Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Otthon jó meghalni fórum

Otthon jó meghalni (beszélgetős fórum)

1 2 3
2014. jan. 3. 18:07
igen, én is azt hallottam, hogy az utolsó órákban végtelenül nyugodtak. rossz nézni, ha valaki szenvedve hal meg, de nagyon bensőséges dolog, ha mindkét fél felkészült.
41. globus (válaszként erre: 38. - Jstefan)
2014. jan. 3. 17:32

Anyukám szemében teljes megbékélést láttam, és kisimult az arca. Akkor tudtam meg biztosan, hogy ő már lát valamit, tudja, hogy mi vár rá odaát.

Egyetlen percre sem bántam még, hogy otthon történt.

40. 27c72ee00a (válaszként erre: 38. - Jstefan)
2014. jan. 3. 17:23

Te láttad már?

Mert én megszámolni sem tudnám, hányszor.

És soha, egyetlen egyszer sem láttam segélykérő üzenetet, csak megbékélést.

Amúgy meg végtelen önzőségnek tartom, ha valaki maga miatt, hogy ne kelljen emlékeznie a haldokló tekintetére, inkább egy lelketlen, idegen helyre, egy paraván mögé, vaságyra, teljes magányra ítéli az elmenőt.

Erre nem mondhatni, hogy méltóságteljes halál.

2014. jan. 2. 22:08
Mikor a páromhoz utojára hívtam ki a mentőt,és a mentőorvos félrhúzott,szinte magamon kívül voltam homályos könnyes és értetlen tekintettel bámultam rá.Csak ennyit mondott ha én lennék ilyen helyzetben otthon szretnék meghalni.Ekkor már kómába esett.Ebben a pillanatban szaladt ki a kislányom a szobájából,meglátta az orvos bement a páromhoz bekötött egy infúziót és azt mondta: az infúzió miatt be kell vinnük a kórházba,készüljek fel mert nem biztos hogy kibírja az utat.Kértem húzza ki azt atetves infúziót inkább,de a gyerek miatt nem tette hiszen annyi szenvedést és könnyet látott az utóbbi időben,ne lássa az apját elmenni.Másnap halt meg a kórházba,de bent voltam vele nem tért többé magához.
38. jstefan (válaszként erre: 1. - Sercegnő)
2014. jan. 2. 21:42
Aki már látott valakit közvetlen közelről meghalni annak örökre megmarad a haldokló szemeiből áradó segélykérő üzenet amikor lehetetlen segíteni,és végig kell nézni ahogy eltávozik az élők sorából. Még annak sem közömbös ez a látvány aki hozzászokott a nagyon kemény,tragikus élethelyzetekhez,és kellőképpen megedződött. Nem ajánlom senkinek hogy a súlyos beteg ,menthetetlen családtagja otthoni elhalálozását támogassa, mert mindig emlékezni fog arra az utolsó pillanatra. A lakáson belül arra a helyre pillantva mindig eszébe jut az elhunyt utolsó tekintete még akkor is ha nagyon kemény idegzetű.
37. pilus (válaszként erre: 34. - Sercegnő)
2014. jan. 2. 19:38
Milyen fájdalmasan szép ez.....
2014. jan. 2. 13:09

Mi egy pár éve nagypapánkat veszítettük el. 12 évig volt beteg, és az utolsó pár évet ágyban fekvéssel töltötte. Sok betegsége volt, és mégsem azokba halt bele, hanem egy olyan dologba,ami kezelhető lett volna. Emlékszem április 5-e volt, amikor nagyim telefonált, hogy nagyapát rohamkocsi viszi a kórházba. Lélegeztető gépen volt. Rögtön kocsiba pattantunk, és már mentünk is utána. Másnap amikor bementünk meglátogatni, feltűnően jobban volt. Már ekkor gyanakodhattunk volna, hogy mi ez a hirtelen jobbulás. Emlékszem megevett egy egész rántott karfiolt. (Ez egy vasárnapi nap volt.)

Én akkoriban Debrecenben dolgoztam. Úgy volt tervbe véve, hogy április 9-én, szerdán megyünk meglátogatni. Előtte való nap olyan érzésem volt, hogy át kell hozzá menjek Nyíregyházára a kórházba. Sajnos melóznom kellett, és nem tudtam átmenni, de a mai napig bánom, mert 9-én reggelre sajnos távozott közülünk.

Kórházban ment el, és én saját belátásom szerint sokkal jobb lett volna, ha lehet ilyen helyzetre ilyet mondani, ha otthon, szerettei környezetében történik meg a dolog. Hazahozattuk az otthonunkhoz, és onnan kísértük le a temetőre.

2014. jan. 1. 22:55

Az én édesapám most másfél hónapja, novemberben halt meg a kórházban.Szerintem az számít, hogy a betegnek mi a kívánsága, én maximálisan próbáltam ezt betartani. Ő nem volt halálos beteg, gyógyítható lett volna, szeptemberben kórházba feküdt egy hétig, s az utolsó pillanatban lemondta a kivizsgálást, s azonnal hazavitette magát. A fejem falba vertem volna legszívesebben, annyira haragudtam, hogy visszautasítja a segítséget, mondván, hogy ő otthon meg fog gyógyulni.De ezt választotta,hát beleegyeztünk. Édesanyám otthon ápolta 3 hétig,mire apukám úgy döntött mégis bemegy a kórházba, de akkorra már olyan szinten leépült, hogy majdnem kiszáradt, pedig anyukám olyan lelkiismeretesen mindent megtett annak érdekében, hogy jobb legyen. De sajnos már nem akart enni, sem inni semmit,s végül ő döntött a kórház mellett.Még 10 napig élt a kórházban morfium tapasszal csökkentették a fájdalmát,infúziót kapott, de enni nem fogadott el a nővérektől, én minden reggel és este bejártam megetetni. Sajnos annyira leromlott az állapota, hogy már pelenkázni kellett, aztán a morfiumtól nem tudott beszélni sem,s az utolsó 3 nap csak aludt.

Édesanyámat nem engedtem vissza a házba,hozzánk költözött, 83 éves, édesapám is annyi volt,ők 58 évet éltek együtt.Ami lényeges a történetben, hogy én tiszteletben tartottam az akaratát, amikor a kórházba akart menni bevittük,ha haza akart jönni, akkor hazahoztuk, igaz nem volt fiatal, de ha szeptemberben a kivizsgálást és a kezelést bevállalta volna, talán még most is élne.

2014. jan. 1. 22:52

most értem meg. Poppert olvasok, azt írja, hogy nem a lélek haggyja el a testet, hanem a test haggyja a lelket menni.


ezt most értem...:)

33. sercegnő (válaszként erre: 32. - 3d0696d927)
2014. jan. 1. 22:50
nagyon bátor vagy!!!!
2014. jan. 1. 22:24
a szerelmemmel voltam az otthonában az utolsó négy napján. így akarta. csodákat éltünk át. végtelen szeretetben és nyugalomban. a legnagyobb ajándék ez a négy nap volt amit kaphattam tőle. két hónapja ment el. úgy kellett néznem, hogy ez is egy életszakasz, amit lehet széppé tenni. nem vett be semmilyen gyógyszert végig magánál volt. azt hiszem, ez nekem fontosabb volt, mint neki, ez a négy nap. aztán egy hónapig nem tudtam emberek közé menni, úgy fájt . de végig tudtam, hogy kimászok ebből. a legjobb amit tehettem hogy vele voltam az utolsó napjain. mert ezt kérte. sokkal nehezebben gyógyulnék, ha nem tettem volna kívánsága szerint.
31. ***blueeyes*** (válaszként erre: 29. - Katapanka)
2014. jan. 1. 22:15

Persze, hogy a gyerekeket jobb megkímélni a fájdalmas látványtól, ha van lehetöség.Nekem nem volt hol hagynom az akkor 4 éves lányomat, mert külföldön lakom, és csak együtt tudtunk hazamenni. De ö sokszor odament Anyukámhoz, nem volt benne félelem. Akkor már tavaszodott és minden nap hozta a kis virágokat a Nagymamának. Nagyon aranyos volt és szerintem Anyának is jól esett...amikor éreztem, hogy jött az utolsó pillanat és bekövetkezett a halál, már nem engedtem hozzá, átvittük a szomszédba, Anya régi barátnöjéhez. :)

Mi pedig mindent úgy tettünk, ahogy kérte, mert azt is volt idönk megbeszélni. A lemosdatást, felöltöztetést...én se tudom, hogy bírtam akkor végigcsinálni mindezt,de valahonnan jön egy emberfeletti erö, ami lehetövé teszi. És Anya bíztatott még minket, hogy ne féljünk. Ezt ki is mondta konkrétan. Ö pár évvel azelött csinálta ezt végig a nagypapával, ö is otthon halt meg és minden testvére megfutamodott, Anya ápolta az utolsó pillanatig. Bennem is megvolt az akarta, hogy ne hagyjam magára.

2014. jan. 1. 22:10
Egyszer anyósom azt mondta, amikor az utcában egy fiatalasszony otthon halt meg, hogy mekkora gáz ez most a férjének, hogy rendezheti. Úgy jött le szinte, hogy aki már ott van, az szépen menjen a kórházba meghalni, és ott majd elkészítik a temetésre is. Szerintem a halál az nem az elkészítés előszobája, hanem az utolsó pillanat azzal, akit szeretsz. Mindenkinek kijár óhaja szerint a szeretteivel lenni az utolsó időben. S ha közeli hozzátartozóm lenne így, én is az utolsó percig fognám a kezét, hogy ne egy ismeretlen kórházi ágyon érje a halál. Biztosan nem idilli mindez, és gyakran nem akkor és úgy következik be, ahogy az ember azt elképzeli, de számomra undorító, ha valaki a saját válláról akarja levenni a terhet azzal, ha nem viszi haza a beteget.
29. katapanka (válaszként erre: 23. - ***blueeyes***)
2014. jan. 1. 22:05
Anyuci is ezekről a dolgokról mesélt vasárnap s ez miatt is szeretett volna inkább otthon lenni mint kórházban. A 2 picit pedig azért írtam mert nővérem mobilabb tudott lenni mint én. Jobban tudott menni/vele lenni/ intézkedi mint én. Az utolsó időben pedig inkább csak én mentem személyesen mert nem akartuk fárasztani ezenkívül szerintem ő sem akarta hogy az unokák így lássák. Nem lett kimondva de így érzem. Nem akarom hogy a fiam úgy emlékezzen a mamára ahogy az utolsó hetekben láttuk. Neki maradjon meg szépen az emlékeiben. A lányom pedig még kicsi viszont hiperaktív így értelme nem lett volna terhelni anyucit.
28. krautmanno (válaszként erre: 25. - 23a8c7d393)
2014. jan. 1. 22:02

Sajnálom.:(

Nehéz 1 hónap lehetett.

2014. jan. 1. 22:01

köszönöm a hozzászólásokat, megnyugtató őket olvasni.

szívesen olvasom még őket...

2014. jan. 1. 22:00
Sok esetben viszont pont attól félnek a hozzátartozók, hogy otthon megy el.
25. 23a8c7d393 (válaszként erre: 14. - Krautmanno)
2014. jan. 1. 21:59
Anyukámnál három évvel ezelőtt visszajött a rák. Ő akkor aláírta a papírokat, hogy lemond minden kezelésről. Három évig élt, viszonylag tünetmentesen. Az utolsó egy hónap volt szegénynek nagyon nehéz, nem bírt már szinte enni sem, járni is alig.
2014. jan. 1. 21:56

Anyukám tiltakozott a kórház ellen, nem volt hajlandó kórházba menni és ezt is megértettük, hisz egyszer nyolc éve már legyőzte a rákot, akkor hónapokig kezelték, (sugár, kemo), több műtétje is volt.

Amikor a kezelőorvosa azt mondta neki, hogy nem kell kórházba mennie megnyugodott. Két napig vidám volt, majd a második nap éjjelén szépen csendben elaludt. Akkorra már annyira le volt gyengülve, hogy járni is alig tudott, de szerencsére erős fájdalmai nem voltak. (Neki még tapasz sem kellett)


Milyen furcsa, az én szüleim is 37 évig éltek együtt.

2014. jan. 1. 21:49

Ami még fontos,mivel a betegek sokszor hónapokig kórházi kezelésben vannak, látják, mi hogy történik ott, amikor meghal valaki. Nekem mesélt róla Anya, és meg kell hogy mondjam, nem emberhez méltó a helyzet sokszor. És szerintem aki tudja, hogy ott ez vár rá, iszonyodik töle. És igaza van. És szerintem nem igaz, hogy nincsen méltóságos halál. Meg kell teremteni hozzá a szükséges keretet, mert az fontos, hogy nyugodt lélekkel tudjon elmenni a távozó.

Anyukám húsvét vasárnap este halt meg és csak kedden vitték el, az ünnepnap miatt. Ezzel se számoltunk ugyan, de megoldottuk.Ott éjszakáztunk közösen a lakásban és egyáltalán nem volt félelmetes. Olyan mély nyugalom és kimerültség vett eröt rajtam, hogy még aludni is tudtam.

22. krautmanno (válaszként erre: 20. - ***blueeyes***)
2014. jan. 1. 21:47
A kemo előtt az apukám is haza jöhetett.A kisebbik fiamat elkísértem az iskolába,akkor kezdte az 1.osztályt.Majd mentem feltenni a morfiumtapaszt apu hátára.Az fájt már neki,hogy szép óvatosan felragasztottam neki.Ez volt szeptember 1.-én.Megkapta a kemot és szeptember 12.-én elhunyt.:(
21. krautmanno (válaszként erre: 19. - 9b10f3d7ff)
2014. jan. 1. 21:44

Ő is fiatal volt.:(

Apu is meg akart gyógyulni,de a daganat erősebb volt.:(

2014. jan. 1. 21:41

Nehéz a döntés, és nem is lehet soha általánosan mondani, mi a jó. Mindenképp mérlegelni kell. De ha a beteg kifejezetten kéri, akkor én azt mondom, kötelességünk bevállalni. Anyukámnak is ez volt az utolsó kívánsága, és tudom, ha mi, a 4 gyereke nem szólunk közbe, az apánk nem teszi meg, hogy hazajöhessen. Élete utolsó hetét otthon töltötte a családja körében és annak ellenére, hogy mindnyájunknak kis gyereke volt már, hazamentünk a kis lakásba és együtt voltunk. Ez volt az, amit még megtehettünk érte, és bármennyire nehéz volt öt így látni, soha nem bántam meg ezt a döntést. Húsvét vasárnapján halt meg, de még mindent irányított, mit hogy készítsünk. Én a húgommal sírva mentem a piacra a sonkát megvenni és úgy rendeztük az ünnepet, mint régen. Emlékszem, Anya még a sonkából is evett egy keveset, és én még mindíg nem tudtam elhinni, hogy meghalni jött haza. Az orvosok megmondták,,hogy napjai vannak hátra. A család orvosa járt ki hozzá, mert ugye morfiuminjekciókat kapott, a fájdalommentesség megoldható otthon is. Ettöl szerintem nem kell félni. De erösnek kell lenni, nem szabad kimutatni a félelmet. Az én Anyukám megbékélve aludt el, az utolsó mozdulatával az én kezemért nyúlt.Sokáig tartott, míg ezt feldolgoztam, de ma már kiváltságként értékelem ezeket az utolsó napokat.

Kívánom, hogy ti is találjatok megoldást, és sok eröt hozzá...

19. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 14. - Krautmanno)
2014. jan. 1. 21:40
40 éves. Úgy éreztem, szégyellte a testi leépülését, viszont az is megdőlt, hogy aki akar az meggyógyul. Ő hitte, hogy felépül. Várta a tavaszt, hogy megy pecázni, napozni. Végig megőrizte az optimizmusát,a humorát.
18. krautmanno (válaszként erre: 16. - Katapanka)
2014. jan. 1. 21:39
Az én szüleim is 37 évet éltek együtt.Apu 5 éve hagyott itt bennünket,és talán anyu most már kezd helyre rázodni lelkileg.Nem azt mondom,hogy túl tette magát rajta,hanem elfogadta a megváltoztathatatlant.
17. krautmanno (válaszként erre: 15. - Sercegnő)
2014. jan. 1. 21:37
Nehéz is okosan dönteni.
2014. jan. 1. 21:34
Nekem anyukám augusztusban otthon aludt el örökre. Nővérem volt vele s apukám az utolsó időkben főleg. Nekem itthon 2 pici gyermek van ezért én a telefonnál maradtam naponta. Anyucit a kórház is hazaengedte de ő maga is otthon szeretett volna lenni az utolsó időben. Nagyon lefogyott, fájdalmai voltak de utolsó napra tapaszt kapott amitől picit tudott aludni. Vasárnap még beszéltünk élőben több mint 1 órát de már ehhez nagyon sok erő kellett neki. Hétfőn este itthagyott minket... Nem sikerült elbúcsúznom már... Neki viszont már jobb... Apucinak a legnehezebb ugyanabba a házba hazajárni ahol együtt éltek 37 évet. Én szerencsésebb vagyok mert másik faluban élek. Feldolgoznom viszont talán még máig se sikerült... Talán a leges legrosszabb a tehetetlenség, az hogy bár mennyire is szeretnéd nem tudsz segíteni s csak a fájdalmat látod ...
2014. jan. 1. 21:33
abszolut megértem mindenki döntését.
14. krautmanno (válaszként erre: 13. - 9b10f3d7ff)
2014. jan. 1. 21:31

Lehet,hogy gyorsította csak az elmenetelüket a kemo?

Apunak tapasz volt a hátán.De ő nagyon-nagyon leépült a kemo után.Csak feküdt...

58 évesen ment el.:(

A testvéred mennyi idős volt?

13. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 10. - Krautmanno)
2014. jan. 1. 21:29
Furcsa, a testvéremnek is a kemo után rosszabbodott rohamosan az állapota.Mi lett volna, ha nem kapja, ugye már sosem tudjuk meg. :S Ő teljesen képben volt a haláláig. Nehéz volt vele otthon, mert akkora fájdalma volt, hogy könyörgött a morfiumért, amit ugye nem adhattam oda. :( Egyébként Ő érezte úgy, hogy útban van, mint a macska úgy járkált a lakásban is, hogy véletlenül se zavarjon.
1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook