Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » A 10+10 milliós CSOK-ra jogosultak: mi a terv? Építés/vásárlás? fórum

A 10+10 milliós CSOK-ra jogosultak: mi a terv? Építés/vásárlás? (beszélgetős fórum)


1 2 3 4 5 6 7 8 9
215. Mirus (válaszként erre: 195. - Sorean)
2016. jan. 12. 21:25
Most olvastam el, hogy mit írtál. A három gyerek után igénybevett szocpolnál két lehetőség van: Vagy visszafizetitek és újra igényelitek, akkor már a 10 milliót, vagy nem fizetitek vissza és nem tudtok igényelni. A letéti számlára helyezés azt a célt szolgálja, hogy a bejegyzett jelzálogjogot át tudd vinni az új házra. Szerintem kicsit belekeveredett az ügyintéző, de tényleg járj utána ennek.
214. Sorean (válaszként erre: 213. - Mirus)
2016. jan. 12. 21:20
Köszönöm az infót! Az a generálkivitelező, akivel én beszéltem, 215.000 Ft/nm árért A-s házat építene.
213. Mirus
2016. jan. 12. 21:12
C a követelményeknek megfelelő, B a követelményeknél jobb , a többi afelett. Tehát az előírt külső szigetelés, ablakok, felső- alsó födém szigetelés, tető szigetelés esetén csak C lesz.
212. Mirus (válaszként erre: 211. - Sorean)
2016. jan. 12. 21:09
Lehet, tényleg nem vagyok ebben a témában biztos...
211. Sorean (válaszként erre: 210. - Mirus)
2016. jan. 12. 21:07
Nem a passzív házak a napkollektorosak?
210. Mirus
2016. jan. 12. 21:04

Ez , amit írtam, ez építésnél van vagy új lakás vásárlásánál. Nem csökken és nem nő az összeg... bár egy átlagos új ház szerintem csak B-s lesz.

Az A és az A + már napelemes stb... erre nem vennékm mérget, csak így rémlik.

209. Sorean (válaszként erre: 208. - Mirus)
2016. jan. 12. 20:59
Energetikai tanúsítványt bármelyik ingatlan adásvételénél csatolni kell, de a csok-ra való jogosultságnak már nem feltétele, hogy alacsony fennartási költségű házra vedd igénybe, tehát nem csökken az adható összeg, ha valaki mondjuk nem A+-os, hanem A-s házat épít. Elvileg így van.
208. Mirus
2016. jan. 12. 20:46
" A  hatósági bizonyítvány iránti kérelemhez mellékelni kell az  elektronikus építési napló összesítő lapját, az energetikai tanúsítványt, valamint – ha az Étv. alapján a hatósági bizonyítványért igazgatási szolgáltatási díjat kell fizetni – az Étv.-ben meghatározott díj megfizetésének igazolását.
207. Mirus (válaszként erre: 198. - Sorean)
2016. jan. 12. 20:42
Reklám szerint nem kell, a jogszabály pedig előírja az energetikait.
206. Mirus (válaszként erre: 203. - Sorean)
2016. jan. 12. 20:41
Ott mindegy mit írnak, a szocpol önerőnek számít és ha te a szocpolból és a hitelből fel tudod építeni a házat (márpedig feltudod, ha nagyon szépen megtervezel minden munkálatot és nem palotát építesz), akkor nem kell.
205. Sorean (válaszként erre: 204. - Moonlight13)
2016. jan. 12. 18:44
Nagyon így tűnik...
204. moonlight13 (válaszként erre: 202. - Sorean)
2016. jan. 12. 17:03
Jobb, ha minden jogszabálynak majd alaposan utánanéztek, mert az ügyintéző vagy tudja, vagy nem!
203. Sorean (válaszként erre: 139. - Zsezse88)
2016. jan. 12. 12:32

Sajnos nem ilyen egyszerű, mert a telken kívül is kell önerő:


[link]

202. Sorean (válaszként erre: 201. - IzaHold)
2016. jan. 12. 11:10
Sajnos nagyon úgy tűnik. :(
201. IzaHold (válaszként erre: 195. - Sorean)
2016. jan. 12. 11:08

Szerintem még nagyon nem felkészültek, főleg, hogy a hitel részt csak a nyártól lehet igényelni is...még a sima támogatással is hadilábon állnak, most forrja ki magát -sajnos.


A pénzetek nem veszik el, egy helyen olvastam, hogy ilyen esetben egy éven belül kell új ingatlannak lenni.


A jogosultságot előbb kell, hogy megállapítsák, különben megvalósíthatatlan az egész. Ez a nő kb. semmit sem tudott sajnos.:(

200. Sorean (válaszként erre: 199. - Fincsi5)
2016. jan. 12. 10:44
Köszönöm, meg is nézem.
199. fincsi5 (válaszként erre: 198. - Sorean)
2016. jan. 12. 10:41
Én ma láttam az indexen, bár nem mélyültem még el benne.:)
198. Sorean (válaszként erre: 197. - Fincsi5)
2016. jan. 12. 10:36
Nem, nincs sem energetikai, sem nm kikötés, csak annyi, hogy max. 300 nm lehet a ház. Ezt a bankban erősítették meg.
197. fincsi5 (válaszként erre: 195. - Sorean)
2016. jan. 12. 10:32

És azt láttad, és igaz egyáltalán, hogy egységes típusházakat kell építeni?

Erről szó volt? :)

2016. jan. 12. 10:03

Biztos nem ugranék fejest ebben a CSOK-ban.Túl sok a rizikó.Főleg a + 10 milliós hitelnél....

Azt pedig ne feledjük, hogy az állam nem hoz soha olyan törvényeket, hogy neked, nekem v bárkinek jó legyen.Ő olyat hoz, ami neki jó.Jelen esetben a haldokló építőipart és ingatlanpiacot próbálja feléleszteni,a GDP miatt muszáj, ami csak így megy.Persze a tehetősebbek és a szerencsésebbek profitálhatnak belőle.

195. Sorean
2016. jan. 12. 09:39

Sziasztok!


Nálunk a helyzet az, hogy megvan a 3 gyerkőc (akik után már igénybe vettük a szocpolt), folyamatban van a lakáseladásunk (ELVILEG van vevőnk), megvan a kiszemelt telek, amit a héten foglalóznánk le, megvan a generálkivitelező, aki készíti a költségvetésünket.


Tegnap jártunk az OTP-ben, ahol a következőket tudtuk meg:

Annak ellenére, hogy akár telekvásárlásra is igényelhető a CSOK, ha önerőből vesszük meg a telket, akkor a telek nem számít önerőnek az ingatlan árában, tehát kell rendelkezni még valamekkora összeggel. Ez eddig nem is gond.


Ha eladjunk a lakásunkat, akkor felfüggesztik a már meglévő szocpolunkat (3,8 milliót), azaz a Magyar Államkincstár egy zárolt számlára helyezi és itt jön a csavar! Mi ezt a 3,8 milliót a zárolt számláról már csak a használatbavételi engedély után (azaz kvázi a beköltözéskor) kapjuk vissza. Tehát az építkezés költségeinél nem vehető figyelembe.


Azt nem tudta megmondani a banki ügyintéző, hogy a használatbavételi engedély után a MÁK a 3,8 millió Ft-ot hova folyósítja. A hitelbe törlesztik bele, vagy kinek és mire adják? Fogalmuk sincs.


A lényeg, hogy a 10 millió Ft CSOK és a 10 millió Ft kedvezményes kamatozású hitel a mi esetünkben 16,2 millió Ft-ot jelent, a már megkapott 3,8 millióval nem lehet számolni, az csak lóg valahol a levegőben.


Arról nem is beszélve, hogy a banki ügyintéző a beszélgetés elején azt mondta, hogy azt a 3,8-at mi simán elbukjuk, mert azt vissza sem kapjuk, csak bejegyzi az állam a leendő házra.

Egyszerűen meg sem értette, hogy ha mi a lakáseladásunk után egy MÁK által zárolt számlára helyezzük ezt az összeget, akkor hogy a fenébe tűnhet el a semmibe?

Azt mondta, hogy kvázi a mi sarunk, hogy a szocpol igénybevétele után az állam által bejegyzett 10 évre szóló elidegenítési tilalmat nem várjuk ki, hanem váltani akarunk előbb, ezért úszik el az a pénz.

Majdnem kaptam egy hátsófalit, mikor ezt a kis hölgy közölte és nyomatékosan megkértem, hogy ennek azért nézzen egy kicsit jobban utána. Fél órát vártunk rá, mire megjelent és közölte, hogy ugyan tényleg visszakapjuk a 3,8 milliót, de csak a használatbavételi engedély után, így kvázi az építés költségeibe ez nem kalkulálható bele.

Még jó, hogy a banki ügyintézők felkészülten várják az ügyfeleket... Pfffff!


Ahhoz, hogy meg tudjuk igényelni a (maradék) CSOK-ot, adásvételi szerződéssel és az építeni kívánt ingatlan költségvetésével kell rendelkeznünk. Tehát adjuk el szépen a lakásunkat, vegyük meg a telket és terveztessünk rá egy házat és majd utána eldöntik, hogy jogosultak vagyunk-e a CSOK-ra és a kedvezményes kamatozású hitelre. Ha nem, akkor így jártunk...

Ez a mi esetünkben azért nem olyan hatalmas érvágás, mert mi már az új rendelkezés előtt terveztük a cserét, akkor kikalkuláltattunk mindent a bankkal és hitelképességet is vizsgáltak, tehát, ha kimaradunk ebből a csok-os mizériából, akkor is meg tudjuk tenni, amit terveztünk. Elvileg.


Nagyon szép, kerek és átlátható történet ez az új k...va csok. :DDD

194. moonlight13 (válaszként erre: 193. - Timycat)
2016. jan. 10. 20:47
Én is hasonlóképp látom. Az, hogy ma ki tudok fizetni x törlesztőt, nem biztos, hogy azt jelenti, hogy a jövő hónapban is ki fogom tudni fizetni.
193. timycat
2016. jan. 10. 20:32

Ez a +10 millió nélkül buli, nem tudom elképzelni azt a helyzetet, hogy felvegyek 10millió Ft hitelt 25 évre 3 gyerekkel. Kicsit sok a rizikó. 3 gyerek gyakorlatilag egykeresős családot jelent, ahol ha kiesik az az egy kereső akkor elég nagy gáz van, 25 év alatt -kamatváltozástól függetlenül- nagyon sok minden megtörténhet.


De tény azoknak nagyon kapóra jön akiknek már van 2-3 gyerekük és bőven akad (minimum 10millió) megtakarításuk így kapnak ajándékba újabb 10millát, ha még több pénzük van és építkeznek akkor újabb 5-öt.

Ez a felső-középosztálynak és az afelettieknek lett kitalálva.

192. fincsi5
2016. jan. 10. 20:22

Egyre több a kétség bennem.:(

Féltem, akik belevágnak, de nem vészmadár akarok lenni, örülnék, ha sikerülne úgy, ahogy eltervezték.:))

191. moonlight13 (válaszként erre: 190. - Forrest2010)
2016. jan. 10. 19:15
Akkor én még kicsi voltam, nem foglalkoztam a hitelekkel! :D
190. forrest2010 (válaszként erre: 176. - Moonlight13)
2016. jan. 10. 19:13
70-es években , lehet előbb is , mert mi már 200 ezret vehettünk fel 79-be , de a 60-as években egyik kolleganőmék 40 v 50 ezret vettek fel , gondolom az is kedvezményes lehetett
189. moonlight13 (válaszként erre: 184. - IzaHold)
2016. jan. 10. 19:13
Most. De nem véletlenül van az 5 éves kamatperiódus. Szerinted a kamat csak lefelé mehet, ahogy te írtad előtte? Most nem találom az a pár sort, de ha végignézed, valahol rátalálsz, hogy 3 %-kal lesz mindig kevesebb, mint egyébként lenne.
188. forrest2010 (válaszként erre: 165. - Moonlight13)
2016. jan. 10. 19:07
56 éves korunkig fizettük volna a kölcsönt , ha nincs a lehetőség h visszafizessük , de mivel akkoriban még emelkedtek a fizetések meg se fordult a fejünkbe az se , h nem fogjuk tudni fizetni a részleteket , munkahelyünk sem forgott veszélyben , nem úgy mint ma sok fiatalnak ! 3 gyerekkel lehetett akkor lakáshoz jutni , de mindenkinek magának kell tudni , h mennyit tud vállalni ! sokan akkoriban azért is vállaltak 3 gyereket .
187. IzaHold (válaszként erre: 184. - IzaHold)
2016. jan. 10. 18:59
Ez idézet akart lenni, de mindenhol ez van.
186. forrest2010 (válaszként erre: 173. - Moonlight13)
2016. jan. 10. 18:56
A 70-es években 25-30 évre lehetett OTP kölcsönt kapni 20-on évesen . Sok szülő úgy gondolkodott h mindjárt akkora házat épít , h majd a gyereknek is......de a szülők itt maradtak a hodályokban , mert a fiatalok nem maradtak otthon , bármilyen más lehetőséget választottak inkább , mint egy kupacon maradni a szülőkkel !
1 2 3 4 5 6 7 8 9

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook