Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Média hatása a csecsemőkre fórum

Média hatása a csecsemőkre (beszélgetős fórum)


1 2
27. egypt (válaszként erre: 26. - Egypt)
2013. ápr. 17. 14:06
"Nem vagyok dogmatikus, de azt állítom, hogy a kisgyerek agyára károsan hat. Megváltoztatja az agy elektromos struktúráit, az éber állapotból az alvásra hasonlító állapot felé tolja, és az agyat külső, visszalapozhatatlan impulzusokkal látja el. Ha lehet, iskolás korig jó volna, ha nem tévéznének a gyerekek, de ha tévéznek, akkor közösen kiválasztott műsort, limitált időben és ami a legszörnyűbb: valamelyik szülővel együtt. Hogy feltehesse a kérdéseit, hogy lássuk, mitől ijed meg, hogy beszélgethessünk róla. Jogos igény, hogy lerakjuk a gyereket a tévé elé, de nem az igazi."
26. egypt (válaszként erre: 15. - Kszb)
2013. ápr. 17. 14:03
De a TV is. Ha már Vekerdyt idézted, azt is idézhetnéd, mit mond a tévézésről, mesenézésről. Kimondottan károsnak tartja.
25. trapiti (válaszként erre: 24. - Kszb)
2013. ápr. 17. 14:02
Épp azon gondolkoztam, hogy ha kötelező lenne napip egy órát tévéztetni a gyereket, vajon hogyan oldanám meg... egyszerűen nincs rá időnk :)
24. kszb (válaszként erre: 23. - Trapiti)
2013. ápr. 17. 14:01
sztem is :)
23. trapiti (válaszként erre: 22. - Kszb)
2013. ápr. 17. 13:57
Egyértelműen. Ahol normálisan törődik a szülő a gyerekével, egyszerűen nincs idő órákat ülni a tévé előtt, annyi jobb dolog van amit együtt lehet csinálni.
22. kszb (válaszként erre: 20. - 51d2a81b36)
2013. ápr. 17. 12:56
magyarul, nem a tv-vel van főként a baj, hanem a szülőkkel.... már bocs....
2013. ápr. 17. 10:19
Az ismerőseim az unokájukat csak mese elé rakják le a tévé elé vagy ismeretterjesztő műsort nézetnek vele.Én már öreg vagyok és nem értek a témához, de a babavilágot szoktam nézni és ott most szombaton ezzel fognak foglalkozni.Szerintem mint minden másnak ennek is van pozitív és negatív oldala is.
20. 51d2a81b36 (válaszként erre: 15. - Kszb)
2013. ápr. 17. 08:42

Most írtad le!


"És sokkal kevesebbet is beszélünk a gyerekkel és a gyerekek előtt, gyakran a tévé beszél helyettünk, ami nem úgy hat a gyerekre, mintha egy élő szervezet beszél."

2013. ápr. 17. 08:10
két éves kor alatt szerintemnagyon ritkán köti le a gyerekeket a tévé, illetve az alatt a kor alatt teljesen felesleges
18. trapiti (válaszként erre: 15. - Kszb)
2013. ápr. 16. 22:15
A testmozgás mellett nem árt az sem, ha pl. a szülők beszél(get)nek a gyerekükkel, uram bocsá' olvasnak nekik... Persze az sem mindegy, hogy hogyan beszélnek, és mit olvasnak... a 200 szavas szókinccsel bíró annapetigergőből pl. nem fog jól beszélni egy gyerek sem...
17. trapiti (válaszként erre: 16. - Bazsikaa)
2013. ápr. 16. 22:12

A tv nem csak és elsősorban a sugárzás miatt káros. A képi, nézett mese vagy bármilyen készen a gyerek elé tett képi anyag a káros, akár monitoron, akár plazmatévén nézi, még akkor is ha válogatott meséket néz (a tévé adás persze rosszabb mert kontrollálhatatlan reklámokkal, ajánlókkal van tele...)

Ráadásul mesét nézetni a gyerekekkel duplán káros, egyrészt butító, elnyomja a saját fantáziát, másrész elveszi az időt a legfontosabb dolgoktól, pl. a játéktól.


Mi már a gyakorlatban is látjuk, mekkora különbség van a mi lányunk és az átlag gyerek között, akiket bizony a tévé nevel... tehát nem a gyerek előtti elvekről, hanem a gyerek utáni gyakorlatról beszélek ;)

Kb 3 éves koráig egyáltalán nem nézett mesét, de nem is hiányzott se neki, se nekem. Később is csak egészen minimálisat, most 5.5 éves, heti (és nem napi!) 1/2-1 órát néz mesét dvd-ről, de hétköznap egyáltalán nem. Sem igénye, sem ideje nincs rá egyébként. Ha választania kellene a nézett mese és az olvasott mese között, nem lenne kérdés hogy az utóbbi a befutó. Csakhogy a legtöbb szülő örül, ha az esti mesét kiválthatja egy tévémesével. Mert kényelmes, és a gyerek legalább addig is nyugton van.

A hosszassab mesenézés (mondjuk napi 1-2 óra) nálunk kizárólag a betegségek idejére korlátozódik, pl. amikor lázas, és mindenképpen ágyban kell tartani... ez mondjuk évi 5 nap...


Szerintem nem tiltani kell, hanem annyi minőségi együtt töltött időt kínálni alternatívaként, hogy a gyereknek ne legyen vonzó elfoglaltság a tévé előtt csorgatni a nyálát...

2013. ápr. 16. 21:39
Elkezdtem keresgélni a neten és nagyon sok helyen hasonló a téma és sehol nem jutottak megegyezésre. Az lehet, hogy a legtöbb oviba még nincs tablet és csak erre az egy kirívó példára lettem figyelmes a cikkek között, viszont 10 év múlva én biztos vagyok benne, hogy az ovik többségében lesz már nem csak tablet de gyerekmobiltelefon meg hasonló modern kütyük. Ezek a dolgok nem sugárzóak vajon? Sokan mondják, hogy a mikró meg a TV meg a mobil sugároz. Ennek vajon milyen hatása lehet a gyerekekre?
15. kszb (válaszként erre: 7. - 51d2a81b36)
2013. ápr. 16. 20:13

ne keverjük a szezont a fazonnal...

"a beszédhibák száma azért is nő, ezt a Göttingeni Egyetem nemrég ki is mutatta, mert katasztrofálisan keveset mozognak a gyerekek, és rosszul mozognak. Nem tornázniuk kellene, hanem rohangászni egy nagy kertben, nagy udvaron, mászható fákon, billegő pallókon. A mozgáshiány következtében bizonyos agyi pályák sorvadtabban alakulnak ki, ami hat a beszédre. És sokkal kevesebbet is beszélünk a gyerekkel és a gyerekek előtt, gyakran a tévé beszél helyettünk, ami nem úgy hat a gyerekre, mintha egy élő szervezet beszél."

És a legfőbb gond a testmozgás.... Mi anno még úgy tv-tünk, h előtte bizony hatalmasokat csatáztunk a kertben, vagy a focipályán, az erdőben....

Nem a tv a gond, hanem az, h a gyerekek amint a szüleik is, ellustultak! (a lekövetett példa...)

14. trapiti (válaszként erre: 13. - Kszb)
2013. ápr. 16. 20:12
Sajnos ez nem igaz :( A tv árt a gyerekeknek. Minél kisebb a gyerek és minél többet nézi, annál ártalmasabb.
13. kszb (válaszként erre: 12. - Bazsikaa)
2013. ápr. 16. 20:09

akár tetszik, akár nem, egy gyerek mindig nyitottabb mindenre, mint mi "befásult" felnőttek. Bmiylen mechanikus eszközt adsz a kezébe/ kerül a kezébe, azonnal tudja használni! És nme megtanulja! Ez az ösztön! Az, ami neki még van, nekünk meg már beszűkült! Önállóan több mindenre képes egy iylen csöpp kis lény, mint hinnéd :) Azért, mert a tisztázásban, etetésben, stb kiszolgáltatott egy felnőttnek, még nem hülye :)

Amúgy meg erre találták ki a gyerekzár funkciót, és a kódolt csatornákat.

Nm gondolnám, h átlag ovikról beszélünk akkor, amikor arról van szó, h a tablet kötelező....

Ha nem a tv neveli fel, meg a net, meg az utca, stb., hanem eleget játszanak vele, eleget foglalkoznak a kis lelkével, beszélgetnek vele (és nem felületesen, nem úgy, mint egy hülye gyerekkel, hanem komolyan is veszik), ha megtanítják olvasni is, akkor semmi baja nem lesz attól, h este tv-t néz...

2013. ápr. 16. 19:52
A média alatt a TV-t és az internetet na meg az okostelefonokat értettem leginkább. Nem akarom burokban nevelni a gyereket, de azt sem szeretném, hogy önállóan nyomkodja a távirányítót és olyan csatornára tévedjen, ami nem neki való. És pedig egy 3 évesnél vagy annál idősebbnél ez lenne a vége, ha egyedül marad a készülék előtt. Nagyon nem értem, azt sem, hogy néhány oviban miért volt szükség táblagépekre? Elromlottak a 40 éve használatban lévő építőkockák? Ti engednétek, hogy ilyesmivel játszon a gyerek?
2013. ápr. 16. 19:12

Érdekes, ezt pont most találtam. :) : [link]


A tévézést úgy, ahogy van, rossznak tartja? - ettől a résztől olvassátok.

2013. ápr. 16. 18:57
Vigyázni kell, mert kicsit elfordulunk, a gyerek meg kitotyog a boltba, és a legdrágább intelligens mosóporral a hóna alatt kúszik vissza.
9. andi6020 (válaszként erre: 1. - Bazsikaa)
2013. ápr. 16. 18:45

"ha lesz gyermekünk, akkor majd nézhet-e TV-t"


Ja. Meg gondolom nem számítógépezhet, nem vesztek neki mobilt, stb.

Álom, álom, édes álom. :DD

2013. ápr. 16. 18:44
A csecsemőnek azért érdekes, mert színes és mozog. Ahogy a média negatív hatását szokták érteni, az azért nem lehet igaz egy csecsemőre, mert nincs még azon a szinten, hogy megértse.
2013. ápr. 16. 18:41
Egy csecsemőnek, kisgyereknek abszolút de nem hiányzk, és igen sok a beszédfejlődéses gyerek, hányan meg hányan járnak logopédiára! A logopédusok telítve vannak! A mai agyament mesék meg abszolút nem jók, jó van néhány ami talán jónak mondható, de ha már leakarod ültetni a tv elé, tegyél be Neki egy normális mesét dvd-n. De akkor is az abban történteket is meg kell beszélni, jó ha ott vagy, hogy tudjon kérdezni stb Mindenki maga dönti el, de pl Én felnőtt létemre sem nézek tv-t!
2013. ápr. 16. 18:28

Ártalmas... Csecsemő? Milyen korú gyerekre gondolsz? Mindenkire ártalmas a média, de főleg gyerekekre, akik még nem tudnak szűrni.

Nem kell teljesen letiltani a tévézéstől a gyereket, de a mértékletesség és az, hogy szülővel együtt tévézzen, nagyon fontos.

5. kszb
2013. ápr. 16. 18:26

Én ezt nagyon nme értem... a média teljes kizárása nekem a burokban nevelés hatását kelti...

Azért nem kell messzire menni! Csak induljunk már ki saját magunkból.... van baj a mimikánkkal? Van/ volt baj a beszédfejlődésünkkel????? Dehogy is! Pedig mi is néztük a TV-t... max hétfőnként adásszünet volt. Meg olyan agymosásban volt részünk elvtársak, h csak na! Mégis tudunk liberálisan is gondolkodni...

Ugyan, ne nevettessenek már hülyeségekkel emberek...

Egészséges (már aki :) Nyilván ez nem a tv nézésen múlott) lelkületű emberekké fejlődtünk, pedig TV-tünk rendesen mi is....

Mit találnak még ki??????

2013. ápr. 16. 18:24

Én azt bírom, hogy minden ismerős, amikor megszületik a gyereke azt mondja, hogy ő bizony nem fogja engedni, hogy majd tévézzen és max csak válogatott műsorokat fognak nézni és csak együtt blah, blah, blah... aztán eltelik egy kis idő és mindegyik gyerek ott ül a tévé előtt.


Én nem mondom, hogy nem fogom leültetni, biztos le fogom, mert egy gyerek figyelmét egy felnőtt nem tudja lekötni 24/7, és ma már nem úgy vannak a családok mint régen, amikor a felelősség több felnőtt között oszlott meg, valamint a gyereknek is több szabad tere volt rohangálni. Ha úgy alakul én le fogom ültetni, mert nem hiszem, hogy mindig lefogja kötni a játék, amit elé teszek, vagy a szinező , vagy a lego vagy akármi és nekem is lesz dolgom, amit csinálnom kell, nem fogok tudni 100%-ban rá figyelni.


Persze örülnék neki és én is szeretném, ha nem lenne korlátlan és bármire kiterjedő a tévézés, de én magam is tévézek. Elég hülyén nézne ki, ha a gyereket meg eltiltanám tőle.

Szóval nincsenek illuzióim ezzel kapcsolatban. A tévé a mai kor, kultúra része, akár tetszik, akár nem. Persze ésszel kéne kezelni ezt is, de ezen kívül még egy sor sokkal fontosabb dolgot is.

3. 5ee8b769e4 (válaszként erre: 1. - Bazsikaa)
2013. ápr. 16. 18:20

Nem ártalmas, sőt fejlesztő hatása van, úgy hogy közben a szülőnek ideje szabadul fel.

Mint mindenben itt is a mértéket kell jól meghatározni.

2013. ápr. 16. 18:18
Ártalmas, pl beszédfejlődése, mimikája nem úgy alakúl ahogy kellene stb
2013. ápr. 16. 18:16

Sziasztok!

A párommal arról beszélgettünk tegnap, hogy ha lesz gyermekünk, akkor majd nézhet-e TV-t. Nekem az a véleményem, hogy ha már direkt vannak olyan csatornák, amelyek csak picik számára adnak műsort, akkor azt miért ne nézhetni. Biztos nincs benne semmi oda nem illő. A párom szerint viszont rossz hatással lehet a TV a picikre.

Nektek van ezzel kapcsolatban valami gondolatotok, tapasztalatotok? Szerintetek ártalmas a média a babákra vagy sem?

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook