Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Tudtad-e? (érdekességek) fórum

Tudtad-e? (érdekességek) (beszélgetős fórum)

❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
2011. aug. 29. 09:57
Az asztalterítőt a viktoriánus korban kezdték alkalmazni, mivel féltek, hogy a csupasz asztalláb látványa a férfiakat szexuálisan izgathatja.
2011. aug. 29. 09:47
A jegesmedvék nem észlelhetők infravörös kamerával, a hőszigetelő bundájuk miatt.
5. b4c06bc553 (válaszként erre: 4. - Angelgirl8588)
2011. aug. 29. 09:03
Hát bizony nem tudtam. :)
2011. aug. 28. 19:36
A legrövidebb helységnév Svédország és Norvégia határán található. Az "Å" jelentése: folyó.
2011. aug. 28. 19:35

És tudod e,hogyan lehet a csuklást megszüntetni?

Íme:


Bevált házi praktikák a csuklás megszüntetésére



Levegőt! Vagy ne?

Népi módszer a csuklás elállítására a "végy egy nagy levegőt, és tartsd benn, amíg tízig, tizenháromig számolsz magadban" tanács. A lélegzet visszatartását hatásosnak tartják, sőt, ez egyike azon házi praktikáknak, amelyeket a tudomány is igazolt. Ezzel ugyanis megemelhető a vér szén-dioxidszintje, ami eredményezi a csuklás megszűnését. Ugyanezt célozza a "zacskós módszer" is, amely az elhasznált, kilélegzett levegőt tanácsolja visszaszívni: helyezzünk egy papírzacskót a szánk és az orrunk elé, és egy percig lélegezzük be ugyanazt a levegőt.

Vizet, de hogyan és mennyit?

A csuklást elmulaszthatja a vízivás is, ha ezzel sikerül egyenletes mozgásra kényszeríteni a rekeszizmot. A népi praktika ezt úgy fogalmazza meg, hogy "kilenc kis kortyot" kell inni - de a kilences számnak a megjegyezhetőségen és a számmisztikán kívül aligha van jelentősége. Van, aki szívószállal iszogatást ajánlja, egy tippgyűjteményben pedig azt a tanácsot olvastam, hogy a vizet próbáljuk meg a pohár másik, túlsó oldaláról inni - ez a művelet olyan nehézkes, hogy elvonja a figyelmünket a csuklásról és így az abba fog maradni. Apróra tört jeget, jégkását is ajánlanak, sőt állítólag a jégkocka szopogatása is hatékony.


Csípős, savanyú ingerek

A csecsemők gyakran csuklanak (ez a tudományos magyarázat szerint a szopóreflexszel függ össze), és a szüleik mindig nagyon megijednek ettől, pedig ez nem káros, és a gyermeket (szüleivel ellentétben) egyáltalán nem zavarja. A csuklás megszüntetésére kíméletes és kevésbé baráti módszerek állnak rendelkezésre a legkisebbek esetében is: folyadék itatása, orrocska befogása (ez nemigen megy sírás nélkül), a legáltalánosabb pedig egy pár csepp frissen csavart citromlét adni a babának (utálja, de legtöbbször eléri a hatást). Hasonlót ajánlanak felnőttek csuklásakor is: az ajánlás szerint egy kanál citromlé vagy egy pár csepp ecet cukorra csepegtetve jó hatású. Más, intenzív íz is elegendő ingerrel szolgálhat: tárkony vagy kaporlevelek rágcsálása is jó csuklás ellen.



Cukor, mint görcsoldó?

Első hallásra kételkedéssel fogadtam, de az első adandó alkalommal kipróbáltam és hatásosnak bizonyult a következő házi praktika is: egy kiskanálnyi kristálycukrot szárazon lenyelve az esetek többségében azonnal elmulasztja a rekeszizom görcsös állapotát, a csuklást. Olyan is akad, aki egy cukorka elszopogatásával vagy egy kanálnyi mézzel ajánlja ugyanezt a hatást kiváltani.


Tüsszentéssel a csuklás ellen

A tüsszentés során olyan inger éri a rekeszizmot, ami szintén elmulaszthatja a csuklást. Egy pici bors beszippantásával elő lehet idézni ezt az - ebben az esetben - jótékony tüsszentést.

Testhelyzet

Van olyan testhelyzet, amely szintén megszüntetheti a makacs csuklást. Például a háton fekvés, nyitott szájjal lélegezve, vagy oldalfekvésben, a lábakat a has felé felhúzva újra normalizálhatjuk a rekeszizom működését.


Hukk!!

A legkülönösebb (és gyermekkori emlékeim szerint a legtaszítóbb) házi praktika pszichés ráhatással igyekszik megoldani a problémát: a csuklással bajlódót hirtelen megijesztik valamilyen váratlan zajjal. Ennek magyarázata legfeljebb annyi lehet, hogy az ijedtség megváltoztatja az érintett légzési ritmusát, és ez is elmulaszthatja a görcsös csuklást. Ilyen alapon lehet, hogy egy jó vicc, egy jóízű nevetés is célhoz vezethet - egyszer ki kellene próbálni!

2011. aug. 28. 19:29

Tudtad e,hogy mi a csuklás?


A csuklás a rekeszizom önkéntelen összerándulása; rendszerint percenként néhányszor ismétlődik. A tüdőbe hirtelen beáramló levegőtől a gégefedő lezárul, ez okozza a Hanganyag jellegzetes hangot?*. Kellemetlen, de többnyire ártalmatlan, rövid időn belül magától megszűnő jelenség, noha ritkán szükség van az állandósult csuklás orvosi kezelésére. Spontán is előfordul, de számos dolog kiválthatja: a bolygóideg vagy a nyelv-garat ideg ingerlése, ha valaki túl gyorsan eszik, hideg vizet iszik forró ételre, böfög, nagyon forró vagy csípős ételt eszik, túl sok alkoholt fogyaszt, hevesen sír, nevet vagy köhög, mélyen leszívja a dohányfüstöt, vagy túl sokat beszél. Csuklást okozhat az ionegyensúly felborulása és a vitaminhiány is, a rekeszideget érő nyomás, illetve bizonyos tumorok és vesebetegségek.

2011. aug. 28. 19:22

olyanokat írj ide, amit szerinted nem tud más vagy érdekesség. Bármi lehet az, nem nevetünk ki senkit ha esetleg az nem úgy van, azok keressenek más fórumot vagy írják le hogy van.

Bármilyen témában lehet, orvostudomány, étkezés, életmód, sztárok, stb...stb...


pl.: tudtad-e, hogy amikor úgy érzed be van szorulva a levegő, akkor nem be van szorulva a levegő, hanem bordaközi izomgörcsöd van?

❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook