Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » DNK, avagy a Dagasztás Nélküli Kenyér fórum

DNK, avagy a Dagasztás Nélküli Kenyér (beszélgetős fórum)


21. rozsazsa (válaszként erre: 5. - Boribakter)
2010. dec. 7. 20:21
Azt irod, hogy négy cipócskát sütöttél, konzervdobozba és fóliával takartad le. Kérdésem az lenne, hogy milyen méretű volt a doboz? Nekem van kilós babos dobozom, és hogyan tudtad a forró dobozra ráerősiteni a fóliát. A melegtől nem jtt le a sűtőben? Még nem sütöttem ilyen kenyeret, de nagyon izgat a dolog, láttam a videót is ami felbátoritott. Köszi a választ.....
20. Hmv. (válaszként erre: 2. - Boribakter)
2009. febr. 28. 13:36

Szia! Lehet, hogy már aktuális a kérdésed, a gázsütőre vonatkozóan, de csak most láttam meg ezt a topikot.


Én is nagy híve vagyok a dnk-nek, az összetétel nálam így módosul: 68 dkg BL-80-as kenyérliszt, 5 dkg teljeskiőrlésű tönkölybúzaliszt, 2 dkg búzakorpa, s tej helyett kefír.


Mielőtt beleteszem a megkelt kenyértésztát a felforrósított jénaiba, pici olajat öntök az aljára, akkor tuti, hogy nem fog beleragadni.


kb.15-20 percig teljes lángon sütöm, a legalsó helyre téve a rácsot, majd ugyanennyi ideig "féltakarékon", majd az utolsó 1/3-ban már leveszem róla a tetőt, s teljes takarékon sütöm.


Remélem, mindent elég érthetően írtam le, további jó kísérletezést kívánok Neked!

19. boribakter (válaszként erre: 18. - Morgor)
2009. jan. 6. 21:56
Igen, a gőz mindennek a lelke :)
18. morgor
2008. dec. 19. 15:13
Az első DNK bucim készítése alatt azt figyeltem meg, hogy a villanysütő hőmérséklete a tepsi víz párolgása miatt (párolgás= hőelvonás)160 fok volt végig - hiába állítottam be a 220 fokot. Egy mázas virágcserép volt a forma és ebben sült egy negyed adag - kitűnő lett.
2008. nov. 21. 22:32
Van már dagasztás nélküli kalács is!
16. boribakter (válaszként erre: 15. - F9a0a36712)
2008. nov. 10. 19:14
Azt a sütőkeveréket használjuk mi is, nagyon jó! A dagasztás nélkülit próbáltad már?
2008. nov. 1. 14:18
Én fogom a kész lisztkeveréket (ABO), bedagasztom, 2X kelesztem, nálunk ez jött be. Csináltam már mindenfélét, kovászosat, réteslisztest, hagymás-krumplist, magosat, de ez a nyerő. A boltit másnap legfeljebb bundásnak tudom megcsinálni, mert darabjaira hullik. Ja és a lényeg!.... hozzá kell adnom egy evőkanál sikért, hogy szép ruganyos legyen.
14. d@nu (válaszként erre: 12. - Boribakter)
2008. nov. 1. 14:09

Már bocs, szerintem elbeszéltünk egymás mellett.

Én nem vitatom a dagasztás nélküli kenyeret, sem a kovászost - nálunk még működik olyan pékség, ahol kizárólag kovászos kenyeret sütnek és a szüleim onnan vásárolnak, tehát tisztában vagyok a különbségekkel. Még csak állást sem foglaltam egyik mellett sem, hogy nekem melyik ízlik avagy nem ízlik. Én csak arra reagáltam, hogy ha pufika a férje miatt készíti a kenyeret és neki a DNK nem ízlik, akkor talán megpróbálhatja a dagasztást, mert semmi ördöngösség nincsen benne. Gyerekkorom óta kézzel dagasztom a kelt tésztákat, csak kb. 2 éve van kenyérsütő gépem, de elhiheted, hogy abban elég nehéz lenne mondjuk 2 kg-nyi lisztből keltet készíteni. A kézi dagasztáshoz csak egy kis munkakedv kell, nem hely és különböző konyhagépek. 50 éve még mindenki otthon sütötte a kenyeret, adalékanyagok nélkül, és csak a keze volt hozzá plusz egy szék, amire leült dagasztás közben - attól még nem lesz a kenyér "bóti", hogy egy kis munkával készül.

13. boribakter (válaszként erre: 11. - D@nu)
2008. nov. 1. 13:18
Ja, és igen, a kovászos az igazi, viszont azt legalább egy hétig kell csinálni (alapkovász - egy nap, 1., 2., 3. etetés egy-egy napok, kenyér bedagasztása és kelesztése még egy nap, kenyérsütés és -hűtés fogyaszthatóra még egy nap...)
12. boribakter (válaszként erre: 11. - D@nu)
2008. nov. 1. 13:16
Na igen. És a kenyérsütőgép (lásd az a topik) is elvégzi a dagasztó munkát. Ez a DNK kifejezetten olyanoknak jó, akiknek nincs gépük és konyhaméretük különböző pékáruk elkészítésére, de nem akarnak "bótit" se venni. Nekünk van gépünk is, de mégis jól esik néha dagasztás nélküli kenyeret sütni, mert ízre nagyon hasonlít a békebeli, régi kenyérére, és szerintem magasan veri a "bótit" ízben, állagban, és csak az van benne, amit én beleteszek...
11. d@nu (válaszként erre: 9. - 62ffba3b4b)
2008. nov. 1. 09:55

Engem a dagasztás nélküli leginkább a hagyományos kovászos kenyérre emlékeztet. Miután ezt nem kapni akárhol, nem elterjedt, így sokan az ízét sem ismerik. Ha a férjednek kedvező kenyeret szeretnél sütni, akkor inkább maradj a bolti jellegűnél - élesztős, dagasztós.

Nem kell kézzel dagasztanod, ha van tálas mixered, az megcsinálja helyetted, egyébként pedig ha jó a recept, akkor nem egy ördöngős dolog a kézi dagasztás sem, csak nem kg-nyi lisztből készült adagokat kell készíteni.

10. boribakter (válaszként erre: 9. - 62ffba3b4b)
2008. okt. 31. 09:33
Köszi! Sajnálom, hogy a párodnak nem jött be. Szerintem pedig inkább hasonlít a bolti kenyérhez az íze, mint bármelyik másiknak. :) Tegnap 1 kg-os lisztből sütöttem DNK-t, a tészta ki nem szedhető maradékából pedig kenyérlángost csináltam :)))
9. 62ffba3b4b (válaszként erre: 8. - Boribakter)
2008. okt. 29. 17:00
Hááát... Nem igazán jött be a dolog. Kétszer nekirugaszkodtam, de a párom csak fintorog a kenyérre. Nekem ízlett, de én magamért nem sütök, mert néha hetek is eltelnek anélkül, hogy kenyeret ennék. Ő viszont a mákostésztát is kenyérrel eszi. :))) Mégis örülök, hogy kipróbáltam, mert azt vallom, hogy az életben egyszer mindent ki kell próbálni. Mégegyszer köszönöm Neked a segítséget és a jótanácsokat. További sikereket.:)))
8. boribakter (válaszként erre: 7. - 62ffba3b4b)
2008. okt. 24. 23:43

:D Szeretek alapos lenni :D

Sok sikert és sikért ;) Majd mesélj!

Elsőre én is fóbiásan rettegtem tőle, természetfeletti, ördöngös kenyérnek gondoltam. De nem az, és ráadásul a rabja lettem - hihi -, 3 napja sütöttem az elsőt, és tegnap is sütöttem, meg ma is sütöttem :)))

7. 62ffba3b4b (válaszként erre: 5. - Boribakter)
2008. okt. 24. 21:06
Huhhh.. Ez nagyon kimerítő lehetett, ennyit írni:))) Nagyon hálás vagyok, h. ilyen részletesen leírtad, mert lelkes, ám nagyon kezdő vagyok ezen a téren. Eddig leginkább a dagasztás riasztott el a kenyérsütéstől, ezért is örültem meg ennek a témának. Nagyon köszönöm a sok hasznos infót és a tapasztalatokat, holnap kipróbálom. Ha jól sikerül, majd gondolok Rád. :))))
2008. okt. 24. 20:31
5. boribakter (válaszként erre: 4. - 62ffba3b4b)
2008. okt. 24. 20:17

A harmadik hiba az volt, hogy 2,5 tk só (az eredeti receptben) fele nem 1 és 3/4 :))))))


A dagasztás nélküli kenyér 1,5 órás változata végül is csak annyi, hogy össze kell keverni a hozzávalókat (egy 1 kg-os veknihez, amiből csinálhatunk 8 db zsömlét is, vagy 4 bucit: 75 dkg liszt, 1 ek porélesztő, 1 ek méz/cukor, 1 csapott ek=2,5 tk só, 5 dl víz, 1 dl tej) egy keverőtálban. 1 perc kutyulás elég, a kész masszát le kell takarni konyharuhával és betenni állandó hőmérsékletű, de meleg helyre (pl. sütő) másfél órára kelni. Addig dolgoznak benne az élesztőgombák, a végére nagyra nő a tészta, lyukacsos-puffasztott-buborékos lesz és kovászillatú, nyúlós-szakadós. Ezért érdemes olyan keverőtálban keleszteni, ami kétszer legalább akkora, mint a kezdeti massza. Másfél óra múlva egy erősen lisztezett felületre kiborítjuk a tálból, és vagy elosztjuk több részre, vagy nem, attól függően, hogy zsömléket, cipókat vagy kenyeret akarunk. A tésztát minél gyorsabban és a lehető legkevesebb kontaktussal :) meghajtogatjuk négyrét - érdemes megnézni erről egy videót, ami a YouTube-on Making No-Knead Bread néven fut: linket lásd lent -, és hajtással lefelé lisztezett konyharuhára félrerakjuk pihenni. Addig pihenhet, amíg begyújtjuk a sütőt, 250 fokra vagy gáz nagylángra. Még amíg hideg a sütő, beteszünk egy tepsit alulra félig megtelve vízzel, és betesszük a fedeles sütőformát is, ez lehet jénai, Pataki-tál, de a vaslábos a legjobb. (Én ma 4 cipócskát sütöttem 4 db alufóliával letakart konzervdobozban.) Amikor már forró a sütő és a tartalma, akkor a pihentetett tésztá(ka)t belerakjuk a forró formába, és rátesszük a fedőt. Így sütjük 20-25 percet nagylángon vagy teljes hőfokon, majd levesszük a fedő(ke)t, és sütjük tovább 20-25 fokig ugyanígy, amíg szép színe nem lesz, meg a tűpróba is oké. Előfordulhat, hogy az utolsó 10 percben le kell venni a lángot - még én is most tapasztalom ki a sütőmet. :) Ha elzártuk a gázt, lekapcsoltuk a hőt, még egy olyan 5 percig érdemes melegíteni a kenyere(ke)t, utána pedig még melegen kivenni a formából. Ha nem csúszik ki (előfordulhat), akkor fejre szoktam állítani, és amikor kicsit meghűl, kiesik. :)


De én is kezdő DNK-méker vagyok :))))), úgy szedtem össze a netről.


Az eredeti, new yorki recept, ami 12 órás kelesztéses (YouTube videó):

[link]

Mademoiselle (a francia gyors változat mo.-i elhíresztelője): [link]

VKOrsi: [link]

Puffin: [link]

...stb. Hála Istennek, rengeteg minden van fent a neten róla, a 12 órásról is, a 1,5 órásról is.

Megpróbálok képeket is feltenni.

2008. okt. 23. 17:29

Naaaa, lécci, áruld már el, mi a harmadik hiba?

Én még nem hallottam erről a DNK-ról, de nagyon kíváncsivá tettél. Legfőképpen, hogy elég lehet neki a másfél óra kelesztés is. Írnál róla kicsit bővebben?

2008. okt. 23. 16:44
Kíváncsi vagyok, ki veszi észre a harmadik hibát??? :D:D:D (Tanulság: aludd ki magad vagy szellőztess többet, ne légy megfázva, és a tetejébe ne legyen ilyen hülye nyomott időjárás, és akkor nem megy el az eszed :D:D:D)
2008. okt. 23. 16:42

Ma falusi DNK sül a sütőben, és fél adag, mivel nincs annyi lisztem (és ünnep van, tehát boltok zárva):

375 g lisztkeverék (2/3 sima + 1/3 rétes-)

1/2 ek porélesztő

1/2 ek fruktóz

1 és 3/4 tk só

2 dl víz

1 dl tej

Két hibát viszont sikerült elkövetnem a sietség miat (ejnye-bejnye) - nem szitáltam össze a lisztet (kisebb lesz a kenyér), és elfelejtettem összekeverni a száraz hozzávalókat, mielőtt hozzáöntöttem a vizeset (hogy milyen lesz, na arra kíváncsi vagyok).

Ez a második kenyerem!

Az elsőben csak sima liszt és méz volt, valamint dupla mennyiség mindenből, de így is egy nap alatt elfogyott... :)


Kérdés: akinek kétállású gázsütője van, mint nekem, hogyan süti a DNK-t, hogy elkerülje a fél napos sütést, de ne is égjen oda? :)

2008. okt. 23. 16:36

Sziasztok! Nem tudom, itt mennyire ismert ez a téma, a különleges new yorki "találmány", a No-Knead Bread avagy Dagasztás Nélküli Kenyér. Sokan Dolca Vita oldalán olvashattak róla először, a 12 órás kelesztésű DNK-ról, aztán Mademoiselle blogján keresztül a nagyszájú francia fiú mutatta be, hogy lehet ezt gyorsabban is: másfél óra kelesztéssel is készülhet DNK. Igaz, ez már nagyon régen volt, amikor berobbant a magyar köztudatba, én viszont csak most mertem belevágni. Megérte! Rögtön beleszerettem...

Ide várom a véleményeket, eszmecseréket, recepteket, ötleteket, fejlesztéseket, kérdéseket, bármit, ami a DNK-val kapcsolatos!

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook