Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Külföldi munka, kiköltözés, család.. fórum

Külföldi munka, kiköltözés, család.. (beszélgetős fórum)

1 2 3 4 5
88. gaby82 (válaszként erre: 85. - Erika0303)
2012. okt. 30. 17:03
Igen ezt én is hallottam.Barátnőm férje most vett 5 euróért biciklit,hogy boltba tudjon járni.Igaz használt,de ennyiért itt hol kapsz?Me a jó cuccokat lomtalanításnál kirakják..
2012. okt. 30. 17:02
sürgősségi ellátásra az EUs TB-kártyával (a magyar TB kártya mellé adnak olyat is ha külföldre megy valaki)is jogosult mindenki, szóval a fogfájás, megfázás, lábtörés stb ellátására mind jó a magyar TB. Én egyelőre ide nem vagyok bejeletve, ezért én azt használnám ha kellene.
86. gaby82 (válaszként erre: 82. - Dooka)
2012. okt. 30. 17:01
Persze,az én férjem is úgy ment ki,hogy kellett pénz,családtól kaptunk kölcsön.100 E volt.De ha kiköltözni akar vki,jóval több kell:(
2012. okt. 30. 17:01
Viszont! nagynéném mondta hogy bútorokat be lehet szerezni nagyon olcsón! ez biztos vannak úgynevezett bolhapiacok ott én is voltammikor náluk jártam, ott is és nagynéném pl. egy egész bútorzatot hazaküldött teherautóval, mivel egyébként kitette volna a háza elé költözés miatt és ebben bőr ülőgarnitúrától kezdve minden volt. a másik hogy ott is van ún. caritas vagyis mint itthon a családsegítő. ennek utána járok majd de nekem azt mondt nagynéném segítenek ha üres házba költöznél. szóval sztem előbb ki kell venni a lakást, addig máshol lakni(vmi olcsóbb szálláson míg intézi az ember a bútorokat) . sokan eladják az itthoni lakásukat és abból kezdenek kinn új életet. jah és ha vhonnan elköltözöl aztán, ha minden ok, a kaució kamatostól jár vissza!
84. gaby82 (válaszként erre: 83. - Dooka)
2012. okt. 30. 17:00

Nem baj holnap lesz családi:)

Na jó befejeztem...:D

83. Dooka
2012. okt. 30. 16:58
Jah:D most voltam bóótba:) 1 kg kenyér+fél kg vaj 700 ft:(azt mást nem vettem...
82. Dooka (válaszként erre: 78. - Gaby82)
2012. okt. 30. 16:57
Igen.de ebből a fizuból nem nagyon lehet félrerakni.Én is gondolkoztam azon,hogy egyenlőre a férjem mondjuk kimenne,és akkor összeszedne annyit hogy utánamehessünk.De ez csak egy kósza gondolat...
81. gaby82 (válaszként erre: 80. - Dooka)
2012. okt. 30. 16:57
Főleg ha fogfájásról van szó..de akármi lehet..főleg gyereknél.
80. Dooka (válaszként erre: 75. - Erika0303)
2012. okt. 30. 16:55
Ezt olvastam én is kb 2 hónapja:)Ismerőseim mind hazajárnak fogászatra bár köztudott hogy nagy itthol a fogturizmus.De ezzel meg az a baj hogy egy gyereknél nem lehet halasztani semmit ha orvos kell akkor orvos kell.
79. 731e5b9ffb (válaszként erre: 75. - Erika0303)
2012. okt. 30. 16:55
Egy téves infót biztosan találtam benne: Az óvoda ingyenes, csak a bölcsi fizetős, de az sem 700 euró..
78. gaby82
2012. okt. 30. 16:55
Meg ha vki kimegy,nem árt ha van egy kis kezdőpénze,biztos álláslehetősége...úgy nem lehet,hogy csak megyünk a vakvilágban,aztán lesz ami lesz...
77. gaby82 (válaszként erre: 75. - Erika0303)
2012. okt. 30. 16:54
Sztem drága..de döntse el mindenki maga.Mi ezért nem kimenni,csak határközelbe menni szeretnénk:)
76. Dooka (válaszként erre: 74. - 731e5b9ffb)
2012. okt. 30. 16:51
azigen:-O akkor már értem keresztanyámék mért itthol tartották anno az egyházi esküvőt.a polgári kinnt volt.Már mindent értek!! :D
2012. okt. 30. 16:50

Lányok találtam egy jó kis infos anyagot mivel nem linkelhetek hát kimásoltam!!

Lakhatás, lakásbérlés


60 nm-es lakás, jó helyen (Schwabing) 600 euró/hó (közösköltség, víz beleértve). De ehhez elég nagy mázli kell, azt hiszem a 800 euró reálisabb.


Németországban a hosszabb távra kivett lakás tipikusan nemcsak bútorozatlan, hanem konyhafelszerelés sincsen benne. Ezt szó szerint kell érteni: a konyha tök üres, a vezetékek csonkjai lógnak ki a falból (tehát se tűzhely, se mosogató). A minimális konyhafelszerelés beszereléssel együtt 2500-3000 euró.


2, Tömegközlekedés


Sima jegy (átszállással, városhatáron belül): 2,40


hetijegy: 12,70


havijegy 46,40


Münchenen belül a kerékpár a legmegfelelőbb közlekedési eszköz. Hétvégi kirándulásra jó a Bayernticket, 29 euró max 5 embernek (nem kell feltétlenül egy családnak lenni), ami ugyan egész Bajorországra jó, de csak a Regionalbahn-ra.


3, Élelmiszerárak


Egy egyetemi menzán olyan 5-6 euróból jól lehet lakni, a diákok ebből még kb. 25 százalék kedvezményt kapnak. A heti ötnapos menzai ebéden kívül kb. 150-200 euró / fő / hó a koszt.


Tipikus árak a sarki boltban (valószínűleg egy városszéli nagy bevásárlóközpont valamivel olcsóbb):


Schwarzwaelder füstöltsonka: 1.89 euró/200g


Tejföl: 0.39 euró/2dl


Gyümölcsjoghurt: 0.29 euró/2dl


Gyümölcsös tejital (Buttermilch): 0.89 euró/5dl


100%-os narancslé (nem koncentrátum): 1.39 euró/l


Mozarella: 0.59 euró/200g


Keménysajt: 10-18 euró/kg (minőségtől függ)


Camember: 8 euró/kg


Őszibarack (szezonban): 1 euró/kg


Cseresznye (szezonban): 4 euró/kg


Eper (szezonban): 3 euró/kg


Paradicsom: 0.80 - 2.49 euró/kg (szezonban ill. télen)


Zöldpaprika (magyar!): 1.49 euró/500g (szezonban)


Mangó: 0.89 -1.29 euró/db


Milka csoki: 0.69 euró/100 g


Sör: 0.59-0.99 euró/5dl (plusz üvegbetét)


Áfonyalekvár: 1.39 euró/300g


Viszonylag drágák a pékségek (császárzsemle: 0.17-0.25 euró, croissant: 0.89-1.29 euró), de olcsón lehet félkész árukat kapni és sütőben 10 perc alatt frissre sütni (6 félkész zsemle 0.35 euró/300g).


A tőkehús drága, ez az egyetlen, amit igazából megéri Magyarországról hozni (marhahús esetében kétszeres a szorzó, csirkénél kisebb a különbség). A Budapest-München Railjet-en utaznak a hűtőtáskák...


4, Egészségügy


A magánbiztosításom felét a munkaadó állja, a másik felét én, ez 170 euró / hó, a fogorvosi biztosítás külön 20 euró / hó. Az orvosi számlát én fizetem, a biztosító utólag térít. A rendszer bonyolult, ugyanis az orvosok a privát biztosított betegeket előnyben részesítik, ugyanakkor magasabb szorzószámmal számolják el a díjakat (ez törvényes).


Viszonylag magas (4500 euró) fogorvosi számláimat kb. 85 százalékban fedezte a biztosító. Egyéb orvosi számláimat egyelőre nem nyújtottam be, mert bónuszrendszerük van, ha évekig nem nyújt be számlát valaki, akkor 3-4 havi díjat is elengednek. Én most évente 3 hónap díjat kapok vissza, tehát évi 500 euró alatt megéri nekem zsebből fizetni az orvosin viziteket. Egy sima vizit a körzeti orvosnál (influenza) 40 euró, teljes vérvizsgálat laborral 100 euró.


Valaki írta a blogon, hogy hacsak nem rövid ideig van itt az ember, akkor érdemesebb az állami biztosítást választani. Ez így sarkalatosan nem igaz. A pontos előnyök és hátrányok bonyolult rendszert alkotnak. Azok az ismerőseim, akiknek a jövedelme eléri azt a küszöböt, ami felett kiengedik őket az állami rendszerből (kb. 4100 euró/hó bruttó felett), mint privátbiztosított.


Ennek legfőbb előnye, hogy bármely orvoshoz lehet vele menni, nemcsak azokhoz, akik államilag biztosított betegeket is fogadnak. München egyes orvosi praxisai és klinikái megengedhetik maguknak, hogy kizárólag privát betegeket lássanak el.


5, Oktatás


Ehhez nem nagyon értek, ismerősöktől hallottam, hogy az óvoda brutálisan drága (700 euró / hó / gyerek) és évekkel előre kell helyet foglalni. A reguláris német iskola persze ingyenes, de a magániskola borsos árú (például ha valaki angol nyelvű nemzetközi iskolába akarja a gyereket járatni, akkor ez évi 8-10 ezer euró is lehet). Egyetemeken Bajorországban jelenleg 500 euró / szemeszter a tandíj. Viszont a diák státusszal egy csomó szolgáltatás olcsóbban vehető igénybe.


6, Benzin


Nem érint, kerékpárral járok, ami almásrétessel üzemel.


7, Közüzemi számlák (gáz, víz, villany)


Víz-, csatornadíj nincs (illetve be van építve a ház közös költségébe, ami az éves elszámolás alapján talán 70 euró/hó, de ebben sok minden más is benne van, szemétszállítás, kertész, kéményseprés, stb.)


Gáz, villany: kb. 60 euró / hó (éves általányból egy hónapra visszaszámolva).


8, Egyéb számlák


Internet+telefon alapdíj: 30 euró/hó


TV/rádió: kötelező havidíj 14 euró


9, Étterem


Bajor kisvendéglőben: 16-20 euró/fő (tisztességes adag főétel, sör, almásrétes vaníliafagyival)


Középkategóriájú étteremben: 25-30 euró / fő


Münchenben a határ persze a csillagos ég, van a közelben egy francia étterem 100 euró / fő egységáron. De a tapasztalatom szerint ha éhes az ember, akkor bajor kisvendéglőbe megy. Amelyek egész Bajorország-szerte megbízható minőségben szolgálják fel a Schweinebraten / Wienerschnitzel / Sauerbraten / Schweinehaxe / Apfelstrudel vertikumot.


10, Korsó sör


3-3,50 euró / fél liter sör


Vigyázni kell, mert a bajor „korsó” (Mass) egy literes...”


Itt a vége, jöhetnek a saját tapasztalatok, meg persze a filozofálgatás arról, hogy akkor most drága-e az élet Németországban...

2012. okt. 30. 16:29
És még valami amire figyelni kell, meg fogják kérdezni a hivatalokba milyen vallásotok van. Le kell tagadni, mert itt egyházadót vonnak le... És ezt olyan alattomosan tudják csinálni, hogy észre sem vehető:) Pl dicsekedsz a könyvelődnek az esküvőddel. Erre megkérdezi h egyházi is volt-e, te büszkén mondod igen, persze, és már be is vagy írva az egyházhoz. Vagy a gyerek keresztelőjét se szabad szóbahozni.
73. Dooka (válaszként erre: 72. - Gaby82)
2012. okt. 30. 16:27
jó étvágyat:)én is lépek boltba.majd jövök pápá
72. gaby82
2012. okt. 30. 16:26

Na sziasztok..mert már éhen halok..nem tudok innen elszakadni:)

Megeszem a gombapörim:)

71. Dooka
2012. okt. 30. 16:25
fene egye meg:( elfelejtettem kenyeret hozni a boltból most mehetek le ujra :-@
70. gaby82 (válaszként erre: 68. - Dooka)
2012. okt. 30. 16:24
Én meg a barinőmtől,neki régebb óta kinnt van a férje és ők is ki akarnak menni,de mivel magyar cég foglalkoztatja,így gáz.
69. 731e5b9ffb (válaszként erre: 60. - Erika0303)
2012. okt. 30. 16:24
A támogatásokról nem tudok nyilatkozni, viszont az tény, hogy a németek megbízható munkaadók, és korrektek. Meg tényleg segítik az álláskeresésrt is. Német tanfolyamra is lehet járni meg egyéb képzésekre.
68. Dooka (válaszként erre: 65. - Gaby82)
2012. okt. 30. 16:22
én is ezt hallottam:)vagyis a férjem
67. kelekotty (válaszként erre: 62. - Dooka)
2012. okt. 30. 16:22
Köszi, elkezdek nézelődni a neten is, meg itt is, hogy mik a tapasztalatok.:)
66. gaby82 (válaszként erre: 63. - 731e5b9ffb)
2012. okt. 30. 16:20

Aha akkor ezért kellett a páromnak bevinni a házassági a.kivonatot.

Augusztusban házasodtunk,mondta az ügyintéző nő,hogy vigye be./ampfingba melózik/

65. gaby82
2012. okt. 30. 16:19
én azt hallottam,hogy úgy lehet kiköltözni ha legalább az egyik szülőnek német cég a munka adója,úgy járhat a gyerek is oviba.isibe.ez igaz lehet?
64. Dooka (válaszként erre: 61. - Gaby82)
2012. okt. 30. 16:18
Simán :D:D
63. 731e5b9ffb (válaszként erre: 54. - Gaby82)
2012. okt. 30. 16:18
Jó ha mindkét fél dolgozik, mert több a közös kereset, de a családi adózás az egykeresős családoknál nagy segítség, mert ha nem lennének házasok kb 1,5szer annyit adózna a kereső fél, mint házason. Kétkeresőnél is jelentős a különbség adózásban, ha az egyik kereső a töredékét keresi a másiknak pl 1000 euro+ 3000 Euro. Ha házasok, akkor úgy adóznak, mintha mindketten 2000-et keresnének, tehát a 3000 Eurobol nem jön le a nagy adókulcs.
62. Dooka (válaszként erre: 57. - Kelekotty)
2012. okt. 30. 16:17
szia.én angliáról azt hallottam rettenetesen drága,meg sok visszaéléseket is hallani a tvben hogy miket csinálnak.de hát mindenki maga dönti el persze:)utána kell nézni hol jobb:)
61. gaby82 (válaszként erre: 58. - Dooka)
2012. okt. 30. 16:17
Na tessék.Akkor megpályázhatsz egy WC-ÉS néni állást:)
60. erika0303 (válaszként erre: 53. - 731e5b9ffb)
2012. okt. 30. 16:16
szia! nekem nagynéném él kinn tőle tudok sok mindent. viszont szerintem az árak nem mindenütt ilyen magasak. és kinn is van lehetőség albérlet, rezsi támogatásra, főleg nagycsaládosoknak. / csak legyen aki elintézi./ mindent összevetve én úgy számoltam hogy kinn is max megélne az ember ha mindketten dolgoznak , viszont talán ott mégiscsak több a munka lehetőség és talán nem csinálnak olyat hogy nem fizetik ki az embert. tehát sztem nem élnénk luxusban viszont stabilabban mint itthon. kb. számításaim szerint én a gyerekekre kb 700 eurot kapnék .
59. gaby82
2012. okt. 30. 16:15
Már eleve az gáz,h valaki kint melózik és nem állja a cég a szállást..Páromnak szerencse állják,meg napi két étkezést.Igaz 16-an vannak egy szobába,emeletes ágyak vannak.Bírja mert aludni jár csak oda,a többi meló:)
1 2 3 4 5

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook