Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Terhesség alatt megállapítható-e, hogy a babák lisztérzékenyek vagy csak a születésük után? fórum

Terhesség alatt megállapítható-e, hogy a babák lisztérzékenyek vagy csak a születésük után? (tudásbázis kérdés)


2013. febr. 26. 21:41

énszilvi


Sajna a Coeliákiát még nem szűrik születéskor, ez egy komolyabb vizsgálat eredménye kb 2-3 hónap alatt jön meg!

13. c1e9612cd3 (válaszként erre: 12. - 69bc1ffdaa)
2012. nov. 23. 10:12
ezeknek semmi közük a lisztérzékenységhez.... ezek olyan anyagcsere betegségek szűrései, amik jóval komolyabbak a lisztérzékenységnél....
2012. nov. 23. 09:39

Szia!

Nem tudom ezekhez van-e vmi köze a lisztérzékenységnek, de újszülöttkorban a kórházban a hazaengedés előtt KÖTELEZŐ elvégezni minden kórháznak ezeket a vizsgálatokat:


Életkorhoz kötött szűrővizsgálatok

1. 0-4 napos életkorban:

a) teljes fizikális vizsgálat, különös tekintettel a fejlődési rendellenességek szűrésére,

b) testtömeg, testhossz, fejkörfogat mérése és a hazai standardok szerinti értékelése,

c) ideggyógyászati vizsgálat,

d) csípőficam szűrése,

e) érzékszervek működésének vizsgálata:

ea) hallás vizsgálata,

eb) látás vizsgálata,

f) veleszületett anyagcsere-betegségek:

fa) galactosaemia (összgalaktóz-szint és Gal-1-PUT), hypothyreosis, biotinidáz hiány,

fb) tömegspektográfiás vizsgálattal, egy vizsgálati mintából: jávorfaszörp betegség (MSUD), tyrosinaemia I, II, citrullinaemia I (argininosuccinát synthase hiány, ASS), arginosuccinic aciduria (arginosuccinát lyase hiány, ASL), homocystinuria, rövid-láncú acyl-CoA dehydrogenase hiány (SCAD), közép-láncú acyl-CoA dehydrogenase hiány (MCAD), hosszú-láncú hydroxi-acyl-CoA dehydrogenase hiány (LCHAD), nagyon hosszú-láncú acyl-CoA dehydrogenase hiány (VLCAD), Carnitin-palmytoil transferase hiány (CPT-I, II), Carnitin transzport zavara (CT), multiplex acyl-CoA dehydrogenase defectus (glutársav aciduria GA II), beta-ketothiolase (oxothiolase) hiány, glutársav aciduria I (GAI), isovaleriánsav acidaemia (IVA), metilmalonsav acidaemia (MMA), propionsav acidaemia (PA), 3-hydroxi-3-metilglutaryl-(HMG-)-CoA lyase, methylcrotonyl CoA karboxylase hiány (MCC) multiplex carboxylase hiány, phenylketonuria

újszülöttkori szűrése.

11. Kerika82 (válaszként erre: 10. - Gliadin)
2012. nov. 22. 21:29
Köszönöm szépen!
10. gliadin (válaszként erre: 9. - Kerika82)
2012. nov. 20. 22:11

szia!



Beszélj a szülész orvosoddal hogy mikor a baba megszületik a köldökvért le kéne venni.


Amennyiben válalja, akkor vedd fel a kapcsolatot Heimpál korház Coeliákia részlegével.


Ott mindent elmondanak!


Kaptok a szülés előtt a köldökvér levételéhez steril tasakot.


Ebbe kell a vért levenni, majd hűtő dobozba betéve felvinni Bp-re a Heimpálba, minnél hamarabb!! Ez pár óra ,asszem 2 óra.


Sok sikert.

9. Kerika82 (válaszként erre: 8. - C1e9612cd3)
2012. nov. 18. 12:42
Oké! Köszönöm a segítséget! :)
8. c1e9612cd3 (válaszként erre: 7. - Kerika82)
2012. nov. 17. 16:58
így van!
7. Kerika82 (válaszként erre: 6. - C1e9612cd3)
2012. nov. 16. 18:56
Persze, mindenképp szeretnék utána járni. Csak hirtelen azt sem tudtam, hogy hol kezdjem el. Akkor az a legegyszerűbb, ha felveszem a kapcsolatot mondjuk a Heim Pál gyermekkórházzal és ők tuti tudnak felvilágosítást adni, hogy mit hogyan kell?
6. c1e9612cd3 (válaszként erre: 5. - Kerika82)
2012. nov. 15. 19:19

igen, a geneikai hajlam.... de az, h hordozza a hajlamosító gént vki, nem azt jelenti, h biztosan kialakul maga a betegség..... Amúgy meg ehhez a génhez más betegség is köthető, ami szintén autoimmun, uhogy pláne nem jelent semmit, ha tisztában vagy azzal, h hordozza agyerek a gént, vagy sem..... A genetikát pont ezért veti el sok szakorvos is! Mert önmagában nem támasztja alá a betegséget! Én is hordozom a kék szem génjét, mégis barna szemem van.....

Mellesleg pedig a mai álláspont pont az a szakmai kollégiumok szerint, h ha hordozza is vki a hibás gént, akkor is mielőbb meg kell terhelni a gyerekeket gluténnal, mert pont azzal védhető meg a gyerek a lisztérzékenységgel szemben.....

Ne legyél felháborodva, hanem járj utána a dolgoknak rendesen, pláne ha a férjed lisztérzékeny!

5. Kerika82 (válaszként erre: 4. - Tavasz007)
2012. nov. 15. 19:12

Akkor már a kezdetektől nem kapnának lisztet.

Egyébként azért kérdeztem, mert olvastam egy preventációs programról, ami szerint már a köldökzsinórból vett vérből megállapítható, és várták a kismamák jelentkezését is. De ennek már vége. És akár hová írtam e-mail, nem kaptam választ a kérdésemre.

4. tavasz007 (válaszként erre: 1. - Kerika82)
2012. nov. 15. 12:58
de jó is lenne, ha itt tartana az orvostudomány. de ha tudnád, hogy azok, akkor mit tennél?
2012. nov. 15. 12:49
Majd ha elkezditek a hozzátáplálást.
2012. nov. 15. 11:50
nem. majd ha megszülettek, és elkezditek a lisztes ételek bevezetését a kajájukba, akkor kell gasztroenterológián jelentkeznetek szűrésre! Vagy egyenesen a Heim Pál kh. coeliakia centrumában!
2012. nov. 15. 09:26

Sziasztok!

Jelenleg iker babákat várok, és a férjem lisztérzékeny gyermek kora óta. Tudnátok nekem abban segíteni, hogy ilyenkor kell menni valamilyen vizsgálatra, vagy csak ha a babák megszülettek akkor deríthető e ki, hogy ők lisztérzékenyek e vagy sem?

Segítségeteket előre is nagyon köszönöm!

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook