Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Hol kezdődik a szegénység? fórum

Hol kezdődik a szegénység? (beszélgetős fórum)


2013. nov. 5. 19:04
szegeny vagyok... :(
166. Cilumiluci (válaszként erre: 164. - Migerben)
2013. nov. 5. 19:02
Szerintem ez nem így van,nem mérvadó.
165. voltam...leszek (válaszként erre: 164. - Migerben)
2013. nov. 5. 18:56

Vááááóóóóóóóóóóóóó, gazdagok vagyunk!!! :D :D


Bár véleményem szerintem az itt felsoroltak nem mérvadóak az országos szegénységhez.

2013. nov. 5. 18:43

Na, csak megtaláltam végre!


Egy lista 2012. májusából a gyermekszegénységről.


Nélkülözőnek az a gyerek számít, aki a 14-ből kettőhöz, vagy többhöz nem fér hozzá.

A deprivációs index pontjai


1. napi háromszori étkezés

2. legalább naponta egyszer hús vagy hal, vagy ezek vegetáriánus megfelelője

3. minden nap friss gyümölcs és zöldség

4. a gyerek életkorának és értelmi szintjének megfelelő könyvek megléte (nem számítva a tankönyveket)

5. eszközök a szabadban végezhető szabadidős tevékenységekhez (bicikli, görkorcsolya, labda, stb.)

6. rendszeres szabadidős tevékenység (például úszás, hangszeren játszás, részvétel ifjúsági közösségekben, stb.)

7. szobában használható játékok (legalább gyermekenként egy, beleértve az oktató játékokat, az építőkockákat, társasjátékokat vagy számítógépes játékokat)

8. pénz az osztálykirándulásokon, és egyéb iskolai rendezvényeken való részvételhez

9. csendes, megfelelő méretű és megvilágítású hely a házi feladat elkészítéséhez

10. internet kapcsolat

11. néhány új ruha (ne mind használt legyen)

12. két pár megfelelő méretű cipő, ezek közül az egyik bármilyen időjárási viszonyok között viselhető

13. a barátok időnkénti meghívásának lehetősége, azért, hogy a gyerek otthonában játszanak, és egyenek valamit

14. a különleges események (például születésnap, névnap, vallási ünnepek) megünneplésének lehetősége

163. 7a3a05277b (válaszként erre: 120. - 79d2f5a3df)
2013. nov. 5. 16:32

kinek ételre, számlákra vagy ruhákra nem telik, esetleg éppenhogy, az nem szegény, hanem nyomorog.


A szegény az, aki azon lavíroz, hogy minderre jusson, de semmi másra nem telik.

2013. nov. 5. 15:55
Szerintem ott, ha valaki nem tud ruházkodni, egészségesen enni, a gyerekei anyagi szükségleteit kifizetni és nem jut pihenésre, kultúrára sem.
2013. nov. 5. 13:14

Jó kérdés! Az a szegény anyagilag, akinek pénzéből csak alapvető dolgokra futja és nehezen fizetgeti a számlákat, gyógyszereket, sokszor agyal azon, hogy a hónap utolsó két hetét hogyan élje túl?

A lelki szegénységet jobb nem összekeverni az anyagi szegénységgel, mert az egészségesek és a gazdagok is ilyen alapon lehetnek bőven lelki szegények!

Lelki szegény=lelki fogyatékos

160. Vancsa1977 (válaszként erre: 120. - 79d2f5a3df)
2013. nov. 5. 11:03
Én is így gondolom a szegénységet!
159. ee1dc9ba06 (válaszként erre: 154. - 8bff41629d)
2013. nov. 5. 10:37

Az önkéntességet nem kérdőjeleztem meg, de ez is egy hosszú folyamat eredménye, mire valaki erre az elhatározásra jut.

Én szociológus vagyok és hajléktalanokkal foglalkozom, úgyhogy szívesen leírom a saját tapasztalataimat :)

2013. nov. 5. 10:00

Azt el tudom hinni, hogy pl egy melegebb éghajlatú országban valaki önként vállalja azt hogy kivonul a természetbe és felad mindent.

De azért itt elég kellemetlen lehet télen az utcán...

157. d2d5bb5db4 (válaszként erre: 154. - 8bff41629d)
2013. nov. 5. 09:55

Én elhiszem amit írsz, főleg, hogy ismered is őket, de nem tudom felfogni, miért?!

Ha szabad akar lenni, elválik, kerít magának egy pici lakást, attól még egész nap lehet az utcán. Nem?

156. gribedli*** (válaszként erre: 146. - Ee1dc9ba06)
2013. nov. 5. 09:44
Ez igaz, ha ujbol "kisuvickolna magat" es elmenne dolgozni, nem keresne annyit munkaval mint amennyi juttatast kap iszakosan, henyelve... de komoly problemai vannak, ha csak az ingyen kenyer, szallas miatt kepes ilyen korulmenyek kozott tartani magat. Szinte direkt.
155. gribedli*** (válaszként erre: 138. - Lara1984)
2013. nov. 5. 09:41
De lehet, hogy ok ugyanigy ostobanak tartanak teged, te se nagyon erolkodsz, hogy megtanuld a nyelvuket, nekik te ugyanaz a kategoria vagy mint ok neked, ha igy nezzuk, csak az valaszt el benneteket, hogy nekik tobb penzuk van. Te muveled magad, elvarnad toluk is, de a te muveltseged nem jut el hozzajuk, mert nem akarod megtanulni a nyelvet, igy nekik maradsz a bevandorlo takaritono, te pedig lenezed oket de csak alulrol...
154. 8bff41629d (válaszként erre: 153. - Ee1dc9ba06)
2013. nov. 5. 09:03
Ez nem így van...Én ismerek NEMEGY hajléktalan csövest, aki ÖNKÉNT(!!) hagyta ott a nyugodt kispolgári világát, jó munkahelyét, a hajléktalan életmód kedvéért...Éshát azóta sem lehet visszatéríteni őket a "rendes élethez"...Aztánmeg vagy egy-két hónapja olvastam a neten, hogy Vietnámban találtak az erdőben egy palit a fiával, akik már vagy 40 éve éltek ÖNKÉNT az erdőben, tökéletesen elszigetelve magukat az emberi társadalomtol...Éshát ahogy kiolvastam a cikkböl, nagyon nem is örvendeztek neki, hogy bekerülhettek ismét a "civilizációba"...Szóval csak óvatosan a sémákkal-sztereotípiákkal mindig...
153. ee1dc9ba06 (válaszként erre: 151. - 8bff41629d)
2013. nov. 5. 08:55
Minden hajléktalan mentális problémákkal küzd. Nem véletlen, ha valaki utcára kerül, és nem feltétlenül anyagi jellegű okokat kell keresni, mert az anyagiak hiánya eleve mentális , netán addiktlógiai problémákra vezethető vissza.
2013. nov. 5. 08:44
Nos nézőpont kérdése ki kap ellátást. Pl ez igaz. Ausztriában a kinti vöröskereszt támogatja a román bevándorlókat. A srác ÉLEMISZREMÉRNÖK A CSAJ VALAMI MÉG TANULTABB. Egy kisfiúk van a másodikat most várják. a srác 1400eurót visz haza tisztán , ehhez jön az egyedül keresők járadéka a családi pótlék. Most költöznek egy szociális bérlakásba, és hetente kilószám kapják az élelmiszert amit kinn mielőtt lejára a nagy élemiszer láncok vöröskeresztnek adnak....
2013. nov. 5. 08:40
A "lelki szegénységnél"...Másféle szegénység nemléteziő fogalom...Mármint anyagi értelmü szegénység természetesen...Aki "szegénynek" érzi vagy látja magát, annak a fejével vannak mindig a legnagyobb problémái, meg a mentális állapotával, nem pedig az anyagi helyzetével...Ugyanis köztudomásu dolog az, hogy egy boldog ember, még hajléktalanként is "gazdagnak" érzi magát sokszor, egy mentális problémákkal küzdő illető pedig még egy 100 milliós villában élve is szegénynek...
150. Cilumiluci (válaszként erre: 146. - Ee1dc9ba06)
2013. nov. 5. 06:53
Állítólag vannak hajléktalanok akik ha kéregetnek többet összeszednek mnit én pl.tisztes munkával.És létezik a koldusmaffia is.Vagy ott vannak pl.a te.conál a kocsivisszatologatós kéregetősök,számoljunk utána,lehet a napi pénzük több,mint az enyém.
2013. nov. 5. 06:51
Bocsi,nem tudom miért kettőz.
148. Cilumiluci (válaszként erre: 139. - Ezazteee)
2013. nov. 5. 06:49
És ebből hánynak kell teljesülnie ,mindnek hogy valaki szegénynek minősüljön?Ez alapján szegény vagyok,mert az egy hetes nyaralás most nem megy.A többi az rendben van .
147. Cilumiluci (válaszként erre: 139. - Ezazteee)
2013. nov. 5. 06:49
És ebből hánynak kell teljesülnie ,mindnek hogy valaki szegénynek minősüljön?Ez alapján szegény vagyok,mert az egy hetes nyaralás most nem megy.A többi az rendben van .
146. ee1dc9ba06 (válaszként erre: 144. - Lara1984)
2013. nov. 5. 00:27

Ne hidd...:)) A hajléktalanok nagyobb részének van valamilyen jövedelme, amiből semmi közüzemi díjat nem fizet, háztartást nem vezet, mert ingyen eszik az ellátó szervezeteknél... ruhát kap, szállást kap, orvosi ellátást, ingyen gyógyszert. Mindent ingyen, mert a hajléktalan ember méltányosságból nagyon sok mindenhez térítésmentesen jut hozzá. A pénz cigire és alkoholra megy el. A legtöbb esetben a hajlandóság hiányzik ahhoz, hogy egy lépcsőfokkal feljebb lépjen. A segítő szervezetek annyi pályázati pénzt locsolnak rájuk, hogy nem hinnéd el...

Nagyon nem irigylésre méltó a helyzetük, mielőtt valaki félreértené, de anyagilag korántsem ők vannak a legrosszabb helyzetben.

145. ee1dc9ba06 (válaszként erre: 141. - Lara1984)
2013. nov. 5. 00:20

Szegénység: amikor valaki nem jut hozzá azokhoz a szellemi javakhoz, egészségügyi ellátásokhoz, amelyek megilletnék őt. Kirekesztődik, diszkriminálják...

Nyomor: A Maslow-féle piramis legalsó szintje. A pokol feneke, ahonnan nincs kiút. Hiába pofázik bárki, hogy miért nem szedi össze a cigány magát, és válik tisztes polgárrá ebben a böcsületes társadalomban, mégis hogyan? Aki azt látja gyerekkorától kezdve, hogy a fél családja börtönben van, a másik fele most szabadult, a maradék meg öli egymást éppen... az apja veri az anyját, dugja a húgát... könyvet életükben nem láttak, tiszta ruhát úgyszintén, akkor hogy ébredjen öntudatra az a szerencsétlen? Mitől? "Apáink útján járunk még, őseink táncát járjuk rég..."

Könnyű annak pálcát törni mások felett, aki egy kicsi erkölcsi nevelést is kapott az életében, akár a szüleitől, akár bárki mástól, mert azzal már el tudott indulni. A nyomor egy öngerjesztő, önsokszorozó folyamat, megállíthatatlan...


Bocs Larocskám, ezt nem pont neked címeztem, csak ide sikerült :)

144. Lara1984 (válaszként erre: 142. - Voltam...leszek)
2013. nov. 4. 23:32
Igen; a hajléktalanok egyértelmüen.
2013. nov. 4. 23:28

Így fogalmaztam meg: "Anyagi jellegü szegénység az, ha az adott személynek annyi a jövedelme, amely alig vagy egyáltalán nem fedi a létezéshez szükséges legalapvetöbb kiadásokat."

Az EU-s kritériumok szerint ez már a nyomor lenne?

Nyomor szerintem az a fokú nélkülözés, amely az adott személy viszonylag gyors halálához vezet (éh- és fagyhalál, ivóvízhiány, alapvetö higiénai feltételek nemléte, ezáltal fertözések terjedése, stb.)

142. voltam...leszek (válaszként erre: 141. - Lara1984)
2013. nov. 4. 23:20

Szerintem a nyomor az, amikor már nincsenek meg az életfeltételek...sem étel, sem lakhatás..gondolok itt pl azokra, akik az utcán élnek.


Én még valamit nem szoktam megérteni....amikor mutatják, hogy nincs semmi étel a gyerekeknek...de látod, hogy ott a hatalmas kert. Nem hiszem, hogy ne lehetne csirkét tartani, veteményezni...

141. Lara1984 (válaszként erre: 139. - Ezazteee)
2013. nov. 4. 23:09

Hm... Ha ez a mérvadó, akkor szegény vagyok, mint a templom egere, mert pl. hús sosem kerül az asztalra. (Vega vagyok.) ;)


A teszt elég "ferde"; a szegénység nem itt kezdödik.

Az, amit d.u. definiáltam (kb. 3. kommentem e fórumon), az a nyomort írja le, nem a szegénységet?

Véleményetek szerint melyek a szegénység és a nyomor közötti alapvetö különbségek?

140. Guruljka (válaszként erre: 139. - Ezazteee)
2013. nov. 4. 22:51

Hát van mosógépem, de a húgom vette tavaly, mert a régit nem bírtam javíttatni. Önállóan nem bírtam volna venni természetesen. Már régóta nem volt igazán tiszta és rendes a ruhám.

A tévém is színes, de özönvíz előtti, felújított használt tévéként vettem tízezerért úgy három éve...

A többire a válasz: nem.

A telefont kivéve, az is nagyon fontos nekem, de mobil előfizetésem nincsen, csak vezetékes.

2013. nov. 4. 22:44

Az eu-s szegénységi mérés kérdései ezek, az eu ezek alapján méri a szegénységet, ez alapján sokkal többen kerülnek bele, mint elsőre gondoltam



Tud-e egy 50 ezer Ft-os váratlan kiadást fedezni?

Megengedhet-e magának évi egyhetes üdülést?

Igaz-e, hogy nem kell takarékoskodnia a fűtéssel?

Jut-e kétnaponta húsétel az asztalára?

Igaz-e, hogy még sohasem került hátralékba a hiteltörlesztéssel vagy számlákkal?

Van-e telefonja?

Van-e színes TV-je?

Van-e kocsija?

Van-e mosógépe?

138. Lara1984 (válaszként erre: 137. - Lara1984)
2013. nov. 4. 21:39
Jut eszembe: van "szerencsém" egy rakat jómódú, de ostoba ember ismeretségéhez, akik szintén nem költenek egy centet sem arra, hogy müveljék magukat. Ök "csak" lelki szegények...

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook