Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Örökség, örökösödés, átíratás fórum

Örökség, örökösödés, átíratás (beszélgetős fórum)


1 2
2009. jan. 21. 19:14

Tisztelt Hozzaertok!


A segitseguket szeretnem kerni:

1972-ben edesapam egy garazs-szovetkezet alapitasanak kereteben epitett ill. epittetett egy garazs-sort, amelybol egy garazs kerult az o tulajdonaba.

1990-ben elhalalozott es edesanyammal ill. Testverbatyammal egyutt orokoltuk ingo-es ingatlan vagyonat, a vonatkozo orokosodesi torvenyek ertelmeben es azok altal meghatarozott tulajdoni reszaranyban (edesanyam tul. resze: 50%, az enyem –testverbatyammal egyetemeben- 25-25%). Azonban a hagyateki leltar elkeszitese soran a garazs egyszeruen nem kerult feltuntetesre (valoszinuleg –nem szandekos– onhibabol kifolyolag, hiszen ilyenkor kisebb gondja is nagyobb az embernek, a gyaszban mintsem hogy azt venne szamba, hogy milye is volt edesapjanak…).

Mindez akkor derult ki, amikor evekkel kesobb (emlekeim szerint 1999/2000-ben) kaptunk egy levelet az illetekes varosi onkormanyzattol, hogy a foldterulet, amin a garazs all, onkormanyzati tulajdont kepez (ami nem csoda hisz az "atkos" mult rendszerben kozteruleten tortenhetett csak az epitkezes, bar fogalmam sincs, hogy meg kellett-e vasarolni annak idejen azt a folddarabot, amin a garazs-sor epult…), amit "jutanyosan" adott osszegert koteles megvasarolni az illeto, akinek a garazsa rajta all.

En, mint torvenytisztelo allampolgar elkeszitettem a csalad (ozvegy, rokkantnyugdijas edesanyam, valamint testverbatyam es en) osszes megtakaritasat es elbandukoltam az illetekes hivatalba, aholis kiderult (miutan egy pillantast vetettunk az illetekes "elvtarssal" a varosi terkepre), hogy az onkormanyzat altal (meg mindig) edesapam neven nyilvantartott helyrajzi szamu garazs (amelyet tenylegesen hasznalunk) nem a mienkkent (pontosabban: edesapamekent) (valoszinuleg meg anno hibasan tortent a bejegyzes?) van feltuntetve a terkepen, hanem kb. egy 500 meterrel arrebb levo garazs. Raadasul ekkor derult ki, hogy az altalunk hasznalt (de ezek szerint nem eppen jogtiszta) garazs nem onkormanyzati teruleten all, az ugyintezo allitasa szerint, igy nem is allt az onkormanyzat jogaban arra barmilyen osszegu megvasarlasi kotelezettseget "kironi"…

Abban maradtunk akkor, hogy felveszunk a tenyallasrol egy jegyzokonyvet es minden marad a regiben…Nem tudom ez jo otlet volt-e, de jobb hijan igy cselekedtunk. (Arrol fogalmam sincs, hogy az a garazs, ami tenylegesen a mienk, vajon kinek a neven fut?...S ha –ami valoszinu– tulajdonosi nevcsere tortent, o mint kicsoda fizet garazsadot? Regen elhalalozott edesapam neveben?.. Bizonyara feltunt volna neki a hosszu evek soran…Igaz, akkor a logika azt diktalna, hogy nekunk kellett volna eveken at "ismeretlen" szemely nevere erkezett leveleket kapnunk…)

A fentiekbol az is kovetkezik, hogy az elmult evekben (1990 ota biztosan nem) nem is fizettunk (egyebkent nem olyan hatalmas) garazsadot.

Az iden (tekintve, hogy nem teljesen jogtiszta a garazs birtoklasa) rendezni szeretnem annak a nevunkre torteno atirasat (elhalalozott edesapamerol, gondolom valamifele "utolagos" hagyateki eljaras kereteben van erre lehetoseg).


Kerdeseim ezzel kapcsolatban a kovetkezoek lennenek:


1. Mekkora osszegu buntetessel sujthat az onkormanyzat (az elmaradt garazsado miatt) ill. amiatt hogy 1990-ben az ingatlan nem kerult feltuntetesre a hagyateki leltarban?

2. Mi a teendo a jogtisztasag elerese erdekeben? (az eredeti garazstulajdonosok kozul egyetlen ismerosunk el mar csak ill. aki meg nem adta el a garazs-sorban levo garazsat, es hajlando tanusitani, hogy edesapame volt a garazs, ill. mi hasznaljuk folyamatosan 1972 ota)

3. Az uj orokosodesi adotorveny lenne hatalyos az orokosodesi illetek megallapitasanal (a garazs forgalmi erteke kb. 2-2.5 M Ft lenne)?

4. Mennyi idot venne igenybe a jogi helyzet tisztazasa? (a garazs esetleges ertekesitesenek eseten mennyi idot kell hagyjunk erre a procedurara)?


Valaszat elore is tisztelettel es halasan koszonom!

Szivelyes udvozlettel: Brigitta

2008. okt. 22. 16:30

Kitaláltam mit fogok tenni.

Megkérem a páromat, hogy mondjon le a gyerekei javára az örökségéről és mivel kiskorúak lesznek az örökösök ki lehet tolni az illeték fizetését nagykorúságukig.

Most nincs egy kanyi vasunk sem, hogy fizetni tudjunk az örökség után(ami szerintem rettentő hülye és igazságtalan törvény)és úgy is a gyerekek fognak egyszer örökölni és így nyerünk pár évet a fizetéssel.Addig meg félretesszük apránként a fizetendőt és mire fizetni kell nem lesz gond kicsengetni azt a rengeteg pénzt.

44. Katinkaboszi (válaszként erre: 43. - Efa181b264)
2008. okt. 21. 22:36

Szia, csak óvatosan, de előtte a pároddal beszéld meg, és neki is finoman mond el, mert most neki minden rossz és kellemetlen.

Óvatosan vezesd rá a dologra.

2008. okt. 21. 18:37

Sziasztok!

Segítsetek állást foglalni rettenetesen vívodok!


Anyósom meghalt.

Van egy fia(a párom) és van egy lánya.

Miután meghalt örökségűl hagyott hátra egy bankszámlát amin kb.200 E.- volt, hagyott hátra egy életbiztosítást aminek az értéke kb.600E.- és hagyott hátra ingatlanokat aminek ugye afelét a gyerekek 50-50%-ban öröklik.

A lánytestvér eldöntötte egymaga, hogy lemond apja nevére a pénzről és ezt elvárja a páromtól is de arra nem hajlandó, hogy az ingatlanokról is lemondjon az apja nevére, pedig akkor a (és itt csak magunkról beszélek) a gatyánk is rá fog menni az örökösödési adó kifizetésére.

Mit tegyek beleszóljak, vagy elmondjam, hogy mit gondolok vagy ???

42. 0c97fbb607 (válaszként erre: 41. - B46d5f17a9)
2008. máj. 12. 20:09
Nem ,pontosan erről beszélek,hogy ha szíveden viseled a nagyi sorsát ,akkor az átiratás egy biztosíték ,egy megoldás ,a nagyi védelmében,de ennél több kell,mint ahogy érzed is és az lesz majd a valódi segítség.
41. b46d5f17a9 (válaszként erre: 38. - 0c97fbb607)
2008. máj. 12. 20:06
ez csak egy része lenne, a többi még ebből és a körülményekből fakadóan változhat, de ennyiben nem hagyható - vagy talán te képes lennél rá?
40. b46d5f17a9 (válaszként erre: 39. - Ccd9bb7d17)
2008. máj. 12. 20:04
igen tudom, hogy lesznek vitáim, ezért akarok mindenre felkészülni és mindenhogyan, a tökéletes megoldáson pedig még agyalok, van még 2 hónapom az utazásig, addigra majdcsak sikerül "megszülnöm" azt, ami jó mindenkinek
39. ccd9bb7d17 (válaszként erre: 37. - B46d5f17a9)
2008. máj. 12. 20:02
nálunk amiatt van haragban a család két fele,hogy ugyebár mindenki szerint a másik a haszonleső.....szóval nehéz ügy,nem lesz könnyű dolgod...
38. 0c97fbb607 (válaszként erre: 35. - B46d5f17a9)
2008. máj. 12. 20:02

Jó ez egy dolog,de aztán?Minden marad a régiben,evvel a kis változással,de a mamával és az életkörülményeivel nem változik semmi.

Ha tenni akarsz érte valamit is ,neked kell megtenned,de ez nem igazán segítség,szerintem.

2008. máj. 12. 20:00
az emberi nemtörődömség, hát nehéz egy dolog az biztos - vagy inkább haszonlesésnek kellene hívnom? nem tudom - bár lehet ők meg engem hívnának annak, mivel az ő érdekeikkel teljes mértékben ellentétben áll - az biztos, hogy nem lehet ennyiben hagyni, és senkit sem érdekel a megfelelő módon, engem érdekelne, de messze vagyok
36. ccd9bb7d17 (válaszként erre: 34. - B46d5f17a9)
2008. máj. 12. 19:53
nem tudom....nálunk is vannak öregek a családban és nem azt látom hogy hagyjuk magukra őket....ebböl a szempontbol kifejezetten örülök hogy apósom velünk él,mert láttam az após apujánál tehát a papánál akinél hasonló gondok voltak mint irsz,hogy mennyire nehéz kimozdítani az otthonábol ,vagy megértetni vele hogy más csak kihasználja...neki nem rokon hanem utcabeli "jóakaró" ült a nyakára,az sem volt egyszerü eset:((
35. b46d5f17a9 (válaszként erre: 33. - 0c97fbb607)
2008. máj. 12. 19:50
biztosan nem eladni, meghát a haszonélvezet a mamié maradna mindenképpen, tehát nélküle nem sokat, de viszont, ha az én nevemen van, akkor nem tudnak vele semmit aláíratni, mert az én aláírásom is szükséges, anélkül nem megy - ez a lényege :)
34. b46d5f17a9 (válaszként erre: 29. - Ccd9bb7d17)
2008. máj. 12. 19:46

én őszinte leszek veled: nekem nem kell a ház, mivel átíratáskor pénz - rengeteg - utána minden évben adó, ha leromlik veszít az értékéből, tataroztatni kell ... stb. - túl messze vagyok ahhoz, hogy ezt mind a nyakamba vegyem, de ha ez a megoldás ám legyen - ha otthonba akar menni és nem elég a nyugdíja, de nem akarja eladni a házát, ám legyen, még azt is kiegészítem, csak hogy neki jó legyen,


de megőrjít a dolog, hogy ennyire nem foglalkoznak vele a gyerekei - rendben, valahol kicsit bogaras is az asszony, de melyik vele egykorú egyszerű ember? mindenkinek megvannak a saját szokásai, elvárásai, mindenkinek megvan a saját egyénisége - de attól még nem kell egy idős emberrel nem foglalkozni, mert idegesítő néha - hiszen idősek és gyerekek, valahol egyformák, csak az idős esetleg jobban tud vigyázni magára :)


tehát ez nem megoldás, az nem megoldás, akkor mi a megoldás?

33. 0c97fbb607 (válaszként erre: 30. - B46d5f17a9)
2008. máj. 12. 19:39

Ha lerendezed az ingatlant ,utánna mit akarsz tenni?

Mert ez a kérdés!

32. ccd9bb7d17 (válaszként erre: 31. - Ccd9bb7d17)
2008. máj. 12. 19:39
pontosabban nincs jó,csak kisebbik rossz ebben az esetben
31. ccd9bb7d17 (válaszként erre: 30. - B46d5f17a9)
2008. máj. 12. 19:39
nehezen van jó megoldás:(((
30. b46d5f17a9 (válaszként erre: 28. - 0c97fbb607)
2008. máj. 12. 19:36
és akkor nézzem, ahogyan kicsinálják?? az megoldás?? vagy dugjam a fejemet a homokba, mint a struccok, ahogyan a többiek is, hiszen ne szólj szám, nem fáj fejem, mosom kezeim, hiszen én nem vagyok ott :( ez megoldás?
29. ccd9bb7d17 (válaszként erre: 28. - 0c97fbb607)
2008. máj. 12. 19:34
:(((ezért mondom,hogy ez nem nagyinak megoldás,hanem az örököseinek sajnos:((
28. 0c97fbb607 (válaszként erre: 25. - B46d5f17a9)
2008. máj. 12. 19:33

Kár ,hogy nem akarja,persze érthető,hisz szép háza lehet,ha ennyit ér és persze az idősek nem szeretnek váltani ,sem változtatni az életükön egy bizonyos kor után.

De az átírás nem oldja meg a problémáját,sajnos,max egy kis megnyugvást adhat,hogy nem tehetik rá a kezüket,ettől még a nagyi ugyanúgy megtűrt személynek érzi majd magát a saját házában.

1500 km-ről pedig valjuk be ,semmit nem tehetsz érte.

27. b46d5f17a9 (válaszként erre: 24. - Ccd9bb7d17)
2008. máj. 12. 19:30
én felhívtam telefonon a gondozót, a főigazgatóval beszéltem, de ha kimennek és ő nem írja alá a papírokat, mert tart a fiától és annak cselekedeteitől a dolog következményében, akkor megint csak hiába volt a telefon is, az pedig csak nyűgnek érzi, nem tesz az érdekében semmit
26. b46d5f17a9 (válaszként erre: 23. - Katinkaboszi)
2008. máj. 12. 19:29
na, valami ilyesmi, csak megbízható emberekkel, akik nem arra mennek, hogy akkor tegyük tönkre idegileg, legyen depressziós, talán öngyilkos - valaki, aki esetleg oda figyel, akivel tud kicsit beszélni, nem csak szidja, mert tehetetlen, aki nem azt mondja, hogy menj befelé, ne beszélgess a ház előtt, mert büdös vagy, pedig csak az orvoshoz kellene elvinnie, hogy megadják neki a helyes kúrát és eszközöket a gondjára - nem egyszerű, na
25. b46d5f17a9 (válaszként erre: 22. - 0c97fbb607)
2008. máj. 12. 19:21

én is azt ajánlottam elsőre, de nem akarja, csak hát én 2 éve nem voltam otthon, nem tudok vele személyesen beszélni, ahhoz ki kell vonni a közegéből, mert árgus szemekkel figyelik, mint az aranytojást tojó tyúkot - ő nem akar menni otthonba, mivel ott sok "hülye" van (mondja őt, ami nem igaz, de azért tudjuk, hogy oda olyan idősek kerülnek be, akik nem tudnak gondot viselni saját magukra), meg sokan vannak a szobában, és ezernyi kifogás - erre ajánlottam a házhoz járós szolgáltatásokat, de állítólag arra is nemet mondott, talán a fia hatására


találkoznom kellene vele a helyzet tisztán látásához, és megkérdezni miért, de előtte tudnom kell, hogy mit és hogyan tehetnék, ha ez, vagy az az adott helyzet, kérés .... és egyebek - felkészülten kell oda mennem, látván hogy ilyen a helyzet és akkor ez a megoldás - mindenkinek egyszerűbb lett volna, ha a fia normálisan állna hozzá, és akkor még az eltartási szerződéssel sem lennének gondok, de úgy látszik ez már nem lehetséges :(

24. ccd9bb7d17 (válaszként erre: 20. - B46d5f17a9)
2008. máj. 12. 19:15

vagy még inkább terrorizálná....

az idősgondozós dolgot az örökségtöl függetlenül is lehet intézni szerintem,és nagyon értelek,jobban mint gondolnád,és ép emiatt nem adnék tanácsot senkinek hogyan lehet kihagyni valakit az örökségböl akár jó szándékkal is,bármennyire szimpatikus vagy,ne hari,nem személyeskedés,de.....

nem tudni hány gyereke van,kik örökölnének,te csak a gyereke gyereke vagy ha jól értem....

2008. máj. 12. 19:15
Én a távolban élő nagynénémre úgy tudok vigyázni, hogy egyévben egyszer elmegyünk meglátogatni és minden héten, vagy második héten felhívjuk, kérdezzük őt is és az eltartóját is, hogy mi ujság. Az elején kicsit próbálkoztak, de miután érzi az illető, hogy komolyan figyelünk rá, nem mer tenni semmit. Próbáljátok ki. Nálunk sem a pénz a lényeg, hiszen ott a házat az örökli, aki eltartja most. De nem akarom, hogy kirakja a házából idő-nap előtt.
22. 0c97fbb607 (válaszként erre: 18. - B46d5f17a9)
2008. máj. 12. 19:13

Én értem,de evvel nem segítessz neki semmit,mert ugyanolyan kiszolgáltatott helyzetben marad ,mint amilyenben van,szerintem.

Mivel úgytűnik semmilyen módon nem tudsz segíteni,vagy magadhoz venni a nagyit ,én azért elgondolkodnék az öregek otthonában való elhelyezésről,mivel valószínű a fiát és a barátnőjét már egész életében el kell viselnie,nem tudja kidobni őket.

Vannak már nagyon színvonalas és jó otthonok,ahol idősekkel barátkozhat,orvosi felügyelet vamn stb.

Szerintem sokkal inkább megoldást jelentene,mint az ,hogy átiratod a házat a nevedre.

21. b46d5f17a9 (válaszként erre: 19. - Katinkaboszi)
2008. máj. 12. 19:07

pont ez a lényege, hogy a házat nem kellene eladni, mert akkor eltűnik a pénz, ráadásul nagyobb az eszmei értéke, mint az a kb. 15-20 millió, amit ér


NEM A PÉNZ A LÉNYEG, hanem, hogy megmaradjon minden

20. b46d5f17a9 (válaszként erre: 16. - Ccd9bb7d17)
2008. máj. 12. 19:05

mindaddig amíg biztos helyen van a vagyona, biztos az ellátása is, ha rászorulna - ha beszámíthatatlannak nyilvánítják, akkor onnantól nem fog semmit sem kapni a fiától és tényleg úgy végzi, mint egy kivert kutya


ráadásul van egy olyan lehetőség, hogy az idősgondozóból házhoz jönnek, vinnék orvoshoz, bevárásolnak neki, receptet váltanak ki, takarítanak nála, meg is fürdetik, ha szükséges - sőt várakozó listára tennék a jelzőkészülékért, amivel azonnal jelezhet, ha nem jól van, akkor otthonba sem kellene bemennie, ahová egyébként is elég nehéz bejutni, meg csak a saját házában maradhatna és a terrort okozó fiával is könnyebb lenne dűlőzni, ha látná, hogy nincs reménye nyereségre - ha már nem képes a saját anyját még az orvoshoz sem elvinni

2008. máj. 12. 19:01

azt hiszem, hogy a közjegyzőn és az ügyvéden kivül nincs komolyabb segítség most már. De mivel ilyen messze vagy, ezt csak ismerős ügyvéd segítségvel lehet megoldani. Mondjuk elmegy hozzá látogatóba és miközben a család egyedül hagyja, ő aláíratja a papírokat vele. Esetleg otthoni barátnő is jó, akit ismer és szeret is, valamint megbízik benne.

De ettől az is jobb lenne, ha bemenne egy olyan házba, ahol ellátják rendesen, és az örökséget utána a család megkapná. Magyarul, el kell adnia a házát és betenni bankba a pénzt, ami a belépés után megmaradt. Ezek az újfajta öregotthonok már örökölhetők is. Azaz, utána el is adhatod másnak, vagy ha van a családban másik idős, aki beköltözne, ő veszi meg.

18. b46d5f17a9 (válaszként erre: 13. - 0c97fbb607)
2008. máj. 12. 19:01

Jó, mivel betámadtál, akkor bővebben. Igen, így elolvasva igencsak szőrszálhasogató és haszonleső a dolog.


A tények: egy 70 fölötti idős, özvegyasszony, hogy ne legyen egyedül megengedi elvált, egészségügyi okok miatt korán nyugdíjazott tisztfiának, hogy visszaköltözzön a családi házba. Eleinte teljes csend, mintha minden rendben menne közöttük. Majd egyszer csak közli a férfi a hugával, aki 150 km-nyire lakik, hogy eltartási szerződést akar kötni a mamával és, ha majd a volt felesége kifizeti őt a közös házból, akkor ő is kifizeti majd a hugát, a családiból, hogy mindenkinek jó legyen és persze, ő majd gondot visel a mamára. Majd egyszer csak jönnek a végrehajtók és elviszik az autóját, a milliók a bankból eltűnnek - állítólag rossz helyre fektette be - és többé szó sincs semmi ilyesmiről. Sőt, szinte szemmel és szavakkal öl maga körül. Senki sem jó neki, mindenkit sza...ba néz és csak csúnyán és kellemetleneket tud mondani. Van egy élettársa is mára már, aki nem sokkal jobb. Otthon van a mamával, akire nem takarítanak, aki nem tud fürödni a saját házában, mivel a fürdőben mindig van valami, amitől ő nem tud nyugodtan lenni egy 5 percet sem, nem hogy fél órát. A táskáját dugdosnia kell, mert nem elég, hogy a számlákat ő fizeti, mivel minden a nevére jön, nem akar tartozást, ami megmarad az pedig eltűnik titokzatos módon.

A lánya 150 km-nyire él és már felnőtt szellemi fogyatékos fiának tutora, akit egy fél pillanatra sem lehet szem elől téveszteni. Egyedül saját fiával és idős anyjával nem bírna. Ráadásul, mivel másik városban van ott az asszony nem is lenne jogosult idősgondozásra, meghát van saját háza is.


A lényeg nem azon van, hogy akkor nekem most kell az a ház, vagy örökség, hanem, hogy ne herdálják el a feje fölül még éltében. Nehogy beállítsák bolondnak és kitegyék saját házából.


A mami nem akar otthonba menni. Valahol igaza is van, hiszen van saját háza. Ahol csak megtűrik. Egy olyan megoldás kellene, ahol neki jó és nem kell másoktól tartva meghúznia saját magát a saját házában, mint egy idegen kivert kutya.

17. 0c97fbb607 (válaszként erre: 16. - Ccd9bb7d17)
2008. máj. 12. 18:59

Igen nekem is ez jött le:)

Amúgy meg a nagyi tudta nélkül nem adhat el semmit a fia,hisz a nagyié a ház.

Szóval mégsem igazán értem,hogy mivel is segíthetne ez a nagyi sorsán?:)

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook