Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Román nyelvű fórum fórum

Román nyelvű fórum (beszélgetős fórum)


1 2 3 4
21. csjuli
2008. márc. 9. 21:30
A "nu" szót az ige előtt használják tagadáskor. Mindig ezt használják a tagadásnál. A "nimeni" az többes számú szó,egyes számú változata nincs. Az furcsa hogy a "lenni" igét egyes szám 3.sz-ben használják a többes számú "nimeni" -el,de ez így maradt meg a beszédben.Van sok nyelvtani eltérés,mind minden nyelvben.
2008. márc. 8. 15:27
Ezt a mondatot pontosan hogy raktad össze? Azt tudom, hogy nimeni=senki, és hogy a nu-t azt tagadásnál használják,de mindig ezt használják? Vagy van vmi olyasmi, mint a németben, hogy igéél nicht illetve főnévnél kein...? És a este pedig ugye E/3.sz.-ű és azt jelenti ő van.. , akkor azi=ma... De mi alapján raktad így össze? A nimeni az mindig E/3.sz.ű?
19. csjuli
2008. márc. 8. 14:15
En itt vagyok! :)
2008. márc. 8. 13:07
Nu este nimeni azi? = Ma nincs senki?
17. csjuli
2008. márc. 7. 16:43
A románban minden szóvégi e-t ejtenek, a szó kezdetén lévő e-t ejtik néha jé-nek.
16. csjuli (válaszként erre: 15. - Éjjelipillangó)
2008. márc. 7. 16:42
Az inveti-nál a t alatt van egy kis vessző,az c mint "cica",itt a szóvégi i-t j-nek ejtik. Ha a szó végén 2 "i" van akkor ejtik i-nek,egyébként j-nek,pl. copii=gyerekek.
2008. márc. 7. 13:11
És a szó végén lévő "e" és "i" betűket ejtik? Mert pl: Tu inveti-nél..ugye ott nem.. ha jól tudom.. mert az fura "t" van előtte...
2008. márc. 7. 10:55

Bună ziua! - Jó napot.


Nem mindig egyforma.

Pl.

Eu învăţ - Én tanulok

Tu înveţi - Te tanulsz

El,Ea învaţă - Ő tanul (El- fiú, Ea- lány)

Noi învăţăm - Mi tanulunk

Voi învăţaţ- Ti tanultok

Ei, Ele învaţă - Ők tanulnak (Ei- fiúk, Ele- lányok)


"ţ"- kiejtése "c"

"î"-kiejtése legjobban az "ü" betűhöz hasonlit, de nem teljesen az

"ă"-kiejtése legjobban az "ö" betűhöz hasonlit, de nem teljesen az

2008. márc. 7. 10:37
De az E/1. sz. és a T/3.sz. ugyanaz... ahogy látom..
2008. márc. 7. 00:19

Igen-igen, láttam én is!:) És van még egy könyv, amit ma meg is rendelek, ha végre elérhető lesz az oldal: Farkas Jenő- Román nyelvtan című könyve!:D:D

És igen Noapte buna!:)

2008. márc. 6. 18:28

Sziasztok vegre megtalaltalak titeket.Ma keresgeltem a forumot de nem talaltam meg.

Noapte buna.

Jo ejszakat.Szisztok.

2008. márc. 6. 18:12

A Holnap kiadónak jelent meg régebb egy "Kezdôk román nyelkönyve" címû könyve,a kiadó weboldalán azt írja 2008 elsô félévében újra kiadják.Nézz utána,hátha antikváriumban talán még kapható,vagy a kiadótól rendelhetsz,ha majd megjelent.

Nekem ennek a német,meg angol változata van meg,szerintem mindkettô jó,lehet belôle tanulni.

9. csjuli (válaszként erre: 1. - Éjjelipillangó)
2008. márc. 6. 14:48
Szia!! Mért akarsz megtanulni románul? Én erdélyi vagyok,most Szekszárdon élek.A románt anyanyelvi szinten beszélem,ha akarod segítek.Egyébként sok fiatal beszéli kint az angolt,nekem minden haverom ismeri elég jól.
2008. márc. 6. 13:53

Hát, igen, minden igét másképp kell ragozni, pl.:


Eu merg

Tu mergi

El, ea merge

Noi mergem

Voi mergeti

Ei, ele merg


vagyis: Én megyek, te mész...

7. imolaviola (válaszként erre: 1. - Éjjelipillangó)
2008. márc. 6. 03:47

szerintem az igék előtt a kis szótag, egy "a" betű, gondolom. Az "a" betű jelentése itt ugyanaz mint az angol nyelvben a "to". Ez a mondatban elmarad.


Gondolom jól irtam, ha véletlenűl nem akkor lányok javitsatok ki.

2008. márc. 5. 19:58
Igen próbálkozom vele, és sok kedves ember segítségére számíthatok ebben, ami nagyon jó érzés! És nagyon köszönöm!
2008. márc. 5. 17:32

Olvastalak a többi fórumon. Hát, nem tudom, hogy mennyire lesz neked nehéz megtanulni a nyelvet, de szerintem ez is olyan, mint bármelyik másik, amit még nem tanultál sohasem.

Én Nagyváradon születtem, így már az ovit is román nyelven jártam ki magyarként (ahogy Marcsa írta, otthon magyarul beszéltünk), de a mindennapi élethez hozzátartozott mindkét nyelv használata. Na, ebből csak azt akarom kihozni, hogy ha kimész abba az országba, könnyebb lesz megtanulnod, mintha csak nyelvkönyvekkel próbálkoznál.

2008. márc. 5. 17:18
Hali! Te románul tanulsz?
3. M_Marcsa (válaszként erre: 2. - M_Marcsa)
2008. márc. 5. 16:53
zárójelben, a kiejtés
2. M_Marcsa (válaszként erre: 1. - Éjjelipillangó)
2008. márc. 5. 16:52

1-unu

2-doi(doj)

3-trei(trej)

4-patru(pátru)

5-cinci(csincs)

6-şase(sásze)

2008. márc. 5. 14:02

Ami azt illeti már egy kicsit utána néztem dolgoknak!.. de csak a személyes névmásokig, illetve 1-10-ig a számokig jutottam!:D

Van vmi , amit nem nagyon értek.. vannak az igék.. és ugye minden ige előtt van egy kis szótag.. az micsoda? És azt mikor kell használni?Valamint az igeragozásban.. minden igét máshogy kell ragozni? Nincs valamilyen szisztéma?

A kiejtéstől annyira nem félek.. mert , ah jól emlékszem.. illetve vki írta is az előző fórumban, hogy startlapon van ilyen szótár.!

1 2 3 4

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook