Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Tgys-ra vagy táppénzre "érdemes" menni, ha van választási lehetőség? fórum

Tgys-ra vagy táppénzre "érdemes" menni, ha van választási lehetőség? (beszélgetős fórum)


1 2 3 4 5
106. trinity111 (válaszként erre: 105. - F303be5590)
2011. febr. 16. 17:18
háááát csak félig-meddig. Mert a törvényeket úgy magyarázzák ahogy akarják. Ugye esetemben azért nem mindegy hogy folyamatosan biztosított voltam-e vagy sem, mivel ha igen akkor 2 évre visszamenőleg nézik és számítják ki nekem a táppénzt. De ha nem, akkor viszont csak 1 évre visszamenőleg és ez összegben jelentősen kevesebb. Ezért nem mindegy. Magyarul nem mindegy hogy 34 ezer vagy 42 ezret fogok kapni 9 hónapig.
2011. febr. 16. 17:10
akkor megnyugodtál? :)
104. trinity111 (válaszként erre: 103. - F303be5590)
2011. febr. 16. 17:07

Még mindig kerestem valamit és találtam is:


Ezen tájékoztató leszögezi:


1. Az álláskeresési járadékban részesülő személy biztosított.

2011. febr. 16. 16:48
igen, és ha utána nincs 30 napnál hosszabb megszakítás, akkor az is maradsz
102. trinity111 (válaszként erre: 97. - F303be5590)
2011. febr. 16. 16:47

Még ezt találtam:


Biztosított: álláskeresési támogatásban részesülő (a támogatás időtartama alatt)


Magyarul akkor amikor munkanélküli voltam akkor biztosított is voltam..

2011. febr. 16. 16:46

1997. évi LXXX. törvény


a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről


III. Fejezet

A TÁRSADALOMBIZTOSÍTÁS ELLÁTÁSAI ÉS AZ ELLÁTÁSRA JOGOSULTAK


A biztosítottak

2011. febr. 16. 16:43

jah, és ne feledkezzünk meg a cst-ről sem:)


1998. évi LXXXIV. törvény

a családok támogatásáról

2011. febr. 16. 16:42

aki bővebben lapozgatná:

1997. évi LXXXIII. törvény

a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól


1992. évi XXII. törvény

a Munka Törvénykönyvéről

2011. febr. 16. 16:41
kapsz majd anyaságit meg kap babuci babakötvényt :)
97. f303be5590 (válaszként erre: 95. - Trinity111)
2011. febr. 16. 16:40
:D nekem jó :)
2011. febr. 16. 16:40

42/B. § (1) A gyermekgondozási díj legkorábban a terhességi-gyermekágyi segély, illetőleg az annak megfelelő időtartam lejártát követő naptól a gyermeket szülő anya esetében a szülést, egyéb esetben a jogosultságot megelőző 2 éven belül megszerzett biztosításban töltött napoknak megfelelő időtartamra, de legfeljebb a gyermek 2. életévének betöltéséig jár.


42/D. § (1) A gyermekgondozási díj a naptári napi átlagkereset 70 százaléka, de legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százaléka.

(2) A gyermekgondozási díj alapjául szolgáló naptári napi átlagkeresetet a 48. § (2)-(5) bekezdése szerint kell megállapítani.


48. § (1)

(2) A táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért, pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem (a továbbiakban: jövedelem) naptári napi átlaga alapján kell megállapítani.

(3) Ha a biztosított a (2) bekezdésben megjelölt időtartam alatt nem rendelkezett legalább 180 naptári napi jövedelemmel, a táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját megelőző 180 naptári napi jövedelem napi átlaga alapján kell megállapítani. A 180 naptári napi jövedelmet legfeljebb a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári év első napjáig lehet figyelembe venni, ha a biztosítási idő folyamatos. A folyamatos biztosítási idő [46. § (7) bek.] megszakítása esetén a táppénz alapjaként a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni.

(4) Ha a biztosított a (2)-(3) bekezdésben (irányadó időszakban) táppénzalapként meghatározott jövedelemmel nem rendelkezik, táppénzét - az (5) bekezdésben foglaltak kivételével - a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, kivéve, ha a szerződés szerinti vagy a tényleges jövedelme a minimálbért nem éri el. Ez esetben a táppénz alapja a szerződés szerinti, ennek hiányában a tényleges jövedelem.

(5) Ha a biztosítottnak azért nem volt a (2)-(3) bekezdés szerint figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, ha az a (4) bekezdés szerint megállapított összegnél kedvezőbb.

95. trinity111 (válaszként erre: 93. - F303be5590)
2011. febr. 16. 16:37
igen ezt biztos. de akkor nem jól számolgatok? magyarul: 2011 szeptemberében hozzákezdünk a "babagyártáshoz". ha szerencsém van, teherbe is esek tegyük fel októberben, novemberben vagy decemberben. Akkor elmegyek táppénzre mondjuk 2012. januárjától. És akkor szülök 2012 akár július, augusztus v szeptember. Ez nem jó így? Mármint a tgys, gyes, vagy gyed szempontjából?
2011. febr. 16. 16:32
mint a babuci két éves kora
93. f303be5590 (válaszként erre: 88. - Trinity111)
2011. febr. 16. 16:32
arra gondoltam, hogy nem mindegy meddig jár a gyed, mert járhat kevesebb időre is
2011. febr. 16. 16:31
de mntha motyogott volna valamit, hogy ez mikor volt, vagy mikortól ezt már nemigen követtem
91. f303be5590 (válaszként erre: 89. - Trinity111)
2011. febr. 16. 16:30
összekötő időnek számít szerintem
2011. febr. 16. 16:29

151/A. § (1) Ha a munkavállalónak távolléti díjat kell fizetni, részére a távollét idején (időszakában) érvényes személyi alapbére, rendszeres bérpótléka(i), valamint a (4) bekezdés szerinti - a munkaidő-beosztástól eltérő, illetve a munkaidőkereten felül elrendelt - rendkívüli munkavégzés miatti kiegészítő pótlék együttes összegének a távollét idejére számított időarányos átlaga jár.

(2) A távolléti díj számításánál rendszeres bérpótlék alatt a munkaviszonyra vonatkozó szabályban, illetőleg a munkaszerződésben rögzített azon bérpótlékok értendők, amelyek a munkavállalót munkavégzés esetén folyamatosan megilletik.

(3) A távolléti díj számításánál műszakpótlékként a munkavállaló

a) kétműszakos munkaidő-beosztásban történő foglalkoztatása esetén a személyi alapbére 7,5 százalékát,

b) kétműszakos munkaidő-beosztásban történő foglalkoztatása esetén, ha az éjszakai műszak aránya a heti, illetőleg havi munkaidőkeret 30 százalékát meghaladja, valamint három műszakos munkaidő-beosztásban történő foglalkoztatása esetén a személyi alapbére 15 százalékát,

c) megszakítás nélküli munkarendben történő foglalkoztatása esetén személyi alapbére 20 százalékát

kell figyelembe venni.

(4) Ha a munkavállaló a tárgyévet megelőző évben több mint ötven óra - a munkaidő-beosztástól eltérő, illetve a munkaidőkereten felül elrendelt - rendkívüli munkavégzést teljesített, távolléti díja megállapításánál rendkívüli munkavégzés miatti kiegészítő pótlékot kell figyelembe venni. A kiegészítő pótlék mértéke, ha az irányadó időszakban - a munkaidő-beosztástól eltérő, illetve a munkaidőkereten felül elrendelt - rendkívüli munkavégzés száz óránál kevesebb volt, a személyi alapbér három százaléka; ha száz óra, vagy ennél több volt, a személyi alapbér öt százaléka. A rendkívüli munkavégzés időtartamának megállapításakor a heti pihenőnapon és a munkaszüneti napon végzett rendkívüli munkavégzés mértékét figyelmen kívül kell hagyni. Ha a munkaviszony a tárgyévet megelőző évben létesült, az óraszámhatárokat arányosan kell figyelembe venni.

(5) Havi időbér esetén

a) az egy napra jutó távolléti díj: az egy hónapra megállapított távolléti díj és a tárgyhó munkanapjai számának hányadosa;

b) az egy órára járó távolléti díj: az egy napra kiszámított távolléti díj és a munkavállaló napi teljes munkaidejének a hányadosa.

(6) Nem kell alkalmazni az (5) bekezdésben foglaltakat, ha a távolléti díj megegyezik azzal az összeggel, amelyben a munkavállaló munkavégzése esetén részesülne.

(7) Órabér esetén az egy napra fizetendő távolléti díj: az egy órára megállapított távolléti díj és a munkavállaló napi teljes munkaidejének a szorzata.

(8) Teljesítménybér alkalmazásánál a távolléti díj számításakor a munkavállaló távolléte idején (időszakában) érvényes személyi alapbéreként az ekkor érvényes személyi alapbérének - ha ez kisebb, mint a tárgyév január 1-jei személyi alapbér, akkor ez utóbbinak - a munkavállaló tárgyévi teljesítménytényezőjével szorzott összegét kell figyelembe venni.

(9) A (8) bekezdésben foglalt rendelkezést nem kell alkalmazni, ha a teljesítménytényező egy vagy annál kisebb.

(10) A tárgyévi teljesítménytényező a munkavállaló megelőző évben elért egy órára jutó teljesítménybérének - ideértve az időbér és a teljesítménybér összekapcsolásán alapuló bér időbér részét, továbbá a garantált bért is - és a tárgyév január 1-jén érvényes egy órára jutó személyi alapbérének a hányadosa.

(11) Annak a munkavállalónak a tárgyévi teljesítménytényezője, akinek a munkaviszonya a munkáltatónál a tárgyévben kezdődött, a - 152. § (5) bekezdése szerinti - tárgyévi irányadó időszak egy órára jutó teljesítménybérének és az első távollétidíj-fizetés esedékességekor érvényes egy órára jutó személyi alapbérének a hányadosa.

(12) A munkavállaló tárgyévi teljesítménytényezőjét a tárgyév január 1-jével - a (11) bekezdés szerinti esetben az első távollétidíj-számítás alkalmával - rögzíteni kell.

2011. febr. 16. 16:28
Szóval kinek mi a véleménye arról hogy a regisztrált munkanélküli folyamatos biztosított jogviszonynak számít-e?
88. trinity111 (válaszként erre: 86. - F303be5590)
2011. febr. 16. 16:26
ok. értem. szeretném ha elmondanád hogy mire értetted hogy várhatnánk még a "babagyártás" beindításával. Hogy értetted? Ha eltolnánk az egészet akkor anyagilag jobban járnék?
87. Fuoco (válaszként erre: 85. - F303be5590)
2011. febr. 16. 16:25

Ha a magam esetéből indulok ki akkor sehogy sem jön ki se a 60 se az 50%.

Kb 170-et kaptam míg táppénzen voltam, és durván ennyit is kerestem mikor dolgoztam. Nem tudom, hogy jön ez ki, de ez tény, hogy ennyit kaptam!

2011. febr. 16. 16:22

Betegszabadság


137. § (1) A munkavállalót a betegsége miatti keresőképtelenség idejére - ide nem értve a társadalombiztosítási szabályok szerinti üzemi baleset és foglalkozási betegség miatti keresőképtelenséget - naptári évenként tizenöt munkanap betegszabadság illeti meg.

(2) A munkavállaló keresőképtelenségét - a keresőképesség orvosi elbírálásáról szóló rendelkezéseknek megfelelően - a kezelőorvos igazolja.

(3) A betegszabadság időtartamára a munkavállaló részére távolléti díjának 70 százaléka jár.

(4) Év közben kezdődő munkaviszony esetén a munkavállaló a naptári évre járó betegszabadság időarányos részére jogosult. Ez azonban - ha a munkavállaló az év folyamán már munkaviszonyban állt - nem lehet több, mint a naptári évre járó betegszabadság még igénybe nem vett része.

(5) A betegszabadság naptári évben igénybe nem vett része később nem igényelhető.

(6) A betegszabadság kiadásánál a munkaidő-beosztás szerinti munkanapokat kell figyelembe venni. Ha a munkavállaló a munkaszüneti nap miatt mentesülne a munkavégzési kötelezettsége alól, ezt a napot munkanapként kell figyelembe venni.

(7) A heti kettőnél több pihenőnapot biztosító munkaidő-beosztás esetén a (6) bekezdésben foglaltakat azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a hét minden napja munkanapnak számít, kivéve a munkavállaló két pihenőnapját.

(8) A betegszabadság tekintetében a 130. § (2) bekezdését és a 133. § (2) bekezdését megfelelően alkalmazni kell.

85. f303be5590 (válaszként erre: 83. - Trinity111)
2011. febr. 16. 16:20

nem. 2012 januárban el tudsz menni 15 munkanap betegszabadságra, ami 70 % csak annak most hirtelen nem tudom mi az alapja, de az mt-ben benne van.

utána vagy jogosult tp-re, ami az előző évi átlagbér (bruttó) 60 v 50 %-a

84. f303be5590 (válaszként erre: 46. - 17bf95899f)
2011. febr. 16. 16:18
gondolkodom, hogy utánanézek mennyibe kerül a bérügyi vizsgadíj, csak nemigen van pénzem rá :D
83. trinity111 (válaszként erre: 79. - Trinity111)
2011. febr. 16. 16:08

na akkor tegyem tisztába a dolgokat:


2012 januárjában elmegyek táppénzre. Akkor a 2011-es év bruttó minimálbér 70%-ának megfelelő összeget kapnék. Ezt egészen 9 hónapon keresztül. Ami mennyi is? Amit kézhez kapok!! A nettó:)

2011. febr. 16. 16:07
ha ott nincs annyi, akkor a tp-t megelőző naptól visszafelé keresnek 180 napot, de legfeljebb az irányadó időszak elejéig
81. f303be5590 (válaszként erre: 79. - Trinity111)
2011. febr. 16. 16:06

igen, mert az az 1. számítási időszak

először ott keresik a 180 nap jövedelmet

2011. febr. 16. 16:05
tgys gyed 180 helyett 365 kell
79. trinity111 (válaszként erre: 71. - F303be5590)
2011. febr. 16. 16:05
Tehát ha mondjuk 2012 januárjában mennék el táppénzre, azt már a 2011-es bruttó minimálbér alapján számolnák ki? jól értelmezem?
2011. febr. 16. 16:05

2 év folyamatos biztosítás esetén a táppénz mértéke 70%, ennél kevesebbel illetve a kórházban tartózkodásra 60% jár.


ez 60 ill 50

2011. febr. 16. 16:03
igen, ez így van, csak természetbeni ellátásra jogosult
1 2 3 4 5

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook