Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Mik a tapasztalatok a laparoszkópos epeműtétről? fórum

Mik a tapasztalatok a laparoszkópos epeműtétről? (tudásbázis kérdés)


2023. ápr. 2. 13:46
Kb. fél évvel ezelőtt estem át a laparoszkópos epehólyag-eltávolításon. A műtét és utána a gyógyulás minden tekintetben rendben történt. Az emésztésem azonban, hogy úgy mondjam némiképp rendezetlen és nem találom a panaszokra az összefüggéseket, vagyis mikor mitől jönnek elő a problémák. Igyekszem óvatosan enni, nem sokat, nem zsírosat, nem későn este, mégis gyakori, hogy másnap reggel többször is van székletem, bár nem kifejezetten hasmenés, de ha jön, akkor menni kell azonnal. Megpróbáltam a hiányzó epét a Gallmet-N készítménnyel pótolni (csak egy kapszulát ebéd előtt bevéve), és egy ideig úgy vettem észre, rendezi a problémát, de megint ott vagyok ezzel is, mint kezdetben. Szerintetek? Van valakinek tapasztalata ezzel a készítménnyel? Nagyon várom, hogy megtudjam, másnál hogy működik? - Megkérdeztem itt ezt egy másik topiknál is, de az gyakorlatilag el sem indult az első, évekkel ezelőtti beírásra, ezért próbálkozom itt is.
23. Channa* (válaszként erre: 20. - Pteri)
2022. ápr. 24. 00:01
Én nem vártam. Azt olvastam, hogy az epehólyag rák legtöbb esetben úgy derül ki, hogy a boncolás közben "diagnosztizálják", és azt is olvastam, hogy még nem nagyon találkoztak olyan epehólyag rákossal, akinek nem volt kő az epehólyagjában, így emiatt én azonnal intézkedtem...
22. Channa* (válaszként erre: 17. - Fórumnyitó (anonim))
2022. ápr. 23. 23:59

Aokáig azt gondoltam, hogy nézegetni kell a szemet, hogy nem sárga e, de amikor először láttam besárgult embert, rájöttem, hogy nem kell nézegetni, mert egyértelműen látszik, mivel konkrétan citromsárga lesz a szem és a bőr is feltűnően sárga.


Amikor ERCP-m volt, akkor egy sárga nővel voltam egy szobában. Döbbenetes volt az a sárgasárgaság...

21. Channa* (válaszként erre: 12. - Angéla1)
2022. ápr. 23. 23:55

Már megtörtént!

2017-ben kivették az epehólyagomat és 2020. májusban ERCP-vel a vezetékben lévő követ.;)

20. pteri (válaszként erre: 17. - Fórumnyitó (anonim))
2022. ápr. 23. 21:52
Anyukàm és kolléganőm is tizenévig komolyan szenvedett az epekövektől. Féltek a műtéttől irreàlisan, inkàbb kínlódtak. Aztàn amikor túlestek rajta, csak annyit mondtak, hogy miért nem csinàltattam meg ezt előbb, de hülye voltam.
19. Fórumnyitó (anonim) (válaszként erre: 18. - Angéla1)
2022. ápr. 22. 15:08

Igen, azoktól kérdezem, akik átestek az ilyen műtéten!

Az orvos férjemnek egyébként kevés olyan betege volt, akinek laparoszkópos epeműtétet végeztek, kevés ezért a közvetlen, betegektől szerzett tapasztalata.

És tudod, alapszabály, hogy az orvosférj elsősorban a párod, nem a kezelőorvosod! Ő nem tud eléggé objektív lenni, mert befolyásolják az érzelmei.

18. Angéla1 (válaszként erre: 17. - Fórumnyitó (anonim))
2022. ápr. 22. 14:59
Ja... orvos férj :-) És tőlünk kérded...
2022. ápr. 22. 14:48

Mindenkinek nagyon köszönöm a hozzám szólást, megerősítettetek abban, hogy jobb megszabadulni a veszélyforrást jelentő epekőtől és csak jobb lehet.

A férjem orvos, és ma délelőtt már félóránként nézegette a szemem, hogy nem sárgultam-e be, mert akkor az már komoly. Szerencsére ezt most megúszom, úgy látszik.

De elkezdtem szervezni a műtéti előkészületeket: sürgősségi labor és hasi ultrahang. Közben szigorú diéta. És megfelelő sebész keresése.

16. Fórumnyitó (anonim) (válaszként erre: 14. - Angéla1)
2022. ápr. 22. 14:46
A kávéról éppen most mondok le, mert azt meg a gyomorsavam nem bírja. Már nagyon jól átszoktam a nem túl erős Earl Grey-re reggeli után. Kezdetben elvonási tünetként időnként fájt a fejem, de most már ez elmúlt.
15. globus (válaszként erre: 7. - Fórumnyitó (anonim))
2022. ápr. 22. 11:58

Ez nem olyan hasmenés, mint a klasszikus gyomorrontásos.

Csak bizonyos ételek után jelentkezik, néhány percen belül, egyszeri alkalommal. Végülis tolerálható, ha tudom, hogy mit nem bírok, azt nem fogyasztom, mielőtt elindulnék hazulról :D

2022. ápr. 22. 11:56
Még annyit, hogy azóta nem nagyon bírja a gyomrom a kávét (pedig laza kávét iszom, nem erőset) :-( állandóan kortyog utána...
2022. ápr. 22. 10:14
Nekem két éve volt ilyen műtétem, 10 éve volt tele az epehólyagom. Nem okozott semmi gondot, viszont "kiesett" a hajam a fejem tetején pár hónap alatt (alopécia), ezért én gócként "azonosítottam" és kivetettem. Azóta néha lefekvésnél zavar, mintha sok lenne a savam (mivel csordogál az epe hólyag nélkül), de nem vészes, nem fáj a gyomrom. Előtte sem ettem zsírosan, most sem, de ha ilyesmit eszem, akkor sincs semmi következménye :-) Szerintem jobban jársz, ha kiveteted, főleg, ha gondot okoz.
12. Angéla1 (válaszként erre: 11. - Channa*)
2022. ápr. 22. 10:11

Semmi gondom nincs azóta azon kívül, hogy lett egy kövem az epevezetékben ....

És nem kéne valahogy eltávolítani?? Nem akadályozza az epét?

11. Channa* (válaszként erre: 10. - Egomanyus2)
2022. ápr. 22. 08:08

Vágás: Azt mondta a dokim, hogy manapság mindenkénél a laporoszkópos műtétet tervezik, de ha műtét közben kiderül, hogy anatómilag vagy esetleg műtét miatti, stb. összenövések miatt nem lehetséges, akkor vágnak.


Nekem nagyon hamar kialakult elvileg az epekő. A kolléganőm már hónapok óta tudta, hogy epeproblémája van és várta a műtét időpontját, nekem meg hirtelen a húsvéti sonka után elkezdődött és szeptemberre már minden napos fájdalmai voltak, egyre rosszabbak.


Olvasgattam és úgy döntöttem, hogy kell a műtét, amit a háziorvosom is megerősített. Azt mondta, hogy kivele, semmi keresni valója nincs ott a köves epehólyagnak.


Semmi gondom nincs azóta azon kívül, hogy lett egy kövem az epevezetékben, bár az orvos szerint ez bent maradt...


Néhány étellel kapcsolatban változtam. Nagyon szerettem a paradicsomot, most már nem, de gondot csak kevés ital vagy étel okoz.


Illetve, ami még szerencsés, hogy sokkal könnyebben tartom a súlyomat, és ha nem figyelek kellően, akkor gyorsan fogyok...

10. Egomanyus2 (válaszként erre: 9. - Fórumnyitó (anonim))
2022. ápr. 21. 21:19

Nekem hírtelen gyulladt be annak idején. Szigorú diétát kellett tartani, hogy ne kelljen vágással műteni. Nem akartam a műtétet, de a doki azt mondta, hogy egyszerűbb epe nélkül élni, mint állandó gyulladással. Már a májam is gyulladt volt.

De már akkor sem volt vészes az egész.

9. Fórumnyitó (anonim) (válaszként erre: 8. - Egomanyus2)
2022. ápr. 21. 20:52

Soha nagyobb problémát! Én korábban is szerettem pl.a kesudiót, de csak ritkán ettem, amikor eszembe jutott venni. Aztán kitört a covid, és ajánlgatták immunerősítésre a szelént is. A kesudióban meg van jó sok, így elkezdtem két pofára tömni magamba a kesudiót. És eltelt jó idő, mire rájöttem, hogy attól lettem ételallergiás, már a fenekemen is piros kiütések voltak!

De az epém jól bírta! Ellenben a legutóbbi epegörcsömet egy alma okozta, amelyet héjastól ettem meg!

8. Egomanyus2 (válaszként erre: 1. - Fórumnyitó (anonim))
2022. ápr. 21. 20:46
Ahogy Globus írta egyéni, hogy műtét után mire leszel érzékeny. Lassan 30 éve műtöttek. Egy dolgot nem ehetek, mogyorót😁. Amikor ettem azt hittem végem. Viszont ha pörkölt mogyorót eszek semmi bajom.
7. Fórumnyitó (anonim) (válaszként erre: 6. - Channa*)
2022. ápr. 21. 20:42

KÖSZÖNÖM! Belenéztem a fórumodba, tényleg sok fontos infó van ott! Bejelentkezem hasi ultrahangra és abból majd látszik, mekkora kövek csinálják nálam a zűrt.

Sajnos sok helyen olvastam és hallottam, hogy a laparoszkópos epeműtét után pl. krónikus fájdalom, rendszeres hasmenés maradt utóhatásként. Ezért próbálok alaposan tájékozódni.

2022. ápr. 21. 20:27

Én nyitottam egy ilyen fórumot:


[link]


Mindent leírok.

Ha kérdésed van nyugodtan tedd fel.

5. liliom10 (válaszként erre: 1. - Fórumnyitó (anonim))
2022. ápr. 21. 18:24

Ismeretségi körben is volt több embernek, és a férjemet is így operálták tizenéve. Senkinek nincs problémája.

A szervezetnek ez sokkal kisebb beavatkozás, mintha felvágják a hasadat, átvágják az izmokat,stb.

2022. ápr. 21. 18:06
Kösz! Ezek saját tapasztalataid? Ha igen, neked hol és mikor végezték el ezt a beavatkozást? Mert mint írtam, főként az érdekel, hogy mi van utána? Mert elég sok rossz utóhatásról hallottam ismeretségi körben.
2022. ápr. 21. 18:04

Oké, én nem tudtam meginni utána az instant kávét, megenni a vajat.

A zsíros kenyeret hidegen simán, zsírosabb meleg ételtől hasmars.

Úgyhogy sajnos, ki kell tapasztalni, egyénileg.

2. globus (válaszként erre: 1. - Fórumnyitó (anonim))
2022. ápr. 21. 18:00

Semmi különös. Elaltatnak. Gyomor magasságában lesz pici vágás, köldöknél és hason olyan kicsi lyuk, hogy később meg sem fogod találni a helyét.

Utána fontos a diéta betartása, fokozatos visszaépítés, különben okozhat panaszokat az emésztés. Idővel persze beáll. Nem törvényszerü az utóhatás, de mégis komolyan kell venni az utasításokat, hiszen megbolygatták odabent a "rendszert".

2022. ápr. 21. 17:39

Lehet, volt már itt korábban erről fórum, de sajnos nem találom. Közben meg kinyúlok az epekövem és a gyomorsavam "együttműködésétől". Erősen fontolgatom hát az epeműtétet.

Ha valakinek volt mostanában laparoszkópos epeműtétje, kérem, írja le a tapasztalatait. Főként az érdekel, mennyivel lett jobb utána. Vagy éppenséggel voltak-e a műtétnek valamilyen elhúzódó mellékhatásai nála?

Köszönettel várom a válaszokat!

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook