Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Ha terhes vagyok kirúghatnak az állásomból? fórum

Ha terhes vagyok kirúghatnak az állásomból? (tudásbázis kérdés)


1 2 3
33. bd37ba754f (válaszként erre: 25. - Mzsuka)
2010. febr. 24. 15:43
előbb utóbb ha teher vagy a számára ki fog találni valamit hogy ne is lásson én pl a helyedbe ha próbálkozik megkérném hogy változtasson a munkaszerződéseden egy nagyobb összegre és te elmész veszélyeztetettre de ha lehet visszamenőlegesen vagy 3 hónapra változzon az a munkaszerződés:)
2010. febr. 24. 15:42
ha ilyen szemét főnököd van, irasd ki magad táppénzre és maradj otthon a babó születéséig. Semmi szükséged arra,hogy a főnököd, vagy a kollégák cseszegessenek. A baba a legfontosabb, bármelyik doki első szóra felvesz táppénzre terhesen.
31. 90b84d226e (válaszként erre: 29. - 1e8f358d6a)
2010. febr. 24. 15:41
Pontosan! :)
30. 90b84d226e (válaszként erre: 25. - Mzsuka)
2010. febr. 24. 15:40

Ne foglalkozz vele mit mond! Én a helyedben beszélnék a dokival, ő biztos kiír és ha nem muszáj be sem mennék...

Az első a baba és a te egészséged!!!

29. 1e8f358d6a (válaszként erre: 26. - 90b84d226e)
2010. febr. 24. 15:39

és itt a pont. ORVOSI LELET, ami igazolja a terhességedet. Nem a kiskönyv kézhezvételétől vagy védett, ezt már sok helyen olvastam és hülyeség. Van olyan védőnő, aki csak a 12. hét környékén adja ki a kiskönyvet, előbb nem, szóval ez nem tartozik ide.


A lényeg az orvosi lelet, ami igazolja az élő terhességet.

2010. febr. 24. 15:38

ezt találtam:


Felmondási tilalom


A terhes nőket és fiatal anyákat nem fenyegeti a kirúgás veszélye. A felmondási tilalom alapján ugyanis a munkáltató rendes felmondással nem szűntetheti meg munkaviszonyukat a terhesség teljes időtartama alatt, a szülést követő három hónap és a szülési szabadság teljes időtartama alatt.


A rendes felmondás akkor is érvénytelenné válik, ha a felmondás közlésekor a munkavállaló már terhes volt. Mégpedig függetlenül attól, hogy terhességének megállapítására sor került-e, illetve hogy a munkavállaló terhességéről tudomással bírt-e.

2010. febr. 24. 15:38
ha mégis azzal fenyeget hogy kirug és alá akar veled íratni bármit is ne tedd mond azt hogy átnézeted egy ügyvéddel hogy felkészülj egy perre mert neked jogaid vannak és neki meg be kell tartania a munkatörvényeket.Ne félj jobban fél ő attól hogy beperled minthogy merjen kekeckedni.
2010. febr. 24. 15:37
Nem! Sőt, ha nagyon necces lenne a helyzet számold ki mikortól eshettél teherbe, a dokitól kérj igazolást, akkor nem tehetnek veled semmit!
25. Mzsuka (válaszként erre: 21. - Szitaszivárvány)
2010. febr. 24. 15:37
Hát,mikor mondtam mi a helyzet,meg hogy muszáj a héten itthon lennem,mert nem akarom,hogy a babának baja legyen,azt vágta rá,hogy neki ennél sokkal nagyobb problémái vannak..Meg hogy jó lenne ha már a héten mennék.
2010. febr. 24. 15:37

A törvény nem csak 3 hónap után véd,hanem akár 8 hetes terhesen is. Azért szokták azt javasolni,hogy várj 3 hónapot azzal, hogy bejelented, mert a vetélések nagy része az első trimeszterben történik, így jobb megvárni a 12. hetet,mielőtt leülnél beszélni a főnökkel.


Nem rúghat ki amúgy most sem, törvény véd, de vanank bizonyos kiskapuk, amik megengednék neki. Pl. a csoportos létszámleépítés.


De ne aggódj, amúgy védve vagy, én is ebben a helyzetben vagyok, szóval nyugi.:)

2010. febr. 24. 15:35
hát sajnos akkor huznod kell az időt még 3 hétig legalább
2010. febr. 24. 15:34
nem attól függ, hogy mekkora a baba, hanem hogy meg van e a kiskönyved, így mivel neked már van védett vagy, nem rúghat ki!
21. szitaszivárvány (válaszként erre: 14. - Mzsuka)
2010. febr. 24. 15:34
és hogy reagált, amikor elmondtad?
2010. febr. 24. 15:33
Gyerekek, a 3 hónap a szülést követően érvényes. Jáj.
2010. febr. 24. 15:32
Az utolsó két sor az érdekes neked, a 90. § (1) bekezdés.
2010. febr. 24. 15:32
velem ugyanez történt elértem a 3 hónapot majd szóltam hogy terhes vagyok de amíg bírom dolgoznék.Na azonnal jött a válasz hogy ők nem akarnak továb alkalmazni mert nem vállalják a felelőséget hogyha bajom esik a munkahelyen stb és felmondanak.Mire én elmondtam hogy betöltöttem a 3 hónapot így nem tehetik meg külömben ugy beperelem hogy abból koldulnak.Na itt megtorpantak majd el kezdtek furni,piszkálni,minden nap valaki bejött hogy cseszegessen hogy de fehér vagy így nem állhatsz pultba,miért nyögsz akkorát ha felemeled a 30 kg zöldséget,látom nem megy már a munka,lassu vagy gondolták addig piszkálnak míg én kilépek de kitartó voltam és mondtam hogy akár kérhetem a napi 8 órás munkaidőt is a jelenlegi 11 órás helyett.Végül felajánlották hogy papíron megemelik 120 ezerre a fizetésemet csak menjek el veszélyeztetett terhesnek(volt egy csaj aki a helyemre pályázott így mindenki alá tette a lovat...).Szóval sok mindenre képesek a munkáltatók készülj fel.:(
2010. febr. 24. 15:30
Ahogy hegyek lánya is írta, várd meg a 3 hónapot, addig ne szólj. Utána a törvény véd. Épp valamelyik meglepetésben is erről volt szó. A lényeg, hogy 3 hónapos "korig" ne szólj a munkáltatónak, utána tényleg véd a törvény és munkaügyi bíróságra mehetsz, perelheted a céget...
2010. febr. 24. 15:30

nem rúghat ki. Ha akkor rúg ki, amikor még nem tudod, hogy terhes vagy, de már az vagy, akkor is beperelheted.

Gondolom eddig nem szeretnél eljutni, de én is várnék 12. hétig a bejelentéssel.

15. puritan (válaszként erre: 1. - Mzsuka)
2010. febr. 24. 15:30

Nem rúghat ki. Valaki azt írta, hogy nem hosszabbítja meg esetleg a szerződésedet, de a határozatlan idejűt ugye nem is kell meghosszabbítani. Határozott idejű munkaszerződésnél sajnos nem védene a terhesség ténye, de így tökéletesen védettnek érezheted magad és ez nem a főnők jóindulatán múlik.


Íme az idevonatkozó passzusok:



Főoldal >> Munkajog, munkaügy rovat

Terhes nők és kismamák jogi védelme

2002.02.06

Magyarországon az Alkotmány és a Munka törvénykönyvének több paragrafusa is védi a terhes, illetve gyermekét nevelő nőt a munkaerőpiacon. A tapasztalatok szerint sok női munkavállaló nincs tisztában a törvényi szabályozással, ezért rövid áttekintést adunk a terhes nők, kismamák jogi védelméről.


Az Alkotmány 66. § (2) bekezdése szerint az anyáknak a gyermek születése előtt és után külön rendelkezések szerint támogatást és védelmet kell nyújtani, míg a (3) bekezdése szerint a munka végzése során a nők és a fiatalok védelmét külön szabályok is biztosítják.

A terhes nők védelmét az Alkotmányon kívül a Munka Törvénykönyve is biztosítja. A Munka Törvénykönyve 75. § (1) bekezdése általános szabályként megállapítja, hogy "nőt és fiatalkorút nem szabad olyan munkára alkalmazni, amely testi alkatára, illetve fejlettségére tekintettel rá hátrányos következményekkel járhat."


A Munka Törvénykönyve az alábbi védelmet biztosítja a terhes nőknek:



a nőt terhessége megállapításától a gyermekének egyéves koráig éjszakai munkára igénybe venni nem lehet, (121. §)


a nő terhessége megállapításától gyermeke egyéves koráig túlmunkára (készenlétre) nem vehető igénybe, (128. § (2) bekezdés)


a terhes, illetve a szülő nőt 24 hét szülési szabadság illeti meg, melyet úgy kell kiadni, hogy négy hét lehetőleg a szülés várható időpontja elé essen (138. §)


a nőt a szoptatás első hat hónapjában naponta kétszer egy óra, ezt követően a kilencedik hónap végéig egy óra munkaidő kedvezmény jár (ikrek esetében a munkaidő-kedvezmény az ikrek számának megfelelő mértében jár) (138. § (5) bekezdés)


A terhes nők áthelyezésére, illetve megváltozott feltételek melletti foglalkoztatására vonatkozó szabályozás szerint az intézkedés a terhes nő kezdeményezésétől függően következik be, és a foglalkoztatási feltételek átmeneti megváltoztatásához, azaz az új munkahely, munkakör kiválasztásához szükséges a terhes nő beleegyezése. Az áthelyezett nő keresete nem csökkenhet. (Mt. 86.§ (1) és (2) bekezdés)


A kisgyermekes szülőket az alábbi munkajogi kedvezmények illetik meg:



A munkavállalót fizetés nélküli szabadság illeti meg a gyermek 3. életéve betöltéséig a gyermek gondozása céljából; beteg gyermek esetén 10. életévéig; és a GYES lejárta után a gyermek 12. életévéig a beteg gyermek otthoni ápolása céljából.


A szülő döntése alapján a munkavállalót, vagy a gyermekét egyedül nevelő szülőt évenként a 16 évesnél fiatalabb gyermekei után pótszabadság illeti meg.


A munkáltató nem szüntetheti meg rendes felmondással a munkaviszonyt a terhesség, a szülést követő három hónap, illetve a szülési szabadság időtartama alatt. (Mt. 90. § (1) bekezdés)

14. Mzsuka (válaszként erre: 10. - Bd37ba754f)
2010. febr. 24. 15:29
Az a baj,hogy muszáj volt elmondanom,mert fent állt a vetélés lehetősége,és a héten nem dolgozhatok/de úgy néz ki minden rendben a babóval/.
2010. febr. 24. 15:26
nem, de ha megteszi beperelheted
12. Mzsuka (válaszként erre: 5. - Maya80)
2010. febr. 24. 15:26

Sajnos ő az..A legrosszabb fajtából..

Valahol mintha azt olvastam volna hogy nem rúghat ki,de annyi mindent hallani.

11. Enikő27 (válaszként erre: 1. - Mzsuka)
2010. febr. 24. 15:25

Szia! Nekem azt tanácsolták, mikor babát vártam, hogy 3 hónapig ne szóljak, mert addig elküldhetnek. Ez 2007-ben volt és 2008 áprilisban született.

Szerintem ügyvéd "félét" kérdezd meg!

2010. febr. 24. 15:25
szia mindenféleképp várd meg amíg 3 hónapos leszel és csak akkor szólj mert onnantól kezdve védve vagy.Mivel az első 3 hónap a nehezebb sokan jönnek azzal hogy te nem bírod elvégezni a munkád,ha kíbírod 3 hónapig akkor nyugodtan mondhatod hogy az elmult kritikus 3 hónapodban is tökéletesen elvégezted a munkádat tehát nem lehet kifogásuk ellened.
2010. febr. 24. 15:24
ha kirúg, akkor munkaügyi bíróságra lehet menni.
8. Christineee (válaszként erre: 6. - Christineee)
2010. febr. 24. 15:24
Ja bocs! Elírtam! Ha határozatlan akkor nem !!!!!!!
2010. febr. 24. 15:23
véd a törvény, így nem.
6. Christineee (válaszként erre: 1. - Mzsuka)
2010. febr. 24. 15:23
Nem, de esetleg nem hosszabítja meg a szerződé lejárta után.
2010. febr. 24. 15:23
Elvileg igen, de akkor nagyon szemétnek kell lennie.
2010. febr. 24. 15:23
Sztem nem!De a mai világban ki tudja!Utána kell kérdezni!
1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook