Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Média hatása a csecsemőkre fórum

Média hatása a csecsemőkre (beszélgetős fórum)


1 2
57. jozsi.38 (válaszként erre: 56. - Grizus)
2013. máj. 3. 13:28
továbbá hogy az ezotériát és az egyéb baromságokat is könnyen megtalálják az interneten :) amivel emelkedettebbnek és okosabbnak érzi magát másoknál, pedig az a legalja :P
56. grizus
2013. máj. 3. 03:34
A gyermekek beteg társadalomra nevelését már nagyon korán el kell kezdeni, hogy az elferdült értékrendű társadalom termelőképes kussoló állampolgáraivá váljanak.
55. kszb (válaszként erre: 54. - Trapiti)
2013. ápr. 18. 14:37

:) ez így van! kinek mik az elvei, azt tart károsnak :) És aszerint is él.

A levegővétel nem káros? De. Mégis szokásunk. (amennyi mocsok van a levegőben)

A mértékletesség a lényeg, és nem más véleménye...

54. trapiti (válaszként erre: 53. - Kszb)
2013. ápr. 18. 14:15

Azt gondolom, hogy aki akarja az úgyis rászoktatja a gyerekét a tévézésre, aki meg nem, az megoldja tévé nélkül...


Csecsemőkorban mindenképpen szükségtelen és káros. Később is káros, csak divat...

53. kszb (válaszként erre: 49. - Trapiti)
2013. ápr. 18. 11:55
:) félreértesz :) nme a tv alapozta meg 100%-osan az érdeklődési köröket nálam :) Az csak hozzátett. És ismeret terjesztett :) Azért abban megegyezhetünk, h se én, se te, mindent nem tudhatunk, ahogy szüleink se tudtak :)
52. kszb (válaszként erre: 49. - Trapiti)
2013. ápr. 18. 11:53
nos, én ebben is csak magamból tudok kiindulni. Apám gyakran válaszolt nekem oroszul anno. Nem is volt semmi bajom az orosszal, amikor tanulni kellett. Illetve amikor a tv-ben az orosz nyelvlecke, meg hasonlók mentek, azt is néztem.
51. Cippora (válaszként erre: 50. - Igazság hol vagy?)
2013. ápr. 18. 06:57
Igen!Vagy én olvasom fel neki,vagy ő lapozgatja a kedvenceit,és mondja a történetet.
50. igazság hol vagy? (válaszként erre: 45. - Cippora)
2013. ápr. 17. 23:35
Bölcsödés,"olvasni sokkal jobban szeret"???
49. trapiti (válaszként erre: 48. - Kszb)
2013. ápr. 17. 22:50

Igen, van aki erre használja a tévét... bár azt nem értem, miért jobb erre a tévé mint pl. ha angol nyelvű dalokat, verseket, meséket hallana, azzal is szokja a nyelv dallamát stb. mégse tévé... de te tudod...


Szerintem mondjuk sokkal fontosabb, hogy az anyanyelvét jól megtanulja, hogy az alapvető készségei fejlődjenek, minthogy kicsi korától idegen nyelvet hallgasson... dehát erről megoszlanak a vélemények. Az más szerintem ha egy család valóban többnyelvű, de amikor valaki mesterségesen teremt ilyen helyzetet, az nem szerencsés szerintem.


Az érdeklődési kör "megalapozására" sem kell szerintem a tévé feltétlenül... többet ad ha te mesélsz arról amit ismersz, ha együtt nézitek meg könyvekben, együtt rajzoljátok le stb....

Pl. én orvos vagyok, nyilván nem véletlenül a kislányomat nagyon érdekli az ember működése. Már most többszörösét tudja erről mint az átlag felnőtt, de még sosem jutott eszembe ilyen tévéfilm elé leültetni. Amit tud azt tőlem tudja, abból amit közösen elolvastunk, kipróbáltunk magunkon-egymáson, amit lerajzoltunk, megcsináltunk gyurmából stb. Nem kellettek hozzá filmek.

48. kszb (válaszként erre: 46. - Trapiti)
2013. ápr. 17. 22:35

nekem ugyan még nincs, de én pld olyanban azért gondolkodok (a korban bőven benne vagyok, uhogy jogos), h ha lesz, bizony angol nyelvű, akár természet csatornát egészen kiskorától bekapcsolok neki. Amikor kicsi voltam, apám nagy természet rajongásából kifolyólag, én is inkább ilyeneket néztem, pld. Delta, David Attenborough, és társai. Az esti mese konstans volt persze :) Viszont azt hiszem, a természettudományok iránti szeretetemet eléggé megalapozta. Csak én szeretném, ha (még ha nem is tökéletes kiejtéssel, ami később javítható), ha egy idegen nyelv minimum természetes lenne neki kiskorától.

Le lehet hurrogni, de sztem erre is jó a tv.

47. Cippora (válaszként erre: 46. - Trapiti)
2013. ápr. 17. 22:28
Igen,ebben maximálisan egyetértek,olvasom a naplód is.Most szokatom a bölcsibe,plusz kezd kirajzolódni hogy/mennyit fogok dolgozni,és már azon agyalok,hogy az együtt töltött időnkön mit csináljunk.Kicsit el is keserít a gondolat,hogy heti 2-3 nap estig fogok dolgozni,és csak fürdésre,alvásra érek haza :( de hát magunkért teszem,csak rossz érzés...
46. trapiti (válaszként erre: 45. - Cippora)
2013. ápr. 17. 22:21

Egyébként bölcsi-ovi mellett az ember jobban ráérez, mennyire elpazarolt idő az amit a gyerek a tévé előtt tölt... Az enyém is 2 éves korától bölcsis volt, az a délutáni-esti néhány órát sokkal inkább igyekszem tartalmasan vele tölteni, mint korábban amikor úgy éreztem, szinte végtelen időnk van együtt...


Nálunk ha szökőévben egyszer mesét kér (igaz már nem két éves, mert annyi idősen semmit se nézett) akkor megkérdezem, hogy biztos-e benne, hogy nem akarna-e inkább valami mást csinálni... persze ha az unatkozás a másik alternatíva, akkor a tévé a nyerő. De ha közös játék, vagy bármi amit velem csinálhat, akkor már nem is érdekli a mese nézés...

45. Cippora (válaszként erre: 44. - Trapiti)
2013. ápr. 17. 22:15

Most már egyébként sem fog,mert bölcsődés lett...

Én nem tartom károsnak,abban az esetben ha egyébként minden törődést megkap amit igényel.Olvasni sokkal jobban szeret,de ha kéri,hogy nézhessen Bogyó és babócát akkor megengedem.És nem találok ebben semmi kivetnivalót...

44. trapiti (válaszként erre: 39. - Cippora)
2013. ápr. 17. 22:10
Két évesen a napi egy óra szerintem is sok. És abban igaza van egyptnek, hogy a hatások nem azonnaliak... Két évesen leginkább egyáltalán nem kellene tévét néznie... Persze mindenki úgy csinálja ahogy szerinte jó, meg ahogy tudja.
43. egypt (válaszként erre: 42. - Cippora)
2013. ápr. 17. 21:59

Nem magamról írtam, és egyáltalán nem tartom magam tökéletesnek. Ez egy fórum, itt tudni kell elviselni az ellenvéleményt. Én sem szoktam egyetérteni veled, ez stimmel, de nem értem, ez minek kellett most ide, személyeskedésnek fórumon nincs helye.

Lehet, hogy nem ártana sértődés helyett egy kicsit elgondolkodni a leírtakon, mert segítségnek szántam. Ha nincs a gyerek mesenézéshez szoktatva, akkor sokkal kreatívabb lesz a játékban, és feltalálja magát, így anyukának is több ideje jut mindenre, én ezt tapasztaltam. De nem kell megfogadni, és egyáltalán nem érdekel, hogy a gyerekedet hogyan neveled, mindenki a sajátjáért felelős.

42. Cippora (válaszként erre: 40. - Egypt)
2013. ápr. 17. 21:31

Örülök,hogy vannak ilyen tökéletes emberek mint te gratulálok :) nézd el nekem,hogy én nem vagyok ilyen,kérlek :D

Nem fogok magyarázkodni neked,mert az ilyen szemellenzős "túl sok időm van agyalni,meg más dolgom sincs csak gyereket nevelni" anyukáknak felesleges...egyébként pont te vagy az,aki mindig "szembejön" vele Hoxán vagy egy napló kommentjében vagy egy fórumban,és hát finoman szólva sem értek egyet veled az esetek 90%-ban.De minden jót neked,nektek csak kérlek ne te akard nekem megmondani a tutit...és hagyd szó nélkül ezt a kommentem is,mert nem ennyit voltam hajlandó a hozzászólásodra áldozni,többet nem.

41. kszb (válaszként erre: 40. - Egypt)
2013. ápr. 17. 18:41
(na, már kezdem érteni, h akkor miért van iylen sok (hogy is fejezzem ki magam...) ostoba ember a felnőttek között is... Biztos túl sok Jamie és a csodalámát, Mazsola és Tádét, Kis Vuk-ot, Magyar népmeséket, Mesék Mátyás királyrólt, Mekk Eleket, Nagy hoho horgászt, Pom Pom meséit, Frakk a macskák rémét, Kisvakondot, Lolka és Bolkát, Rumcájszot, stb néztek anno. Megzavarhatta az emocionális és intellektuális fejlődésüket.)
40. egypt (válaszként erre: 39. - Cippora)
2013. ápr. 17. 18:12

Kinek mi a "kár". (A sok tévézés hatása nem most jelentkezik, majd évekkel később.)


Van sok hasonló fórum is, az egyikről idéznék egy véleményt (hnora írta), szerintem nagyon jól megfogalmazta a lényeget:


"A mesézés veszélye nem csak ezekben a sarkos dolgokban, mint agresszivitás-szint növekvése, figyelemavar, rossz álmok rejlenek. Egyszerűen abban, hogy a készen kapott képek megbénítják a gyerek fantáziáját, és elkezd sablonokban gondolkodni. Gondoljatok bele, amikor mesélsz neki, el kell képzeljen minden egyes mozzanatot! És mit csinál a rajzfilm? Kiiktatja ezt, megcsinálja helyette! A fantáziája, a kreativitása pihen, nem kell használnia, mert készen kap mindent. Persze, a mai világban ez megszokott, általános. De én az átlagnál többet szeretnék adni a gyerekemnek. Szeretném ha a kreatív lenne, szeretném ha lennének egyéni ötletei, akkor is, ha technikailag, fizikailag, lelkileg ez jóval nehezebb, mint leültetni a tévé/laptop elé. Mert igen, többet kivesz az emberből, igen, még két éves korára is ott tartunk, hogy nem mindig van rend itthon, és néha ebéd sincs (de vannak közelben lakó, jól főző szüleim :D), de mindennek ára van. Nem házvezetőnőnek, hanem anyának "szerződtem" - szoktam mondogatni. És ahogy múlik az idő, egyre több lehetőségem van a házimunkára is, mert a gyerek elég kreatív és önálló ahhoz, hogy eljátsszon magában...


A másik meg a félelmetes jelenetekről: ha olvasod a mesét, akkor a gyerek fantáziája csak annyit jelenít meg belőle, amit fel is tud dolgozni. Míg a rajzfilmben a képébe tolnak mindent, válogatás nélkül, olyat is, amire még lehet nem eléggé érett... "


Én nem takarítok naponta, persze van, amit meg kell csinálni, de az én lányom sem igényli kétévesen, hogy folyamatosan szórakoztassam, simán eljátszik egy órát vagy többet is magában, nem kell leültetnem, hogy valami bugyuta mese előtt bambuljon és addig ne zavarjon engem.

2013. ápr. 17. 14:56
Most lesz két éves a lányom,Elmo-t,Bogyó és babócát,Chuggingtont néz,minden nap 1 óra körül.Okos,folyékonyan mondatokban beszél,semmi kára nincsen belőle.Én meg addig takarítok,rendet teszek,főzök...
2013. ápr. 17. 14:35

[link]


nagyon ajánlom elolvasásra

2013. ápr. 17. 14:34

Amúgy a tévével semmi baj sem lenne. Az is lehetne egy közös program, megbeszélni a látottakat.

Régen egy háztartásban egy tévé volt, és együtt néztek tévét.

Aztán mindenkinek lett saját tévéje, és magányos tevékenység lett ez is.

Az internet pedig még magányosabb.

Az agresszív műsorok és az agresszív viselkedés között kapcsolatról pedig. Az a gyerek lesz agresszív aki amúgy ilyen KÖRNYEZETBEN nő fel. Senki sem fog attól még ölni, hogy megnéz egy Helyszínelőket.

36. kszb (válaszként erre: 35. - Noarashi)
2013. ápr. 17. 14:31
biztos van iylen is :) elég, ha kolléganőmet nézem :) Igaz, ő nem hoxázik, de van más is a neten :))))
35. Noarashi (válaszként erre: 33. - Kszb)
2013. ápr. 17. 14:25
Amíg a gyerek tévézik, anyuka hoxázik :)
2013. ápr. 17. 14:24

A tévé sok családnál az ingyenes babysitter.

Amúgy már Bruce Willis is megmondta az Ötödik elemben a macskájának, hogy ne nézze a tévét, mert elszívja az agyát.

33. kszb (válaszként erre: 32. - Egypt)
2013. ápr. 17. 14:22

na, pont ezért hibás s szülő.... Csak azt nem értem, h akkor minek vállal gyereket?

Megvoltak a kedvenc meséink, meg is néztük azokat mi is, és semmi bajunk. A gond azzal van, ami ma megy, h valóban csecsemőket egész nap tv-vel akarnak lekötni....

32. egypt (válaszként erre: 30. - Kszb)
2013. ápr. 17. 14:19
Én gyerekkoromban alig néztem tévét. Nem is voltak gyerekcsatornák sem, max. az esti mesét néztük meg. Egy mai gyerek mennyi időt tölt mesenézéssel átlagban? Ráadásul sokan csecsemőket leraknak a tévé elé...
31. egypt
2013. ápr. 17. 14:18

Ezt is érdemes elolvasni:


"Miért ártalmasak a mesefilmek, rajzfilmek különösen 2-3 éves kor alatt?

Amikor a szülő mesél képeskönyvből vagy a saját szavaival, a gyermek testközelben van: a szülő mellett ül, közel hozzá, vagy a szülő ölében ül. Ez a fajta testi kontaktus a gyermek számára- szinte egészen a kisiskolás korig, ill. amíg a gyermek ezt magától el nem hárítja- az ő testi, lelki szellemi fejlődése szempontjából alapvető: ez biztosítja, hogy jól fejlődjön.

Miközben a mesélő szülőt hallgatja, észrevétlenül alakul a beszéde, a kiejtése, a szókincse gyarapszik és a hallottak alapján fejlődik, gazdagodik a képzelete, fantáziája. Ide tartozik a DIA vetítő is. Hiszen ez valójában egy nagy képeskönyv. Az álló képek a hallott szöveggel hihetetlenül fejlesztik a gyermek belső képalkotását.

Vizsgálatok kimutatták, hogy a mesehallgatás alatt, a belső képalkotás során a gyermekeknél ugyanúgy levezetődik a feszültség, mint a szabadlevegőn végzett mozgások alatt. Ezért is fontos pl. betegségek idején a mesélés.


A mozgó, hangos filmeknél sajnos nem ez a helyzet. A Tv előtt általában egyedül ül a gyermek. Nincs meg a szülő közeli, fizikai jelenléte. A készen kapott, gyorsan változó képek nem fejlesztik, hanem leállítják, megbénítják a gyermek képzeletét. Ugyanakkor a vibrálás, a hanghatások a gyermek idegrendszerét fokozottan igénybe veszi, kifárasztja. Sokszor tapasztalható, hogy a gyermek egy-egy film után szinte kezelhetetlen lesz, „nem bír magával”, semmi nem jó neki, este nehezen alszik el.


A rajzfilmekben ábrázolt erőszak hatásának a megítélésében is eltérnek a vélemények.

Egyes szakemberek szerint ezek nem jelentenek veszélyt a gyermekekre, mert ők ezt egyszerűen komikusnak látják, ill. mivel nem tükrözi a valóságot, a gyermeknek eszébe sem jut utánozni azt. Ezzel szemben Vekerdy Tamás arra mutat rá, hogy a rajzfilmen látott erőszak a legnagyobb mértékben növeli a gyermek agressziós szintjét / a valóságban megélt, ill. a filmes erőszaknál is jobban/

Indok: a valóságban látott agresszió, szorongást kelt, a filmes agresszió kapcsán már felszökken az agressziós szint, a rajzfilmen látott erőszak nem imitálható. „ Az utánozhatatlan agresszió pedig rendkívüli mértékben növeli az agressziós szintet, mert a játékban nem vezethető le igazán, és marad az, hogy tombolni, ütni, eltaposni, felrobbantani „

A rajzfilmekben megjelenő humor veszélye: bagatellizálja az erőszakot, az öncélú erőszak hétköznapi formáit pl: kötekedés, káröröm, elfogadhatóvá teszi a gyermek számára."

30. kszb (válaszként erre: 29. - Egypt)
2013. ápr. 17. 14:14
és azt is kitárgyaltuk, h nem a tv a hibás ebben sem, hanem a szülő :) mi is néztük anno, csak nekünk volt időnk játszani is, olvastak nekünk, társasoztak velünk, kézműveskedtek velünk, így aztán nem egész nap a tv előtt "rohadtunk"... Nem a tv a káros, hanem a szülő, aki lusta foglalkozni a gyerekével, és egyszerűbb egy mesecsatorna elé levágni (akár egész napra is), mint nevelni.
29. egypt (válaszként erre: 28. - Kszb)
2013. ápr. 17. 14:11

Tudom, mire írtad, én meg erre írtam, hogy a TV is.:)

Nagyon hátráltatja a beszédfejlődést a sok mesenézés, és rengeteg beszédhiba alakulhat ki miatta.

28. kszb (válaszként erre: 26. - Egypt)
2013. ápr. 17. 14:08

nézd meg, h mire idéztem :)

Az, h azért kell sok gyereknek logopédushoz járnia, nem a tv miatt van elsősorban.... Pedig itt az hangzott el. Erre szólt az idézet.

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook