Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Számvitelből tudna segíteni valaki? fórum

Számvitelből tudna segíteni valaki? (tudásbázis kérdés)

1 2 3 4 5 6 7
2009. júl. 20. 21:19
igen, meg az értékcsökkenést is a megfelelő tárgyieszköz megfelelő értékcsökkenés számlájára
40. zuhoj
2009. júl. 20. 19:06

A tárgyi eszköz sem nagyon világos.

Ha Tartozik egyenlege van? Ide könyvelem ha veszek

egy tárgyi eszközt?=nő a tartozik oldala a tágyi eszköz egyenlegének? És ha Követel oldal=

ide teszem, ha eladok egy tárgyi eszközt?

39. petka (válaszként erre: 38. - Zuhoj)
2009. júl. 19. 18:40
Sajna éppen az ellenkező végen lakom. Kérdezz bátran. Az akasztófát pedig én is javasolnám, mert akkor látod igazán hogy mit csinálsz, a kontírozás nem ad áttekinthető képet, csak ha valaki már nagyon sokat csinálta a gyakorlatban.
38. zuhoj
2009. júl. 19. 18:31

Merre laksz petka, ugye nem Nyíregyházán?

Jövő7-en is lesz még mit megkérdeznem tőled, v bárki aki tud segíteni.

Nagyon köszi!:)

2009. júl. 19. 17:14
Próbáljátok "akasztófázni", higyjétek el, hogy rengeteget segít! Csak bemagolni tényleg nem lehet! Amikor van egy gazdasági esemény, kérdezzétek magatokban, hogy akkor most mi fog növekedni, mi fog csökkeni, milyen számlákat érint? Értelmezzétek! Tudom, hogy könnyen beszélek, de szerintem mindenki megszenved a kettős könyvvitellel, mire leesik, hogy mit, miért, hogy kell könyvelni. Igazából én is a gyakorlatban értettem meg, bár én a vállalkozói számvitelhez nem igazán értek, csak a költségvetésihez, de hasonló elven működik az is.
36. petka (válaszként erre: 35. - Peppelínó)
2009. júl. 19. 16:10
Köszike :)) Meg is tenném ha ott laknék hidd el.
35. Peppelínó (válaszként erre: 34. - Petka)
2009. júl. 19. 15:19
Kár, hogy nem Budapesten laksz. Különben, megkérnélek, hogy ülj le velem (ha lenne kedved, és időd) számvitelezni. :( Ezerszer érthetőbben magyarázod el a számviteli dolgokat, mint hajdan a tanárom.
34. petka
2009. júl. 19. 11:59
Egyébként csak a 4-es és 9-es számlaosztály ilyen, hogy követel oldalon növekszik, és tartozik oldalon csökken.
33. petka (válaszként erre: 32. - Zuhoj)
2009. júl. 19. 11:58

Nem.

Ha vettél valamit az szállító követel oldal


T 2 (készletek) v. 5 (költség) K 454


Kiegyenlítés


T 454 szállító K 384 Bank


A szállítónak csak akkor lehet tartozik egyenlege ha pl. véletlenül többet utalsz mint kellett volna, vagy könyveled a kifizetést de a számla nincs könyvelve. Normális program ilyet nem is enged. Tehát a szállítónak (454) alapesetben nem lehet tartozik egyenlege.

32. zuhoj
2009. júl. 19. 10:34

Bocs h így értetlenkedem, csak 1x kell nagyon világosan megértenem.

Akkor a szállító Tartozik oldal = vettem egy árut, ami ennyibe kerül, ezt könyvelem a Tartozik oldalra, és ha Tartozik egyenlege van a szállítónak = többet fizettem ki, mint kellett volna?

31. petka (válaszként erre: 30. - Zuhoj)
2009. júl. 19. 10:09
nem, a szállító követel egyenlegével tartozol a szállítónak.
30. zuhoj
2009. júl. 19. 10:01
szállítónak Tartozik egyenlege van = ezzel az összeggel tartozok a szállítónak?
29. petka (válaszként erre: 28. - Zuhoj)
2009. júl. 19. 09:43

1.

Szállító követel oldalán van van veszel valamit hitelre, tartozik oldalán pedig a pénzügyi rendezés.


2. Például igen. Vagy többet fizettek, vagy valami könyvelési hiba történt. Ilyen esetben ellenőrizni kell hogy hol a bibi.

28. zuhoj (válaszként erre: 27. - Petka)
2009. júl. 19. 09:40

ok, világos.

Tehát ezzel tartozik nekem a vevő.


1).Le tudnád így írni a szállító Követel és Tartozik oldala is mit jelent?

2). Vevő Követel egyenleg van= akkor itt van az, h többet fizettek mint kellett volna??

27. petka (válaszként erre: 26. - Zuhoj)
2009. júl. 19. 09:32

1. nem

2. A vevő számlának (311) tartozik oldalára könyveled ha eladsz valamit, és ez nem készpénzes értékesítés. Követelésed van a vevővel szemben. Amit a 311 tartozik oldala mutat, annyi kintlévőséged van, tehát amit még nem fizetett a vevő.


Pl.

értékesítés


T 311 K 911

T311 K 467 áfa


befolyik az összeg


T 384 K 311

26. zuhoj
2009. júl. 19. 09:24

Következő két kérdés, nincs kizárva,h butaságot kérdezek:

1). Tartozik oldal=Kötelezettség

Követel oldal= Követelés MIndig??

2). Vevő egyenlegem végeredménye Tartozik egyenlegű, ez akkor pontosan mit jelent? Több a pénzem mint kellene? = Többet utaltak nekem mint kellett volna?(mert eszköz növ=bal oldalra könyvelek- ez biztos nem jó így, de én így értelmezem) HELP!

25. petka
2009. júl. 18. 22:15
Nekunk annak idejen a tanar azt mondta, hogy felejtsuk el szo szerint ertelmezni azt hogy tartozik es kovetel. Azt kell tudni hogy a szamlak melyik oldalon novekednek illetve csokkennek.
24. petka (válaszként erre: 22. - Emagdi)
2009. júl. 18. 22:10

jo, nem haragszom :)

en is tudom mennyit szenvedtem a szamvitel logikajanak a megertesevel es igazabol akkor ertettem meg amikor a gyakorlatban csinaltam. En csak probaltam minel egyszerubb lenni. Tanitok egy masik targyat, nagyon kicsit hasonlit ehhez. Ugy szoktam csinalni hogy eloszor megprobalom esszel elmagyarazni. De ha valakinek ez hosszu, es erthetetlen, akkor egyszerusitek. Ezert irtam hogy felejtse el MOST az eszkozok-forrasokat es gondolkodjon kovetelesek es kotelezettsegekben. Mert tudom tapasztalatbol hogy mennyire nehez az elejen megerteni a tartozik-kovetel problemakort.

23. zuhoj
2009. júl. 18. 21:58

Nagyon köszi mindenkinek!! Biztos fogok még máskor is tőletek kérdezni.

Tudtok egy nagyon-nagyon klassz könyvet ajánlani, ahol irtó egyszerűen és érthetően van leírva ez a Tartozik, Követel szörnyűség?

A legjobb lenne egy honlapcím. Ma nézegettem a google-ban, de nem találtam olyan nagyon érthetőt.

Egyszerű megfogalmazás kellene:)

Petka hozzászólása volt számomra a legvilágosabb.

Biztos meg tudnám érteni, csak az én szintemen kellene elmagyarázni:)

22. emagdi (válaszként erre: 20. - Petka)
2009. júl. 18. 21:37
ne haragudj, nem akartam beléd kötni még véletlenül sem, de szerintem roppant fontos, hogy ésszel próbáljon tanulni, másképp vért fog izzadni, és akkor se jut sokra.
21. emagdi (válaszként erre: 17. - D4464aaf8a)
2009. júl. 18. 21:35
na, szerintem ez pont azért van, mert az emberek nagy része nekiáll favágó módszerrel magolni, ahelyett hogy megpróbálná megérteni az összefüggéseket.
20. petka
2009. júl. 18. 21:35
En inkabb nem mondtam semmit.
19. petka (válaszként erre: 16. - Petka)
2009. júl. 18. 21:34
Mindig a 454 kovetel egyenlege mutatja meg hogy mennyivel tartozol a szallitonak.
18. emagdi (válaszként erre: 16. - Petka)
2009. júl. 18. 21:33

"Szerintem itt felejtsd el hogy eszkoz-forras, az a merlegnel fontos. "


szerintem meg még véletlenül se felejtse el, sőt azzal kezdje az egészet, hogy megérti, hogy mik az összefüggések, és ne kezdje el bemagolni hogy X gazdasági esemény T ez, K az.

megérteni csak egyszer kell, utána tud rendszerben gondolkodni, míg a bemagolás egyrészt elég agyatlan dolog, másrészt hosszú távon sokkal fáradságosabb is, mintha értené mi hogyan működik.

meg az úgy nem is annyira érdekes, ha nem látod az összefüggéseket.

szerintem:)

17. d4464aaf8a (válaszként erre: 14. - Zuhoj)
2009. júl. 18. 21:31

Én is több tanfolyamot is elvégeztem, még egy emelt szintűt is, elsőre sikeresen, de a pénzügyi-számviteli volt az első, amelyiket félbe hagytam, illetve nem mentem el vizsgázni, és a vizsgán is a társaság fele megbukott...

Az előttünk lévő csapatból is 6 emberke ment át, a többit megvágták...


Nagyon nehéz, én akkor hiányoztam legtöbbet, amikor a könyvelést kezdétk el tanuli, mert az akkor munkahelyem hülye főnöke nem engedett el soha, mert nem érdekelte...

Aztán azóta eltelt egy év, és még mindig nem vizsgáztam le, és ahogy utánna érdeklődtem, azok sem, Akiket megvágtak...

16. petka (válaszként erre: 14. - Zuhoj)
2009. júl. 18. 21:29

Szerintem itt felejtsd el hogy eszkoz-forras, az a merlegnel fontos.

Ha anyagot veszel akkor


T 211 K 454

A 4-es szamlaosztalyt ugy fogd fel hogy koveteles novekszik veled szemben. A szallito kovetel toled. Amikor kiegyenlited akkor


T 454 K 384 ilyenkor a 454-rol kifut a koveteles veled szemben. Ha leegyszerusitjuk a dolgot akkor a szamla kifut 0-ra.

15. emagdi (válaszként erre: 14. - Zuhoj)
2009. júl. 18. 21:26

na de itt pont az van hogy a szállítód is növekszik, úgy ahogy írtad az első bekezdésben.



de úgy tűnik, hogy nem elég tiszta neked ez a dolog, pedig ha nem érted meg az elejét, később totál el leszel veszve.

szerintem - ha ahol tanultok nem jó a jegyzet - szerezz be valamilyen más alap számvitel könyvet és tanulmányozd át az elejét, hidd el, fontos hogy ezeket megértsd. (megértsd, és ne csak bemagold)

14. zuhoj
2009. júl. 18. 21:19

a következő mondatot sajna nem értem:

eszköz nő - forrás csökken - pl. anyagot vásárolunk hitelből. Ebben az esetben az anyag (2. számlaosztály, készlet) nő, a szállítókkal szembeni kötelezettség (4. számlaosztály, kötelezettség) szintén nő. Tehát Tartozik az Anyagok, követel a Szállítók számla.


Az eszköz részét értem, h tartozik oldal, de

a KÖVETEL RÉSZÉT NEM ÉRTEM, mert úgy tanultam ha forrás csökken= forrás szla bal oldal (vagyis Tartozik)

persze nem lehet mindkettőt Tartozik oldalra

tenni, de én valah megoldanám:) Ez szörnyű!

13. petka (válaszként erre: 12. - Zuhoj)
2009. júl. 18. 18:34

Probalok egyszeru lenni.

1-es, 2-es, 3-as szamlaosztaly normal esetben tartozik jellegu, vagyis bal oldal novekedes, jobb oldal csokkenes.

4-es szamlaosztaly kovetel jellegu, vagyis jobb oldalon novekszik, bal oldalon csokken.

5-os, 6-os, 7-es, 8-as tartozik jellegu, 9-es kovetel jellegu.

Ezek a normal esetek, lehet az egyenleg nem ilyen is, de akkor valami bibi van.

12. zuhoj
2009. júl. 18. 18:14

Valaki érthetően le tudná írni a kontírozás művészetét? Nem értem mikor van egy egyenlegnek

tartozik és követel egyenlege stb.

Nagyon köszönöm a segítséget

1 2 3 4 5 6 7

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook