Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Szerintetek ha valakihez mentőt hívnak egy otthonban, ott szabad hagyni, amíg a mentő megérkezik? fórum

Szerintetek ha valakihez mentőt hívnak egy otthonban, ott szabad hagyni, amíg a mentő megérkezik? (tudásbázis kérdés)

1 2
31. Sylvia81 (válaszként erre: 30. - Briell)
2012. jan. 4. 16:49
Azért ez gáz... Ha elkövettek valami hibát, akkor itt az elsunnyogási lehetőség... :(
30. briell (válaszként erre: 29. - Nika35)
2012. jan. 4. 11:37
Igen... lehetséges hogy a kezelőorvos nem kérte a boncolást esetleg, mivel ő rendelte a mentőt is, csak nem saját maga ellen dolgozik ő sem... :(
29. Nika35
2012. jan. 4. 10:17

Kötelező-e a boncolás?


A boncolásra és a halottakkal kapcsolatos egyéb teendőkre vonatkozó jogszabályokat az 1997. évi CLIV. egészségügyről szóló törvény tartalmazza. Az általános szabály az, hogy az elhunyt személyt - függetlenül attól, hogy fekvőbeteg-gyógyintézetben vagy azon kívül hunyt el kórbonctani vizsgálat alá kell vetni, ha a következő állítások bármelyike is fennáll:


- a halál oka klinikai vizsgálatokkal nem volt megállapítható,

- perinatális (születés időszaka körüli) halál történtekor,

- az elhunyt szervátültetés donora vagy recipiense volt,

- az elhunyt foglalkozási eredetű megbetegedésben szenvedett, és annak gyanúja merült föl, hogy a halál oka ezzel - van összefüggésben,

- az elhunyt szervezetében újra felhasználható, nagy értékű műszer vagy eszköz található és az nem képezi az elhunyt tulajdonát kivéve, ha a műszer vagy eszköz jellege nem kívánja meg az elhunyt kórbonctani vizsgálatát,

-az elhunyt még életében vagy a halált követően a hozzátartozó írásban kérte a boncolást,

-az esetnek tudományos vagy oktatási jelentősége van,

-az elhunytat hamvasztani kívánják.


Az utolsó két pontnál el lehet tekinteni a boncolástól, ha a boncolás mellőzésének összes feltétele fennáll és az elhunyt még életében vagy a hozzátartozó a halált követően írásban kérte a boncolás mellőzését.

A kórbonctani vizsgálatot a halál helye szerinti illetékes kórház vagy klinika Patológiai Osztálya fogja elvégezni, lehetőleg már a halál bekövetkeztét követő első, de legkésőbb a halottvizsgálatot követő három munkanapon belül.


Mikor lehet eltekinteni a boncolástól?

A korábban felsoroltak kivételével az elhunyt személy kórbonctani vizsgálatától el lehet tekinteni az alábbi feltételek együttes fennállása esetén:


-a halál természetes eredetű,

-a halál oka egyértelműen megállapítható,

-a kórbonctani vizsgálattól további lényeges megállapítás nem várható,

-a kezelőorvos és a patológus szakorvos a kórbonctani vizsgálatot nem tartja szükségesnek,

-az elhunyt még életében vagy hozzátartozója a halált követően kérte a kórbonctani vizsgálat mellőzését.


A kórbonctani vizsgálat mellőzéséről fekvőbeteg-gyógyintézetben elhunyt személynél a fekvőbeteg-gyógyintézet (egyetemi klinika) orvos igazgatója, egyéb helyzetekben az egészségügyi hatóság dönt.



Remélem tudtam vele segíteni.

28. briell
2012. jan. 4. 10:08
Hát azért nem csak ennyi. Itt egy ember életéről van szó aki még lehet most is élhetne. Ez nem egy ruhadarab amiről itt írtam.
27. 4c30444687 (válaszként erre: 26. - Briell)
2012. jan. 4. 09:18
Akkor ennyi. Ha úgysem tudsz mit tenni, akkor kár tépelődni.
26. briell (válaszként erre: 25. - 4c30444687)
2012. jan. 3. 17:08
Ez egy mendei idősek otthona. Sok ápolóval. A részleteket szeretném én is megtudni, mivel nem kaptam kellő felvilágosítást. A szerződés nem terjed ki arra, és nem is terjedhet, hogy ha meghal akkor fogják e boncolni stb... Semmivel nem tudok többet mint amit leírtam már. Ezért is vagyok még mindig elégedetlen és nyughatatlan. Apukám messzebb volt otthonban nem a közelemben. Egy éves gyerekkel és pénz nélkül nem tudok utána járni kellő képpen a dolgoknak. SAJNOS
25. 4c30444687 (válaszként erre: 23. - Briell)
2012. jan. 3. 15:52

Mielőtt indulatból lejáratnád magad, nézd meg a szerződést, mert ha annak megfelelően jártak el a boncolás ügyében, akkor elég lehetetlen bármit is tenni. Amúgy pedig az e-mail egy praktikus és jó dolog meg a telefon is, de ilyesminek nem ez a megfelelő intézési módja.


Számomra még mindig nem világos, hogy mi után hagyták magára, azt sem tudjuk, hogy mennyi időre és ki vagy kik. Ha egy személy volt ott, aki ment telefonálni, akkor nem sok kivetnivaló lehet ebben, főleg, ha a tünetei nem utaltak közvetlen életveszélyre.

24. briell (válaszként erre: 20. - B3edc666c5)
2012. jan. 3. 15:23
Magára hagyták, ezt ketten is mondták.. sőt az utóbbi aki mondta- azt mondta az egész furcsa volt- csak sajnos ő sietett, így nem kérdezgettem tovább. De megismerném ha látnám.
23. briell (válaszként erre: 22. - Zsazsanéni)
2012. jan. 3. 15:22
Igen az egyik szerződésen ami hozzám került van egy szerv megjelölve ha jól emlékszem... de nem biztos, át fogom nézni. Lehet oda fogok írni. Ugyanis a vezetőnőnek írtam először egy emailt. Majd vártam. Sokáig nem írt, írtam még egyet, hogy na látom ha már deficit van akkor le se xarja az embert... és erre fél óra múlva jött egy levél, hogy ő lelki segély tanfolyamra vagy hova jár és ezért nem ér rá írni. Majd kérdeztem ismét dolgokat, pld apukám holmijáról amit nem kértem el, hogy mégis mik voltak ott, és hogy hogy történt a halál eset, stb.. de azóta sem válaszolt. Pedig 100% hogy olvasta, mert az aki intézte a temetést a temetés napján tett egy megjegyzést ami az emailekben volt olvasható. Tényleg szívtelenek, haszonorientált vállalkozás! Akik pedig ott dolgoznak azért nem fognak tanúskodni, mert mindenkinek kell a munkahely. Sajnos ténylegében nem tehetek semmit! Ezt ők is tudják. 70 éves volt egyébként apu.
2012. jan. 3. 15:14
Azért kell a boncolás,mert utólag ne legyen vita arról,hogy mi is volt a baja.Ilyen helyeken ahol idősek vannak,elég lelketlen személyek vannak.Tudnák mesélni egy újságirónak,de beperelnék az embert.Anyukám otthon halt meg,a Köjál adott papírt,hogy hamvasztható.Én is halottam arról,hogy a kórházban,vagy otthonban lévőt boncolják,hogy tudják mi is volt a gond.A barátnőm dolgozott itt egy olyan öreg otthonban,ahol a 88 éves,fogatlan beteget halászlével kellett meg etetni,meg hasonló.Igaz az az egylet sokáig szerepelt a TV műsorban,meg az újságok vezér cikkeiben.Az elfekvőnek nevezett intézményben a fekvő tehetetlen betegnek virslit adtak,de azt,hogyan eszi meg arról nem gondoskodtak.Ki kell deríteni,hogy ki a felügyelő hatósága annak az otthonnak,s annak meneszteni tértivevényes levelet.Azt nem tudja le tagadni,s abba nyomatékosan le írni,ha nem válaszolnak tisztességesen akkor a TV -től fogsz segitséget kérni.Ez hatni szokott,ha fenyegetik Őket nyilvános valakivel.Szemetek és lelketlenek.,80 %-,van köztük azért rendes személy is.Mi az,hogy otthagyjuk a beteget,majd lesz vala hogyTragédia a mai egészségügy,élveztem áldásos működésüket októberben.Csak elkerülni Őket,ha csak lehet.
21. 4c30444687 (válaszként erre: 20. - B3edc666c5)
2012. jan. 3. 15:12
Talán egy szerződést kellene előkeresni, abban biztos le van írva, hogy halál esetén mi a kötelességük, hogyan kell eljárniuk.
2012. jan. 3. 15:07

Őszinte részvétem.

Számomra a történetből nem derül ki egyértelműen,hogy magára hagyták édesapádat,amíg a mentő kiért.De sajnos ezt már sosem fogod megtudni,hogy történt valójában.A nővérek egymást fogják védeni.Az jó ötlet lehet,amit Franie Drake írt,hogy a mentősöket kérdezd meg.

A boncolásról nem tudom mik most a szabályok,de úgy tudom 60 év felett csak ha a hozzátartozó kéri akkor boncolnak,illetve ha erőszak áldozata az elhunyt (ezt a nagyszüleim halálakor orvos ismerős mondta,igaz évekkel ezelőtt volt).Egyik rokonunk nemrég halt meg rákban (50 év alatti),hamvasztották,nem volt előtte boncolás.

Kívánom,hogy találd meg a lelki békéd,az édesapád sajnos vissza már nem hozhatod.

19. briell
2012. jan. 3. 14:51
Most mennem kell a géptől bocs. Később olvasom a hozzászólásokat.
18. briell
2012. jan. 3. 14:50
Lányaim is hallották egyébként és megismerném ha mégegyszer látnám azt az ápolót amelyik ezt mondta. A másik pedig maga a vezető ápoló volt aki ezeket a szavakat mondta, hogy mire megjött a mentő meg volt halva.
17. briell
2012. jan. 3. 14:49
Nekem sem tiszta, mivel hamvasztották nem lehet már boncolni. Utána kérdezgetek levelekben mindennek, hogy tényleg nem e volt boncolva, stb... az otthonból senki nem válaszol. TElefonálni nem tudok sajnos, de van még netem amin tudok írni és érdeklődni. Mert ez így nem lehet...
2012. jan. 3. 14:46
SOHA! Nem szabad ott hagyni. Már csak azért sem, mert sokkos állapotba kerülhet és sokat számít, ha valaki mellette van és nyugtatgatja a beteget a szakemberek megérkezéséig. Másrészt kerülhet sor arra, hogy összeomlik a keringése, újra kell éleszteni. Ki teszi meg, ha ott maradt egyedül?
15. df70c738a6 (válaszként erre: 5. - Briell)
2012. jan. 3. 14:44

Valóban kötelező a boncolás, nagyon furcsa ez az egész dolog. Mármost két dolgot tehetsz: vagy beletörődsz és nem teszel fel kérdéseket, mert csak magadat gyötröd vele; vagy szépen feljelentést teszel a rendőrségen. Ők majd utánajárnak és szépen tisztázzák ezt a dolgot..

Mert ez amit leírtál, ez nagyon megdöbbentő és érthetetlen eset!:S

2012. jan. 3. 14:39
Nem! én megvárnám az a 10 percet!
13. 4c30444687 (válaszként erre: 10. - Briell)
2012. jan. 3. 14:38

Korábbi előjel nélkül idős embernél tényleg előfordulhat szív probléma, vagy lehet, hogy más tüneteket más betegség tünetének azonosítottak be, ami szintén nem feltétlen gondatlanság.


Azt a mentősöknél megkérdezheted, hogy milyen tünetek miatt hivták őket, hangfelvétel készül mindenről, és szerintem még biztos megvan, de igazából felesleges most már magad túráztatni, mert boncolást már nem lehet kérni.

2012. jan. 3. 14:38

Elsődlegesen én az ottani dokival beszélnék.

Azt ne mondja nekem senki, hogy akkor tűnik fel valakinek, hogy egy ember túl gyenge (legyen az oka akár nemevés, akár bármi más), mikor már lábra sem bír állni és mentőt kell hívni hozzá! Könyörgöm, az a személyzet azért van ott, hogy figyeljen az ápoltakra!!!

Az meg a másik, hogy ha spec.diétán van, akkor arra is oda kell figyelniük! Ez kb. olyan, mintha egy diabéteszesnek banán-szőlő gyümölcssalátát adnának...

11. briell (válaszként erre: 8. - Sylvia81)
2012. jan. 3. 14:33
Köszi a részvétet mindőtöknek. Ti is úgy látjátok, nem lett volna szabad magára hagyni. A helyzet az, hogy apukám sokszor túlzott is a betegségeivel kapcsolatban. Lehetséges hogy nem vették komolyan. Amikor bekerült azt mondta, diétás kosztot kap, és milyen jó ott lenni. Utóbb már panaszkodott, hogy nem eheti azokat amiket kap. Egy telefonhívásnál én is hallottam ahogy mondta a nővérnek aki az uzsonnát vitte, hogy "nővérke, én azt nem ehetem meg" Valami joghurtot kapott ha jól emlékszem. POlippal volt műtve, és kímélő koszton kellett élnie.
10. briell (válaszként erre: 7. - 4fbd4b2862)
2012. jan. 3. 14:31
Szerintem sincs rendben ez az egész... ez olyan mint egy gondatlanságból elkövetett emberölés. Nem? Ha valaki mellette lett volna lehet hogy segíteni tudtak volna neki. De nem fogom tudni ezt bebizonyítani. Az utóbbi verzió egyébként az volt, hogy aput a szíve vitte el, aminek úgy tudom a papírjaiból, nem volt baja. Azt mondták nem bírta a szíve a gyengeséget.
9. 4c30444687 (válaszként erre: 5. - Briell)
2012. jan. 3. 14:30
Ebből nekem nem világos az eset.
8. Sylvia81 (válaszként erre: 5. - Briell)
2012. jan. 3. 14:30

Ez döbbenet... Őszinte részvétem.


Szerintem ez így nem járja. Milyen okkal hívtak mentőt hozzá? És hová vitték volna? A mentő csak úgy nem megy sehova és senkiért. Nem taxi.

Ráadásul mi az, hogy nem kap a gyomrának megfelelő ételt???

Boncolni meg szerintem is kellett volna, a hamvasztástól függetlenül, hiszen nem volt dokumentálva semmilyen olyan betegsége, ami ennyire gyors és hirtelen halálhoz vezetett volna.

2012. jan. 3. 14:29
Szia!Nagyon sajnálom..Nem,nem lett volna szabad otthagyniuk!!És ezt ne is hagyd annyiban!!
6. briell (válaszként erre: 2. - Suesue)
2012. jan. 3. 14:21
Közben leírtam az egész történetet...
2012. jan. 3. 14:21

Apukám egy idősek otthonában lakott Mendén. Mivel én nem tudtam magamhoz venni, önként ment oda júliusban. December 8-án kaptam a telefont, hogy apukám elhunyt. Ekkor azt mondták, tüdőgyulladásban. Majd amikor a temetésre elmentünk, akkor kérdezgettem egy két nővért hogy apukám hogy halt meg? Azt mondták, nem tudott a doktornő mit írni a beutalóra, és ezért azt írták rá, tüdőgyulladás... apukám nem evett legyengült és azt nem tudom most sem mi okból mentőt hívtak hozzá. KÉt nővér is ezt mondta: "Mikor mentünk szólni, hogy megjött a mentő, addigra halott volt"

Nem értem ezt az egészet. Ha olyan súlyos volt az állapota, hogy hagyhatták ott felügyelet nélkül?

Ráadásul: nekem apukám azt mondta, hogy utóbb már nem kapott a gyomrának megfelelő ételt (gyomorpolippal műtötték kétszer) hanem ugyanazt kapja amit a többiek- gondolom ezért nem evett talán... és ami még furcsa, aki intézte a temetést azt mondta, hogy aput nem boncolták fel, pedig hamvasztáskor ez úgy tudom törvényileg kötelező. Aki elolvassa ezt, az mit szól mint kívül álló mindehhez? Köszönöm a válaszokat.

2012. jan. 3. 14:20
Semmi színalatt,vigyázni kell a betegre.
2012. jan. 3. 14:19
Szerintem se. Még akkor sem, ha nem tudnak mit csinálni vele...
2012. jan. 3. 14:17
Szerintem nem.
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook