Főoldal » Fórumok » Lélek & Szerelem fórumok » Afantázia fórum

Afantázia (beszélgetős fórum)


1 2
55. gipszjakabné (válaszként erre: 54. - Ariana)
2020. jún. 26. 12:26
Úgy, hogy tudom, hogy hogyan néz ki. A labdáról is tudom, hogyan néz ki, tehát le tudom rajzolni. Mint ahogy egy virágot is. De pl a "rajzolj valamit" feladatok nagyon magas labdák nekem.
54. ariana (válaszként erre: 19. - Gipszjakabné)
2020. jún. 16. 17:20
Hogyan tudnád lerajzolni, ha nem tudod elképzelni?
2018. jún. 8. 17:33

Fura játékszer az agy.:)


Nálam működnek a képi "bekötések", vizuális vagyok.

Bármiről is olvasok, hallok rögtön jönnek a képek, a szituációk, működik a képzeletem, ha nem is voltam ott a muhi csatában, feltudom magamnak idézni a csatajelenetet a róla leírtak/olvasottak alapján.


Azt gondolom, hogy ez a "képi bekötés" gyermekkorban alakulhat ki.

Ha valakiben nincs meg az sem baj.Ő másként és másban jobb.:)

2018. jún. 8. 13:08

Rákerestem, ezt találtam:


1973-ban, az MSZMP KB 1972-es határozata nyomán csökkent a kötelező vizsgatárgyak száma, megszűnt a kötelező érettségi történelemből, bevezették a közös és kötelező érettségi írásbeli vizsgát matematikából, és megszűnt az érettségi rendűség (a „kitűnő”, a „jeles” stb. minősítések használata), úgymond az egészségtelen jegyhajsza korlátozása érdekében. A kötelező érettségi vizsgatárgyak számát az 1974-ben bevezetett Gimnáziumi Érettségi Vizsgaszabályzat (GÉV) csökkentette. A magyar nyelv és irodalom, valamint a matematika kötelező maradt, míg a többi vizsgatárgy választható lett. Ezzel párhuzamosan a minősítés három fokozatúvá vált („megfelelt”, „dicsérettel megfelelt”, „nem felelt meg” (Welker, 1974). Ezúttal – az érettségi súlytalanításával – a felvételi vizsga került ki győztesen, azaz azt nem bolygatta ezúttal senki.


A viták persze nem csitultak. Ezek hatására a rendszer alig egy év alatt visszaállt a háromfokú minősítésről az ötfokú értékelési skála használatára."


Forrás: Horváth Zsuzsanna: Az érettségi és az érettségizők


(A tagozatos nyelv a mi sulinkban kötelező volt, és plusz egy tárgyat kellett választani. Én osztályvizsgával, a németet választottam, azaz mivel tudtam németül, tanulni inkább csak a matekra kellett volna, és tételeket kidolgozni magyarból. De a fene se dolgoz ki tételeket, ha a Széchenyi Könyvtárban olvasgatni is lehet... :D József Attilát húztam magyarból szóbelin, írásbelin is választható volt... matekból is mázlim volt, hármasra mentem!) - Viszont osztályoztak.

51. Guruljka (válaszként erre: 50. - L.luiselotte)
2018. jún. 8. 13:01
Sima nyelvtagozatos gimnáziumba, Bpesten. És akkor úgy tudtam, általános, hogy nincs töri érettségi. '76-ban "értem".
50. l.luiselotte (válaszként erre: 49. - Guruljka)
2018. jún. 7. 21:26
milyen suliba jártál, hogy nem volt történelem érettségi ?. Ilyet még nem is hallottam, műszaki szakokon sem
49. Guruljka (válaszként erre: 36. - Gipszjakabné)
2018. jún. 7. 21:25

Na a számok... Pér évtized kellett, mire valamennyire meg tudtam jegyezni a 6 jegyű vezetékes telefonszámokat, erre jöttek a mobilok.

A saját mobilszámomat ide ragasztottam a gépem szélére, ha elmegyek itthonról, a noteszomban van felírva. Meg persze saját-ként mentve a telefonomon. Különben nem tudom megadni.


Az évszámokat sem tudtam pár napnál tovább fejben tartani. Szerencsémre az évfolyamomnak nem volt történelem érettségi, mert még ma is ott ülnék.

48. PöttyösPanka (válaszként erre: 47. - Gipszjakabné)
2018. jún. 6. 13:18
Igen, fura :D
47. gipszjakabné (válaszként erre: 45. - PöttyösPanka)
2018. jún. 6. 12:44

Oké, a szélnél én is arra gondolok, hogy mondjuk hajladozik a fa benne, vagy ahogy a búzatáblát fújja, és úgy végigfut rajta a hullám. Mert az olyan jól néz ki! Mert már láttam ilyet. De ettől még, ha a szélre gondolok, ezekre is csak gondolok, de nincs képi megjelenés mellé.

Tök fura ezt így leírni, hogy konkrét képekre gondolok, miközben nem látom magam előtt egyáltalán.

46. PöttyösPanka (válaszként erre: 44. - Gipszjakabné)
2018. jún. 6. 12:26
Szeretem az olyan dolgokat, amiknél kiütközik, hogy az emberek elméje mennyire másként működhet.
45. PöttyösPanka (válaszként erre: 43. - Gipszjakabné)
2018. jún. 6. 12:24
Ezek jó példák. Mondjuk nekem mindegyikhez megjelenik egy kép is. Ha szélre gondolok, megjelenik egy fa is, amit tép a szél.
44. gipszjakabné (válaszként erre: 42. - PöttyösPanka)
2018. jún. 6. 12:23

Tudod, az a furcsa, hogy leéltem bő 3,5 évtizedet úgy, hogy nem is gondoltam arra az eshetőségre, hogy bárkinek is a fejében ilyenkor képek jelennek meg a dolgokról.

Ha valamit meg kell keresni, attól még tudom, hogy hogyan néz ki az a valami és hogy hol láttam, használtam legutoljára, vagy mikor volt a kezemben utoljára.


Ha valami ismeretlen dolgot keresek, és kapok róla egy kb leírást, akkor tudom, hogy egy féltenyérnyi piros vacakot kell keresnem, és mivel tudom mekkora a féltenyérnyi és milyen a piros, így erre szelektálok. De nem látok közben magam előtt egy elképzelt piros lópikulát.

43. gipszjakabné (válaszként erre: 39. - PöttyösPanka)
2018. jún. 6. 12:20
Ha már láttam, ahhor tudom, hogy hogyan néz ki. Tudok gondolni rá, pusztán csak nem látom. Mint ahogy a szélre is tudok gondolni, a vanília illatára is, vagy arra, hogy milyen rohadt meleg volt tegnap a napon.
42. PöttyösPanka (válaszként erre: 35. - Globus)
2018. jún. 6. 12:16
Elvileg ha valamit meg kell keresni, akkor a legtöbb ember fejében megjelenik egy kép róla, és az alapján detektálja, hol van. De működik úgy is, ha olyat keresek, amit még nem láttam, de nagyjából körülírják, hogyan néz ki. Így is megjelenik a fejemben egy kép, ahogy a leírás alapján elképzelem, és többnyire elég. De néha azért annyira másként képzelem el, hogy csak nem esik le, hogy ott van előttem :)
41. PöttyösPanka (válaszként erre: 36. - Gipszjakabné)
2018. jún. 6. 12:13
Ezeket én sem tudom megjegyezni.
40. PöttyösPanka (válaszként erre: 26. - Guruljka)
2018. jún. 6. 12:12
Azért ez extrém eset :)
39. PöttyösPanka (válaszként erre: 38. - Gipszjakabné)
2018. jún. 6. 12:11
Mire gondolsz akkor, ha egy olyan tárgyat akarsz felidézni, aminek nem tudod a nevét? Mondjuk egy szerszámot, aminek sem a nevét nem tudod, sem azt, hogy mire jó?
38. gipszjakabné (válaszként erre: 35. - Globus)
2018. jún. 6. 11:46

Nem én vagyok 5másodperces Gizi :D A memóriámmal nincs gond, emlékszem rengeteg dologra évtizedekre visszamenőleg is. Csak ha megpróbálom elképzelni, nem látom.

Attól még hogy nem látom magam előtt az ott nem lévő tollat, amit elkevertem valahova, még TUDOM, hogy egy kék-ezüst tollat kell keresnem valahol az asztalon, ahol utoljára láttam.

37. gipszjakabné (válaszként erre: 34. - Globus)
2018. jún. 6. 11:43
De, visszajön. Csak éppen látni nem látom.
36. gipszjakabné (válaszként erre: 33. - PöttyösPanka)
2018. jún. 6. 11:42
Meglepően jól működik :) Bár tény, hogy vannak dolgok, amiket képtelen vagyok megjegyezni (pl melyik kocsi melyik lakóhoz tartozik, de az évszámokkal is mindig gondban voltam), viszont ha bármiben van logika, akkor azzal nincs bajom.
35. globus (válaszként erre: 33. - PöttyösPanka)
2018. jún. 6. 11:29

Jogos felvetés :)

Például ha elveszik egy tárgy, akkor vissza kell emlékezni, hogy hol volt utoljára, mire használtuk, hogy néz ki stb.

34. globus (válaszként erre: 25. - Gipszjakabné)
2018. jún. 6. 11:28
Próbálj egy-egy ilyen élménynél nem passzívan ott lenni, hanem úgy mond "betárolni" annak minden részletét. Odafigyelni, alaposan megnézni valamit, így sem jön vissza?
33. PöttyösPanka (válaszként erre: 25. - Gipszjakabné)
2018. jún. 6. 11:17
El sem tudom képzelni, hogy működik a memóriád :)
2018. jún. 6. 11:10
Én az álmokat filmként látom.
31. gipszjakabné (válaszként erre: 30. - Globus)
2018. jún. 6. 11:06

Én akármennyire is tudatosan akarok látni csukott szemmel egy focilabdát, attól még csak simán sötét van, mert csukva van a szemem. Miközben tudom, hogy egy átlag focilabda fekete-fehér és 5 illetve 6 szögekből áll össze, tehát pontosan tudom, hogy néz ki, de ha csukva van a szemem, nem látok semmit.


Álmondi szoktam, emlékszem is rá, de mint írtam lentebb, ott sem tudok képeket visszaidézni belőle, pedig akkor ott pontosan ugyanúgy láttam, mint ahogy a tegnapi strandolást pl, hiszen ott voltam.

30. globus (válaszként erre: 5. - Gipszjakabné)
2018. jún. 6. 11:00

Igen, de nem ilyen részletességgel. Pl. látok egy labdát, de azt nem tudnám megmondani, hány pötty van rajta. Sőt, talán a színét sem.

Spontán a körvonalas, homályos látás adódik. Tudatos rágondolással pedig a részletek.

Mi a helyzet az álommal?

29. Guruljka (válaszként erre: 13. - PöttyösPanka)
2018. jún. 6. 10:58

Én mondjuk egyébként sem vagyok vizuális alkat. Habár, ha muszáj, rajzolok, de csak vonalakkal. Nem tudok árnyalatokkal mélységet vagy teret érzékeltetni.


Mondjuk nem is próbálgatom, mert nem vonz a rajzolás.


Az agykontrollal a könyvben találkoztam. Érdekelt, elolvastam, a leírások alapján próbálkoztam is, de pont emiatt nem sikerült.


A látásjavító könyvben is hasonló feladat volt. Rajzoljunk képzeletben egy A betűt.☺

28. Guruljka (válaszként erre: 27. - Gipszjakabné)
2018. jún. 6. 10:53
Igen, az így van.
27. gipszjakabné (válaszként erre: 26. - Guruljka)
2018. jún. 6. 10:52
De ők egyáltalán nem ismerik fel. tehát nem csak nem emlékszik rá, hanem nem képes különbséget tenni akár az előtte álló emberek arca között sem.
26. Guruljka (válaszként erre: 12. - PöttyösPanka)
2018. jún. 6. 10:51

Nemrég hallottam attól (TV-ben), hogy vannak, akik az arcokat nem ismerik fel.


[link]

1 2

Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook