Főoldal » Fórumok » Lélek & Szerelem fórumok » Viszontlátás I. fórum

Viszontlátás I. (beszélgetős fórum)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: Viszontlátás I.

1 2 3
34. M.Edina (válaszként erre: 33. - Csemár)
2013. jún. 4. 14:05
Nem is akartalak az ellenkezőjéről meggyőzni, örülök, hogy te élvezted. A cikk írójának írtam le, hogy milyen hiányosságok és formalitási hibák osztják így meg az olvasóközönséget.
33. csemár (válaszként erre: 32. - M.Edina)
2013. jún. 4. 13:57

Nem akarok én fogadatlan prókátor lenni! :-D


Az 1. hozzászólásommal is pusztán csak annyit akartam jelezni, hogy nekem tetszett ez az írás. Azaz: véleményem szerint jó.


Rendben?

32. M.Edina (válaszként erre: 31. - Csemár)
2013. jún. 4. 13:46

Nem rossz a módszer, ugyanis minden epikai műnek, legyen az regény, vagy egy egyperces Örkény novella, megvan a szakmai irodalmi háttere, amely megszabja a szerkezeti felépítését, a hangulatleíró eszközeit és egyéb formalitási dolgait, amik élvezhetővé és izgalmassá teszik az olvasmányt. Ha a szerző erre alapozza a művet, akkor biztos nem lenne ennyi kritikus az olvasóközönségben.

Laikus ember csak annyit mond, hogy ez nem jó, nem tudja, hogy miért nem jó, csak egyszerűen nem tetszik neki. Aki egy kicsit többet foglalkozott irodalommal, az pedig rá tud világítani a hiányosságokra. Nyilván nem rosszindulatból írtam le a kritikát, ebből a cikk szerzője tanulni tud, és lehet legközelebb egy sokkal jobban összeszedett, frappáns, élvezetes történetet olvashatunk tőle.

2013. jún. 4. 13:33

Nemcsak Jókaié...

És viszont gratulálok, valóban ez egy részlet Az aranyemberből.

Csak azért hoztam ezeket az idézeteket, mert úgy éreztem, hogy rossz módszerrel próbálod megfogalmazni azt, hogy Neked nem tetszik a témaindító írás. Szíved joga, hogy ne tetsszen, egy vagy az olvasói közül. (A Bovaryné se tetszik mindenkinek.)

30. M.Edina (válaszként erre: 29. - M.Edina)
2013. jún. 4. 13:28
A leírások mellett megvan a Jókai regényekben a kohézió, a történet egymásra épül, ok-okozatot követ, van konfliktus, cselekmény, van eleje és vége, van logikai felépítése.
29. M.Edina (válaszként erre: 28. - Csemár)
2013. jún. 4. 13:23
Gratulálok, kivettél egy tájleíró részletet Az arany ember c. regényből, ami Jókai sajátossága volt. Ettől függetlenül szerencsére történik is valami abban a regényben.
28. csemár (válaszként erre: 27. - M.Edina)
2013. jún. 4. 13:20

Timár elnézi, hogy távozik ez ember udvaráról. Elkíséri őt szemeivel a hólepte úton egész a nagy tó jégtükréig. Utánabámul, mikor már csak egy fekete pontot lát előrehaladni az ezüst jéglapon a magas hegyorom kettős tornya irányában.


Észre sem veszi a vihart, mely a zalai hegyek felől jő.


Gyakran a Balaton vidékén, mikor legcsendesebb a lég, minden előjel nélkül felzúdul ez a sajátszerű orkán; a halászoknak, kik meghallják a fák zúgását a távolban, már nincs annyi idejük, hogy a zalai partra visszasiessenek; a szélcsapás egyszerre felforgatja a hullámot, s a csónakokat beragadja a Balatonba, s kihányja a túlsó partra. S néha félóra múlva már vége van a viharnak; a szélmenyasszony csak egy fordulót akart táncolni. S azután ismét csendes lesz minden.


A hegyek mögül rohanó zivatar egy hófelhőt korbácsolt előre. Abból olyan élesen, mint a tű hegye, vágott alá a szitáló hókristály. A felhő maga sem volt nagyobb, mint hogy a nagy panoráma felét eltakarja, sötétségbe burkolva a tihanyi tájképet, sziklafokos félszigetével, komor templomával, míg a keleti agyagpartok tündököltek a holdvilágban.


A vihar harsogva üvöltött alá az arácsi völgy ős fáinak sudarai között. Az ódon nyári kastély szélvitorlái nyikorogtak, mintha elkárhozott szellemek sírnának földi emlékeikért, s mikor az erős szél végigsöpört a Balaton jegén, az ott felállított jéglapokon valami olyan túlvilági zenehangot idézett elő, hogy az ember látni vélte a szellemeket, akik így sírnak, egymást kergetik, s röptükben nagyokat sikoltanak. Egy-egy haragosan bömböl közöttük. Az űzi tán a többit?

27. M.Edina (válaszként erre: 24. - Csemár)
2013. jún. 4. 13:11
Ne keverjük össze az epikai és a lírai műveket. A vers a líra, az lehet tájleíró jellegű.
26. Pasionella (válaszként erre: 25. - Krisz42)
2013. jún. 4. 13:10
Taps, taps, taps!!!! :-D
25. Krisz42 (válaszként erre: 22. - M.Edina)
2013. jún. 4. 13:08
De azt is jobb megfogalmazással kellene.Bele lehet vágni a közepébe-már a történetnek-,de azt már csak az igazán profik tudják úgy megírni,h jó is legyen.De én sem értek hozzá,bár a magyar tanárom nagy reményeket fűzött hozzám.Viszont a történeteket csupa hozzá nem értő ember olvassa el,ők az olvasóközönség.Ha nem nekünk szánta,nem kellett volna kitetetni.
24. csemár (válaszként erre: 22. - M.Edina)
2013. jún. 4. 13:07

Nemes Nagy Ágnes: Fák


2010. 01. 26. by Verspatikus


Tanulni kell a téli fákat.

Ahogyan talpig zúzmarásak,

mozdíthatatlan függönyök.


Meg kell tanulni azt a sávot,

hol a kristály már füstölög,

és ködbe úszik át a fa,

akár a test emlékezetbe.


És a folyót a fák mögött,

vadkacsa néma szárnyait,

s a vakfehér, kék éjszakát,

amelyben csuklyás tárgyak állnak,

meg kell tanulni itt a fák

kimondhatatlan tetteit.

23. Pasionella (válaszként erre: 22. - M.Edina)
2013. jún. 4. 13:04
Erre majd azt fogja írni, hogy folyt. köv.... :-D
22. M.Edina (válaszként erre: 18. - M.Edina)
2013. jún. 4. 13:00

Amit még kifelejtettem, és a legfontosabb: hiányzik az akció, azaz a cselekmény is.

Általában egy regénynek vagy novellának van szerkezeti felépítése: előkészítés, bonyodalom , cselekmény kibontakozása, tetőpont, megoldás.

Ennek nem volt, csak "leírása". Ez olyan, mintha kinéznék az ablakon, és írnék arról, hogy milyen szép az a fa az ablakom előtt. Kb.

21. Pasionella (válaszként erre: 20. - M.Edina)
2013. jún. 4. 12:55
Tévedésből... :-) és csak a véletlen műve, hogy sikerült is :-D
20. M.Edina (válaszként erre: 19. - Pasionella)
2013. jún. 4. 12:49
Biztosan nem.. :D Nem is értem, hogy mehettem anno magyar emelt szintű érettségire??!
19. Pasionella (válaszként erre: 18. - M.Edina)
2013. jún. 4. 12:47
Na de te sem értesz hozzá :-)
2013. jún. 4. 12:46
Nekem sem tetszett :( Nem valami jó a fogalmazás, a szóhasználat, vannak furcsa kifejezések, egymáshoz nem illő szókapcsolatok.. túlságosan elnyújtott a személy -és tájleírás, hiányzik a kohézió és a mondanivaló.
2013. jún. 4. 12:10
Egy tinilány a rózsaszín felhőkben
16. csemár (válaszként erre: 15. - Pasionella)
2013. jún. 4. 11:49

Nem vitatkozni akarok, tényleg nem!

De!

Lehet, hogy Te úgy gondolod, hogy bárkiben, bármit olvas, képekké válnak a betűk, és hogy ez a képzelőerőnkön múlik, de én magamon mást figyeltem meg. Azt, amit már alább írtam.

Hogy Te erről mást gondolsz, tudomásul vettem.

15. Pasionella (válaszként erre: 14. - Csemár)
2013. jún. 4. 11:37
Ha bárki olvas bármit, mindenkiben képpé válnak, ezért van a képzelő erőnk, de ez minden esetben így van, sosem olvasok semmit sem úgy, hogy nem tudom elképzelni de ez még nem azt jelenti, hogy az jó is.
14. csemár (válaszként erre: 8. - Pasionella)
2013. jún. 4. 11:17

Csak elmondanék valamit, nem a vitatkozás kedvéért...

Ha én olvasok valamit, és a betűk képekké válnak bennem, akkor számomra ez annak a jele, hogy az, amit olvasok -JÓ. Itt ez megtörtént, ennek adtam hangot a hozzászólásommal.

Neked más a véeményed, tudomásul veszem.

Csak ennyi!

13. vacsa
2013. jún. 4. 10:55
Jajj, elég gyengus lett. Gimiben írtam egy hasonlót. Csak jobbat :-)
12. Pasionella (válaszként erre: 10. - Krisz42)
2013. jún. 4. 10:52
Nem értünk hozzá na...
11. Pasionella (válaszként erre: 9. - F46e7b0013)
2013. jún. 4. 10:51

Ismersz minket? Attól, hogy egy ilyen oldalra még nem írtunk ki egy cikket attól még nem értünk hozzá? Mégis mi alapján ítéled meg értünk-e hozzá vagy sem?

Gondolom akinek nem tetszik az nem érthet hozzá, azért nem tetszik.

10. Krisz42 (válaszként erre: 6. - F46e7b0013)
2013. jún. 4. 10:44
Írtam is,csak megtartottam magamnak,ill.családtagok,ismerősök rábukkantak,de hiába mondtâk,h milyen jó,nekem sokkal magasabbak a követelmênyeim magammal szemben.Másokkal szemben csak annyi,h ha valaki kitalált történetet ír,akkor első a helyesírás,utâna a fogalmazás."Mélyen a gyertyalángba nézett vagy merengve nézte."Bár még így sem tökéletes,de már az első mondattal gond volt.Van itt valaki,aki néha ír kis történeteket,de pl.a legutóbbi is szólt valamiről,komoly mondanivalója volt,a másik,h szinte mindegyik jól van megírva.
2013. jún. 4. 10:41
A kritikát elfogadom, de csak olyan embertől aki ért is ahhoz amit kritizál.
8. Pasionella (válaszként erre: 6. - F46e7b0013)
2013. jún. 4. 10:40

Sokan tudnánk jobbat írni egyébként. De nem fogunk leállni veled vitatkozni. Örülj, hogy van akinek tetszik.

Túlontúl sok a részletezés, azt vártam már, hogy ugyan történjen már valami...

Ha írásra adod a fejed, próbáld elviselni a kritikákat.

7. gkreka (válaszként erre: 6. - F46e7b0013)
2013. jún. 4. 10:36
Ha írásra adod a fejed és a "művet" meg is jelenteted, akkor meg kell tanulnod a kritikákat is elfogadni.
2013. jún. 4. 10:32
Írj jobbat ;)
2013. jún. 4. 10:18

Na ez nekem minden csak nem jó olvasmány...

Túl sok a hasonlat, túl sok a részlet, kevés a mondanivaló.

1 2 3

Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook