Főoldal » Fórumok » Lélek & Szerelem fórumok » Végső búcsúztató írása de, hogyan? fórum

Végső búcsúztató írása de, hogyan? (beszélgetős fórum)


29. Tünci3 (válaszként erre: 21. - Tumbo2)
2023. máj. 27. 17:45
értem.
28. Tünci3 (válaszként erre: 23. - Amaunet)
2023. máj. 27. 17:45
igen,én is azt olvastam hallják mit beszélnek körülöttük,hozzájuk.
2023. máj. 27. 17:44
Kedves FI! hogy van a mamád?
26. tumbo2 (válaszként erre: 25. - Michelle.r)
2023. máj. 24. 11:44
nekem ugyan nem tetszik,de mindenki más.
25. michelle.r (válaszként erre: 11. - Tumbo2)
2023. máj. 23. 22:12
És milyen jó, hogy átvettük. Inkább egy családtag, egy barát, mint egy idegen pénzért, félóránként, óránként valaki másról.
24. michelle.r (válaszként erre: 10. - Csicsi25)
2023. máj. 23. 22:11

Nem. Ugyanezt gondolom. Én nagyon pragmatikus vagyok, de nekem gyomorforgató, hogy a nagymama a kórházban az életért küzd, és már készül a gyászbeszéd 🙄


Ha cinikus akarnék lenni, azt mondanám, kérd meg őt - a fórumindító - hogy segítsen..... De inkább én is azt tanácsolom, légy vele, amennyit csak tudsz, aztán úgy beszélj róla, mintha a barátodnak mesélnél az imádott nagymamádról.

23. Amaunet (válaszként erre: 22. - Fórumnyitó (anonim))
2023. máj. 23. 20:48
Azt hallottam (olvastam), hogy a kómában lévő betegek is érzékelik a külvilágot.
22. Fórumnyitó (anonim) (válaszként erre: 10. - Csicsi25)
2023. máj. 23. 15:50
De nem tudom kómába fekszik, a veséje leállt támogatást kap nem tud lélegezni lélegeztetőgépen van a szíve nem dobogna de kap gyógyszert.
21. tumbo2 (válaszként erre: 20. - Tünci3)
2023. máj. 23. 15:19
ő temethet,fene tudja milyen engedélye van.erdélyi.
20. Tünci3 (válaszként erre: 17. - Tumbo2)
2023. máj. 23. 14:33
hát,igen jó nagy hangja van a miénknek is. de egyedül nem temet
19. Napsugár8 (válaszként erre: 10. - Csicsi25)
2023. máj. 23. 14:18
Ha polgári temetés van, és nem egyházi, abban esetben a rokonok, vagy az a barát, ismerős, aki a rokonokon kívül a legközelebb állt hozzá.
18. Napsugár8 (válaszként erre: 5. - SzuzyF)
2023. máj. 23. 14:16

"- Elment a drága, elment a kedves.

Édesanyám/édesapám édesanyja, az egyetlen volt az ő szemében, az ő életében. Egyetlen volt, aki bármi történt, mindig mellette állt, mindíg segítette, aki feltétel nélkül, mindig szerette. Megfáradt testtel, megfáradt lélekkel távozott közülünk. Emléke örökké bennünk él.

- Elment a nagyi! A legdrágább, a legaranyosabb, a legkevesebb nagyi! Fájó szívvel búcsúzunk tőled, mi unokák. Nyugodj békében.

- Búcsúznak tőled testvéreid, barátaid, ismerőseid...."


Valahogy így kezdeném, a végén nyugodj békében. Legyen neked könnyű a föld.


Van egy versike, valahol olvastam:


A lélek mint kalitkából szabadult kismadár

A kék égben boldogan, csapongva száll

S ha majd egykor megpihenni vágy'

A szeretet útján ismét rád talál"


A végén meglehet, hogy elmondanám, emlékeztetőül, vígaszul az itt maradottaknak, hogy amíg emlékezünk rá, addig velünk van.

17. tumbo2 (válaszként erre: 16. - Tünci3)
2023. máj. 23. 10:34
hát itt a kántor?ő a pappótló,ő temet,hát nem semmi ahogy énekel.még a hideg is ráz tőle.
2023. máj. 23. 10:32
hogy van mamád kérdező? nekem anyum 4 éve halt meg. mi rokonok írtuk meg a búcsúztatót. búcsúzik ettől és ettől stb. a pap olvasta fel. megható volt,meg megható zenéket válogattunk össze. falun lakom,régebben voltak sirató asszonyok,de szerencsére már nincsenek. nekem meghatóbb amiket a kántor énekel. kitartást nektek!
15. tumbo2
2023. máj. 23. 10:00
én nem is tudtam volna mit mondani.hogy a barátnőit jobban szerette,mint minket,nem érdekelte,mi van velünk,sose beszélgettünk,mindig kizavart a szobából.ezt mondanám,vagy,hogy a legjobb anya volt?de öregkorára az unokáit tényleg szerette.
14. ,zumba (válaszként erre: 10. - Csicsi25)
2023. máj. 23. 09:50
Én is lemaradtam, de nem baj. Abban a helyzetben én nem tudtam volna összeszedni gondolatokat. Csak mint egy robot csináltam mindent.
13. PöttyösPanka (válaszként erre: 10. - Csicsi25)
2023. máj. 23. 09:32
Nálunk sem mi mondtuk, csak mi írtuk meg.
12. Szeplakisz (válaszként erre: 10. - Csicsi25)
2023. máj. 23. 09:28
Nálunk nem a hozzátartozó mondta, de anyukám írta meg a szöveget.
11. tumbo2 (válaszként erre: 10. - Csicsi25)
2023. máj. 23. 09:21
ezt is Amerikából vettük át.
2023. máj. 23. 09:19

Ez valami új szokás vagy lemaradtam valamiről? Sajnos, sok temetésen voltam az utóbbi pár évben (utoljára pont pár hete), de sehol sem volt szokás, hogy a hozzátartozó mondjon búcsúztatót.


Tudom, hogy nem könnyű, amin keresztülmész - de egyelőre még nem halt meg a mamád (remélem), te meg már előre írod a búcsúztatót. Csak nekem furcsa ez? Én a helyedben a lehető legtöbbet lennék inkább mellette és elmondanám neki, mennyire szeretem.

2023. máj. 23. 09:08
régen nem emlékszem,hogy más is búcsúztatta volna az elhunytat a papon kívül.
8. tumbo2 (válaszként erre: 3. - Amaunet)
2023. máj. 23. 09:05
nekem nagyon nem tetszik,hogy búcsúzik lánya x,az unokái y.megkértük a búcsúztatót,vagy hogy hívják,a polgárit,ezt hagyja ki az anyám temetésén.a lányom anyósát most temették,nem tudtam elmenni a betegségem miatt.a lányom szerint a pap szép beszédet mondott,aztán az iskolaigazgató,meg egy volt pap barátja búcsúztatta.voltak,vagy százan.nekem semmi cicó,szétszórnak a kiserdőben a házuk mellett.
2023. máj. 23. 08:41
Mi úgy csináltuk, hogy mind a négy unokája leírta, amit gondolt. Volt, aki a szívének fontosabb emlékeket sorolta fel, volt, aki köszönetet mondott, azért, amit kapott, volt, aki kis történetet írt. Aki a búcsúztatót mondta, ebből állított össze egy beszédet. Úgy kezdte, hogy az unokák szavaival emlékezünk az elhunytra. Szerintem szép és személyes lett.
6. SzuzyF (válaszként erre: 5. - SzuzyF)
2023. máj. 23. 08:29
Jaaaa, és nem volt semmi "sirató" zene, helyette a kedvenc magyar nótája szólt, amit a végére szinte mindenki a zenelejátszóval együtt énekelt.
5. SzuzyF (válaszként erre: 1. - Fórumnyitó (anonim))
2023. máj. 23. 08:23

Én az Apukámnak írtam meg a búcsúztatóját. Nem érdekelt semmi gyászbeszéd alap, nem érdekeltek a megszokások, nem írtam bele semmit, ami amúgy sablonos/megszokott, nem részleteztem élet utat, rokoni kapcsolatokat, házasságot/özvegységet, munkahelyet. Aki ismerte, az úgyis tudta ezeket a dolgokat, aki nem ismerte annyira, annak meg semmi köze hozzá amúgy sem. Helyette leírtam, hogy milyen fantasztikus ember volt, hogy mit szeretett csinálni, mi volt számára fontos az életben, és mindezt úgy, mintha ő maga írta volna le, tehát aki felolvasta a búcsúzót, az egyes szám első személy-ben adta elő.

Lehet furcsán hangzik, de hihetetlenül megható volt.

2023. máj. 22. 22:17

Ma is szégyenlem magam a jóbarátom esetén

A pap nem jött el és csak álltunk és néztünk ki a fejünkből, de senki nem mondott egy "nyugodjon békében"-t sem :(

OK. egy haver kivert az özvegynek valami kártérítést

3. Amaunet (válaszként erre: 1. - Fórumnyitó (anonim))
2023. máj. 22. 21:39

Ha pap búcsúztatja, akkor neki csak fel kel sorolni a rokoni kapcsolat sorrendjében a búcsúzókat.

Férjét, gyermekeit és párjukat, unokákat, testvéreit és párjaikat, keresztgyermekeit, szomszédait... és így sorban...

Aztán az, aki búcsúztatja (a pap) minden egyes bekezdést úgy kezd majd, hogy "fájó szívvel búcsúzik..." vagy "búcsúzik..."

Szóval, vedd sorra a rokonságot. Ne feledkezz meg azokról, akik kollégák, barátok ismerősök és jelen is lesznek a szertartáson!


Együtt érzek veled.

Nem könnyű dolgok ezek, de minden embernek meg kell élni. És bizony ezeket dolgokat is el kell rendezni, hogy méltó búcsúztató legyen.

2023. máj. 22. 21:01
2023. máj. 22. 20:26
Nagymamám kórházban van sajnos nincs sok neki hátra órák, napok kérdése a szüleim nagyon ki vannak lelkileg én vagyok a legidősebb unokája így a búcsúztatót én fogom neki megírni. Még nem volt alkalmam ilyet írni így hozzátok fordulok segítségül, hogy hogyan is kellene hozzákezdeni? Mi legyen az elején? Azt tudom, hogy búcsúzik XY-tól de, hogy szokták kezdeni az ilyen búcsúztatókat?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook