Főoldal » Klubok » Főzőcske klub - Receptek, ötletek, tippek, fortélyok

Főzőcske klub - Receptek, ötletek, tippek, fortélyok (nyílt klub)

Ezt a klubot mindenki olvashatja, de csak a klubtagok írhatnak bele.

Szeretnék csatlakozni ehhez a klubhoz!

2010. ápr. 20. 16:25

Újrahasznosítás felsőfokon:Maradék sült- és főtt húsok:


Főtt húsokból


A húslevesben főtt marha vagy karajhúst töltelékekhez, pástétomokhoz, ragukhoz is felhasználhatod. Pástétom alapanyagnak egyenesen kiváló. A leveszöldségek, és a különböző fűszerek harmonikus íze átjárja a húsokat, így bármilyen ételhez használod, ínyenc ízegyüttes születik.


Kipróbáltuk: Hússalátákhoz, rakott tészták elkészítéshez a legmegfelelőbb a megmaradt főtt hús, amelyet finomra darálva bármikor felhasználhatsz.

A leveszöldségekből remek franciasaláta, és rizottó készíthető.


Sült húsokból


Nincs is finomabb étel a vöröshagymával, fokhagymával együtt sült húsnál. Remek vacsorának valót készíthetsz maradék sült húsból.


Készíts szendvicskrémet!


Daráld le a húst a hagymás szaftjával együtt, majd vajjal, apróra vágott paprikával, paradicsommal keverj belőle szendvicskrémet.


Töltött ételekhez


Maradék darált sült hússal készíthetsz ínyenc tölteléket a töltött káposztához. Csupán egy kis rizst kell főznöd hozzá, és már meg is van a finom töltelék. Hortobágyi palacsintához, töltött cukkinihez, karalábéhoz, burgonyához szintén remekül passzol az ízes darált hús.


Pörköltekből


A megmaradt vörösboros marha vagy sertéspörköltből is készíthetsz tölteléket. Keverj a darált pörkölthöz egy kevés vajat, majd tejszínt vagy tejfölt.


Maradék tojásfehérje- és tojássárgája:


Tojásfehérjéből


Habcsókokhoz, felfújtakhoz, gyümölcshabokhoz bátran felhasználhatod. Nem kell attól tartanod, hogy a hűtőben könnyen megromlik a tojásfehérje, mert kisebb műanyag dobozkában több hónapig is tárolhatod lefagyasztva a mélyhűtőben.


Tojássárgájából


A megmaradt tojássárgáját óvatosan tedd bele egy kisebb csészébe vagy pohárba, majd önts rá hideg vizet, így nem fog kiszáradni. Néhány napig eltartható. Pogácsák, sós teasütemények lekenéséhez is felhasználhatod.

2010. ápr. 20. 16:24

Mifelénk a krumpli, a rizs vagy a nokedli annyira természetes velejárója az ételeknek, hogy ha valaki mellőzni szeretné az étrendjéből, el sem tudja hirtelen képzelni, miként fog folytatódni ezután az élet. Ezért most rengeteg finomságot ajánlok a főfogás mellé.


A hús-köret összeállítással főleg az a baj, hogy ha a tömény fehérje mellé ugyanannyi keményítőt tuszkolunk, akkor nagy felfordulás támad a gyomorban, végül senki se győz, te pedig levert leszel, és hamarosan éhes is.

Ráadásul hiányoznak a rostok az étrendből, és amúgy is túl sok szénhidrátot fogyasztunk, ami semmiképp nem egészséges.

Ha ragaszkodsz a húsos ételekhez, akkor itt az ideje új megvilágításba helyezni a zöldségeket és a gyümölcsöket: sütve, párolva, grillezve és pürésítve remek köreteket készíthetsz belőlük.


Zöldségek


Friss saláták


A legegyszerűbb, leginkább egészséges köret. Indulj ki a zöld levelesekből (fejes saláta, madársaláta, bébispenót, lollo, jégsaláta, rukola), ezekre elég egy olívaolajból, pár csepp citromból és egy gerezd fokhagymából kavart öntetet löttyinteni, amit persze sóval, borssal, zöldfűszerekkel cifrázhatsz. Ha színesebb salátára vágysz, adhatsz hozzá paprikát, paradicsomot, uborkát, gombát, avokádót, nyers karfiolt, karalábét, szárzellert, káposztát is.


Serpenyős zöldség


Villámgyorsan elkészül, és nagyon jól variálható: vágd apróra, süsd meg némi zsiradékon, fűszerezd, és kész is. A nyersen is fogyasztható zöldségeket alig kell sütni, és szép, élénk színűek lesznek, ilyen a kaliforniai paprika, a brokkoli, a zsenge zöldbab és borsó, vagy a sárgarépa. Ha több időd van, süss cukkinit, padlizsánt, gombát, paradicsomot, fűszerezd olaszosan.


Sült zöldségek


A sütőben grillezve, vagy tepsiben sütve készül. Szeletekre vágott paprikát, cukkinit, padlizsánt, tököt, karalábét, répát tegyél olajjal kikent tepsibe, sózd be, de fűszerezheted fokhagymával, chilivel, mustárral vagy mézzel is.

Karalábét, paradicsomot, félbevágott paprikát és cukkinit tölteni is lehet. Időigényesebb, de önmagában is finom étel, ha rétegekben rakod egymásra a vékonyra szeletelt (akár különböző színű) zöldségeket, közben fűszerezed, a tetejére reszelt sajtot szórsz.


Zöldségpürék


Rosszul hangzik, de a krumplipüré is püré, mégis finom. Legjobban a hüvelyesekből lehet készíteni, ahogy az indiai konyhában is gyakori, de brokkoliból, karfiolból is remek püré válik. Egyszerűen főzd meg sós vagy leveskockás vízben, jól csepegtesd le, ízesítsd, majd turmixold össze és keverd el némi vajjal, esetleg reszelt sajttal is.


Gyümölcsök


Gyümölcsös saláták


Nem a klasszikus tejszínhabos-cukrosra gondolunk, hanem például a bébispenótra grapefuit-tal, mint örök klasszikus. Az édeskésebb húsokat, mint a vadak, a borban pácolt húsok, vagy az édes fűszerrel ízesített fogások, nagyon jól egészítik ki a friss gyümölcsös saláták. Bátran keverd az őszibarackszeleteket lolloval és újhagymával, vagy a bogyós gyümölcsöket zöld levelesekkel - egy kis málnaecettel és dióolajjal fenséges költeményt varázsolhatsz.


Sült gyümölcsök


A sült zöldségekhez hasonlóan grillezve, vagy simán sütőben készülnek, szeletekre vágott, fűszerezett gyümölcsből. A legegyszerűbb az alma, a körte, a barack, az ananász és a szilva, ízesítheted mézzel, borssal, chilivel, szerecsendióval, gyömbérrel, garam masalával is - attól függően, mihez tálalod. Készíthetsz például töltött körtét is: a kivájt fél körtékbe töltsd a kikapart körtehúsból, vágott dióból és szilvalekvárból készült masszát, süsd meg, majd a húshoz készült szósszal (barnamártás vagy tejszínes-gyömbéres mártás) öntsd le.


Gyümölcsös pürék


Ahogy a klasszikus almaszósz is húsléből készül, ugyanígy mindenféle édes-sós pürét is készíthetünk. Őszibarackot párolj meg némi vajon megfuttatott fokhagymán, fűszerezd garam masalával, majd villával vagy botmixerrel törd össze. A darabos, sűrű szilvamártáshoz fahéjjal, gyömbérrel és némi vörösborral főzd addig szilvát, amíg besűrűsödik.


Lencsepüré


1 bögre lencsét főzz meg 3 bögre vízben egy leveskockával. Egy evőkanál vajon futtass meg egy gerezd pépesített fokhagymát és egy kis kakukkfüvet, forgad meg rajta a leszűr főtt lencsét, majd turmixold össze. Sózd ízlés szerint.

Egyszerű rakott zöldség


Hozzávalók:


20 dkg padlizsán, 20 dkg cukkini, 20 dkg kaliforniai paprika, 20 dkg gomba, 3 dl húslé (kocka is lehet), 5 dkg vaj, 20 dkg reszelt sajt, gyömbér, bazsalikom, só, bors


A kivajazott tepsibe rétegezd egymásra a szeletekre vágott zöldséget. Rétegenként fűszerezd, öntsd le a húslével, majd a tetejét szórd meg a reszelt sajttal. Közepesen forró sütőben süsd szép pirosra.


Vitaminsaláta rokfortöntettel


Hozzávalók:


1 zsenge karalábé, 1 csokor retek, 1 kis kígyóuborka, 3 sárgarépa, 1 kis fej saláta, 1 evőkanál dióbél, 10 dkg érett márványsajt, 1 dl olívaolaj, 1 evőkanál citromlé, egy kevés méz, só, bors.


A zöldségeket tisztítsd meg, aprítsd fel. A vágott dióbelet zsiradék nélkül pirítsd meg egy serpenyőben. Az öntethez morzsold szét a márványsajtot, és egy kevés olajjal keverd olyan simára, amennyire tudod. Keverd bele a mézet, a citromlevet, a fűszereket. A zöldségeket keverd el, forgasd át az öntetben, majd szórd meg a dióval.


Hamis krumplipüré


Hozzávalók:


1 fej karfiol, 5 dkg vaj, 5 dkg reszelt sajt, só, szerecsendió, bio vegeta


A karfiolt nagyobb rózsákra szedve tedd fel a vegetás, sós vízben főni. Ha megpuhult, teljesen csepegtesd le, majd pépesítsd botmixerrel, keverd bele még forrón a reszelt sajtot és a vajat, majd fűszerezd. Hígabb lesz, mint a krumplipüré, de nagyon finom. Brokkoliból is készítheted.

2010. ápr. 20. 16:21

Konyhai tippek:


-reszelt citromhéjat úgy kaphatunk egyszerűen, hogy a citromot vékonyan meghámozzuk, megszárítjuk és darálóban a kellő durvaságúra őröljük.


-könnyen lehúzható a mandarin héja, ha forró vízzel leöntjük, lecsepegtetjük és aztán hámozzuk.


-az ananász gyorsítja az anyagcserét (nem a konzerv)


-a füge kalcium és foszfor tartalma lassítja a csontritkulást


-a kivinek nagyon magas a C vitamin tartalma, megfázásnál igazi vitaminbomba


-a frissen préselt narancslé a vörösvértestek képződését segíti elő.


-a savanyú káposzta levét zúzódásoknál borogatásként használhatjuk.


- a fokhagyma vértisztító hatású


- a citrom B vitaminban is gazdag, születési rendellenesség megelőzésére is jó


-a C vitamin véd a szívinfarktustól, a rák és a korai öregedés megelőzésében is segít, fontos szerepe van az íny egészségének megőrzésében


- a körte magas káliumtartalma miatt vízhajtó


- a padlizsán enyhíti a reumás fájdalmakat, serkenti az epe működését


-a vaj A, D, K vitamint tartalmaz, hasznos a szemnek,bőrnek, csontoknak és a fogaknak


- a burgonya alapú tésztákhoz héjában főtt burgonyát használjunk, jobb ízű


- burgonyasalátához még melegen vágjuk össze a krumplit


-a nyers, hámozott krumpli nem barnul meg, ha a vízébe egy szelet kenyeret is rakunk


-az öreg, megráncosodott krumplit 2-3 órát hideg vízben áztatjuk, visszanyeri frissességét


-krumplisalátához tojásszeletelővel is vághatjuk a krumplit


-ha a krumpli főzővízébe egy kis tejet is rakunk, akkor finomabb lesz


-főzésnél a krumpli nem fog szétrepedni, ha puhuláskor levesszük a tűzről és gőzben puhul meg


-azért, hogy a mártás ne "bőrösödjön" meg, miután levettük a tűzről pici vajat morzsoljunk rá (pudingnál és szószoknál is lehet)


-ha túl híg lett a mártás, akkor egyenlő arányú vajat és lisztet összegyúrni, belecsipegetni és 2-3 percet visszarakni és forralni


-petrezselymet csak a főzés végén tegyük az ételbe, mert főzés közben vitamintartalma csökken


-nyáron nehezebben savanyodik meg a tej, ha felforraljuk egy kis cukorral. 1l tejhez 2dkg cukor


-főzésnél fehér marad a karfiol, ha a főzővízbe egy kevés tejet is rakunk


-a karfiol főzésekor a "szaga" megszűnik, ha egy nyers krumplit is belefőzünk


-sárga- vagy őszibarackot úgy fagyaszthatunk le, hogy hámozás után cukros-citromos vízzel leforrázzuk, lecsepegtetjük, majd jól záródó zacskóba rakjuk


-a ribizlit mosás után zacskóba rakni, megszórni 1-2 evk.porcukorral és úgy lezárni, fagyasztani


-a fonnyadt zöldség friss lesz, ha hideg vízbe áztatjuk,amibe 1 evk. ecetet rakunk


-ha elsóztuk a levest, vizet adni hozzá, vagy bele egy tojásfehérjét, amit szűrővel kiszedünk. Rántott- vagy gulyáslevesnél belereszelni egy nyers krumplit és puhára főzni


-a reszelt citrom- és narancshéjat cukorral elkeverni és jól záródó üvegben a hűtőben tárolni


- ha csak pár csepp citromlé kell, akkor a citromra kis lyukat fúrni és úgy megnyomni


-ha túl lágy lett a tortakrém, akkor piskótamorzsával, darált háztartási keksszel, vagy darált dióval sűríthetjük


-szép, magas piskótát úgy kapunk, ha a sütő ajtaját hurkapálcával kitámasztjuk és úgy sütjük meg. Ha készen van, akkor kikapcsolni és otthagyni kihűlni


-az élesztő jól bírja a fagyot, többet is lehet belőle lefagyasztani, 1g-onként csomagolva, így bármikor annyit lehet kivenni, amennyire szükség van


-a folyadék alapú ételeket kocka alakú dobozban érdemes lefagyasztani, majd kivenni a dobozból és zacskóban lehet tárolni. Jobb a helykihasználás.


-a hagyma- és halszagot ecetes sós vízzel lehet megszüntetni


-ha nagyon erős a hagyma, akkor felhasználásig megpucolva, hideg vízben célszerű áztatni


-petrezselyem a kaporhoz és a zeller zöldjéhez hasonlóan hűtőszekrényben egy hétig is friss marad, ha egy vízzel teli pohárba állítjuk. A vizet azonban kétnaponként cserélni kell. Télen legcélszerűbb napos helyen fonnyasztott, és félárnyékos helyen szárított, vagy mélyhűtött fűszernövényeket használni. Gyorsfagyasztás előtt a megmosott leveleket terítsük szét, és szikkasztás után adagonként polietilénfóliába csomagolva tegyük háromcsillagos mélyhűtőbe. A konyhakész kapor és zeller zöldje, illetve petrezselyem fagyasztásának másik módja, hogy az apróra metélt leveleket egy jégkockatartóba tömködjük, és annyi vizet öntünk rá, hogy ellepje. Télen vegyünk ki egy kockát, és fagyottan dobjuk a levesbe. Ha sütéshez használjuk tegyük teaszűrőbe, és felengedés után nyomkodjuk ki belőle a vizet. Ismeretes még a petrezselyem sóval való tartósítása is, de ennek a módszernek nagy hátránya, hogy fennáll az ételek túlsózásának veszélye.


-almaecet gyorsítja a zsiradékok lebontását is, és ezzel elősegíti a fogyást. Egyébként a népi gyógyászatban gyógyszerként is alkalmazzák. Ha naponta megiszunk 1 deciliternyi vízben feloldott 2 mokkáskanálnyi almaecetet és 1 mokkáskanálnyi mézet, akkor megszűnik a fáradékonyságunk, fokozódik a szellemi frissességünk, és javul az emlékezőtehetségünk. Ezenkívül csökken a magas vérnyomás, elmúlik a szédülés, javul az étvágy, és ellenállóbbá válik a szervezet a meghűlésekkel szemben. Ez a csodás hatás a nagyszámú összetevőnek tudható be. A mézben található vitaminoknak és ásványanyagoknak se szeri, se száma. Azt viszont kevesen tudják, hogy az almaecetben 90 olyan anyag van, amelyek a szervezet számára különösen fontosak. Az almaecet önmagában is javítja az anyagcserét, serkenti az emésztést, csökkenti a vérzsírokat, aktiválja a szív- és veseműködést, és feszessé, üdévé varázsolja a bőrt.


Nem kell megvenni a drága külföldi terméket, mert Szárított Paradicsomot mi is készíthetünk. A megmosott Lucullus paradicsomot vágjuk vastag karikákra, és mindkét oldalát alaposan sózzuk be. Tálcára rakva, tűző napon szárítsuk zörgősre. A kisméretű paradicsomot elég kettévágni, és sóba hempergetni. Közben időnként forgassuk át, hogy egyenletesen száradjon. A só felszínre hozza a nedvességtartalmát, és megakadályozza a megromlását. Ízét, aromáját keményre száradva is megtartja. Fémfedővel zárható üvegben tároljuk. Felhasználás előtt langyos rakjuk vízbe, és áztassuk ki belőle a sót. Leszűrés után locsoljuk meg őrölt borssal ízesített olívaolajjal.

2010. ápr. 20. 16:20

Általános folttisztítási tippek


Általános folt-tisztítóként aceton helyett ecetsavat, citromsavat vagy citromlevet alkalmazzunk a háztartásban.


A fűfoltot világos színű ruhákból úgy tüntethetjük el, hogy az anyagot egy napig aludttejben áztatjuk, majd meleg vízben kimossuk. A másik lehetőség, hogy friss citromlevet csepegtetünk rá, majd erősen dörzsöljük.


Ha kávé cseppen az anyagra, meleg vízben oldjunk fel egy kevéske sót, és ebben áztassuk a szennyeződött ruhadarabot. Ha szükséges, egy kis dörzsöléssel rásegíthetünk. Ha a folt eltűnt, langyos vízben öblítsük ki a textíliát.


Friss kávéfoltot jól tisztít a tejbe áztatás is. Utána alaposan öblítsük ki meleg vízben az anyagot.


A ruhára cseppent tintafoltot amilyen gyorsan csak lehet, dörzsöljük be meleg tejjel, szükség esetén többször cseréljük a tejet. Hatásos a citromos kezelés is.


Az abroszra borult vörösborfoltot sóval, kevéske citromlével vagy langyos tejbe áztatással távolíthatjuk el. Néhány csepp citromlé segítségével az abroszra borult teával is könnyedén elbánhatunk.


Gyümölcsfolton segít a gyors leforrázás. Azoknál a gyümölcsfoltos ruháknál, amiket nem szabad forrázni, ecetet vagy citromlevet használjunk tisztítószerként.


A friss zsírfoltot burgonyakeményítővel szórjuk be, pár órát hagyjuk rajta, majd keféljük ki belőle.


A rozsdafoltra öntsünk citromlevet, majd öblítsük ki.

2010. ápr. 20. 16:19

Fagyitippek: a fagylaltokat számtalan módon variálhatjuk


Egy egyszerű vanília fagylaltot is feldobhatunk, ha különféle csokoládékból, gyümölcsökből, cukorkákból készített törmelékkel megszórjuk.


Készíthetünk hozzá csokoládé öntetet (2 ek kakaó, 2 ek cukor, 2 ek víz, fél ek. vaj lassú tüzön megmelegítve), de idénygyümölcs összeturmixolt keverékével is tálalható.


A fagylaltokhoz hozzáadhatunk összetört, rummal átitatott babapiskótát.


Díszítéshez használhatunk durvára őrölt diót, mogyorót, vagy reszelt csokoládét.


Amerikában az almás pitéhez, és különböző, "túl édes" süteményekhez gyakran kínálnak vanília fagylaltok, így lágyabbá téve annak ízét.

2010. ápr. 20. 16:17

A krumpli mindig megtalálható az éléskamránkban. Hétvégi ebédhez vesszük az elmaradhatatlan körethez. Jöjjön most egy krumplis finomság, amely gyorsan ott terem az asztalunkon.


1.) Közepes nagyságú krumplikat váltott vízben jól mossunk meg, lehetőleg egy olyan dörzsi szivaccsal, amit nem sajnálunk. Alaposan dörzsöljük meg, hogy ne maradjon homokos, földes.


2.) A sütőt közben melegítsük elő, majd a krumplikat tegyük a sütő aljára.

20 perc elteltével szúrjunk egy éles kést a krumplikba, hogy mennyire puhultak meg. Ha nem szeretnénk, hogy ropogósabb-szárazabb legyen a krumpli, akkor amint elég puhának találjuk, zárjuk is el a sütőt. Hagyjuk bent,

ne vegyük ki fogyasztásig, addig is melegen tartjuk.


3.) Készítsük el a hozzá való mártást, amely csirkemell sonkából, tejszínből, kevés vajból vagy margarinból, hámozott paradicsomból, (nem baj, ha a paradicsom kissé puha, több napos, érettebb) só, őrölt fehérbors

hozzáadásával készül.


Személyenként 4 közepes krumpli

2 kisebb vagy 1 nagyobb darab paradicsom

Fél liter tejszín

1 csomag csirkemell sonka

só, őrölt fehérbors ízlés szerint


4.) A sonkát vágjuk csíkokra, majd adjuk az olvasztott vajhoz. Abban fonnyasszuk rövid ideig. Sózzuk, borsozzuk, majd adjuk hozzá a hámozott, apróbb darabokra vágott paradicsomot. Hagyjuk összeérni a sonkát és a paradicsomot. Ne ijedjünk meg, ha sok levet enged, tovább párolva elfő a leve.


Ezek után öntsük hozzá a tejszínt és forraljuk át a mártásunkat.

Tálalásnál tegyük a mártást a krumpli mellé.


Tipp: Tegyünk vajat vagy margarint a krumpli tetejére, így sokkal finomabb ízhatást érhetünk el.


Fogyasszunk mellé frissen készített teát.

2010. ápr. 20. 16:15

Az élesztő


Az élesztő a kenyér és egyéb kelt tésztákhoz használt legnépszerűbb erjesztő adalék. Élesztő nélkül a liszt és a víz keverékének megsütéséből csak egy lapos valami lenne. Ki ne ismerné? De sok minden másra is alkalmas.

A reformtáplálkozás hívei arra biztatnak: együnk inkább élesztő nélküli kenyeret! Hiszen - állítják - a gyomrunkban ugyanúgy megnő a térfogata, mint kelesztés közben, hasonlóan erjedésnek indul, aminek kellemetlen, sőt káros hatásai lehetnek. Van kínálat az élesztő nélküli péksütikből is, valóban - ha nem is olcsók - nagyon finomak, laktatóak. A pászka, vagy macesz, azaz a kovász nélküli kenyér vagy lepény is helyettesítheti különben a kenyeret. Ha valaki mindenképp élesztő ellenes.


De mi is az élesztő?


Az élesztő élő mikroorganizmus, folyadékkal érintkezve aktiválódik, és gázokká alakítja a hozzáadott cukrot, majd a liszt természetes cukrait is. A keletkező gázok emelik fel a tésztát a kelesztés alatt. Mivel az élesztő élő anyag, ezért az optimális aktivitáshoz ideális körülményeket kell biztosítani. Köztudott, hogy az élesztő melegben fejti ki hatását, de a túl magas hőmérsékleten az élesztőgombák elpusztulnak. Ha pedig túl hideg folyadékot adunk hozzá, akkor a kelesztési folyamat lelassul. Ezért a folyadék optimális hőmérséklete 36°C.

Az élesztő rendkívül gazdag tápanyagokban (fehérjék, ásványi anyagok). Elsősorban B1, B2, és B12 vitaminokat tartalmaz, melyek elengedhetetlenül fontosak az idegrendszer tökéletes működéséhez. Ajánlott fizikai munkát végzőknek, sportolóknak, a legyengült szervezet erősítésére, terhesség alatt. A kereskedelemben lehet kapni friss és szárított változatban. Azt olvastam, hogy egyetlen, 1 g-os pici kocka friss élesztő (oldalai 1 centiméteresek) 10 milliárd élő élesztősejtet tartalmaz.

A szárított élesztőt szobahőmérsékleten kell tárolni, míg a frisset hűtőben.

Az élesztőre nem csak a klasszikus kelesztési feladatot lehet rábízni. Van, aki magában is megeszegeti, bár nem túl gusztusos nyersen az illata és az íze. Kevesen tudják viszont, hogy az élesztőpástétom már sokkal élvezhetőbb és B-vitamin bomba.


Kenyérre pástétomként


Hogyan készül? Felverünk két egész tojást, teszünk bele 3 evőkanálnyi zsemlemorzsát, és hagyjuk kissé duzzadni. Közben pici zsiradékon pirítsunk világosra egy közepes nagyságú, apróra vagdalt vöröshagymát, tehetünk hozzá pár gerezd fokhagymát is, majd keverjük bele a tojásba áztatott zsemlemorzsát és az előzőleg másfél deci tejben felfuttatott 5 dkg élesztőt. Kevergetve kis lángon 8-10 percig összedolgozzuk. A tűzről levéve sóval, borssal, édes-nemes paprikával és mustárral, petrezselyemzölddel, borsikával ízesítjük. Ha híg, tegyünk hozzá még zsemlemorzsát, ha azonban sűrű, egy kevés olívaolajat. Hűtsük le, majd bármilyen zöldséggel megspékelve kenhetjük kenyérre, mint bármely más hideg pástétomot. Így már sokkal finomabb.


Bőrre, hajra


Bőrre is használhatjuk, no nem a pástétomot, hanem a belőle készült pakolást. Főleg zsíros bőrűeknek tesz jót. Kevés élesztőt langyos tejjel vagy kefirrel elkeverünk és felvisszük a bőrre. Ha száradás után nem mossuk le, dörzsöléssel egyben a bőrradírozást is kipipálhatjuk. Egy evőkanálnyi élesztőt elkeverünk kevés vízben, és a hajvégekre kenjük. 20 percig rajta hagyjuk, majd jó alaposan leöblítjük. Ettől könnyen fésülhető lesz a haj.

2010. ápr. 20. 16:13

10 tipp grillezéshez 2008-08-24 23:41:34

vasárnap

Mi lehetne kellemesebb időtöltés egy nyári estén, mint húsokat - és zöldségeket - sütögetni a szabad levegőn?

A grillezés viszonylag egyszerű műfaj - legalábbis első látásra - azonban nem árt, ha tisztában vagyunk néhány aranyszabállyal.


1. Sütés előtt soha ne sózzunk!

A hús kiszáradhat a só miatt a sütés során.


2. Mindig friss húst használjunk!

Ha a mélyhűtőből csemegéznénk, mindig hagyjunk időt, hogy a hús magától felengedjen!


3. A sülő húsokat kenegessük fűszeres olajjal!

A legjobb, ha vásárban kapható kenőtollat használunk e célra.


4. Nem mindegy, hogy miben pácolunk.

Pácoláshoz lehetőleg ne használjunk rézből, műanyagból vagy vasból készült edényt. Ha tehetjük, használjunk sütőzacskót. Amikor kivesszük a pácból a húst, ne felejtsük el lecsepegtetni, nehogy az olaj meggyújtsa a tüzet és megégjen a hús.


5. A megfelelő parázs kulcsfontosságú!

Ne grillezzünk, ha még ég a tűz, várjuk meg, míg megfelelő parázs alakul ki. Akkor az igazi, ha izzó vörös, és vékony hamuréteg borítja a felszínét.


6. Zöldséget és gyümölcsöt csakis fóliában!

A lédús gyümölcsök és zöldségek grillezéséhez használjunk olajjal bekent alufóliát!


7. Sok jó grillhús nem fér el kis helyen.

Ne tegyünk egyszerre túl sok nyersanyagot a rácsra, mert ha a húsok egymáshoz nyomódnak, párolódni fognak - de nem sülnek át.


8. Gyakran ellenőrizzük, hogy jó-e már a hús!

Húsok esetében ellenőrizzük tapintással a helyzetet: ha ujjunkkal könnyen be tudjuk nyomni, valószínűleg még túl nyers a hús. A halak esetében inkább villát használjunk!


9. Füstölt és sovány húst ne grillezzünk!

A füstölt húsokban magas hő hatására rákkeltő vegyületek keletkezhetnek, a sovány húsok pedig rágóssá válhatnak.


10. Törekedjünk a változatosságra!

Minél többféle húst, illetve zöldséget, gyümölcsöt sütünk egyszerre, annál jobb lesz a végeredmény - az ízek egymást is módosíthatják.


Végül, de nem utolsósorban mindig ügyeljünk, hogy a grillvacsora után ne maradjon égő parázs sem a tűzrakóhelyen - jobb az óvatosság.

2010. ápr. 20. 16:12

Mérleg nélkül a konyhában és egyéb praktikák


Kezdő és gyakorló háziasszonyok és főzni szeretők gondban vannak az adagolással.

Mérleggel meg nem olyan egyszerű bánni, mert amikor telerakjuk az asztalt: hol fér el a mérleg?


Néhány tipp: MI MENNYI?


Egy evőkanál liszt = 1,5 - 2 dkg

Egy evőkanál gríz = 1,6 - 2 dkg

Egy evőkanál zsemlemorzsa = 1,2 - 1,7 dkg

Egy evőkanál zsír vagy vaj = 3 - 4 dkg

Egy evőkanál olaj = 2.5 dkg

Egy evőkanál cukor = 1,5 - 2 dkg

Késhegynyi só,fűszer = 0,4 - 0,6 dkg

Egy evőkanál tejföl vagy tejszín = 1 dkg

Egy evőkanál túró = 1,2 - 1,5 dkg

Kávéscsészényi rizs = 2 dl

mokkáscsészényi rizs = 0,5 - 0,8 dkg

10-12 db közepes krumpli = 1 kg

8-10 közepes alma = 1 kg

1 fej közepes káposzta = 1 kg


Apró praktikák tárolásra:


Négy-öt fej hagymát kockára vágsz és üvegesre dinszteled, kihűlés után üvegben a hűtőben sokáig eltartható. Megkíméled magad a rendszeres hagyma bűztől.

A fokhagyma kinyomva vagy összevágva olajban, hűtés nélkül, zárható üvegben tárolható.


Rántás helyett:


Egy nagy vagy két kisebb krumplit belefőzöl az ételbe és átnyomkodod egy kis étel levével besűríti a főzeléket.


Ételízesítők helyett használhatsz otthon készített vegyszermentes ízesítőt. Olcsóbb és egészségesebb!


1 kg répát, 80 dkg petrezselyem gyökeret, 3 db karalábét, 1 zellergumót megtisztítva, összeaprítva megfőzöl nagyon kevés vízben, csipetnyi sóval és összenyomod krumplinyomóval vagy turmixolod. Egy üvegben eláll sokáig. Az előkészítő műveletek igénybe veszik a kezet.


A kezet citrommal átdörzsölve már nem is érződik a hagymaszag.

A répától besárgult újak is megtisztulnak!


Sokszor azért vásárolnak az emberek ételt elvarázsoló zacskós ízesítőket, mert bizonytalanok, hogy mi mivel passzol ízvilágában.


Tippek:


citrom, babérlevél (burgonyás ételek)

gyömbér, hagyma (zöldséges ételek)

Szerecsen dió (húsleves)

borókabogyó, fokhagyma (káposzta, kelkáposzta)

2010. ápr. 20. 16:12

Az ezerarcú ecet


Azt az utálatos, csúnya vízkövet oldás nélkül, szárazon ne próbáljuk kaparással, vakarással, csiszolással stb. eltávolítani, mert kárt okozhatunk az edényekben, a csapokban stb. Sósavval se próbálkozzunk, mivel a fémeket megtámadja és tönkreteszi.


A reklámokban sulykolt méregdrága csodaszerekkel ellentétben kevés hasznosabb és olcsóbb anyag van, mint amilyen az ecetsav. Remek vízkőoldószer, de még fertőtlenítésre is alkalmas. Ráadásul a háztartási hígított ecet a környezetre is ártalmatlan. A konyhában nagyon sokszor használjuk, de a zöldbableves savanyításán kívül még nagyon sok hasznos dolog ,,elintézhető" vele.

Az ecet egyidős az emberi civilizációval, talán még idősebb is annál... Nem más, mint egy a sok szerves vegyület közül.


Számos gomba és baktérium készít szerves anyagok oldatából ecetsavat, előfordul az aludttejben, bizonyos sajtokban, alkoholos folyadékok ecetesedésénél. (A bor is ecetté - borecet - alakul bizonyos körülmények között.) Könnyen felismerhető arról, hogy ez adja az ecet savanyú ízét és átható szagát. A háztartásban főként vízkőoldónak használják (valamint főzésre a híg ecetet).

Most csak a legismertebb, ún. 20%-os ecet gyakorlatias, kevésbé ismert hasznaiból válogatunk.


A vízkő ellensége


Darabokban távozik a vízkő a mosógépből, ha tömény ecetet, kb két liternyit öntünk a dobba, majd átforgatjuk és öblítjük.


A vízkő eltávolítása után tegyük kis edénybe, ecetbe a vízcsap szűrőjét. Az ecet fellazítja a vízkövet, ekkor egy üvegmosó kefével el tudjuk távolítani, s a csapból ismét vidáman folyik a víz.


Ha a zuhanyzórózsa vált vízkövessé, a rózsát csavarjuk le és egy napra tegyük egy ecetes vízzel teli edénybe. A vízkő leoldódik, de a lyukakat tűvel egyenként is ki kell tisztítanunk.


Az utolsó öblítővízbe ecetet keverve lágyítja a mosott ruhát és élénkíti a színeit. Nem lesz szagos!

Az öblítőtartályba az előzőleg vízzel háromszorosára hígított húsz százalékos ecetet tanácsos önteni. Kb. egy csészényit!


Ruhaneműből a foltot ecettel is eltávolíthatjuk. A foltos részt a megfelelő oldattal jól áztassuk át, majd tiszta ruhával dörzsöljük tisztára. Azután a ruhaneműt mossuk ki a szokásos módon.


A frottír törölközőket érdemes időnként ecetes vízben áztatni, mert az feloldja a vízkövet, és így nem lesz durva a törölköző.


Az erősen oxidálódott és foltos sárgaréz kilincseket jól tisztíthatjuk sóból és ecetből, ill. citromléből és sóból készített oldattal. A keverékből egy keveset öntsünk egy puha rongyra és a kilincs teljes felületét dörzsöljük át, majd alaposan öblítsük le, végül egy másik ruhával töröljük szárazra és fényesre.


A porosodás ellen


A műbőrből készült bőrönd felületét langyos ecetes vízzel tisztítsuk (egy liter víz, egy deci 10%-os ecet), majd puha ruhával töröljük szárazra. Ha nagyon piszkos, mosószeres vízzel mossuk le.


Az elektromos tűzhely főzőlapjait kikapcsolt állapotban ecettel vagy citromlével bedörzsölve takarítjuk, majd néhány csepp olajjal kifényesítjük.


A teáskanna, kávéfőző, vízforraló hamar vízköves lesz, s ez lassítja a melegítést, gondot okoz a tisztításban. A vízkőtől könnyen megszabadulhatunk, ha időnként ecetes vizet forralunk benne, majd alaposan kiöblítjük.


A rozsdamentes mosogatóknak is jót tesz egy kis ecetes fürdő, főként a csap körüli vízkőlerakódásokat távolíthatjuk el így látványosan. Nem teszünk azzal rosszat, ha vagy hat órán át áztatjuk.


A zománcozott és rozsdamentes felületű, valamint porcelán edényeken keletkezett szilárd vízkövet is eltávolíthatjuk 20%-os ecettel, amit 12 órán át benne hagyunk.


A szőrkefék egy idő után megkeményednek, de ecetes-vizes áztatás után visszanyerik rugalmasságukat. Ezért a gyakrabban használt keféket érdemes időnként ecetes vízben áztatni.


A bútorok nem porosodnak olyan gyorsan, ha egy liter vízbe egy teáskanál 20%-os ecetet, valamint egy teáskanál glicerint feloldunk, majd puha ronggyal ezzel a keverékkel töröljük le a bútorokat.


A hamutartót a teljes szagtalanításához ecetes vízzel mossuk ki. Edények pereméről 3-3 evőkanál ecetet és sót tartalmazó főzettel távolíthatjuk el a teafoltot.


Vágódeszkánkról úgy távolíthatjuk el az erős hagyma- vagy halszagot, hogy egy evőkanál ecettel vagy fél citrommal jól bedörzsöljük, utána pedig hideg vízzel alaposan leöblítjük.


Ha megcsípett a szúnyog, tegyünk rá hűsítő ecetes borogatást. A szúnyogcsípést azonnal enyhíti, megszünteti a viszketést. Csökkenthetjük a bőr általános viszketését, ha a viszkető területet gyenge ecetes, ill. citromos vízzel bedörzsöljük.


Jó tipp: nem reped meg a tojás héja főzés közben, ha a főzővízhez kevés ecetet vagy sót adagolunk.


Ha a gombát enyhén ecetes vízben mossuk, kellemes ízt kap, és nem feketedik meg.


Puhítja a rágós húst. A nehezen puhuló húsra főzés közben öntsünk egy-két evőkanál finom ecetet. Hamarabb elkészül, mert fellazulnak a rostok.


Szóval jó, ha mindig tartunk otthon ecetet. De kizárólag üvegben vagy porcelán edényben tároljuk. Tárolásra ne használjunk vas, alumínium, réz vagy horganyzott edényeket, mert az ecet megtámadja őket, és ártalmas vegyületeket old ki belőlük. Azért túl sokat nem érdemes bespájzolni, mert még megfelelő edényben is, hosszú idő alatt az ecet a levegő hatására könnyen romlik.

2010. ápr. 20. 16:11

Tésztás tippek-fortélyok


- A tészta főzéséhez használjunk nagy fazekat. Tíz dkg tésztához egy liter vizet számítsunk. Csapott evőkanál sót tegyünk bele, majd forrás után adjuk hozzá a száraztésztát. A spagettit villával szedjük szálaira főzés közben, az apróbb tésztát pedig fakanállal keverjük meg. Ha kevés olajat öntünk hozzá, nem ragad össze. A leszűrt tésztát mindig előmelegített, kivajazott tálra öntsük. Bármilyen mártással, hidegen vagy melegen tálaljuk, kínáljunk hozzá reszelt sajtot.


- A fűszeres spagetti készülhet kolbász nélkül, húsos szalonnával. A tízdekányi csíkokra vágott szalonnát kevés olajon pirítsuk át egy cseresznyepaprikával és egy kis fej apróra vágott hagymával. Ehhez keverjük a hámozott, kimagozott harminc deka paradicsomot. Főzzük sűrűre kevés vízzel vagy fehérborral, ízesítsük őrölt borssal. Keverjük össze a főtt tésztával a mártást, a tetejére kerüljön reszelt sajt.


- Salátával is tálalhatjuk a főtt tésztákat. Egy fej jégsalátát bontsunk leveleire, mossuk meg alaposan. Karikázzunk fel két kemény paradicsomot, egy zöldpaprikát, egy csomag újhagymát. A salátástálba tegyük le az összes hozzávalót, öntsünk rá citromos-olajos öntetet. Hat evőkanál olívaolajat fél citrom kifacsart levével, csipetnyi sóval, őrölt borssal keverjünk ki. A citromlevet pótolhatjuk két evőkanál aromás ecettel.


- A maradék főtt tésztát ne tartalékoljuk, csak pár órán át tartsuk hűtőszekrényben.

2010. ápr. 20. 16:10

Palacsintás Tippek, fortélyok


- Csirkepörköltet is feldúsíthatunk kevés palacsintatésztával.

A tűzálló edény aljára terítsünk egy kerek palacsintalapot, halmozzuk rá a pörkölt felét, majd fedjük be tésztalappal. Terítsük rá az újabb pörköltréteget, majd ismét takarjuk be tésztával. Locsoljuk meg tejföllel, és forrósítsuk át sütőben.


- Töltelék még lehet tejfölös darált sonka vagy darált hús, de tojásrántotta is. Öntsük le sajtmártással, paradicsommártással, és melegítsük át sütőben.


- A csirkemájas, gombás tölteléket ízesíthetjük száraz vörösborral, majoránnával.


- A sós palacsinták után kínálhatunk gyorsan elkészíthető édességet. Négy almát karikázzunk fel, rétegezzük tűzálló tálba. Öntsünk rá 1 dl gyümölcslevet. Szórjuk meg két evőkanál cukorral, majd mézzel elkevert zabpehellyel vagy gyümölcsös müzlivel. Öntsünk rá még 1 dl gyümölcslevet, majd süssük meg, míg az alma megpuhul.

2010. ápr. 20. 16:10

Tippek tojásra


- A serpenyőt alaposan vajazzuk ki, így nem ég le a tojás. Mindig közepes lángon süssük, a keveréket jól eloszlatva.


- Egészben, előmelegített tányérra csúsztatva tálaljuk az omlettet. Szórhatunk a tetejére reszelt sajtot.


- Az omlett tölteléke lehet bazsalikommal fűszerezett, párolt póréhagyma, csíkokra vágott csirkehús borsozva és gombával párolva, vagy felkarikázott kolbász.


- A rántotta is laktató, és gazdagítható húsokkal, zöldségekkel. Sütés közben állandóan keverjük, hogy ne ragadjon le a serpenyő aljához. Legjobb hozzá a teflonbevonatú edény.


- A mángold zöld levelét vagy vaskos levélnyelét érdemes felhasználni, íze a spenótéra emlékeztet.


- Tojással, sajttal díszíthetjük, gazdagíthatjuk a forró hagymalevest is. Tűzálló tálkákba merjük a forró levest. Egy tojást keverjünk ki reszelt sajttal, majd a masszából egy kanálnyit adagoljunk tálkánként. Forró sütőben öt percig melegítsük, míg aranyszínűre olvad a tojásos keverék.


- Kiadós vegyes salátákhoz készítsünk kemény tojást. Mély tálba kerüljön paradicsom, paprika, vöröshagyma vagy póréhagyma, zöldsaláta szeletelve, konzervkukorica és vékony csíkokra vágott sonka vagy párizsi. Enyhén sózzuk, és joghurtból készített salátaöntettel locsoljuk meg. A tojást karikázzuk vagy vágjuk cikkekre.

2010. ápr. 20. 16:09

Muffin tippek


Rövid útmutató a muffin sütéséhez


A muffin formát elég kétharmad részig megtölteni, különben szétfolyik, és nem lesz kupola alakú a teteje.


A sütőt melegítsd elő.


Az üresen maradt muffin formába mindig tölts vizet.


A sütés első 15 percében ne nyisd ki a sütő ajtaját, különben a tészta összeesik.


A receptben megadott sütési idő előtt egy-két perccel már végezhetsz tűpróbát; nem mindegyik sütő süt egyformán, valamelyik gyengébb, valamelyik erősebb, típusától és korától függően.


A sütés után hagyd a levegőn pihenni a muffint néhány percig, így könnyebben kijön majd a formából.


A krém nélküli muffinokat tárold légmentesen záródó dobozban, így sokáig friss marad.


A nyers tészta jól fagyasztható: a tésztát töltsd formába, majd tedd a fagyasztóba, amikor megfagyott, vedd ki a formából a fagyos sütit, és a továbbiakban zacskóba átcsomagolva tárold.

2010. ápr. 20. 16:08

Az ókoriak kedvence: a méz


Ki ne ismerné a méhek által virágokból gyűjtött sárga, édes folyadékot, a mézet? Vajon jótékony hatásaival is tisztában vagyunk?


Az ókori görögök és rómaiak már sejtettek valamit, mivel az ,,istenek eledelének", ,,égi harmatnak" nevezték. A görög regék szerint a melisszát, vagyis a mézet Krotosz fedezte fel. A méz nemcsak ízletes, finom sütemények alapanyaga, szépségápolószer, gyógyszer, de afrodiziákum is.

Azt, hogy az Olümposzon mire használták, nem ismerhetjük pontosan, ma viszont külsőleg és belsőleg egyaránt kedvezően alkalmazható.


Hogy Apollón mézzel gyógyította-e a betegeket, Árész vagy Mars, a harc istenei a csata után a sebeket mézzel kezelték-e, a tengeren a megfázást Poszeidon mézzel kúrálta-e, nem tudjuk, de maradtak orvosi könyvek az ókorból, amelyek szerint sokféle bajt gyógyítottak vele, Hippokratész előszeretettel alkalmazta. Ma kétségtelen, hogy ez a sokoldalú nedű segíti a felépülést és naponta egy-egy kiskanál méz elfogyasztásával megelőzhetőek a betegségek. Tudományos kísérletek szerint baktériumölő és sebfertőtlenítő hatása is van a méznek, emellett csonterősítő. Napjainkban meghűlés és köhögés esetén szintén remek gyógyír. Az ifjú titánok és titaniszok kaphattak mézet vérszegénység ellen, és ma szintén nyugodtan adhatjuk a csecsemőknek. Sőt a nyugodt alvást is elősegíti. Zeusz, feleségét Hérát mézmasszzázzsal kényeztethette, azonban ezt mi ugyanúgy megtehetjük, és érezhetjük a méz méregtelenítő hatását.


Az biztos, hogy Aphrodité és Vénusz a szerelem és szépség istennői tisztában voltak az édes folyadék serkentő, fiatalító és karcsúsító voltával. A méz regenerálja a száraz bőrt és ajkakat, leszárítja a pattanásokat, használhatjuk arcpakolásként is, a mézes fürdő pedig ápolja a testet. Nem véletlenül számos szépségápolószer alapanyaga ez az édes folyadék.



Otthon ugyancsak kiválóan hasznosíthatjuk kozmetikumként:


Hajápolásban: hajmosás után kenjük be mézzel a hajat, tekerjünk rá alufóliát, majd hagyjuk tíz-tizenöt percig hatni, és bő vízzel öblítsük le.

Arcápolásban: kenjünk a megtisztított bőrre mézet, várjunk egy kis ideig, és mossuk le. A kiszáradt ajakra szintén vigyünk fel jó bőven mézet, addig hagyjuk rajta, amíg alaposan beszívódik.

Bőrápolásban: A száraz, érzékeny bőrt kenjük be vastagon mézzel. A fürdővizünkbe is tegyünk néhány kanállal, tejjel elegyítve még jobb hatást érhetünk el.


De ne feledkezzünk meg a méz finom ízéről sem! Az egyiptomi piramisokban mézes süteményeket és méztároló edényeket találtak. A rómaiak pedig kerek mézeskalácsokat is sütöttek. A Dionüszosz-ünnepeken fogyasztottak mézes süteményeket, mézsört, mézbort, mézes teát és tejet. A méz alkoholtartalmú italok alapja is.

A méz kalóriaértéke ötszöröse a tejének, háromszorosa a húsénak és kétszerese a tojásénak, mégsem hizlal, mert a benne található gyümölcscukrok rendkívül gyorsan felszívódnak. Tehát nyugodtan fogyaszthatjuk.

Néhány finom mézes étel receptje:


Dávid szelet


A vékonyra kivert hússzeleteket megborsozzuk és mustározzuk. Vajon mindkét oldalát átsütjük, majd tűzálló tálba egymás mellé fektetjük a húsokat, és mézzel megkenjük, egy-egy szelet almakarikát helyezünk rá, végül pedig megszórjuk reszelt sajttal. Addig sütjük, amíg a sajt ráolvad.


Mézburger


A darált marhahúst sóval, borssal, pirospaprikával, reszelt vöröshagymával, szerecsendióval, csipetnyi sáfránnyal és egy evőkanál párolt rizzsel eldolgozzuk. Pogácsákat formázunk belőle és vajon átsütjük. A kisült húsgombócokat mézzel elkevert ketchuppal húzzuk át.


Mézzel töltött csirke


Két zsemlét tejben megáztatunk, majd kinyomkodjuk. Sóval, borssal, finomra vágott petrezselyemmel, egy tojással, egy evőkanál vajjal és két evőkanál mézzel eldolgozzuk. A csirke bőre alá töltjük a krémet, majd megsütjük, a végső puhaság elérése előtt mézzel megkenjük, és pár percig még sütjük.


Mézes gesztenyepüré


A gesztenyemasszát személyenként egy-egy kávékanál mézzel és rummal, valamint kis darabokra vágott magozott meggybefőttel eldolgozzuk. Tejszínhabbal tálaljuk.


Mézeskalács


Két egész tojást 5 dkg porcukorral és 2 késhegynyi szódabikarbónával habosra keverjük, majd 20 dkg langyosított mézzel, 25 dkg rétesliszttel, fahéjjal, tört szegfűszeggel eldolgozzuk. Kikent, kilisztezett őzgerincformába töltjük, és először forró, majd mérsékelten meleg sütőben sütjük. Kiborítva hűtjük. Folpackba csomagolva hetekig eláll.


Mézes banán


A meghámozott banánokat hosszában félbevágjuk. Egy evőkanál mézet, egy evőkanál ciromlevet és egy evőkanál rumot összekeverünk, és a banánokat megkenjük. Forró sütőben vagy mikróban pár percig sütjük.



A mézet és viaszt előállító méheket az egész világon tenyésztik, mivel a méz semmi mással nem helyettesíthető termék. Kétségtelenül az egyik legértékesebb táplálékunk, és egyben az egyik legjobb energiaforrásunk, hiszen közel 80 százalékban szőlő- és gyümölcscukrot, 17 százalékban vizet, s csak néhány százalékban tartalmaz szacharózt. A vitaminok közül A-, Bl-, B2-, B6-, C-, G-, H-vitamin, az ásványi anyagok közül pedig kálium, foszfor, réz, nátrium, vas, kén található benne.

Éljünk az istenek és medvék kedvenc eledelével!

2010. ápr. 20. 16:08

Nagyanyáink bölcsessége:Megfázás elleni tippek a kamrából


Torma


A frissen lereszelt torma kitisztítja a hörgőket, és az arcüregekben

lévő dugulást is képes enyhíteni. A tormában lévő izotiocianát nevű

vegyület hatására a légutak könnyebben megszabadulnak a váladéktól,

csökken a gyulladás, a légzés könnyebbé válik.

Aki a különlegesebb ízeket is szereti, van kedve és lehetősége, a

japán wasabit is kipróbálhatja. Ez a zöld tormaféle rendkívül erős, és

még komolyabb tisztító hatással rendelkezik, mint a torma.



Gyömbér

Enyhíti a köhögést, csökkenti a torokfájást, és egyben a vírusokkal

szemben is képes felvenni a harcot. Kínában és Indiában már évszázadok

óta használják a gyömbért a megfázás kezelésére. Influenzás időszakban

igazi orvosság a gyömbértea mézzel és citrommal. Egy darabka friss

gyömbért tegyünk forrásban levő vízbe, majd hagyjuk ázni öt percig.

Szűrjük le, és ízesítsük mézzel, citrommal. Kortyolgassuk egész nap.



Erős paprika

A csípős fűszer leginkább a hörgőkben és az arcüregekben lévő dugulást

enyhíti. A paprika csípősségét "okozó" kapszaicin stimulálja a

váladéktermelő sejteket a tüdőben és az orrüregben, illetve segíti a

váladék eltávolítását. Hasonló a hatása a Cayenne-borsos teának,

melyet házilag készítsünk el: egy negyed teáskanál Cayenne-borsot

adjunk egy bögre forrásban lévő vízhez, ízesítsük frissen facsart

citromlével, egy kevés gyömbérrel, és édesítsük mézzel.


Vöröshagyma

Kitisztítja a hörgőket, és az arcüregekben fellépő dugulást is

enyhíti. A népi gyógyászatban az asztma gyógyszere. Emellett egyes

másodlagos baktériumfertőzéseket, mint például a tüdőgyulladást is

képes legyőzni. A kipréselt nyers hagymalevet narancslével vagy

grépfrútlével fogyaszthatjuk, ekkor nem érződik annyira az intenzív

íz.

TIPP

Hagymatea

Két-három fej vöröshagymát mossunk meg jó alaposan héjastul, és vágjuk

össze. Főzzük néhány percig egy liter vízben. Ízesíthetjük szárított

kamillával, hársfával is. Pirítsunk meg három evőkanálnyi barna

cukrot, és hígítsuk fel a hagymafőzettel. Mézzel édesítve igyuk,

aprókat kortyolgatva.


Forralt bor

A népi gyógyászat egyik legjobb módszere a melegen gőzölgő, illatos

forralt bor elkortyolgatása. A bort - legyen az vörös vagy fehér -

forralás előtt érdemes vízzel felhígítani. Ezután már kedvünk szerint

fűszerezhetjük fahéjjal, szegfűszeggel, mézzel. Teaboltokban és

nagyobb üzletekben már külön forraltbor-fűszerkeveréket is

vásárolhatunk.


Húsleves

A húsleves, akárcsak a többi forró, gőzölgő ital, melyet meghűlésre

ajánlanak, segít felszakítani a váladékot, pótolja az elvesztett

folyadékot, és a kaparó toroknak is enyhülést hoz. A kutatók a

tyúkhúsleves vizsgálatakor a legfontosabb hatóanyagoknak a

vitaminokat, ásványi anyagokat, fitokemikáliákat találták, és egy

aminosavat, melyet ciszteinnek hívnak. A házi húsleves még jobban

enyhíti a tüneteket, ha fokhagymával, Cayenne-borssal vagy curryvel

ízesítjük. Bár az is igaz, hogy a húsleves akkor hat a betegre a

legjobban, ha azt egy szerető családtag viszi az ágyába.


Fokhagyma

Helyi antibakteriális hatást fejt ki, segítségével elmúlik az

orrdugulás, javul az étvágy. Náthás időszakban hetente legalább

egyszer együnk nyers fokhagymát, vagy igyunk naponta alkoholos

fokhagymacseppeket. A fokhagyma egyszerre csökkenti a dugulást a

hörgőkben, kitisztítja az orrot, és enyhíti a torokfájást is. Ezeket a

hatásait a benne lévő kénnek köszönheti, mely jellegzetes szagát és

ízét is adja.

TIPP

Aki a fokhagyma intenzív ízét nem kedveli, az süsse meg a gerezdeket

kevés olívaolajjal fóliában, majd passzírozza szét, és kenje kenyérre.


Cékla

A céklából készült ital segít leküzdeni a náthát és az influenzát.

Gyógyhatását, mely nyersen a legnagyobb, a benne található

vitaminoknak, ásványi anyagoknak, valamint fitovegyületeknek

köszönheti. Rendkívül gazdag folsavban, C- és B-vitaminokban.

Gyümölcscentrifugában kipréselt levét répa- és almalével

fogyaszthatjuk. Salátákat nyersen is gazdagíthatunk vele.


Savanyú káposzta

A káposzta savanyítva őrzi meg leginkább magas C-vitamin-tartalmát.

Ennek a jelentősége igen nagy, mert ételeinkben az elkészítés során -

a hő hatására - a C-vitamin nagy része tönkremegy. Télutón a

C-vitaminban dús savanyú káposzta segíthet ezt a hiányt pótolni. S az

sem elhanyagolható szempont, hogy ez a zöldség lehet az egyik

legolcsóbb C-vitamin-forrás a hideg időben.


Citrusfélék

A citrusgyümölcsök amellett, hogy C-vitamin-bombák, tele vannak

gyulladáscsökkentő antioxidánsokkal. A lázas állapottal vagy hányással

járó influenzában is segítenek pótolni az elvesztett folyadékot, és

csökkentik a tünetek intenzitását. Ha télen mindennap egy pohár

narancs- vagy grépfrútlevet elfogyasztunk, felerősíthetjük

immunrendszerünket a megfázás ellen.

Jó tudni!

A grépfrútban található egyes vegyületek megváltoztathatják a

gyógyszerek hatását, ezért ha gyógyszeres kezelésre szorulunk vagy

krónikus betegek vagyunk, kérjük ki orvos tanácsát.


Antibiotikum helyett: mézes fokhagyma

Két gerezd fokhagymát nyomjunk át fokhagymanyomón, majd keverjük el 1

teáskanál mézzel. Naponta 4-5-ször ismételjük, hiszen ez a legjobb

természetes antibiotikum, 2-3 nap alatt kitakaríthatja a kórokozókat a

szervezetből.


Részletes gyógymód - érelmeszedés ellen és az immunrendszer erősítésére

Az alábbi receptet 3 forrásból ismerem.

a) Régi szomszéd bácsim (86 évet élt) egyszer a kezembe adott egy régi

írással írt kis lapot "titkos recept"

címmel, és csodálatos hatásáról gyakran mesélt nekem. A háborús

években is megvédte őt a szer. Erős

dohányos volt egész életében, mégis, fürgén mozgott és szellemileg is

friss volt szinte mindvégig. Orvosnál,

kórházban csak élete utolsó évében volt.

b) Másodjára egy általam nagyra becsült természetgyógyásztól kaptam,

aki gyógymasszőrként

dolgozott. Sok külföldi beteg járt hozzá, akiknek a kezelése

korlátozott időtartamú volt. Mivel erősen hitt a

fokhagyma esszencia gyógyító erejében, le is fordíttatta azt, és

rendszerint betegei kezébe adta.

c) Harmadjára az Agykontroll wew-oldalán bukkantam rá. Dr. Domján

László (belgyógyász, agykontroll

oktató) tette közzé. Az alábbi levél és idézet tőle való.

"dr. Hermann István elmesélte, hogy édesapja tüdejét néhány éve azért

nem merték megoperálni, mert az

ultrahang- és a röntgenvizsgálat tanúsága szerint olyan mértékű

érelmeszesedése volt, hogy az aortája

gyakorlatilag törékeny "porceláncsővé" vált. A sebészek attól féltek,

hogy a főverőér érintésekor az

menthetetlenül sérül, és a beteg elvérzik.

István hallott egy ősi receptről, amit egy Unesco-expedíció talált

néhány éve Kínában. Kipróbálta, és

édesapja aortája - orvosa ugyancsak nagy meglepetésére - teljesen

mészmentessé vált, amint azt az

ultrahangvizsgálat egyértelműen jelezte! Orvosi szempontból ez

egyszerűen döbbenetes! Mivel

manapság a legtöbb halálesetet és számtalan, súlyos tünettel járó

betegséget végső soron az

érelmeszesedés okoz, ezért örömmel adom közre az egyszerű receptet.

(Én is rögtön készítettem egy-egy

adagot a szüleimnek és magamnak.)"

Így készítjük:

. 33 dkg megtisztított fokhagymát fokhagymaprésben szétnyomunk,

. majd 10 napig áztatjuk 3 dl, 96%-os, gyógyszertárban kapható

alkoholban, lezárt üvegben.

. Közben naponta egyszer fellötyköljük, hogy a fokhagyma

hatóanyagainak kioldódását ezzel is serkentsük.

. Ezt követően a pépet tiszta ruhán átszűrjük üvegbe. A nyert

folyadék tömény, ragacsos fokhagymakivonat.

Adagolása: mindig evés előtt kell meginni, kevés tejben, gyümölcslében

vagy vízben elkeverve:

Reggel Délben Este


1. nap: 1 csepp 2 csepp 3 csepp

2. nap 4 csepp 5 csepp 6 csepp

3. nap: 7 csepp 8 csepp 9 csepp

4. nap: 10 csepp 11 csepp 12 csepp

5. nap: 13 csepp 14 csepp 15 csepp

6. nap: 15 csepp 14 csepp 13 csepp

7. nap: 12 csepp 11 csepp 10 csepp

8. nap: 9 csepp 8 csepp 7 csepp

9. nap: 6 csepp 5 csepp 4 csepp

10. nap: 3 csepp 2 csepp 1 csepp

11. naptól: napi 3 x 25 csepp, amíg a folyadék el nem fogy.


A kúra idején érdemes a szokásosnál több folyadékot fogyasztani.

Állítólag 7 évig nem kell megismételni a kúrát.


Ha valaki kedvet érez hozzá, javaslom, próbálja

ki, hiszen veszélytelen, és viszonylag olcsó szerről van szó.

2010. ápr. 20. 16:06

Van egy blogom, ahol összeírtam jó pár ötletet.


A sütőpor:


A sütőpor, az ezerarcú házi tisztítószer


A sütőpor erejét már nagyanyáink is ismerték, és nemcsak a sült tészták térfogatnövelésére, és színének feljavítására használták, de a makacs foltok, a penész, a kellemetlen szagok eltávolítására egyaránt. Házi sütőporos praktikákat kerestünk.


Dr. Sütőpor


A sütőpor európai elterjedése a német gyógyszerész, Dr. August Oetker nevéhez fűződik, aki 1898-ban kezdte el a sütőpor tömeges gyártását, és 1903-ban szabadalmaztatta is az általa kikevert port. A "sütésre kész lisztet" újságokban, receptekkel együtt, hirdette, vállalkozása pedig annyira beindult, hogy alig pár év leforgása alatt, több mint ötvenmillió tasak sütőport értékesített. Azóta nemcsak az Oetker családi vállalkozás virágzik, de a sütőpor háztartási sikere is töretlen - a hófehér por nemcsak a sütemények felturbózására alkalmas, de a legdrágább tisztítószereknek is odaver. Háziasszonyok tippjei között szemezgettünk.


Sütőpor a hűtőben


A hűtőszekrények kellemetlen szaga ellen a legmodernebb hűtőket már felvértezték a szagok ellen - például egyes hűtőkben az úgynevezett turmalin kristály ionokat hoz létre, amik megakadályozzák a baktériumok elszaporodását és a kellemetlen szagok kialakulását -, de a leghatékonyabb újítások ellenére a hűtők többsége még nem tartalmazza ezeket a hatékony újításokat, és más, olcsóbb praktikákhoz kell nyúlni. Míg egyesek rendszeresen ecetes vízzel mossák át a hűtő belsejét, addig mások egy pohár sütőport állandósítanak a hűtő egyik polcán, ami elveszi a kellemetlen szagokat.


Sütőpor a mosogatógépben és a mikróban


Bár a mosogatógépekhez kifejlesztett speciális tabletták, mosogatószerek megteszik a maguk hatását, és mosogatás után nemcsak az edények, de a gép is csillog-villog, mégis gyakori a panasz, hogy a gép belsejéből kellemetlen szag árad. Sok háziasszony ilyenkor a méregdrága kemikáliák helyett olcsóbb megoldások mellett dönt, és ecetet, szódabikarbónát vagy sütőport tesz a gépbe, és ezzel indít el egy üres programot. Sokan hasonlóképp járnak el a "szagos" mikró esetében is, egy pohár vízben sütőport - vagy szódabikarbónát - oldanak fel, majd pár percre elindítják a gépet, a sütőporos víz forrásnak indul, a pára a gép oldalán lecsapódik, amit eztán csak egy törlőkendővel kell áttörölni.


Sütőpor a mosógépben


Előfordul, hogy - a mosópor és az öblítő ellenére is - a ruhák kellemetlen szagúak maradnak. Egyesek ilyenkor is sütőporhoz nyúlnak, és a mosópor mellé egy tasak port is a gépbe tesznek. (Ezért a tippért felelősséget csak félve vállalunk, és lehet, hogy érdemesebb a sütőporos üresjárat mellett dönteni).


Sütőpor, a házi súroló


Legyen szó a gáztűzhely, a sütő, a mikró vagy a hűtő tisztításáról, a sütőpor súrolóként is helytáll, takarításkor nem kell mást tenni, csak a vizes szivacsra borítani egy tasakot, és mehet a dörzsölés - aki esetleg növelni szeretné a súroló erejét, adagoljon néhány csepp citromot a porhoz. Ez a recept azonban nemcsak a konyhában jöhet jól, egy kis ecettel keverve, a csempéket, fugákat is tökéletesen rendbe rakja.


Sütőpor a nedvesség ellen


A lakásban sajnos számtalan olyan pont van, ahol a magas páratartalom miatt hamar megjelenik a penész. Ahol ez megoldható - például a mosogató dézsa vagy a mosdó alatt - érdemes elhelyezni egy kis tál szódabikarbónát, hogy a nedvességet felszívja.


Sütőpor a rozsda ellen


A rozsdaoldó receptje egyszerű: végy egy pohár ecetet, oldj fel benne egy tasak sütőport, majd súrold át vele a rozsdás felületet - a keverék ezeken a területeken is hatékonyan felveszi a kesztyűt.


Sütőpor a szemetesben


A lakás egyik leggyakoribb szagforrása nem más mint a konyhai szemetes. Akinek nincs elég ideje, hogy rendszeresen fertőtlenítse a kukát, az kiürítése után szórjon egy csomag sütőport a szemetes aljába, és várja a csodát, a szag perceken belül felszívódik. Amennyiben azonban a kuka állapota tarthatatlan, úgy érdemes sütőporos vízzel átmosni a szemetest.


Sütőpor a szőnyegen


Háziállatok tulajdonosai porszívózás előtt gyakran szórnak sütőport a szőnyegre, hogy a házi kedvencek által hátrahagyott kellemetlen szagokat kiszedjék a szőnyegből.(Nedves szőnyegre nem ajánlott sütőport szórni)!


Sütőpor a dugulás ellen


A sütőpor a lefolyót is kiválóan tisztítja, elég egy tasakot a lefolyóba önteni, majd egy-két pohár forró vízzel leöblíteni azt.

107. Pné Veronika (válaszként erre: 104. - 7a8b421bcf)
2010. ápr. 20. 15:57
Annyit beszéltél róla, hogy leszedtem a kertben a sóskámat! :-))) Meg is csinálom holnap. :-P
106. Pné Veronika (válaszként erre: 103. - 7a8b421bcf)
2010. ápr. 20. 15:56
Okés... :-)))
105. Mia87 (válaszként erre: 104. - 7a8b421bcf)
2010. ápr. 20. 15:44
Nálam ez a tójásos sóskafőzelék :)
104. 7a8b421bcf (válaszként erre: 102. - Mia87)
2010. ápr. 20. 15:35
Én sima sóskaszósznak készítem, de már alig várom a holnapot:-))
103. 7a8b421bcf (válaszként erre: 101. - Pné Veronika)
2010. ápr. 20. 15:35
A déli harangszónál várlak benneteket:-)))
102. Mia87 (válaszként erre: 101. - Pné Veronika)
2010. ápr. 20. 15:33
én is imádom a sóskát. Én úgy készítem hogy több tojást felverek és belefőzöm.. hmmmm :) :)
101. Pné Veronika (válaszként erre: 98. - 7a8b421bcf)
2010. ápr. 20. 15:30
Mikor induljunk Verussal, hogy sóskát ehessünk? A csirkét meghagyjuk a srácoknak. :-)))
100. Pné Veronika (válaszként erre: 91. - D4464aaf8a)
2010. ápr. 20. 15:29
Szia. Nagyon örülök. Fogbajoknál csak a fülfájás a rosszabb. :-(
99. Pné Veronika (válaszként erre: 90. - Veronika27)
2010. ápr. 20. 15:28
Mi csakis tükörtojival. :-) Amikor még híg egy kicsit a közepe, akkor a legfinomabb. :-))
2010. ápr. 20. 15:10
Vettem sóskát a zöldségesnél, holnap ebédre megcsinálom. Bár a férjem nem szereti, de engem ez nem tart vissza:-)))A gyerekkel mi nagyon szivesen esszük.TAlán egy kis sült csirkét csinálok mellé, akkor mindenki elégedett lesz.
97. Mia87 (válaszként erre: 34. - C19db58ae7)
2010. ápr. 20. 13:34
Ezt még ma én is elkészítem. :)
96. d4464aaf8a (válaszként erre: 34. - C19db58ae7)
2010. ápr. 20. 13:22
Ezt én is imádom, és szerintem sokan, főleg gyermekek... :))
95. gurzau.maria (válaszként erre: 34. - C19db58ae7)
2010. ápr. 20. 13:08

Nem vagyok edesszaju, de ezt biztosan meg fogom csinalni!

Szerintem a fiuk is imadni fogjak!!! :)))


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook