoz, vagy kezeljem házilag? fórum

Megcsípett egy darázs a bokámnál és bedagadt, mert allergiás vagyok rá. Menjek orvoshoz, vagy kezeljem házilag? (tudásbázis kérdés)

2011. máj. 8. 17:19
menj orvoshoz,veszélyes lehet!
2008. aug. 22. 20:55
Menj orvoshoz és addig borogasd
2008. júl. 14. 09:04
És mi lett veled? Aggódunk! Én legalábbis.
2008. jún. 25. 14:07
Egyetértek sürgősen doki, a bátyám kishíján megfulladt egy ilyen ártalmatlan dologtól
2008. jún. 25. 14:05
Ha allergiás vagy a csípésre, akkor szerintem nem érdemes kisérletezni, Irány a doki!
24. 754c7e07c3 (válaszként erre: 19. - Bucimami)
2008. jún. 25. 13:05

Eddig nekünk, illetve a gyereknek sem volt ebből, ettől bajunk, baja, de úgy látszik, az a csípés rosszkor jött.

Jobb az óvatosság. :)

2008. jún. 25. 13:02
Engem nem darázs csípett meg az tuti mert megéreztem volna, de valami igen. tegnap a szüleim dinnyeföldjén segítkeztem, és ma amikor felkeltem, láttam hogy van egy tenyérnyi folt a combomon, amig meg van dagagva tök piros...Arra félálomból emlékszem, hogy nagyon vakartam. A házirovosom 50kmre van, hozzá nem nagyon akarok leutazni, de remélem, hogy elmúlik, mert ég, és húzódik ha lépek....:S
2008. jún. 22. 18:01
Ha allergiás vagy a darázscsípésre akkor kell magadnál tartani egy szurit ( epipen, anapen ) amit ha megcsíp a dög akkor be kell adni. Nem olcsó. 15 ezer ft, és nincs rá támogatás.
21. d9d8721118 (válaszként erre: 16. - Bucimami)
2008. jún. 22. 18:00
Az köze hozzá hogy a darázscsípés orbáncot okozhat... Nem egy ilyet láttam már. Aztán ha már lázas lesz és fullad akkor esetleg elmegy dokihoz akit megcsípett a darázs.
2008. jún. 22. 17:59
Azonnal doki. Megfulladhatsz vagy összeszedhetsz egy szép kis orbáncot, ahogy lejjebb írják.
19. bucimami (válaszként erre: 17. - 754c7e07c3)
2008. jún. 22. 15:30

Aha. Biztos szörnyű lehetett. :-(

Akkor majd figyelek, mert mióta kertészkedem, engem elég sűrűn csipdesnek a darazsak, bár az idén még megúsztam.

Nem vagyok egy allergiás alkat, de ilyenkor szedem az Apis-t ( homeopátiás ), meg iszom a Calcium Sandozt és így nem tart tovább a viszketés, mint egy szúnyogcsípésnél.

2008. jún. 19. 10:23
engem méhecske csípett meg. nem vagyok rá allergiás, mégis bedagadt. sőt, 2 hónapig viszketett a helye, és fájt is. pedig 3-4 nap alatt látszólag elmúlt a csípés.
17. 754c7e07c3 (válaszként erre: 16. - Bucimami)
2008. jún. 19. 07:17
Tavaly nyáron a gyerekemet megcsípte a darázs. Másnapra orbáncos lett a lába. A csípés helyén bejutottak a kórokozók, és elég gáz volt.
16. bucimami (válaszként erre: 14. - 754c7e07c3)
2008. jún. 18. 23:01
Tényleg nem kötözködni akarok, de mi köze ennek a darázscsípéshez?
2008. jún. 17. 09:47
nekem a Claritine akut bevált kalcium mal
14. 754c7e07c3 (válaszként erre: 13. - Bucimami)
2008. jún. 17. 08:27

Az orbánc olyan fertőző bőrgyulladás, amelyet leggyakrabban a Streptococcus beta- haemolyticus A csoportjába tartozó baktérium okoz, de kórokozó lehet a Staphylococcusok csoportjába tartozó baktérium is. Nagyon gyakori betegség. A bőrben felületesen, a nyirokereken keresztül a bőr felszíne mentén tovaterjedő, a mélyebb szövetrétegeket nem érintő gyulladás keletkezik, magas láz és hidegrázás kíséretében.

A betegséget legtöbbször az a baktérium okozza, amely az ún. A-csoportú, beta-hemolizáló Streptococcusok családjába tartozik. A kórokozó hámsérüléseken keresztül jut be a szervezetbe. A fertőzés behatolási kapuja a lábujjak közötti gombás fertőzés vagy egyéb okokból képződő repedés is lehet, de az arcon az orrnyílás körüli berepedések is kiindulási helyek lehetnek. A fertőzés folyamata indulhat belülről is a mandulák és a garat Streptococcus baktréiumflórájából vagy fülgyulladásból. Előfordulhat műtéti seb fertőződése is, ilyenkor a beteget azonnal el kell különíteni.

Hirtelen kezdődik hidegrázással és magas lázzal. Leggyakoribb előfordulási helye az arc, a fülkagyló, a láfej, a lábszárak és a karok. Általában egyoldali, legyengült szervezetű embereknél kétoldali is lehet.


Az orbánc kezdetben éles szélű, lángnyelv alakban tovakúszó, élénkvörös foltként jelentkezik. Majd ödémás duzzanat alakul ki, az érintett a bőrfelszín fényes, feszes. A folt területén ritkábban bevérzések is megjelenhetnek (erysipelas haemorrhagicum). Nagyfokú ödéma estén a savógyülem a hámot felemeli, ilyenkor hólyagocskák, majd ezek összeolvadásával nagyobb hólyagok keletkeznek (erysipelas bullosum). Máskor a vörös területen a bőr elhal, és fekély alakul ki (erysipelas gangrenosum). Ha a szövetelhalás a mélyben indul meg, akkor először tályog alakul ki (erysipelas abscedens).


Kezelés mellett a láz két-három nap alatt elmúlik, majd a betegség egy-két hét alatt nyomtalanul gyógyul. Kivéve a bőrelhalással járó, ún. nekrotizáló eseteket, melyek gyógyulása elhúzódóbb.


Legyengült szervezetű és immunrendszerű személyeknél, időseknél és csecsemőknél előfordulhat, hogy a folyamat a szervezet egészére kiterjed, és szepszisbe megy át. Sokkal gyakoribb viszont, hogy vagy ugyanazon helyen vagy másutt a folyamat kiújul (erysipelas recidivans). Ilyenkor valószínű, hogy a szervezet védekezőképessége legyengült. Ha a folyamat többször ugyanazon a bőrterületen újul ki, akkor a nyirokutak elzáródhatnak, és ez maradandó nyirokpangáshoz (lymphoedemához), a bőr torzító megvastagodáshoz vezet, arcon például az ajkak duzzanata (macrocheilia), a lábon kötőszövet szaporodással járó maradandó, visszafordíthatatlan duzzanat alakul ki (elephantiasis).

DiagnózisA diagnózis a jellegzetes klinikai kép, a bőrtünetek, a láz és hidegrázás alapján többnyire könnyű. A kórokozó kitenyésztése az elváltozásból nem könnyű, többnyire csak az elhalással és tályogképződéssel járó estekben végzik. A vérből azonban néha kimutatható.

KezelésAz elesett beteg számára fontos az ágynyugalom, kényelmesebb az ágy fejrészének megemelése.


A helyi panaszokat hideg vizes vagy langyos borogatással lehet enyhíteni. Fájdalom- és lázcsillapítókat, a kórokozó megfékezésére pedig akut esetben penicillint szoktak adni kezdetben intravénásan, majd szájon át történő adagolásra (4x250mg) térnek át. A kevésbé súlyos esetekben ma már szájon át adagolható korszerű, jól felszívódó antibiotikumok is rendelkezésünkre állnak. Penicillinallergia esetén erythromycin a választandó szer.


A megelőzés fontos lépése a fertőzési kapuk rendszeres kezelése, gondozása. Például, ha a fertőzés behatolási kapuja a lábujjak közötti gombás fertőzés, akkor a visszatérő orbánc megelőzése érdekében helyi gombaellenes kezelésre van szükség.

Gyógyulási esélyekKorábban életveszélyes betegség volt. Kezelés nélkül akár végzetes kimenetelre is lehet számítani, ha vérmérgezésbe (sepsis) torkollik a betegség. Erre főleg csecsemőknél és időseknél lehet számítani, akiknek az immunrendszere gyengébb. Ma már viszont gyorsan gyógyul az injekció formájában adott penicillin hatására. A felszíni folyamatok hegesedés nélkül gyógyulnak, mert szövetelhalás és gennyedés nem fordul elő, bár néha visszamaradhatnak mikroszkopikus méretű tályogok.

13. bucimami (válaszként erre: 3. - 754c7e07c3)
2008. jún. 16. 22:50
Mi az az orbánc?
2008. jún. 10. 22:11
nekem mindig van itthon kalcium ampulla, mert allergiás vagyok a darázscsípésre...
2008. jún. 9. 17:15
szerintem nem itt kéne írogatnod, hanem dokinál kéne ücsörögnöd...
2008. jún. 9. 17:13
Menj el az orvoshoz!
2008. jún. 9. 17:11
Szerintem is menj az orvoshoz feltétlenül.
8. d88030a7e1 (válaszként erre: 7. - 89ae2d5455)
2008. jún. 9. 16:41

Én is ugyanígy jártam. A hüvelykujjamat csípte meg és mire észbe kaptam már a könyökhajlatomnál volt a csík.

Jobb ha elmész orvoshoz, de jó ha tudod, hogy csak a bőrgyógyászaton foglalkoznak veled:-)

Engem kivágtak a csíkommal együtt mindenhonnan.

2008. jún. 9. 16:31

Menj orvoshoz.


Nyáron ugyanígy jártam a tenyerembe csípett bele. Bedagadt, bekeményedett és egy vörös csík kezdett felhúzódni a karomon. Orvosnál kötöttem ki. Veszettül fájt sokáig.

2008. jún. 9. 16:19
Ez nem vicc...muszáj orvoshoz menni!!!!!!
2008. jún. 9. 16:18
szerintem is menj orvoshoz
2008. jún. 9. 16:18
én elmennék orvoshoz
2008. jún. 9. 16:16
Menj orvoshoz, lehet orbánc alakult ki a helyén.
2008. jún. 9. 16:16
mindenféleképpen orvos, ha allergiás vagy és nem múlik el!
2008. jún. 9. 16:15
Szombaton megcsípett egy darázs a bokámnál.Bedagadt, mert allergiás vagyok rá.Menjek orvoshoz, vagy kezeljem házilag?alig bírok menni!

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook