Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » A kiskutyákban köztudottan sok orsóféreg található. Átterjedhetnek az emberre is? Ha igen, mi a teendő? fórum

A kiskutyákban köztudottan sok orsóféreg található. Átterjedhetnek az emberre is? Ha igen, mi a teendő? (tudásbázis kérdés)


1 2
2009. máj. 17. 20:30

Az emberben, mint egyik paratenikus gazdában larva migrans visceralist okozó

leggyakoribb orsóférgek:


Féreg: Végleges gazdafaj:

Toxocara canis kutya, kutyafélék

Toxocara mystax macska, macskafélék

Toxocara vitulorum szarvasmarha (és egyéb

kérődzők)

Toxocara pteropodis gyümölcsevő óriásdenevér

Lagochilascaris minor vadon élő macskafélék

Ascaris suum sertés, vaddisznó

Baylisascaris procyonis mosómedve

Baylisascaris columnaris borz

Baylisascaris transfuga medve

2009. máj. 17. 20:18

Egy tanulmány ezzel kapcsolatban ( SOTE ):


[link]


"...Az ember szűkebb és tágabb környezetében élő állatokban előforduló bizonyos

féregfajok emberben is fertőzést okozhatnak, ezért közegészségügyileg is jelentősek. A

fonálférgek (Nematoda osztály) eddig ismert több mint 16000 fajának többsége

szabadon él a talajban, tenger- és édesvizekben, nagyszámban élősködnek a

növényeken, jóval kevesebb található a vadonélő állatokban, továbbá mintegy 200

fonálféreg-faj fordul elő a háziállatokban és közel 20 az emberben, mint végleges

gazdában /76, 84/. A fonálférgek között is vannak olyanok, amelyek mind az emberben,

mind az állatokban, mint végleges gazdákban ivaréretté válhatnak. Még nagyobb azon

fajoknak a száma, amelyek ivarérett formájának az állatok a végleges gazdái, a lárvái

pedig az emberbe – mint véletlen paratenikus gazdába (inadekvát gazda) – bejutva

különböző súlyosságú tünetekben, larva migrans (LM) kórképekben megnyilvánuló

zoonosist okozhatnak.

Magyarországon az utóbbi húsz évben megnőtt az emberek közvetlen

környezetében különféle célból tartott állatok, különösen a kutyák és macskák száma...."

2009. máj. 17. 19:58

Bizony, a kutyák, cicáktól is meg lehet kapni a férgeket!


Néhány idevágó link:


[link]


[link]


[link]

45. ghicgindjngdm (válaszként erre: 44. - 1e958693ca)
2008. nov. 2. 18:06
köszönöm szépen a választ :) megnyugtattál az egyik kérdésem felől :D
44. 1e958693ca (válaszként erre: 43. - Ghicgindjngdm)
2008. nov. 2. 16:38

Nem, nem kaphattál el tőle férget ilyen közvetlen érintkezéssel. A kutya orsóférge, a Toxocara canis. A kutya üríti ugyan a petéket, ezek azonban közvetlen nem fertőzik meg az embert. A fejlődési ciklusuk, és fertőzőképességük beteljesedéséhez szükséges bizonyos földben töltött idő (ott fejlődnek éretté a peték). Az így átalakult pete már ferőzőképes. Biztosan hallottad már, évek óta téma a homokozók tisztasága, hogy vannak gyerekek, akik ott fertőződtek meg, mert vki oda vitte a kutyáját nagydolgozni.

Elkapható: földdel szennyezett, nem kellően megmosott zöldség, földön, vagy földhöz közel termő, mosatlan gyümölcs közvetítésével, piszkos kézzel, és a gyerekek meg a homok "megevésével" kapják el.

Az ember bélrendszeréből az érett petéből mikroszkopikus méretű lárva lesz, ami átfúrja magát a bélfalon, és a szervezetben a vérárammal különböző helyekre eljutva betokozódik ( Pl.izmokban; szemben-vakságot okoz). Így hát sajnos maguktól nem képesek kiürülni. Féreghajtót ( az esetlegesen még bélben lévő férgek kihajtására) és erős kortikoszteroidokat szoktak adni ( a betokozódott dögök pusztítására). A tünetek a betokozódás helyétől függenek.

2008. nov. 2. 16:11

Tegnap egyik barátom féléves labrador retrievere véletlenül belenyalt a a számba. elképzelhető, hogy elkaptam tőle valamilyen bélférget?

Amúgy ha egy ember megfertőződik vele, akkor addig férges lesz, amíg észre nem veszik és ki nem irtják belőle, vagy egy idő után kiürülnek maguktól, és megint féregmentes lesz az ember?

2008. jún. 26. 18:51

Reméljük a kutya szépen cseperedik:-)

Talán másnak is hasznosak ezek az infók.

41. 1e958693ca (válaszként erre: 40. - Ea9bff1b44)
2008. jún. 26. 15:56
Most veszem észre, milyen régen írták a kutyabajt. Lehet azóta meggyógyult, vagy épp ellenkezőleg?
40. ea9bff1b44 (válaszként erre: 37. - GyUgYi-BoGyÓ)
2008. jún. 26. 15:23
Mindenképpen vidd vissza az orvoshoz, bár a legyengültt szervezetének most semmiképp nem tesz jót ez a nagy meleg sem, hiszen nincs kedve gondolom enni, ami nem segíti elő a régi erőnlét visszanyerését. A féregtelenítő után, ha van benne élősködő, azt látod az ürülékben is. Ha igen, meg kell ismételni a féreghajtást. HA van féreg, és gyakran vagy kapcsolatban a kutyákkal, nem árt neked is kérned a patikában tablettát(pl. Vermoxot)
39. 1e958693ca (válaszként erre: 37. - GyUgYi-BoGyÓ)
2008. jún. 26. 15:04
A parvo-t vírus okozza, nagyon legyengíti a jószág szervezetét. Lehet, azért nem jött még helyre. Az én kutyámnak 3 hónap kellett utána, hogy helyrerázódjon. Szerintem a legtutibbat az állatorvos fogja tudni mondani.
2008. máj. 31. 21:30
En rendszeresen feregtelenitem a kutyat,cicat is.Nem szeretnek kellemetlenseget.
2008. márc. 13. 11:05
Sziasztok!3kutyám van az egyik labrador retriver kb 1 hónapja elkapta a parvo vírust.azt hittem,h elpusztul,de szerencsére megmaradt,csak kórosan lesoványodott,vettem neki féregtelenítőt és vitamint is,de nem segített.kérlek segítsetek,h mit csináljak vele.nagyon fontos!előre is köszi
36. caravell (válaszként erre: 35. - Kedveske)
2008. jan. 28. 09:00
Nincs mit,ha csak Neked segítettem vele, már megérte! :)
35. Kedveske (válaszként erre: 34. - Caravell)
2008. jan. 27. 21:42

Nekünk (már) nincs kutyusunk, de van gyerekünk! Köszi az infót, mert erről nekem is csak halvány ismereteim voltak, pedig nagy kutyatartó vagyok/voltam és szeretnénk kityust is a gyerkőc mellé.

Jó, hogy leírtad mire, és főleg hogyan kell vigyázni.

2008. jan. 27. 08:32

Látom, ez régi topik, de beírom,hátha valakit érdekel:

A kutya férge (Toxocara canis) az emberre is veszélyes. Ha valki megeszi (főként gyerekek),akkor fertőz (pl mosatlan gyümölccsel stb)Kikel a pete és a lárva átfúrja magát a bélfalon, mindenhova eljut a vérárammal (ez az akut kórkép, lázzal, köhögéssel, májnagyobbodással, nehézlégzéssel, nyirokcsomó gyulladással stb): májba, tüdőbe szembe stb. Ott nem fejlődnek féreggé,hanem betokolódnak és szöveti reakciókat (allergia, gyulladás stb) okoznak. Ez a krónikus kórkép, ami a megtelepedés helyétől függ.


A féreg Geohelmint, ami azt jelenti, hogy a kutya (vagy ritkábban macska) beléből ürülő peték még nem fertőzőképesek, ürülés után 3-4 hetes külső fejlődés kell nekik a földön (=geo) Tehát igazából nem a kutyatartás veszélyes,hanem a tartás körülményeinek a higiénéje: ahol a kutyakakát rendszeresen eltakarítják, a zöldséges kertbe nem megy a kutya, a földes zöldséget rendesen megmossák (de pl. a paradicsomot is, mert fölverődik a por!!!) salátát, epret, mindent, ott kisebb az esélye. A gyermekek azért veszélyeztetettek,mert ők "eszik" a homokot meg szájukba veszik a homokos kezüket, vagy leejtenek valami kaját a földre és felveszik, megeszik. A fertőzött állatokkal való közvetlen kapcsolat nem okoz betegséget. (de fontos a kézmosás, mert a kutya hempereghetet azon a földön, ahol már érett peték vannak és lehet a szőrén megtapadva!)


Az egész világon előforduló betegség, de szomorú és elgondolkodtató, hogy pl a budapesti parkokban és játszótereken gyűjtütt kutyafaecesnek (kakának) a 5-14%-a tartalmazott Toxocara petét! Nem véletlenül tilos (lenne) a játszóterekre kutyát vinni, vagy legalább a homokozóba beengedni.


Kezelésről annyit,h specifikus, konkrétan erre jó kezelés még nincs, egyes féregűző szerek lehetnek jók, de nem 100% a hatás. Szóval a MEGELŐZÉS az egyetlen (kutyák féreghajtása, higiénia).


Sajnálatos, hiogy az emberek erről mennyire keveset tudnak.

2007. aug. 30. 20:27
Van ez a fogtisztítós kutyacsont a tecsóba lehet kapni... ez jó szépen megtisztítja a fogát...
32. Bcicus (válaszként erre: 28. - Teráz)
2007. aug. 2. 04:25

A fogköve mikor volt utoljára leszedve?

Ha régen,akkor valszeg attól büdös a szája.

Ezt a citromosdolgot felejtsd el. Ha mindenképpen tisztítani akarod,vegyél kutyafogkrémetés azzal pucold meg.

31. Teráz
2007. júl. 10. 10:22
Még mindig a fogtisztításnál járok, nincs valami ötlet, vélemény?
2007. júl. 9. 16:48

Ha megkapta a megfeleő oltást, vagy egyéb gyógyszert

akkor minimális (szinte semmi) az esély.

29. Teráz
2007. júl. 9. 14:05
ötletek?
28. Teráz
2007. júl. 7. 20:15
Sziasztok! Említettétek itt a kutyák fogtisztítását. Nekünk az egyik kutyusunknak (10 éves spániel) nagyon büdös a szája, hiába van kinyomva a bűzmirigye, ...tehát nem az okozta. És ezzel kapcsoltaban lenne egy kérdésem, mert nem tudom, jól emlékszem-e, de mintha úgy hallottam volna, h. citromlevet kell tenni egy vattára, v. rongyra és azzal kell megtörölgetni a fogait. Valaki esetleg nem hallott erről valamit? Mert nem akarok hülyeséget csinálni szegénykémmel.
27. Naomagic85 (válaszként erre: 26. - 5ab2bc2fa0)
2007. máj. 18. 10:06
tudom:)
2007. máj. 17. 20:36
O.K, ne haragudj, csak segiteni akartam :)
25. Naomagic85 (válaszként erre: 24. - 5ab2bc2fa0)
2007. máj. 17. 18:02
én krémet adok neki, az még egyszerűbb:))
24. 5ab2bc2fa0 (válaszként erre: 23. - Naomagic85)
2007. máj. 17. 15:21

Szia! :)

A te kutyusod is nagyon édes!! :))

Mi nem tartjuk bent a kutyákat, ebben nem tudok neked segiteni...

Ha jól tudom a férgeket csak átmenetileg lehet megszüntetni, mert ha pl sétál a kutya, akkor más kutyák vagy róka (akár régebbi) ürülékéből simán el tudja kapni újra.

Nekünk az állatorvos tanácsolta, hogy jó megismételni 3-4 havonta, és nem nagy tortura, tablettával simán meg lehet oldani :)

23. Naomagic85 (válaszként erre: 21. - 5ab2bc2fa0)
2007. máj. 17. 13:53

Szia!


Megnéztem, szép kiskutyád van:) Én nagyon sokat szenvedek vele, nem akarja megtanulni a szobatisztaságot+04:30-nál nem tud tovább aludni, és nem tudok tőle pihenni:( Ezeket leszámítva nagyon édes:) És mikor tünnek el végleg a férgek? Soha?

22. 5ab2bc2fa0 (válaszként erre: 18. - Bazsó)
2007. máj. 17. 08:49
Kölyökkutyákat fél éves korig naponta háromszor javasolt etetni, fél éves-1 éves kor között naponta kétszer, 1 éves kor felett pedig rá lehet térni a napi egyszeri (esti) etetésre.
21. 5ab2bc2fa0 (válaszként erre: 12. - Naomagic85)
2007. máj. 17. 08:44

szia Naomagic! :)

Mi is kb egy hete vettünk kis tacsit :))

Ki volt tisztitva, akkor 6 hetesen még a régi gazdája féregtelenitette.

Tudnod kell, hogy a kutyákat attól függetlenül, hogy látod-e, hogy ürül a féreg 3-4 havonta féregteleniteni kell! Főleg ha sétáltatni is viszed, mert a férgeket könnyen újra összeszedheti.

20. Bazsó (válaszként erre: 19. - Naomagic85)
2007. ápr. 24. 22:03

Ne csüggedj!:)

Mint említettem megkell tanítani enni.

Ha kicsit kiéhezteted megeszi még a rozsdás szöget is:)

Viszont ha nem vagy következetes akkor hamar ellesz kényeztetve:))

19. Naomagic85 (válaszként erre: 18. - Bazsó)
2007. ápr. 24. 21:13
Nem száraz tápot kap, hanem Pedigree Juniort /erre írtam, h konzerv/, de nem kell neki:) vannnak cicáink, és múltkor evett pár szemet az ő aprószemű tápjukból, de ennyi. szívesebben eszik húsokat, amiket ebédre készítünk:(
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook