Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » 50esek! Beszélgessünk régi időkről! fórum

50esek! Beszélgessünk régi időkről! (beszélgetős fórum)


2012. dec. 5. 17:28
Kisiskolás koromban a fagyi 50 fillér volt, tiszta sokként ért, amikor felemelték 1 forintra! És mit lehetett kapni? Csoki és vanília :)
156. 298b15dfdd (válaszként erre: 154. - 7fbb0788f7)
2012. dec. 5. 17:28
Tényleg, a múltkor a Vaterán akadtam rá,csodálkoztam is,hogy még kapható,bár férfi lábon nem láttam az elmúlt30 egynéhány évben!:D
155. 298b15dfdd (válaszként erre: 154. - 7fbb0788f7)
2012. dec. 5. 17:26
Ja,olyanom nekem is van 4 számmal nagyobb!:DDD
154. 7fbb0788f7 (válaszként erre: 153. - 298b15dfdd)
2012. dec. 5. 17:25
Áááá, dehogy nincs. Néha jól tele is van :DD
153. 298b15dfdd (válaszként erre: 152. - 7fbb0788f7)
2012. dec. 5. 17:15
Kalucsnit még most is lehet kapni,hócipő viszont már nincs.)
2012. dec. 5. 16:07
A múltkor eszembe jutott a hócipő, de volt annak egy férfias verziója is, a kalucsni. Fekete gumiból készült.
151. Tejespite (válaszként erre: 150. - 298b15dfdd)
2012. dec. 5. 16:06

Tudom, h nem akartál megbántani senkit, de az előző hsz-odat csak cáfolni tudom! Én egyke voltam sajnos, Édesanyámnak nem lehetett több gyereke. De voltak az utcában fiúk, lányok, az iskolai szünetekben az idős szomszédok unokái, és olyanokat játszottunk, h na! A szomszédgyerekeknek mindnek 1-1 testvére volt, de ugyanúgy féltették őket, mint engem. Árokcicáztunk, ugróiskoláztunk, 'Amerikából jöttem'-et játszottunk, s szomszédfiúk gyakran átjöttek hozzánk játszani, a kisebbeknek ilyenkor odaadtunk 2 sámfát hogy hegedüljenek a recés részével, mi meg nyugodtan tudtunk játszani. Egyik kedvenc játékunk volt eső után, mikor félig megtelt az árok vízzel, mindenki letört egy darabka faágat, ott guggoltunk az árok mellett, betettük a vízbe közel az átfolyó csőhöz és figyeltük, kié jön ki hamarabb a másik végén... A mostani gyerekek hülyének néznének, ha ilyet javasolnánk nekik.

Egyébként egyáltalán nem sértődtem meg, biztos a Te környezetedben volt ilyen egyke, én is láttam ilyet. De ne hidd, h jó egykének lenni. Én mindig nagyon szerettem volna testvért, és irigyeltem azokat, akiknek van. Akinek meg volt, engem irigyelt, h milyen jó nekem, főleg azok, akiknél nagy volt a korkülönbség, és meg voltak győződve, h a kistestvérüket jobban szeretik a szüleik. Ami biztos nem volt igaz - a mai eszemmel nézve - csak a nagy testvér érezte így.

Én is stoppoltam azzal a cérnával, mi még tanultuk az iskolában is.

150. 298b15dfdd (válaszként erre: 149. - Tejespite)
2012. dec. 5. 12:27
Nagyon jól látod,én is így gondolom.Nem volt irigység,bár voltak olyan gyerekek akik egykék voltak,ők viszont kimaradtak minden marhaságból,mert óvták őket,mint a hímes tojást.Nem irigyeltük őket:)Az átkötött harisnyára nem emlékszem,viszont arra a sokszálas stoppoló cérnára,meg a gomba alakú stoppoló fára igen.Nagyanyámét őrzöm,sohasem használtam:)
149. Tejespite (válaszként erre: 148. - Boszorkánylepke)
2012. dec. 4. 15:40
Nekem is volt takarékbélyegem. 50 filléres is volt. És ha betelt egy olyan kettéhajtott, hosszúkás gyűjtőlap, kaptuk a következőt. A postán lehetett beváltani. Egyébként visszagondolva, a mai eszemmel mi akkor igen szegények voltunk, de mindenki az volt, Nemigen volt eltérés a szomszédok vagy osztálytársak közt. Illetve nem is szegények, hanem nem látta az ember maga körül a valódi vagy ál csillogást, nem hasonlítgatta magát és úgy volt boldog, ahogy volt. És higyjétek el, ez nem az idő múlása okozta szépítés, ez tényleg így volt. Megfoltoztattuk a cipőm orrát, volt egy néni akihez hordtuk a kopott nyakú ingeket, ő szépen lefejtette a gallért, megfordította, visszavarrta és megvolt az új ing. Nagymamám varróné volt, olyan anyagot vettünk télikabátnak, aminek mind2 oldala használható volt, és mikor kinőttem, szétszedtük, kifordította, kicsit levágott még belőle, azzal kitoldotta az ujját és lett félkabát v hasonló. De senki nem szólta meg a másikat mert flekk volt a cipőjén, mert a többinek is az volt. És mindezt nem szegénységnek éltük meg, ez volt a természetes. És boldogok voltunk. Emlékeztek az átkötött harisnyára? Ha leszaladt a szeme, felszedettük, ha már igen csúnya volt, átköttettük. Mi a '70-es évek elején házasodtunk, éveken át gyűjtöttük a szaloncukor papírt, mert a férjem - sokgyerekes családból származott - annyira tartott attól, h ha nem lesz miból venni a következő karácsonyra szaloncukort, akkor ezekbe a papírokba csomagolunk vmit és azt tesszük a fára. Mert ők otthon azt csinálták mikor kicsi volt, h volt szaloncukor (emlékeztek, piros volt a papírja többnyire) annak eltették a papírját és a köv. évben anyósom nem vett, hanem hol ezt hol azt csomagolt bele, ami volt otthon, meg az "50-es években nem is mindig és mindenütt lehetett kapni, ők tanyán laktak. És a férjem is attól tartott, h mi lesz, ha nem tudunk vmi miatt venni, legalább a papírja legyen meg, illúzió gyanánt.
148. boszorkánylepke (válaszként erre: 147. - Szellő63)
2012. dec. 4. 14:47

A régi családi fotók között nekem is vannak ilyen képeim, amiről írtál. ;) Hát azok bizony több mint fél évszázaddal ezelőtt készültek.

Most jutott eszembe az iskolai takarékbélyeg....valami füzetkébe ragasztottuk a bélyegeket, amiket a tanító néninél lehetett venni, 1-2 forintért. Aztán tanév végén be kellett váltani, kaptunk érte egy kis aprót. Emlékeztek még rá?

147. szellő63 (válaszként erre: 145. - Boszorkánylepke)
2012. dec. 4. 11:55
Neked jobb, mint nekem, mert én már csak emlékezni tudok és fényképeket nézegetni. Vannak olyan képeink, amiknek a széle hullámos-recés, a lap tetején van a kép, a lap alja fehér.
146. attila47 (válaszként erre: 36. - Fe96902938)
2012. dec. 4. 09:08

Jaja! 6Ft 20 Fillér

Amiből a 20 fillér a balesetbiztosítás::)

145. boszorkánylepke (válaszként erre: 144. - Szellő63)
2012. dec. 4. 08:50
Gyerekkorunkban más volt az időjárás (is). Nyáron meleg volt, télen hideg, és hó...., szinte egész télen. Ugye, de jó nosztalgiázni. Én nagyon szívesen emlékszem vissza a gyerekkoromra, bár nagyon egyszerűen éltünk, nagy békességben és szeretetben neveltek a szüleim és a nagyszüleim. Örök hálám érte, sajnos már csak Édesanyámnak tudom megköszönni.
144. szellő63 (válaszként erre: 143. - Boszorkánylepke)
2012. dec. 4. 06:58
Én is jobban szeretem a száraz utakat, de amikor olyan hangulatom van, mit nem adnék azért, hogy hóesésben sétáljak! Egyszer nagyon régen éjféli miséről jöttünk hazafelé szüleimmel mesés havazásban. Sosem felejtem el.
143. boszorkánylepke (válaszként erre: 141. - Szellő63)
2012. dec. 4. 06:52

Valóban csodálatos a hófehér hótakaró, este, ahogy szikráznak a hópelyhek...csodálatos látvány...és ahogy megyünk, ropog a talpunk alatt. Azt nagyon imádom. Én városban lakom, itt sajnos nem olyan szép a tél, mint kisebb falvakban, ahol megmarad sokáig szép fehérnek a hó.

Karácsonyhoz hozzátartozik/hozzátartozna a hóesés, de én önző módon jobban örülnék, ha száraz utak lennének, mivel gyerekeim távolabb laknak tőlem. Így is aggódás az anyukák sorsa, hogy szerencsésen ide-, és hazaérjenek.

Bár...az unokámat jó lenne megszánkóztatni.

2012. dec. 4. 06:48
Szép napot mindenkinek:)
2012. dec. 4. 06:46

Jó reggelt kedves emlékezők!

Úgy látszik, vidékenként más-más elnevezése volt a sparhelt sütőjének, nálunk redlinek hívták. Lehet, hogy csak elértették a lerni szót?

Kékfestő ruhám igazi nem volt, csak 8. osztályban gyakorlati foglalkozáson varrtunk szoknyát, na ahhoz vett Édesanyám kékfestő anyagot.

Legyen szép napotok. Az újság hétvégére vastag hótakarót ír. Várjátok?

2012. dec. 4. 06:27

Karácsonyokról írjatok mi volt a fátokon.Imádtam a kék szaloncukros papírban csomagolt bonbont.

Szerintem még a fenyőfának is csodálatos illata volt anno.Az a sok csokidísz amit minden évben apukám olyan előszeretettel vett meg.Papucs, lóher,

szívek, autó, csizma, barack formákat öltött.


Iskolában mi készítettük a díszeket, nekem a színes láncos girland tetszett nagyon.


Úgy gondolom az emberekben több volt akkor a szeretet.

139. Signorina (válaszként erre: 136. - Boszorkánylepke)
2012. dec. 4. 06:23

Te is sokat nosztalgiázól a régi évekről?


Mindíg megvolt mindenünk én úgy emlékezem, persze mások voltak az igények és az értékrendek.

138. Signorina (válaszként erre: 129. - Boszorkánylepke)
2012. dec. 4. 06:22
Jaj de jópofa vagy, még a kukorica csutka hiányozna semmi más.:)) Nálunk a régi időkból maradt selyempapír volt amig el nem fogyott.
137. Tejespite (válaszként erre: 134. - Szellő63)
2012. dec. 4. 06:14

És felmásztunk a kukoricahalom tetejére, és olyan jó volt onnan lecsúszni-legörögni, és milyen boldog volt aki az első piros csövű kukoricát megtalálta! Kutat mi is csináltunk a csutából

Kérdezte vki a lernit, h mi az, és meg is válaszoltátok. Volt aki 'ler'-nek hívta, és tudom mindig gondoltam, miért nem tudja teljesen kimondani. De ő nem idevalósi volt, és feléjük úgy mondták. Meg a konyhában a széken a lavór, mellette a szappan, a háttámlán a törölköző. Ezt nem sírom vissza, csak emlékszem rá. És a konyhában a falra rajzszegezett papír falvédő. És kifli, aminek volt íze és normális állaga.

2012. dec. 4. 05:57
Jó reggelt! Azon gondolkodom, ahogy itt olvasom a fórumon a gyerekkori visszaemlékezéseket, hogy abban az időben milyen egyszerűen, szegényesen éltünk és mégis csodálatos volt a gyerekkorunk.
2012. dec. 3. 22:12

olyan jó olvasni titeket, teljesen felidéződnek azok a gyönyörü gyerekkori évek:)

banánszoknya, és a forrónadrág?

meg amikor a fapapucs divatba jött?

az esti beszáélgetések, én is imádtam, jól éltünk, de karácsonyra nem ezer ajándékot kaptunk, hanem mindig egy egy darabot, és olyan boldogok voltunk!

és akkor ettünk fügét!

Kékfestő bluz! jaj, annyi jó dolog eszetekbe jut!

én ugy emlékszem, egyszer mikor már nagyobbak voltunk,olyan 12 éves körüli, a tesómmal és a szüleimmel eljöttünk vásárolni, és annyira büszke voltam, 500 ft-ot kaptunk és abból kaptam egy nadrágot, egy kismama bluzt, és egy cipőt:)

134. szellő63 (válaszként erre: 132. - Boszorkánylepke)
2012. dec. 3. 20:12
Olyan nekünk is volt. A kukoricamorzsolásnál mi gyerekeke a torzsából építettünk "kutat", a fásláda mellett. A torzsát is elégették utána. Na de a kukoricát fosztani is kellett. Azt nálunk esténként a napi munka után az istállóban a járáson végezték. Jöttek szomszédok-ismerősök segíteni. Párás, hűvös, félhomályos volt minden, nem volt kellemes, mégis visszasírom...
133. boszorkánylepke (válaszként erre: 132. - Boszorkánylepke)
2012. dec. 3. 18:34
Néha én is megpróbálkoztam, de nem volt egyszerű művelet a kukoricamorzsolás.
2012. dec. 3. 18:33
Nagypapa esténként ült konyhában a sámlin, előtte a fonott kosár, kezén a kukoricamorzsoló"szerkezet" - és kukoricát morzsolt.
131. boszorkánylepke (válaszként erre: 128. - Szellő63)
2012. dec. 3. 18:30

Szia, az öregek beszélgetését én is imádtam hallgatni.

Erről jutott eszembe, hogy az anyai dédnagyapámat "Kótya"-nak hívtam. Azért, mert egy ilyen beszélgetés alkalmával használta a szót, hogy "elkótyavetyélt" valaki, valamit. Kisgyerekként annyira tetszett ez a szó, amit valószínű előtte soha nem hallottam még, hogy ezután dédnagyapámat Kótyának hívtam. Nem haragudott érte, nagyon szeretett és én is Őt.

130. 298b15dfdd (válaszként erre: 129. - Boszorkánylepke)
2012. dec. 3. 18:28
Nagy divat volt még a kékfestő blúz.
129. boszorkánylepke (válaszként erre: 127. - Signorina)
2012. dec. 3. 18:26

Szia, nekem is volt banánszoknyám, nagyon szerettem.

Arra is emlékeszem, hogy nem volt WC papír, nagyapám szép komótosan, késsel egyforma darabokra hasogatta az újságot. Jobb híján ezt használtuk. Még mindig jobb, mint a kukoricacsutka. ;)

128. szellő63 (válaszként erre: 125. - Boszorkánylepke)
2012. dec. 3. 18:22

Sziasztok, megjöttem. Jól és viszonylag gyorsan telt a napom, sokat gondoltam Rátok, a fórumra, mennyi régi dolog juthatott eszetekbe?! Milyen napotok volt?

Az orkánkabát mellé dukált még az orkán kendő is. Hahaha

A sparhelt áttüzesedett platnija és nyitott ajtaja adta esténként egy ideig a "világosságot" is, csak vacsorához kapcsoltunk lámpát. Szerettem ilyenkor hallgatni az idősebbek beszélgetését.

Hog

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook