Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Hónap végi spórolás: nagyanyáink és saját ötleteink: fórum

Hónap végi spórolás: nagyanyáink és saját ötleteink: (beszélgetős fórum)


71604. csikil4ny (válaszként erre: 71603. - Klingy 15)
2016. szept. 11. 17:07
Nyaki gerincsérv - 3 sebész mondta, hogy műtét esetén a bénulás esélye 90% feletti, ha nem hajladozok elélhetek vele fájdalom nélkül akár 100 évig is (na ez a veszély nem fenyeget, a családomban az átlag halálozási idő 70 körüli). Viszont ha műtik is nem garantálhatják, hogy nem kerül sor újabb és újabb műtétekre, így a legjobb választás a megelőzés.
71603. Klingy 15 (válaszként erre: 71585. - Csikil4ny)
2016. szept. 11. 16:59
A gerincsérved még nincs műthető állapotban? Ezt azért kérdezem,mert a húgomnak régebben az tanácsolta egy idős doktor bácsi,hogy ne hagyja megműteni,mert visszafejlődhet,és most néhány évvel később meg nagyon sokat szenved,és azt mondják,hogy már rég műteni kellett volna.Most más betegsége miatt még várakozni kell,de később meg fogják műteni,csak sok szenvedéstől megszabadulhatott volna,ha ezt akkor megcsinálják.
71602. Klingy 15 (válaszként erre: 71595. - Anyagi)
2016. szept. 11. 16:51
Régen nagyanyáink ilyeneket ettek a böjtök idején.
71601. Klingy 15
2016. szept. 11. 16:50
Lányok,nagyon sokat írtatok a kertészkedésről,hát igazából mi is megtermelünk nagyon sok mindent,mert nem bírnánk megállni,hogy üresen maradjon a kert,de sajnos úgy látom,hogy nem sok hasznot hoz a belefektetett munka,meg a ráfordított költség.Azért régebben ez nem így volt,igaz,hogy a falvakban szégyen volt,ha valakinek venni kellett a zöldségeket,de ma már más világ van.
71600. Klingy 15 (válaszként erre: 71597. - Anyagi)
2016. szept. 11. 16:44
Nem,egyáltalán nem volt ragacsos a pára,nyugodtan próbáld ki,nem vészes,nem is zsíros.Cukrot nem tettem bele,de nekem így is finom,mert már megkóstoltuk.
71599. Anyagi (válaszként erre: 71564. - Globus)
2016. szept. 11. 16:39
Nagyon tiszteletreméltó (volt) az Anyukád!!!!!!!!!
71598. Anyagi (válaszként erre: 71548. - Forrest2010)
2016. szept. 11. 16:31

Mekkora hűtőd van neked???

Nálunk biztos, hogy nem férne bele a kenyér! :(

71597. Anyagi (válaszként erre: 71517. - Klingy 15)
2016. szept. 11. 16:13

"Kell egy kicsi takarítás utána,de nem vészes.Közben egyszer-kétszer kinyitottam a sütő ajtaját,hogy kicsapódhasson a pára,de semmi gondom nem volt,"


Igazából arra gondoltam, hogy a sütőben olyan cukros-ragacsos pára csapódik e a falakra, mint pl. a tűzhely feletti elszívóra (dolgokra) az a masszívan ragacsos, zsíros, poros réteg, amit úgy utálok lemosni.

Tudom-tudom gyakran kell mosni, de én már a vékony filmrétegtől is rosszul vagyok!

71596. Anyagi (válaszként erre: 71592. - Csikil4ny)
2016. szept. 11. 16:08

:))


Nekem a fiam olyan gimibe járt ahol nem volt ebédlő, következésképpen ebédlehetőség sem... :((

Azóta sincs.


És a férjem is itthon eszik. Szóval mese nincs, minden nap kell lennie főtt ételnek.

Már megszoktam...

Nem is beszélve róla, hogy mindég éhes kamasz fiúk mellett hamar megtanulja az ember, hogy a szendvics nem kaja, csak időszakos éhségűző...

71595. Anyagi
2016. szept. 11. 16:02

Az alap cibere nem gyümölcsös:

1 liter búzakorpa


3 liter forró víz


1 szelet teljes kiőrlésű kenyér vagy 1 dkg élesztő


Leforrázzuk a korpát, amikor már nem túl meleg, mehet bele a kenyér/élesztő. Letakarjuk konyharuhával, meleg helyre tesszük. Naponta egyszer-kétszer megkavarjuk, ha a tetején hab képződik, azt leszedjük. 3-4 nap alatt savanyodik meg, akkor leszűrjük és hűtőben tároljuk vagy felhasználjuk. (Mentával ízesítve vagy akár nélküle, üdítőként is ihatjuk.) A megmaradt korpát újra felönthetjük meleg vízzel, állítólag hamarabb megsavanyodik.


Leveseket savanyítottak vele.


Más vidékeken a híg szilvalakvárt nevezték így. Vagy az ebből készült levest.

Tágabban értelmezve a gyümölcslevest értjük alatta, tejföllel savanyítva. (Habarva)

71594. Anyagi (válaszként erre: 71593. - Anyagi)
2016. szept. 11. 15:57
Igazából, kicsit keletebbre, még a kvasz is ebbe a családba tartozik!
71593. Anyagi (válaszként erre: 71513. - Fehérke111)
2016. szept. 11. 15:56

A keszőcét nálunk cibereként emlegették!

Ezt a kifejezést ismertétek?

71592. csikil4ny (válaszként erre: 71591. - Anyagi)
2016. szept. 11. 15:54

Egészségetekre!


Én is remélem, hogy még egyet fürödhetek az idén. (Kétszer voltunk, de az évi egyet megdupláztuk.) Vettem a kicsinek egy úszógumit, nagyon élvezte, mindent megért. :)


Nekem is maradt holnapra ételem. Holnap kezdődik nálunk is a napközi, így a főzés egyik része meg is oldódik. :) Az enyém meg lényegesen egyszerű.

71591. Anyagi
2016. szept. 11. 15:45

Ma "mindent bele" leves készült brokkoli torzsájából, sárgarépából, zellerből, 1 szem krumpliból, zöldborsóból és gríznokedliből.

Halvány, petrezselymes, paprikás rántás színezte a levest. Mint az ilyen jellegű ételek általában, ez is nagyon finom lett!!! :))


Utána jó lecsós csirkepöri volt nokedlival és hagymás paradicsomsalátával.


Ebben több munka volt mint a tegnapiban, de tegnap eljutottam a strandra - idén harmadszor! :)) De jóóó volt!!!!


És a mai kajából persze maradt holnapra is bőven! (Ha szerencsém van, akkor még keddre is! :)))

71590. Anyagi
2016. szept. 11. 15:41

Sziasztok!

Tegnap a maradékfelhasználás jegyében megettük a krumplifőzelék utóját, csak egy adag rántott párizsi készült hozzá.

Viszont a felének a panírjába ( a morzsába) tettem zabpelyhet is. Jó ropogós lett, de valahogy elízetlenítette a bundát... Meg kellett sózni , pedig a másik adag pont jó lett utólagos sózás nélkül is. Szóval, mégsem volt olyan jó ötlet. :((

71589. csikil4ny (válaszként erre: 71588. - Guruljka)
2016. szept. 11. 14:45

Igen, erről van szó. Végre a szüleim is minden évben elmennek egy hétre nyaralni, s egy-két kisebb kirándulásra. De komolyan mondom egyetlen egyszer voltunk együtt nyaralni, amikor én 5 éves voltam.


Meg is fogadtam, hogy a kicsi lányt minden évben elviszem és igazi gyermekkora lesz. Mondjuk nem is panaszkodok, én mindig jól elvoltam a könyvtári könyvekkel. :)

71588. Guruljka
2016. szept. 11. 14:40

Munka, spórolás:


Tizenegynéhány évvel ezelőtt volt egy aranyos, huszonéves fiatal kollégám. Feltűnt, hogy a legnagyobb nyárban is csak 1-2 napokat vesz ki az éves szabadságából.

Ahogy jobban megismertem, kiderült: a szülei nagy házában, együtt laknak. A srác akkor még fiatal házas volt. Egy szem testvére akkor külföldön dolgozott, ritkán járt haza.


A család a hagyományosan paprikatermelő faluban több fóliasátor alatt termelt paprikát. Az 1-2 napos szabadságok idejét az ezzel kapcsolatos munka határozta meg. A legnagyobb munka a szedés ideje volt, nem volt mindegy, mikor és mennyit szednek, hogy időben a nagybanira kerüljön.


Kérdeztem a srácot: van-e ideje valamennyicskét elkölteni abból, amit így keresnek? Mert minden családtag a "pénzkereső fő foglalkozás" mellett csinálta ezt. Elmennek-e a feleségével legalább egy helybeli vagy közeli vendéglőbe néha, egy vacsorára együtt? - Nem, mert a 3 műszak után akkor is fáradt, ha nincs dolog a paprikásban. De olyan jól keresnek így! És a bátyja helyett is kell dolgozni, aki ugye kiment...

Kérdeztem, hitetlenkedve: akkor áll nálatok a pénz és nem használjátok fel? Kicsit belegondolt:- nem, mert a szülői házban is megvan már minden...


Később véletlenül megismertem az édesanyját is. megtudtam, hogy a fiú elvált. Azóta nem hallottam róla. Remélem, egészségesek legalább. Az édesanya is egy remek teremtés volt. Tényleg remélem, hogy megvannak, és legalább egy családi vakáció erejéig mégis költöttek valamit az elvakult munkadühvel keresett pénzből.

71587. ab61752c45 (válaszként erre: 71581. - Globus)
2016. szept. 11. 11:48
én közelről láttam mi folyik a kárpótlásnál.sok öreg egy szőnyeg áráért adta el a földet,de mit is csinált volna.itt 20-30 éves földbérleti szerződések vannak,ha valaki meghal, automatikusan az örökös jön a helyébe.de régen azon a területen,ahol százan dolgoztak,most van 20 ember.
71586. csikil4ny (válaszként erre: 71583. - Globus)
2016. szept. 11. 11:30
Igen, ők már csak ilyenek. Nagybátyám is mindig minden pici földbe valamit ültet. Így került a virágágyásába tárkony, meg fokhagyma.
71585. csikil4ny (válaszként erre: 71582. - LadyBird 2015)
2016. szept. 11. 11:29

Az ember tehetetlenségében el-elszomorodik, de aztán megy tovább az élet. Boldog születésnapot anyukádnak!


Próbálj csak a pozitívumokra figyelni, nekem szokott segíteni ha nagyon rossz kedvem van.

71584. globus (válaszként erre: 71583. - Globus)
2016. szept. 11. 10:45
Még nem is beszéltem az elmaradhatatlan csigagyűjtésről, hullott alma, bodzabogyó szedésről... :D Felvásárlóról jutott eszembe.
71583. globus (válaszként erre: 71580. - Csikil4ny)
2016. szept. 11. 10:41
Anyunál volt olyan időszak, amikor bérbe adta a távolabbi földeket, aztán csak ficergett tavasszal, hogy mit fog most csinálni egész évben? Átment a harmadik szomszédhoz, akiről tudta, hogy nem bír már dolgozni, kibérelte a kert alatti földjét! Ráadásul uborkával ültette be, amit naponta át kellett bogarászni, mert szerződést kötött felvásárlóval. Áááá...
71582. LadyBird 2015 (válaszként erre: 71579. - Csikil4ny)
2016. szept. 11. 10:40
Hogy miért most került elő ez a téma, nem tudom:(( De pocsék rossz kedvem volt egyébként is... Anyukám ma 80 éves, és 5 éve ágyban fekszik... Mert sok mindent nem vett figyelembe, amíg lehetett. És nem ivott, vagy dohányzott soha, de dolgozott rengeteget... A sógornőm dohányzik mint a gyárkémény, és eszi a vacak párizsit, meg a gyógyszereket, mert ő beteg... De zöldséget, meg gyümölcsöt nem , mert attól hízna... és halálosan meg van sértődve, ha nem rohanunk 200 km-t, mert hasmenése van...
71581. globus (válaszként erre: 71578. - LadyBird 2015)
2016. szept. 11. 10:38
Ezt alátámasztja az a jelenség, ami kárpótlásnál történt. Szegény kis öregek, rohantak tárcsát emelgetni, hogy visszakapják a földjeiket, most ott van mind műveletlenül, mert ilyen kiterjedésben már gépek kellenének, a kalákás jellegű munkavégzés rég megszűnt. Pszichésen ragaszkodnak a földhöz. Szerencsés esetben akad egy-egy környékbeli vállalkozó, aki bérleti díj fejében az összeset megműveli, augusztusban terménytől függően pénzt vagy gabonát ad érte, így elfogadható az üzlet. De ha meghalnak a tulajdonosok, sokfelé osztódik az örökség, káosz marad...
71580. csikil4ny (válaszként erre: 71578. - LadyBird 2015)
2016. szept. 11. 10:37

A szüleim már a következő generáció: apum családja gazdálkodott, anyumé nem. Ők már munkahelyre jártak, anyum ki nem állhatja a mezei munkát. A tegnap a mezőn rosszul lett, addig amíg el nem sötétült előtte minden, nem mert szólni, mert félt attól, hogy apám mit fog szólni, mert apám addig dolgozik, amíg összeesik s ezt elvárja mindenkitől. Igazad van, mentalitást nem fog váltani, ő az ágyból is ugyanúgy meg fogja szabni másnak a napi normát, mint ahogy nagymamám, az ő édesanyja tette négy évig míg agyvérzés után gondoztuk.


Viszont van amiben már váltott: a legtöbb földet kiadta bérbe, a kaszálógépet letette, a lovat eladta. Talán mégis van remény....

71579. csikil4ny (válaszként erre: 71576. - Globus)
2016. szept. 11. 10:33
Igen, pont ezt mondom. Azt láttam a szüleimtől, hogy állandóan nagyon spóroltak mindenen, de főleg az ételen. Gyermekkorunkban vett dolog ritkán kerültek az asztalunkra, hetekig ugyanazt ettük, pedig nem kellett volna ennyire spórolni. Egyébként én is ilyen vagyok, nagyon vigyázok, hogy csak a minimális összeget fordítsam az étkezésünkre. De arra figyelek, hogy a kicsinek meglegyen az elégséges friss gyümölcs, zöldség. Ők erre nem figyelnek, de gyógyszerre kiadják azt a pénzt, amit az étkezésükön spórolnak, mert arra muszáj. :( Habár ha azt veszem, hogy most meg naponta két-háromféle édességet majszolnak el....
71578. LadyBird 2015 (válaszként erre: 71575. - Csikil4ny)
2016. szept. 11. 10:31
Mert ami bennük van, a gazdálkodó, földet művelő emberekben, a tenni akarást, a küzdést, azt nem fogja felülírni egy betegség. Mi ezt hiába mondjuk. Én azt látom, hogy valahogy nem veszik tudomásul az összefüggést. Van a "meg kell csinálni", és van a betegség. Két külön dolog.
71577. csikil4ny (válaszként erre: 71574. - Forrest2010)
2016. szept. 11. 10:26

Meg nem terhelhetem le őt később sem saját magammal, attól még nem biztos, hogy sikerül kiküszöböljem, de legalább megteszek amit tudok. Ezt hiányolom a szüleimből. Mindketten cukorbetegek nem diétáznak, túlsúlyosak és nem vigyáznak magukra. Saját maguk rontják az életminőségüket. Nagybátyám kórósan elhízott rákos beteg, egyelőre fel sem tudom fogni, hogy hogyan fogjuk gondozni, amikor ágyba kerül. Mert nála már sok más lehetőség nincs, sajnos.


Na jó, beszéljünk vidámabb dolgokról: gyümölcslevest főzök, s másodiknak csirkecombot vajas krumplival, nekem meg csak csemege uborkával.

71576. globus (válaszként erre: 71573. - LadyBird 2015)
2016. szept. 11. 10:22
Más generáció van már. Ezzel nem azt állítom, hogy érdektelenebb, vagy ilyesmi, hanem fiatalabbak jobban belátják, hogy pár ezer ft-ért nem éri meg tönkremenni. Régiek csak azt látták, hogy ha beledöglenek is, az ételt elő kell állítani, mert nekik pl. vásárlási lehetőségeik sem voltak ennyire. Elég arra gondolni, hogy mióta van csak fagyasztó... nagymamám még tett el szeletelt húst sóban, üvegben. Lesütött húst zsírral leöntve. A füstölt húst felakasztották pincefeljáró alá a kamrába, először mindig a "selejtjét" kellett megenni, finom sonkák utoljára maradtak, persze arra jól megszáradtak :D Csak pár példa arra, hogy velük kihal egyfajta megélhetési forma, a mai kertészkedés már inkább hobbi.
71575. csikil4ny (válaszként erre: 71573. - LadyBird 2015)
2016. szept. 11. 10:21
Igazad van, tényleg nem értem. Jelenleg 5 fájdalomcsillapító után tudtam annyira menni, hogy lezuhanyozzak és eltapogassak a konyharészig, hogy valamit főzzek. Ők meg otthon szenvednek: egyik nem bír lábra állni, a másik meg a jobb karját nem tudja mozgatni. Nem értem, hogy miért kell ez....

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook