Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Amerikai barátság kenyér fórum

Amerikai barátság kenyér (beszélgetős fórum)


14. Csanni
2013. ápr. 17. 10:11

Ez az élesztőmentes változat:

[link]

2012. nov. 16. 22:22

Újból rákerestem. És megint variáltam ;)

Ahány oldal annyi változat.

A kovász így készül:

1 csomag szárított élesztő

0,6 dl langyos víz

3 csésze (7,5 dl) finomliszt

3 csésze (7,5 dl) cukor

3 csésze (7,5) dl langyos tej

Az élesztőt a langyos vízzel simára keverjük 10-15 percig állni hagyjuk. Egy nagy tálban összekeverünk 1 csésze lisztet, 1 csésze cukrot és 1 csésze langyos tejet. Amikor már teljesen sima, a föloldott élesztőt is hozzáadjuk.


A tálat tiszta konyharuhával letakarjuk és ezt a kovászt szobahőmérsékleten!!! (NEM hűtőben) érleljük 4 napon át, közben mindennap egyszer jól átkeverjük. Azután az 5. napon 1 csésze lisztet, 1 csésze cukrot és 1 csésze tejet keverünk hozzá. A 6.7.8. és 9. napon csak jól át kell keverni.


A 10. napon ismét hozzákeverünk 1-1 csésze tejet, lisztet, cukrot.


Ezzel kész az alaptészta.


Ebből kiveszünk 2,5 decit és ezt használjuk a barátságkenyér készítéséhez. A maradék tésztát csészényi mennyiségekre osztva mélyhűthetjük, bármikor elővehető, vagy el is osztogathatjuk mivel ez a barátságkenyér lényege.


A barátságkenyér hozzávalói, azaz a kovászhoz ezeket kell adni sütés előtt:

1 csésze alaptészta

2/3 csésze (1,65 dl) étolaj

2 csésze (5 dl) finomliszt

1 csésze (2,5 dl) cukor

3 tojás

1-1 mokkáskanál sütőpor, szódabikarbóna,só

1 kiskanál őrölt fahéj

1 kiskanál vaníliaaroma

Ami még mehet bele: 2,5 dl dió-mogyoró-mandula, apróra vágott aszalt gyümölcs, csoki


Azt a csészényi tésztát amivel dolgozunk egy tálba öntjük és az összes hozzávalóval alaposan elkeverjük. Kivajazott lisztezett formában sütjük. Előmelegített sütőben, 180 fokon, légkeveréses sütőben 165 fokon kell sütni kb 55 percig. Muffin formában is lehet sütni, ekkor kb 20 perc alatt sül meg.


A fel nem használt kovászt lehet tovább "etetni" és osztogatni és sütni az újabb adag finomságokat belőle. :)


elkészítés

1.Hétfőn kimérünk 2,5 dl cukrot.

2.Kedden ráöntünk 2,5 dl tejet, de nem keverjük össze.

3.Szerdán rászórunk 2,5 dl lisztet, és még mindig nem keverjük össze.

4.Csütörtökön fakanállal háromszor megkeverjük a tésztát.

5.Pentek a sütés napja! A tésztához adunk még 2,5 dl cukrot, 2,5 dl tejet és 2,5 dl lisztet, jól elkeverjük. Négy részre osztjuk a tésztát, ebből három részt továbbajándékozunk.

6.A maradék negyedhez hozzáadjuk a tojást, az olajat, még 2,5 dl lisztet, a szódabikarbónát, a sütőport, a diót, csipet sót, a fahéjat, a vaníliás cukrot, a mazsolát és az étcsokoládét.

7.Jól összekeverjük, sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük és megsütjük.


Másképp is lehet. Mindenből 1 dl fogunk, ( soknak tartom fentebbi mennyiséget, mint kovász ) összekeverjük egy befőttes üvegbe. Másnap megkeverjük, hármadik nap sütjük.

Persze adunk hozzá újabb adagokat. 1 csésze cukor, 1 csésze tej, kb 2 csésze liszt. Kocka margarínból is közel 2 újjnyi vastag csík.. Csésze tejben kevés élesztőt felfuttatni, és így fakanállal átkeverni az egészet. Letakarva pihentetni fél ( 1 ) órát. Kenyérsütő üstbe is süthető. ( én nem mértem, találomra öntöztem, és fakanállal nokedli keményre jól át dolgoztam. Fél óra pihenés után, meleg helyen, újból átkevertem. Fél óta pihenő. Átkeverni, és az üstbe öntöttem a kanál segítségével. Csak a sütős progit índítottam el. 1 óra. Kevésnek találtam újból beindítottam, kb 20 perc.

Milyen tartós lesz, nem tudom.. Alig maradt, már melegen megkezdte valaki a családból ;).

Fémkanalat nem ajánlja, pedig nekem az volt az alaptészta / kovászba végig.


Bekészítettem az újabb adagot. Fél literes korsót szemeltem ki erre a célra. közel 1 dl tejre öntöttem lisztet, és cukrot. Jó sűrű, de nem nokedli keménységű. Hány nap múlva sütöm nem tudom.. ( majd jelzem ;)

Lehet egy csipet élesztőt, frisset teszek bele.. De akkor kifut az edényzetből, és az nem lenne szerencsés.

12. Ncilány (válaszként erre: 11. - Lilimami)
2012. febr. 8. 17:55

Megnéztem az oldalt.

Nagyon régen csináltam már. Emlékem szerint élesztő nélkül készült, és így is rendesen hólyagosodott..

2010. okt. 20. 22:31

[link]


itt találtam egy alap receptet.

2010. okt. 20. 22:30

Szerintetek akkor úgy kezdjek hozzá, h összekeverem azokat, amiket alapból a kovászhoz kéne adni, de úgy, hogy élesztőt is teszek bele, azaz felfuttatom a tejben? Mert ugye kovász alapja az élesztőgomba?

Lesz ugyanolyan finom 10 nap múlva, mintha az ezer éves kovásszal csináltam volna? Valaki csinált már így?

2010. okt. 20. 22:27
Lehet, h felbúzdulok, és csinálok! Csak ez a 10 nap...ki bírja addig kivárni? :) De biztos, h sokat számít, h eddig kell érlelni, mert emlékszem anno, amikor anyum csinált kb 15 éve, mennyire omlós és finom volt. Nem olyan, mintha 1 óra alatt csinálta volna meg az ember.
8. 3a92f8d690 (válaszként erre: 7. - Lilimami)
2010. okt. 20. 22:27
ezért erjed:-)
7. Lilimami (válaszként erre: 2. - Mamcili)
2010. okt. 20. 22:26
Igen :) huh, milyen isteni volt! 10 napig csak kotyvasztani, utána meg megsütni. Igazából ugye annak az alapja a kovász, amit kapsz, de ha úgy vesszük, ki lehet a receptből szedni, hogy mi is kell hozzá pontosan. Ha belegondolok, h amit kap az ember kovászt, annak egy része már ezer éves :))
2010. okt. 20. 22:25
Am barátság kenyér ua:-) Nagyon jó egy évben egyszer kétszer megtalálnak vele csak fakanállal keverhető és műanyagban tarthatod 7 napig
5. NanoMano (válaszként erre: 2. - Mamcili)
2010. okt. 20. 22:24

A Vatikán kenyeret kell szaporítani :).

A tésztáját anno mi is úgy kaptuk...

2010. okt. 20. 22:23

A Vatikán kenyér isteni jó:D!

De nagyon rég ettem olyat.

2010. okt. 20. 22:22
Én igen mondják vatikán kenyérnek is nagyon fini:-)
2010. okt. 20. 22:22

én is kérek...

Ez az amit folyton szaporítani kell és minden féle módon kisüthető?

2010. okt. 20. 22:20
Ki ismeri?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook