Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Erdély, Partium - rossz visszhang, de miért? fórum

Erdély, Partium - rossz visszhang, de miért? (beszélgetős fórum)


❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
385. pink sunrise (válaszként erre: 384. - Kingi7)
2010. márc. 25. 22:48
A Maggi-nak is van vmi ilyen etelizesito,legalabbis Erdelyben van...Ott az a neve Bors Magic,vagyis Varazs Bors.Neked milyen etelbe kellene pontosan???
384. kingi7 (válaszként erre: 383. - Pink sunrise)
2010. márc. 25. 22:44

Én a padlizsánkrémért halok meg, sokszor csinálok kint a tűzön... de nem paradicsomosan, se pedig fokhagymásan..

Valaki segítsen már abban, hogy a csorbába hol tudok bors-ot szerezni...

383. pink sunrise (válaszként erre: 382. - Kingi7)
2010. márc. 25. 22:30
;)Kivanom a fiiiinom zakuszkat.Miert juttattad eszembe?:D
382. kingi7 (válaszként erre: 381. - Pink sunrise)
2010. márc. 25. 22:28

:)

Tudom mik ezek a szavak :)

Az volt egy érdekes, amikor elmentünk valakihez látogatóba és zakuszkás kenyeret kaptam :)

Elmondta hogyan készül...

:) nos nem tudom felidézni pontosan, de abban volt minden én csak füleltem és nagy kacagás lett belőle....mert semmit nem értettem, még amit "magyar" szóval mondott, azt is "ízesen" :DDD

381. pink sunrise (válaszként erre: 364. - Kingi7)
2010. márc. 25. 15:21

gogos-husos paprika

murok-sargarepa

vinetta-padlizsan

maszlina-olivabogyo


A magam fajta szekely lanynak annak ellenere hogy gogost eszek,laskat, meg vinettat,azert tudom azt is mar gyerekkoromtol hogy mi ezeknek a szinonimaja amit a magyarorszagi magyarok hasznalnak....

Hmmmm....es meg a roman nyelvet is kenem vagom anyanyelvi szinten....Lehet fafeju szekely vagyok,de azert sok minden okossag van ebbe a buksiba:D

380. gabilive (válaszként erre: 377. - Kingi7)
2010. márc. 25. 13:40

Köszi:)A tied is nagyon aranyos!

Lám-lám,mégiscsak van bennünk valami közös:)

379. gabilive (válaszként erre: 376. - Kingi7)
2010. márc. 25. 13:38
Én is örülnék,ha oda születtem volna...de nem úgy sikerült(amiről nem én tehetek),úgyhogy ezt kell elfogadni...
378. gabilive (válaszként erre: 374. - Kingi7)
2010. márc. 25. 13:37
Ezzel csak az a baj,hogy én nem vagyok székely:)Sőt,távolabb lakom Székelyföldtől,mint mondjuk Budapesttől.Nem is úgy gondolkodom meg beszélek,mint ők,csak egyszerűen megértem őket.És kedvelem is!
377. kingi7 (válaszként erre: 372. - Gabilive)
2010. márc. 25. 00:26
Nagyon helyes a kislányod :) most néztem meg :)
376. kingi7
2010. márc. 25. 00:23
Én azért örülök, hogy MAGYARORSZÁGON élek :)
375. kingi7 (válaszként erre: 373. - Krisztikov)
2010. márc. 25. 00:23

Kifejtenéd,miről beszélsz?

"affektáló beszéd: pel mel, bájó (értsd bió), na meg a sok b..., a.... "

Én még a bájó-t nem hallottam...

374. kingi7 (válaszként erre: 372. - Gabilive)
2010. márc. 25. 00:21

Látod :)))) én ugyan ezt gondolom rólad (tok) :)

A többibe meg nem megyek bele, mert felesleges...

Nem hiába a mondás: "fa fejű székely..."

2010. márc. 24. 18:03

Tényként megjegyezném, hogy a magyarországi nyelvhasználatban divatos a Péter, a Pál ... forma sokkal elszomorítóbb. S ami még rosszabb az az affektáló beszéd: pel mel, bájó (értsd bió), na meg a sok b..., a....

E mellett én büszke vagyok, hogy hallom és használom a székely zárt e-t, mert ennek jelentésmegkülönböztető szerepe is van: pl szerelem esetében nekem nem kell szovegkörnyezet, hogy meértsem

372. gabilive (válaszként erre: 370. - Kingi7)
2010. márc. 24. 14:35

Az este erre még annyi mindent szerettem volna írni,de már nagyon álmos voltam...Ma viszont már úgy érzem,hogy tök fölösleges.Nem érdemes fecsérelnem az időmet.Butaságokat írsz,halvány gőzöd sincs semmiről,csak azt veszed észre,amit észre akarsz venni és csak azt látod,amit látni akarsz.És ettől nem lehet eltántorítani,ha a fene fenét eszik is.Hiába a meggyőző érvek,hiába minden magyarázat,de már eldöntötted,hogy mi a véleményed,és akárki akármit mond,ezen nem vagy hajlandó változtatni.

Nem baj,légy vele boldog!Szerencsére elég távol lakunk egymástól,nem kell sem jóban legyünk,sem kedveljük egymást.Ha egymás mellett élnénk,akkor is fényévekre lennénk egymástól.

Csak még annyit,hogy arról,hogy hol beszélik szebben a magyar nyelvet,kérdezz meg egy nyelvészt!Olvastál már valaha egy Mikszáth vagy Móricz könyvet?Mert ha igen,akkor észrevehetted,hogy azokban is rengeteg olyan szó van,amit nem értesz,csak ha utánanézel,vagy ha megtanulod.Akkor ők sem beszélték szépen a magyar nyelvet?Ahhoz képest elég szép karriert futottak be a magyar irodalomban!:)Persze ez is csak kiforgatás részemről,meg kötözködés,hogy a negatív kisebbségi komplexusaimról ne is beszéljek:)

(De jó lenne,ha tudnád,mi az a "kisebbségi komplexus"!Akkor nem írnál ilyen butaságot!)

2010. márc. 24. 09:59

Igen, nem beszélitek szépen a magyar nyelvet, állítom és ez az én igazságom."


ejjj de nevetnem kellene

de nem teszem

hidd el kedves sok csonka Magyarországi Magyar nem beszéli úgy a saját nyelvét és a határon túli magyarok

kedves

370. kingi7 (válaszként erre: 369. - Gabilive)
2010. márc. 23. 23:23

A kisebbségi komplexusotokból adódóan kötözködtök, idegesítően negatívak vagytok és a normális mondatokat kiforgatjátok, hogy támadás legyen belőle :) ennyi,nem keltem fel bal lábbal és az igazság, a te igazságod! A te szemszögedből.

Igen, nem beszélitek szépen a magyar nyelvet, állítom és ez az én igazságom. Én nem hiszem ,hogy kérdőre vontam volna a magyarságot, látod, félrebeszélsz!!! Keményen! Nem blamálom, a saját véleményemet és TAPASZTALATOMAT írom le, nem egy ember alapján, és nem úgy, hogy Pestről kiabálok, hogy még nem is voltam ott. VAN ALAPJA!

369. gabilive (válaszként erre: 368. - Kingi7)
2010. márc. 23. 23:11

Hűha!:)Ballábbal keltél,vagy fronthatás van,vagy mi?Nem is tudom,ki az aki pattog?!Ki az,aki kötözködik?!Kifogytál az érvekből,vagy legjobb védekezés a támadás?Esetleg csak fáj az igazság?

Egyfolytában te vagy aki blamálja az erdélyieket,kérdőre vonja a magyarságunkat,meg hogy nem is tudunk rendesen magyarul,de ha valaki véletlenül normális érvekkel-és szerintem intelligens módon- megválaszol,az már nem tetszik!

A kisebbségi probléma meg tudod,onnan fakad,hogy kisebbség vagyunk.Gondoltad volna?!És ez nem vicc!

368. kingi7 (válaszként erre: 366. - Gabilive)
2010. márc. 23. 22:59
MIT PATTOGSZ? KI MONDTA? HOGY NEM VAGYTOK MAGYAROK??? Na, a kötözködés nektek az megy bőven, de ez is a szeretetből fakad,meg a másik szavát kiforgatni, olyan kisebbségi problémával küszködtök, komolyan, hogy vicc! :DDD
2010. márc. 23. 22:47

amikor elcsatolták a területeket még magyarul megszólalni sem volt szabad

így bele lettek kényszerítve, hogy a haráron túli magyarok egy idegen nép nyelvét tanulják meg

366. gabilive (válaszként erre: 364. - Kingi7)
2010. márc. 23. 22:43

Kicsit eltűntem,mert rossz volt a gépem...

Tehát:

terápia=kezelés

kontroll=ellenőrzés

referál=beszámol

stádium=állapot

regenerál=visszaállít,helyreállít

radiátor=fűtőtest

effektív=valójában

topik=ennek,bevallom,én is utána kellett néznem:témakör

Szóval,mindnek van magyar megfelelője,mégis használod őket.A taxi nemzetközi szó,ugyanúgy,mint a rádió vagy a telefon,úgyhogy nem jó példa.

Ezenkívül rengeteg idegen szót használtok ti"pesti lányok" is,mint pl butik,pláza,szupermarket,és még sorolhatnám.Pedig nem is éltek együtt azokkal a népekkel,amelyeknek a nyelvéből ezek a szavak származnak.Akkor mi,akik sok-sok éve együtt élünk(kisebbségben) a románokkal,miért ne vehetnénk át tőlük néhány szót?Ők is ugyanígy átvesznek magyar szavakat tőlünk.Ez miért probléma?Hogy te nem érted?!Az a te bajod!Attól még igenis magyarok vagyunk,illetve mindenki az,aminek érzi magát.Akár tetszik ez valakinek-akár nem!

Érdekes,hogy az Amerikába önszántukból elvándorolt magyaroknak senki sem kérdőjelezi meg a nemzetiségét,pedig 10-15 év ottélés után már akcentussal beszélnek,és "én elfejteni magyar".(Tisztelet a kivételnek!)

365. c33bd8536b (válaszként erre: 363. - Kingi7)
2010. márc. 22. 08:37

"én a tájnyelvet nem beszélem, de tudtommal, az nem teljesen más szavakat használ"


"A nyelvjárási szavaknak a köznyelvi megfelelő eltérésük alapján több változatuk van. Csak kiejtésükben térnek el a köznyelvi alaktól, az úgynevezett alaki tájszók. A valódi tájszók a köznyelvben levő dolgot, fogalmat a népnyelvben más, egyedi hangsorral jelölik."


Neked most mi bajod? Az egy dolog, hogy nem szereted az erdélyieket, nem is szerethet mindenki mindenkit. De nyugodj már bele, hogy a másfél millió erdélyinek igenis magyar az anyanyelve, mégha ez neked valamiért zavaró is. Hidd el, én sem értek minden tájnyelvi szót, de ha nem értem, esetleg rákérdezek. Ezzel is tanulok, én úgy érzem.


Minden nyelvnek megvannak a maga nyelvjárásai, Ausztriában sem ugyanazt a németet beszélik, mint Hamburgban, mégsem vonja senki kétségbe hogy németül beszélnek itt is, ott is.

364. kingi7 (válaszként erre: 362. - Gabilive)
2010. márc. 21. 22:08

Húúú.... volt időd :)

Én úgy gondolom, hogy nem a "Nagyfalu" szélén ragadt rám egy jó része, hanem az iskolában. A topik-ot a neten használják... de te megérted,nem? :)

Nos magam fajta pesti lánynak fogalma sincs a gogosról, murokról, vinettáról, maszlináról... és még szintén sorolhatnám... úgy gondolom, ezeket még véletlenül sem használják magyarban..

Nos az általad felsorolt szavaimra várom a magyar megfelelőket :) de bele lehet kötni a taxi szóba is :) Ha annyira magyar, akkor miért nem értetem egy szót sem,még lassítva sem amikor egy székely beszélt nekem egy kicsit még tájszólással megfűszerezve... na hagyjuk :)

363. kingi7 (válaszként erre: 361. - C33bd8536b)
2010. márc. 21. 22:03

Amikor hallgattam a csíki rádiót, ott sem "tájnyelven" beszéltek, hanem mindenki számára érthetően... én a tájnyelvet nem beszélem, de tudtommal, az nem teljesen más szavakat használ, meg a románból lop el szavakat, hanem a hangsúly más és használ pl "e" kérdőszavakat.

próbálj meg Pl: székelyesen egy filmet leszinkronizálni :)

362. gabilive (válaszként erre: 360. - Kingi7)
2010. márc. 21. 10:06

Mert a:topik,terápia,referál,kontroll,stádium,regenerál,radiátor,effektív...mind-mind magyar szó:)))

És ezeket hirtelen ránézésre írtam ki a te hozzászólásaidból.

361. c33bd8536b (válaszként erre: 360. - Kingi7)
2010. márc. 21. 09:25

"A magyar nyelvben nem hiszem, hogy szerepel, lapító, laska, pityóka. . . "


Rosszul hiszed. Nem hallottál még a tájnyelvről? "A földrajzi tagolódás egy adott nyelven belül különbségeket szül, így keletkeznek a tájnyelvek, azaz a nyelvjárások."

"A magyar nyelvben nyolc nyelvjárástípust különböztetünk meg: nyugati, dunántúli, déli, palóc, tiszai, északkeleti, mezőségi, székely és csángó."

És ha hiszed ha nem, ezek mind a magyar nyelv részei.

360. kingi7 (válaszként erre: 359. - Krisztikov)
2010. márc. 20. 22:01

Ja, én megkeres a pénzt és ajándékozzam el :)

Vagyis,te nem pénzből élsz gondolom... tudod, nekem az olyan emberekből hegyet lehetne rakni, aki az utolsó filléremig kihasználna, és nem csak magyar van benne!

A magyar nyelvben nem hiszem,hogy szerepel, lapító, laska, pityóka... és még sorolhatnám...

Látom te sem voltál sokat Erdélyben...

2010. márc. 20. 09:10

Egyszer voltam Gymes koncerten Kolozsváron. Többek között azt mondta:

Nem az anyaország érdeme, h én magyarul beszélhetek itt hozzátok és ti értetek engem!!!!!

Akkor még 21 éves kis naiv voltam. Nem tudtam mit jelent. Ma már tudom.

És ne kezdjük a pénzt..mit kaptam... mit adtam....Nem erről van szó. Sokan a saját anyjukat is eladnák. S meg is teszik.

2010. márc. 18. 09:04

Sziasztok!

Végig olvastam a fórumot és elszomorít amit egy-két ember írt(miért fontos ennyire hogy ki honnan kapja a nyugdíjat,ami kevés).Én magyarországon születtem és itt is élek,ismerek egy két romániában született magyart és soha nem volt rossz tapasztalatom,sőt csak jó.Nem jártam még Romániában de régóta szeretnék kimenni pont amiatt mert csak jót hallottam róla és hogy azok az emberek akik kint élnek nagyon vendégszeretőek.

Nem akarok személyeskedni de egy fórumozónak leírom a kedvenc idézetem (bár nem biztos hogy megérti ,mert nem kihasználásról és pénzről szól): "A világ minden gyermeke egy nyelven sír,ha éhes!" Nem tudom kitől van de nagyon szeretem. Gabilive:Igazad van egy két fórumozóval kapcsolatban ,hogy nem érdemes szóba állni.

Bocs ha kicsit hosszú lett de kisregényt tudnák írni a jó tapasztalatokról.

357. f3ef182e14 (válaszként erre: 355. - 3aa56130ac)
2010. márc. 11. 20:09

többen vagyunk mint ahogyan azt sokan hiszik

szebb jövőt

356. f3ef182e14 (válaszként erre: 355. - 3aa56130ac)
2010. márc. 11. 20:08

én sem vagyok

én is adnám

❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook