Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Súlyzós edzés az iskolában 8-9 éveseknek fórum

Súlyzós edzés az iskolában 8-9 éveseknek (beszélgetős fórum)


2014. márc. 27. 18:14
Köszönöm a válaszokat! Nem beszéltem még az osztályfőnökkel, de fogok, aki tényleg úgy tartja a tesi órát, hogy nem testnevelés tanár. Arra gondoltam, hogy holnap felhívom a gyerekorvosunkat, kíváncsi vagyok a véleményére, hogy a tanító nénihez már "okosan" menjek.
17. 388b941089 (válaszként erre: 13. - Sunshine girl)
2014. márc. 27. 14:45
Oktatási Minisztérium? :D Vicces lenne, ha minden sz..rral azonnal oda irkálnának. :D Erre nincs jogszabály.
16. andi6020 (válaszként erre: 15. - Andi6020)
2014. márc. 27. 12:10
*maga, nem magam
2014. márc. 27. 12:10

Beszéltél már a tanárral? Nem feltétlen kell rögtön az Oktatási minisztériumhoz fordulni.

Mindennek megvan a magam útja. Tanár, majd a igazgató, és utána tovább.

2014. márc. 27. 12:04

A 9 évesek dolga még csak a játék.


A fiam agonisztikus szinten röplabdázik, 11 éves és heti 4 edzésük van, 2 órás edzések, ez idővel még több lesz. Ők ebből 1 órát csak játszanak, meccset játszanak és a második órában pedig durván odavágnak gyakorlatokkal, labdával, pl. amiket a meccsen kell csinálniuk, azokat a leütéseket, dobásokat csinálják párban, csoportban, 1 órán keresztül, kissé monoton módon, végén nyújtás. Úgy szokott hazajönni, hogy darabokban van kábé, és izomláza van minden edzés után.


Jól bezabál, lezuhizik, megy aludni, na ettől a kombótól már alig 1 év alatt szélesedett a válla, marha sokat nőtt centikben, nem jó rá semmi, és kockás hasa van, izmos mindene, és egy darab súlyzót nem fogott ezalatt. Viszont jókat játszanak, hullára edzik magukat súlyzó nélkül, szerintem az ilyen korú gyerekeknek még ez kell, nem statikus, izoláló gyakorlatok.

13. Sunshine girl (válaszként erre: 1. - 5fc66ad684)
2014. márc. 27. 12:02

Oktatási minisztérium felé írsz egy levelet, illetve az iskola fenntartójának (pl.: önkormányzatnak). Elmész egy gyerekorvoshoz és kéred, hogy az ilyen gyakorlatok alól mentsék fel a gyermeked.

Nem tesz nekik jót. Akik súlyzós edzéseket csinálnak mindig csak mértékkel és bizonyos napokat kihagynak a regenerálódás miatt (minden másnap kb), illetve vitaminokat meg egyéb szarságokat szednek.

Én nem hagynám az biztos.

12. gribedli*** (válaszként erre: 4. - Porcukor16)
2014. márc. 27. 11:58
A fél kilóshoz is kell egy forma, úgy értem a tanárnak egyfolytában ellenőriznie kellene, hogy pontosan tartják-e a karjukat, hátukat, vállukat. Fél centis kilengés is akkora károkat okozhat, fél kilóval is. Ez csak ilyen one-on-one edzésnél működik, pl. gyógytornában. És ott is tisztában vannak, hogy melyik az a gyakorlat amit szabad, és hányszor. 3x20 ismétlés az még egy felnőttnek is sok, ha kezdő.
11. gribedli*** (válaszként erre: 1. - 5fc66ad684)
2014. márc. 27. 11:55

Szia, a sportorvos nekünk azt mondta, hogy 14 éves korig nem szabad súlyzóztatni a gyereket, egész addig csak saját testsúllyal végezhető gyakorlatokat lehet. Bármennyit, bármikor, kifulladásig. Ez kicsit paradox, mert ugye a saját súlyuk 30kg, akkor miért árthatna egy 2 kilós súlyzó?


Mégis árt, azért, mert megrövidül az izom. A növekedésben ez annyira játszik szerepet, hogy a magasságunkat a csontok adják, de a csontokat az izmok húzzák fokozatosan olyan hosszúra, amilyenek, ilyen szempontból fontos, hogy ne legyenek izolációs gyakorlatok súlyzóval, mert a megrövidült izom nem húzza a csontot abba az irányba, vagy nem olyan ütemben, eredménye, hogy kicsi marad a gyerek. Egyébként ugyanezt teszi a kiskorban végzett túl sok nyújtás is, hiába a nyújtás elvileg "nyújtja" az izmokat és húznia kellene a csontokat, mégis van egy pont, amikor túl sok nyújtástól bedurran az izom és megrövidül, lásd nagyon sok tornászlánynál, akik rossz tanárhoz kerülnek. Mert eredetileg az is egy jó alap, és mikor abbahagyják, nagyon sokat nőnek, de aki azon a bizonyos holtponton átlendül, az akkor is picúr marad, mikor már abbahagyta a gimnasztikát, művésztornát, balettet. Természetesen az arányaik megmaradnak, csak mindez miniatűr.


Nem ugyanaz pl. amikor valaki kötelet mászik, mert ott is dolgozik a bicepsze, a válla, a hasa, de nem izolációs, pumpálós gyakorlatról van szó, nem ugyanazok az izomrostok dolgoznak és/vagy nem ugyanolyan terheléssel.


Tehát saját súllyal mehet a kézenállás is, ahol megadja a vállizom struktúráját a későbbiekben, ezzel szemben mondjuk vállra kinyomás súlyzóval hiába dolgozik ugyanoda, nem ugyanaz a hatása.


Mi általánosban 12-13 éves korban kezdtünk el súlyzós gyakorlatokat végezni, és nem sokat, csak 10-et, és bejött a medicinlabda is akkoriban.


9 éves gyereknél még annyira elronthatja a gerincét egy minimális ferdén tartás is, ráadásul súlyzóval, hogy azonnal szólnék egy sportorvosnak a helyedben, hogy adjon igazolást, hogy mentsék fel, illetve beszélhettek a szülőkkel és a tanárral, hogy ez még korai. Ne érts félre, én kimondottan imádom a súlyzós edzést, sőt, nélküle el sem tudnám képzelni az életem, de pont emiatt, szakvizsgálaton megkérdeztem a dokit, hogy engedhetem-e a gyerekeket, vagy ártok nekik, nehogymár az én mániám nekik valami bajt okozzon, pl. ha le akarnak utánozni, vagy ilyesmik:)

10. Judo74
2014. márc. 27. 09:49
NEM. 16 éves kor alatt a csontok növekedése miatt! A súlyzós edzéstől a csontvégi porc (ha jól emlékszem) megvastagszik, és megáll a csontok növekedése. Csak saját testsúlyos gyakorlatok végezhetők ilyen idős korban. Azonnal beszélni kell a tanárral!
9. macs77 (válaszként erre: 1. - 5fc66ad684)
2014. márc. 27. 09:44

Szia, ez durva.

Másfél kilós súlyzók 9 évesen??? Még felnőttek is 0,5-össel szoktak kezdeni! És mi az, hogy nem tesiszakos, és úgy tart tesiórát, nem is órát, hanem konkrét edzést? Tanult egyáltalán pl. anatómiát? Ha nincs sportképesítése, nem is tarthatna súlyzós edzést! Ez nagyon veszélyes is lehet az izmokra nézve, pláne egy fejlődésben lévő szervezetnél!

Szal szerintem is jogos a felháborodás.

Többi szülő mit szól?

2014. márc. 27. 09:36
Én is úgy tudom, hogy hivatalosan 18 év alatt nagyon nem javasolják a szakemberek a súlyzós edzést, az ízületek miatt .... persze nagyobb korban ezt már nem mindenki tartja be, de ilyen piciknél szerintem sem szabadna még ....
2014. márc. 27. 09:25

Szerintem nagyon nem kellene súlyzós edzést ilyen idős gyerekeknek!

Az izületeit taccsra vágja!

Szakember véleményét kellene kikérni!

6. 388b941089 (válaszként erre: 1. - 5fc66ad684)
2014. márc. 27. 09:23
Súlyzós edzést fejlődő fiatal szervezetnek, főként a csontok növekedése, változása miatt nem szoktak ajánlani a szakemberek, nem szokták engedni. Illetve én sem tartom indokoltnak, hogy 9 éves gyerekeknek erősíteniük kelljen. Mindenképpen beszélj az osztályfőnökkel.
5. 130454e42d (válaszként erre: 4. - Porcukor16)
2014. márc. 27. 09:14
Viszont szakembernek kellene tartania. Harmadikban szerintem felesleges.
2014. márc. 27. 09:12
A súlyzós edzés nem baj, de 0,5 kilós bőven elég lenne...
2014. márc. 27. 09:10
Alsóban szinte minden tantárgyat az osztályfőnök tart, így a testnevelést is.
2. wewe (válaszként erre: 1. - 5fc66ad684)
2014. márc. 27. 08:52
Az mi, hogy tesi órát tart az, aki nem is testnevelés-szakos? Azért az nem pálya... Elvileg nem szabadna fejlődésben lévő szervezetnek súlyzós edzéseket végeznie...
2014. márc. 27. 08:35

Sziasztok!


Segítséget szeretnék kérni, mert aggódom!

A lányom 9 éves, harmadik osztályos, 31 kg.

Az iskolában testnevelés órán súlyzós gyakorlatokat csinálnak. Neki 2x1,5kg-al kell különböző emeléseket csinálni általában 3x20 darabot, egymás után. Az előtte lévő bemelegítés 20 kör futásból áll. Az erősebb kislányoknak és a fiúknak mindezt 2x2 kg-os súllyal kell megcsinálni. A gyerekem sportol táncol, de iszonyúan fáj ezektől a gyakorlatoktól a hasa, hasizma.

Normális ez? Szabad ilyet ebben a korban? A tesi órát az osztályfőnök tartja, nem testnevelés szakos. Segítsen aki tud ebben a témában, hogy jogos-e a felháborodásom, vagy csak túlaggódom?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook