Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Amit a dislexiáról tudni kell, érdemes, tapasztalatok... fórum

Amit a dislexiáról tudni kell, érdemes, tapasztalatok... (beszélgetős fórum)


14. monika1225 (válaszként erre: 12. - KARNIS Mária)
2009. jan. 24. 22:57

a varázsbetüt ismertem, van ott egy teszt, amin a nagyfiam egyáltalán nem az, pontszáma : 0 ,a kicsi meg valami 80 pont teát nagyon veszélyeztett! A kicsi írásból és olvasásból jó lett félévkor! a nagy irodalomból bukik!

A nagy egyszerüen képteleln olvasni , és ezt nem vagyok hajlandó kizárólag a lustaságra fogni! A kicsi meg furcsamód csak a suliban tud jól ovasni?!


na mejd egyszer megértem, de mindenképp elviszem őket a szakértőire!

13. monika1225 (válaszként erre: 12. - KARNIS Mária)
2009. jan. 20. 19:03

szia!

Most ott tartunk , hogy az elsős fiut a logopédus nénink( szeptembertől járunk hozzá) megcsinálta neki a diszlexia előszűrést amit iskola előtt kellene!Ezen a "valószinüleg diszlexiás" jött ki! 64 ponttal! ahol a 70 a max és 60 alatt a kevés! szóval........... most megsürgetjük a nevtant! mert nem állapot jonapokat várni rájuk!

12. KARNIS Mária (válaszként erre: 10. - Monika1225)
2009. jan. 19. 18:45

Szia Monika!

Én elhiszem, hogy nem a pénzért csinálod!

Sajnos messze laktok, pedig szívesen segítenék. Én a Dunántúlon lakom, ez így nem megoldható.

Látogass el "hozzánk" a www.dislexia.hu fórumra, ahol szakemberektől és szülőktől kaphatsz segítséget. Máris érezni fogod, hogy nem vagy egyedül.

Az "igazi" diszlexia valóban öröklődhet, tehát jó lesz a kicsit is megmutatni. Egy szakembernek illik 5 éves kortól felismerni az előjeleket. Az igazán hatásos fejlesztés a megelőzés.

Kérlek írj bátran, ha megvannak a vizsgálatok. Az a tapasztalatom, hogy ez sajnos hónapokba fog telni.

Ja, még egy honlap: www.varazsbetu.hu

Üdv: Mari

11. Serry (válaszként erre: 9. - KARNIS Mária)
2009. jan. 18. 18:20

Írtam privit is. Csak annyival egészíteném ki, hogy a kézdominanciája azért érdekel, mert én bal a férjem jobb kezes. S ha pl jobb kezes lesz nem akarom megkeverni. Szeretném tudni majd,hogyan tudok a tanulásában jól segíteni neki.

Érdekes egyébként. Azt mondják balkezes lesz. Kicsinek mindent ballal fogott meg.Most,hogy rajzol,meg ugye eszik hol egyik hol másik kezét használja. a kistestvére is így van, most főleg a bal kezét használja.

10. monika1225 (válaszként erre: 8. - KARNIS Mária)
2009. jan. 18. 18:03

Szia!

Mi Debrecenben lakunk, és a városi nevtan volt ilyen kedves! egyszerüen a .... om is tele van már az egésszel! A suli azt hiszi hogy a plussz jutatásokért csinálom . de hidd el a fenébe már azzal a jutatásokkal! ha egyszer a gyerek képtelen tanulni, akkor ne magyarázzák már meg azzal hogy lusta! Pedig 4 gyereket nevelek egyedűl! S igenis fontos a pénz , de nem minden áron!


Most ott tartubk hogy várom mindkét gyereknél az időpontokat!

Kérdeznék valamit! mind a néggyel jártunk logopédushoz a beszédjük miatt! a kislány kitünő tanuló! ha a 2 nagyobbik fiúnál igazolodik a gyanu akkor vajon érdemes a kicsit is megnézni? van ennek valami örökletes hajlama?

9. KARNIS Mária (válaszként erre: 3. - Serry)
2009. jan. 18. 17:10

Kedves Serry!

Figyeld a kisfiadat. Ha 5 éves koráig nem alakul ki a dominanciája, érdemes szakember segítségét kérni.

Az is fontos, hogy a dominancia az egész testen azonos legyen: szem, fül, kéz, láb.

Addig ne irányítsd, még közvetve sem. Pl. ne add a kezébe a ceruzát, az evőeszközt, ne jegyezd meg, hogy melyik a"szép" keze stb.

Ha kéred, szívesen segítek, ha a probléma fennáll.

8. KARNIS Mária (válaszként erre: 6. - Monika1225)
2009. jan. 18. 17:04

Kedves Monika!

Nem minden SNI-s tanulóra jár felemelt családi pótlék. Pl. a diszlexiára nem jár, de a gyengénlátására feltehetőleg igen.

Minden SNI gyermeknek jár viszont az étkezési kedvezmény és az ingyenes tankönyv. Ezt megkapjátok?

A kicsivel kapcsolatban ne hagyd magad elutasítani, a szülő is kérheti a vizsgálatot.

Szabad megkérdezni, hol van ez a nev tan.?

2009. jan. 18. 16:59

Legkésőbb!

Optimális esetben 5 éves korra.

Szintén gyógypedagógus, + tanulási zavarok megelőzésében IS jártas terapeuta.

6. monika1225 (válaszként erre: 3. - Serry)
2009. jan. 18. 09:27

a mostani logopédus 4 éves kora óta foglalkozik vele! De többszöri kérésemre se volt hajlandó tudomásul venni hogy valami nem stimmal a gyereknél! az iskola pedig mereven elzárkozott a témától! Furcsa mód már tavaly hatodikban is diszlexia fejlesztéet kepott a logopédustól! Én csak azt akartam elérni hogy mentsék fel a gyereket idegen nyelv és a nyelvtan értékelée alól! DE a suli szerint azzal csak aztérnénk el hogy onnaotól kezdve egyáltalán nem akarna tanulni! Ez hülyeség! mert ha van sikerélménye akkor sokkal érdemesebb időt szánni arra a fránya tanulásra! Egyébként sajna eléggé megvan kötve a kezem és kb senki nem tudja mit tegyünk! 1 országos szakértői bizottság által kerűlt abba a suliba! Nagyon rossz volt a szeme igy a gyengén látókhoz jár! Most viszont az országos nem haklandó bevizsgálni mert a beszéd és irás zavarok nem hozzá tartoznak! Viszont a városi és a megyei se foglalkozik vele mert 1 országost nem bírálhat felűl!

Nekem azt mondta a megyei pedagogiai szövetségben az igazgató , hogy az SNIs gyerekre is jár az emelt Csp, .......... szóval ennek még utána fogok járni!



Más, az első öccse is eléggé gyanus, kértem a nevtant vizsgálja be ! A válasz, majd ha az iskola küldi, az nem elég ha én mint szülő! Na akkor borult az idegrendszerem ! az orra alá nyomtam a nagyobbik szakvéleményét és megkérdeztem mégis mire várjunk? 20 perces orditozás után elértem hogy felvette a gyerek adatait!


Persze én se szeretnék még 20 évig felolvasni a fiaimnak!

5. szemmelver (válaszként erre: 2. - Monika1225)
2009. jan. 18. 09:17
nagyon nagy baj,hogy eddig nem tettetek semmit
4. szemmelver (válaszként erre: 3. - Serry)
2009. jan. 18. 09:16

a kézdominancia iskolás korra kell kialakuljon..

gyógypedagógus vagyok

2009. jan. 18. 09:01

Állami támogatás nincs én úgy tudom, hiszen ez nem betegség csak tanulási nehézség, nehezítettség. A fiad SNI-s vagyis Sajátos Nevelési igényű. Érdemes még Gyógypedagógiával foglalkozó intézményben érdeklődni, hogy milyen terápia van a problémátokra.


Magán kérdésem. Eddig miért nem fordultatok szakemberhez? Hiszen így már bizonyos dolgokban változtatni késő is lehet.

Véletlen nem balkezes vagy vegyes dominanciájú? ilyen gyerekeknél gyakrabban előfordul, s azért alakul ki mert óvodában nem fedezték fel a vegyes dominanciát és esetleg a nem megfelelő kezével tanítotték meg írni. Ugyanis ilyenkor lehet bal kézzel írna, de mivel mindkettőt használta jobb kezes lett, de nem ez a domináns írásban.

Mindenesetre én nem várnék további szakvéleményre hanem megkérdezném a logopédián hová mehetünk kezelésre és elkezdenék vele járni. Ugyanis élete végéig nem olvashatsz fel neki mindent. Milyen lenne ha pl középiskolában is több 10-oldalak olvasnál fel neki egy -egy dolgozat előtt. Ráadásul a kötelezőket is olvasgatnád helyette neki? Ez ne haragudj de nem fog menni.


Az én kisfiam 4,5 éves és kézdominanciája még nem alakult ki rettentő vegyes dominanciájú. lába balos, szeme jobbos. S nem javasolták,hogy jövőre nagycsoportos legyen. Amíg nem alakul ki a kézdominancia nem szabad iskolába engedni, mert többet ártunk vele mint használunk.

egy 12-13 éves gyereknek meg az önbecsülése is sérül,ha mos logopédiára kell járjon. Sajnálom

2009. jan. 18. 08:29

a nagyfiam 7 osztályos, a logopédus most adott ki 1 olyan szakvéleményt ami alapján a nyelvtan és idegen nyelv alól felmentenék! várjuk a szakbizottságtól az időpontot! minden érdekelne amivel segíthetek neki, eddig is úgy tanúltunk, hogy én olvastam fel neki! De azért gondolom vannak más lehetőségek is!


Érdekelne még, hogy milyen állami támogatás jár?


Köszi

2009. jan. 18. 08:26
Amit a dyszlexiáról tudni kell, érdemes, ( tapasztalatok?)

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook