Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Hogyan lehet hatékonyan tanulni úgy, hogy az info sokáig meg is maradjon? fórum

Hogyan lehet hatékonyan tanulni úgy, hogy az info sokáig meg is maradjon? (tudásbázis kérdés)

2009. júl. 15. 17:44

Van egy kinai-vagy dakota:)mondás:

Hallom-elfelejtem

Látom-emlékezek rá

Csinálom-tudom.

Tehát felhasznáni a friss tudást, az a legbiztosabb.

2009. júl. 14. 17:22

Úgy, hogy egyszerre több érzékszerveden keresztül veszed fel az információt, azaz olvasod, látja a szemed, hangosan olvasod, azaz a szád is használod, plusz a füled is. Ez a legjobb módszer, mert így az egyszeri olvasás 2-3-szorival ér fel. És ami nagyon fontos, hogy vedd rá magad, hogy érdekel, amit tanulsz, ennél jobb hajtóerő nincs. És persze az ismétlés is fontos ahhoz, hogy sokáig megmaradjon az infó a fejünkben.

Nekem ez a módszer vált be, az egyetemi éveim alatt rengeteg információt be kellett szereznem és vissza is kellett tudni adnom, szóval tapasztalatból beszélek. Még az uncsitesóm ajánlotta a módszert, ő már akkor egyetemre járt, én meg még akkor kezdtem. Tökéletes tanácsot kaptam tőle.

18. Elfelejtett jelszó (válaszként erre: 16. - Klarika5)
2009. júl. 14. 11:11

Én a megtanulandó szavak kezdőbetűit szoktam társítani és így könnyen megjegyezhető rövidítéseket gyártok. Pl a Zsírban oldódó vitaminok: D,E,Á,K. Ezt a két betűt könnyebb még puskának is felirni :) Csak az a baj sokszor mire szükség lenne rá elfelejtem mi is az a BK- JP. pl :( Bal kamrából jobb pitvarba. Olyankor kell egy kis idő mire eszembejut. De általában azért bevált.

Pont nemrég olvastam egy könyvet arról, hogy fejleszthetjük a memóriánkat és hogyan tanulhatunk hatékonyan. Kb ezek a módszerek voltak benne mint amiket itt felsoroltatok. A lényege mindennek, hogy oda kell figyelned, rá kell koncentrálnod. Ha közben máson tűnődsz az nem jó, mert elterelted a gondolataid és nem maradt meg semmi. Igy voltam pl bemutatkozásnál. Arra összpontosítottam hogy a partner szemébe nézzek, meg hogy jó benyomást keltsek stb. És nem emlékeztem a nevére, amit közben mondott! Egyértelműen azért mert nem arra figyeltem, egész más járt az agyamban. Tehát a kulcsszó a figyelem.

2009. júl. 14. 11:02
Érdekes hogy az agy szelektál, mert igazából a kapacitásának alig 10%-át használjuk, tehát bőven elférne ott minden!
16. klarika5 (válaszként erre: 15. - Cepheus)
2009. júl. 13. 11:33

Vannak memóriát fejlesztő társasjátékok: hány szót tudsz megjegyezni, felsorolni.

A nehezebb szóhoz támasztékot rendelni: Nabugodonozor>ne bolondozzon az úr.

És csak értelemmel tanulni, nem mechanikusan magolni. Az hamar kihullik.

És nekem a hangos elmondás jött be.Meg a saját vázlat.Látom-mondom-leírom.

2009. júl. 13. 10:08

1) minél több csatornán kapd az infot, látod, hallod, leírod, előadod

2) ha érdekel, lelkes vagy, pozitívan állsz az anyaghoz, tovább megmarad

3) semmi mechanikus ismétlésnek nincs haszna, ésszel, megértve kell tanulni, csak abból lehet tudás

2009. júl. 13. 10:03
Köszönöm!Esetleg tudtok jó memóriagyakorlatokat? Hogyan lehet erősiteni a memóriát?
13. princes47 (válaszként erre: 9. - OlíviaAnna)
2009. júl. 12. 19:23
hogy irva van : háromujjtechnika
2009. júl. 12. 19:08
Én is beírtam a naptárba a programot: ha pl. tételek voltak, akkor ma meg kell tanulni hármat. És addig nem volt vége a napnak. Vagy ha valami miatt csúsztam, akkor másnap ötöt. Utolsó előtti napra nem volt új. És az ismétlés valóban fontos. Először belepillantottam a vázlatmenetbe, azután már elég volt az egymondatos vázlat.És a lényegkiemelés, mert a tölteléket elfelejti az ember, de a lényeget nem.De ha az ember utálja a tárgyat, akkor nagy lelkierő kell hozzá, bizti.
2009. júl. 12. 18:59
Én azt szoktam csinálni, vagyis mióta az eszemet tudom igy tanulok, hogy kiemelem a lényeget(de legjobb a saját jegyzetből), és ezt utána hangosan elmondom. Igy nem kell diktafonnal bibelődni.Nekem bevált most államvizsgáztam 5.re. Amugy nagyon fontos h megtanuld beosztani magadnak az anyagot, és mindne nap csak annyi ttanulj amenni ttényleg elbirsz, és fontos h mindenre figyelj oda, különben nem ér semmi ha órákat ülsz is fölötte. Én minden nap átnéztem az előzőt, ha nagyon sok az anyag, akkor mondjuk minden másnap, de tényleg fontos, h ülepedjen, meg hogy szinten tartsd a tudásod. Volt évfolyamtársam, aki minden nap haladt, tanulta a tételeit, majd mikor végzett rájött h már közben elfelejtette a többit "mert az agynak kellett a hely", és szelektált:)
2009. júl. 12. 18:50
Szerintem elolvasol egy részt, vázlatolod a lényeget, ha lehet belőle táblázatot, rajzot, összefüggést készíteni, és hangosan elmagyarázod, mint ha pedagógus volnál, és okosakat mondanál a rád figyelőknek. Az sem árt, ha érdekel a dolog, mert az érzelmi ráhangolódással könnyebb a tanulás.
9. OlíviaAnna (válaszként erre: 6. - Princes47)
2009. júl. 12. 18:49
Az nem három ujj?
2009. júl. 12. 18:48
Ne hagyd az utolsó pillanatra a tanulást, legyen ideje a tudásnak "leülepedni" és akkor aránylag hosszabb ideig megmarad. A diktafonos megoldás nekem bejött.
7. Elfelejtett jelszó (válaszként erre: 4. - Any19)
2009. júl. 12. 18:34
Ha hallás után tanulsz akkor igen. Én pl inkább vízuális típus vagyok, nekem az ad támpontot hogy hol volt a szöveg a könyvben bal fent vagy jobb lent kiirt-e a margóig meg ilyenek.
2009. júl. 12. 18:30
Agykontroll, három új technika.
5. 962d1104a6 (válaszként erre: 4. - Any19)
2009. júl. 12. 18:30

Én még anno próbáltam versek tanulásához alkalmazni. Akkor bevált.:)

Nekem az a problémám, hogy nehezen maradnak meg adatok,évszámok,nevek pedig még gimisként nagyon ment.

2009. júl. 12. 18:27
Erre én is kiváncsi vagyok.Szerintetek az milyen ha felveszem az anyagot diktafonra és egyfolytában azt hallgatom?Ez ér valamit?
2009. júl. 12. 18:26
Pont ezért kérdezem:)Milyen módszerek léteznek?
2009. júl. 12. 18:25
Na erre én is kíváncsi vagyok. A vizsga után egy héttel már csak címszavakra emlékszem :(
2009. júl. 12. 18:24
Hogyan lehet hatékonyan tanulni úgy, hogy az info sokáig meg is maradjon?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook