Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » NÉVADÓ Hogy működik az egész? Hogy kell intézni? Hogy történik az esemény? fórum

NÉVADÓ Hogy működik az egész? Hogy kell intézni? Hogy történik az esemény? (tudásbázis kérdés)


1 2
2009. máj. 18. 18:33
Ja, Emily már 3 éves lesz ősszel, szóval legfőképp azon aggódom, képes lesz e nyugton maradni azalatt a fél órácska alatt. :)
2009. máj. 18. 18:31

Kicsit bánt, hogy ilyen hadakozás folyik eme fórumon.

Nos mi párommal "pogányok" vagyunk, ha úgy tetszik, s bevallom még a névadó sem foglalkoztatott, án egy éve a kis sógoromnak lett egy kedves barátnője, akiért a kislányom első perctől rajong! És ez kölcsönös. Idővel egyértelmű lett, hogy szülei (mi) utánunk ők azok, akikhez a leginkább kötődik. Felmerült hát bennem a gondolat, hogyan lehetne ezt a kötődést méginkább megerősítenni. Megkérdeztük, lennének e keresztszülők, s ők örömmel vállalták. Hát így döntöttünk a névadó mellett, hogy egy szép kis ünnepséggel tegyük még maradandóbbá!

40. katácskák (válaszként erre: 38. - 1665bd10db)
2009. jan. 5. 01:41
nálunk is igy volt .:)
39. 036bf4cfe4 (válaszként erre: 32. - Bfdf3bfd09)
2009. jan. 5. 00:57
Tévedsz az anyakönyvvezető elött kell házasságot kötni az érvényes.
2008. okt. 15. 23:09
A névadót a területileg illetékes Önkormányzat anyakönyvi hivatalában kell intézni.Ők adnak az eseményre megfelelő időpontot.A babának az anyakönyvi kivonata kell a szülőknek és a névadó szülőknek a személyes okmányai kellenek. Ha kell még valami megmondják.Egyébként hasonlít a templomi keresztelőhöz csak itt nincs pap és szenteltvíz.
37. pemete
2008. okt. 12. 20:04

Huh, látom hitkérdések vannak itt! Szerintem nem a vallásos nevelés hiányzik az embereknek, hanem ahogy, mint írtad is dorcs a jó példa! De én abban nem vagyok olyan biztos, hogy a vallásos nevelés jelentené a jó példát. Dehát mindenkinek szíve joga eldönteni, hogy hogyan szeretné nevelni a gyermekét:) Én biztos nem erőltetem a vallásos erkölcsöket! Hiszen ugye aki vizet prédikál az ne igyon bort... Én meg , hát mit is mondjak, nagyon szeretem a bort:P Fiatalabb koromban meg méginkább szerettem, vagy nevezzük tiltott gyümölcsnek?:D Na nem is ez a lényeg, hanem hogy nem lenne pofám a gyerekemet halálra fegyelmezni, mikor én sem voltam soha az a kifejezetten visszafogott, és bájos, igazán "jólnevelt" kislányka. Ami, itt hozzáteszem, nem a szüleim hibája volt. Soha nem csináltam olyan égbekiáltó baromságokat, de azért elég gyakran tettem rosszfát a tűzre. Én szeretném ,ha az én kislányom is ilyen eleven, és rosszcsont lenne, hiszen azért gyerek, vagy nem?

Még annyit, hogy mindezek ellenére szemtelen az sohasem voltam!

Visszatérve a névadóhoz, lassacskán elkezdem majd én is tervezgetni, hogy hogyan is legyen, meg utánanézek, hogy hol kell itt jelentkezni egy ilyenre:)

36. 6c5f346e46 (válaszként erre: 29. - 56288d981e)
2008. okt. 11. 14:17
Megengedem persze,mondj véleményt,hisz erről szól a fórum,csak ugy jött le,mintha az akinek névadója volt,a kevesebb lenne,mint mondjuk akit megkereszteltek...Mondjuk a remegő lábakkal is és az életük árán is mindig a templomban lévő idősekhez meg csak annyit mondanék,hogy a mi dédink is elszokott járni a templomba,de mióta már kicsit rosszabbúl van,azóta inkább meghalgatja a rádióban,és nem megy le az élete árán is templomba,de ettől ő még nem lett hitetlen,csak felfogta ép ésszel,hogy ami nem megy azt nem kell erőltetni,mert annak semmi értelme,hogy elmegy,utána meg rosszúl van...
35. 56288d981e (válaszként erre: 30. - Bfdf3bfd09)
2008. okt. 11. 10:44
Ja és nem azt írtam, hogy a vallásosság ad tartást, hanem a vallásos nevelés. A kettő nem ugyanaz. Ez persze nem jelenti azt, hogy aki vallásos nevelést kap, annak hite is lesz, és fordítva. De szőrözhetünk a szavakon...
34. 56288d981e (válaszként erre: 30. - Bfdf3bfd09)
2008. okt. 11. 10:42

Én nem tennék különbséget hit és hit között, hogy melyik jobb vagy rosszabb, vagy helyénvalóbb.

Valóban nem a materiális szertartások döntik el valaki sorsát arról, hogy fog-e hinni, s ha igen, akkor miben. Csak az én véleményem az, hogy sok emberből hiányzik az erkölcsi tartás, ami persze nem azért van, mert névadója volt, vagy nem volt vagy mittudomén, hanem inkább azon, hogy nem látott maga előtt megfelelő példát. De hagyjuk a témát, tényleg nem akarok erkölcs- vagy vallásfilozófiai kérdésekbe belemenni, vitatkozhatunk a dologról, mert szerintem érdemes, de nem itt.

33. supin
2008. okt. 11. 09:50
A család összejön van kiadás + ajándék...
32. bfdf3bfd09 (válaszként erre: 31. - A1baa7edcc)
2008. okt. 11. 09:38

Bejegyzik az anyakönyvbe a kicsit. Ez az értelme. A keresztelőnek akkor mi? Bevizezik a gyerek homlokát??


Na meg ez alapján akkor a hivatali esküvőnek sincs értelme?

31. a1baa7edcc (válaszként erre: 4. - 6c5f346e46)
2008. okt. 11. 09:35
Magyarul kb.semmmi ertelme, csak csinalnak egy okot az osszejovetelre a szulok.
30. bfdf3bfd09 (válaszként erre: 29. - 56288d981e)
2008. okt. 11. 09:27
Én ehhez csak annyit fűznék hozzá, hogy a hit nem attól függ hogy valakinek keresztelője volt-e vagy névadója. Sőt egyáltalán nem értek egyet veled, mert nem a vallásosság adja az erőt inséges időkben, hanem a hit. Az hogy valakinek az egyistenhit másnak meg a UFO-hit ad erőt, az ki-kinek a saját ügye. A kommunista ateistáknak is van hite... magukban hisznek. És ha már itt tartunk, szerintem ez a leghelyénvalóbb hit.
29. 56288d981e (válaszként erre: 28. - 6c5f346e46)
2008. okt. 11. 08:26

Épp ezért hangsúlyoztam ki kétszer is, hogy senkit nem akarok megbántani vele, aki ennek ellenére magára veszi és támadást érez belőle, az nem az én bajom. Nem írtam, hogy a gyerek kevesebb lenne attól, hogy "csak" névadója van/volt - nekem is az volt, a húgomnak még az sem. Mi sem vagyunk kevesebbek. Magánügy, valóban, de véleményem van és le is írom. Ha megengeded...


Valóban jó, hogy a gyerek később választhatja ki, hogy melyik vallást szeretné gyakorolni, illetve akar-e egyáltalán valamelyik egyházhoz tartozni. Ez a jó oldala. A rossz oldala szerintem az, hogy már az én generációm sem kapta meg azt a fajta vallásos nevelést, ami igenis tartást ad az embernek a legínségesebb időkben is. Én csak ezt sajnálom. Lehet mondani, hogy a "rohanó világban már nem divat" meg hasonlók, de én nem dőlök be ennek a rohanó világ dumának, meg a divategyházaknak. És nem vagyok bigott katolikus sem, a magam módján élem meg a hitemet, nem aszerint, ahogy mások megmondják. Nem hiszem, hogy dogmatikusan ki lehet jelenteni, hogy ki miben higgyen, de van, akinek ez jelent támaszt. És sorolhatnám...

Szerintem egyszerűen arról van szó, hogy a kommunizmus kiölte a szüleink generációjából a vallásosságot a maga ateizmusával, és már ők sem úgy neveltek bennünket, sőt már őket sem úgy nevelték a szüleik, mint mondjuk a nagyszüleinket. Tisztelem az időseket azért, hogy még két bottal, remegő lábakkal, de ott vannak minden vasárnap a misén, és térdelnek, felállnak ha épp az következik. Nincs az, hogy jaj, az ízületeim meg jaj így jaj úgy.

A mi generációnkból és a nálunk fiatalabbakból is hiányzik a hit. Világfájdalom, tiszteletlenség satöbbi. Ez nem iskolázottság kérdése - illetve nem csak az -, mert régen a legalja ember is félte az Istent és tudta, hogy hol a helye a társadalomban, nem csak jogokat követelve verte az asztalt, taposva keresztül mindenkin. És így tovább.


Bocsánatot kérek, hogy elkalandoztam a témától, de ezeket fontosnak tartottam leírni.

És lehetne hosszan boncolgatni a témát, amit megkezdtem, tudnék még írni, de ez nem az a fórum.

28. 6c5f346e46 (válaszként erre: 10. - 56288d981e)
2008. okt. 10. 23:10
Nem értelek,mond meg mi a jó és mi a rossz oldala,én nem látom,hogy az én gyerekem kevesebb volna azzal,hogy névadója volt és nem keresztelője...Ha felnő vagy ha már felfogja ép ésszel ezt az egészet és meg akar keresztelkedni én nem fogom megakadájozni benne,de amikor mi a névadót tartottuk,ő még nem volt egy éves sem és oly mindegy volt neki,hogy az anyakönyv vezető vagy a pap "nyúzza"...Ha szerinted idejét múlt szokás akkor nem kell benne rész venni és ennyi,ez mindenkinek a magán ügye....szerintem...
27. contu (válaszként erre: 20. - Fakata)
2008. okt. 10. 13:47
Az utcánkban lakik egy anyakönyvvezető és ő azt mondta, hogy névadót csak a rendszerváltás előtt tartottak. Nem értem, hogy egyes helyeken miért nincs most is.
26. contu (válaszként erre: 14. - 12e44458f8)
2008. okt. 10. 13:44
Most nálunk is ez történik. Összevonjuk az első szülinappal. Faim 5 hónapos volt, amikor az övét tartottuk. Most állandóan azt kérdezi, hogy mikor lesz az övé. Nem emlékszik rá. :)
25. contu (válaszként erre: 11. - Bfdf3bfd09)
2008. okt. 10. 13:05
Én is úgy vettem észre, hogy egyre többen választják ezt a formát.
24. contu (válaszként erre: 10. - 56288d981e)
2008. okt. 10. 13:04
Szerintem a keresztelő vallásos embereknek való. Mi nem vagyunk azok, ezért álszent dolog lenne azt tartani. Természetesen a gyerekeim később dönthetnek saját maguk a keresztelkedés mellett.
23. contu (válaszként erre: 8. - Pemete)
2008. okt. 10. 12:57
A kor nem kritérium szerintem.
22. contu (válaszként erre: 7. - Bfdf3bfd09)
2008. okt. 10. 12:56
Csak a nevükben névadószülők természetesen. A nevet mi választottuk ki, nem ők. :) Majd írok róla.
21. 12e44458f8 (válaszként erre: 16. - Pemete)
2008. okt. 10. 12:29
Teljessen egyetértek veled:)
20. fakata
2008. okt. 10. 12:27

sziasztok!

nem is tudtam, hogy van még névadó.

én nem vagyok megkeresztelve, a férjem református. és akit 11 és fél éve a "keresztanyának" "szólítunk", ő katolikus. Elég kaotikus állapot. milyen keresztelője lett volna?

a névadóról meg azt hittem, az letűnt szoc.divat volt. Igaz nem jártam utána.

A lányom alsóban ref. hittanra járt, lehet hogy budhista lesz? :-)

19. bfdf3bfd09 (válaszként erre: 18. - Pemete)
2008. okt. 10. 11:56
Most mééé??? Mond hogy nem...:)
18. pemete (válaszként erre: 17. - Bfdf3bfd09)
2008. okt. 10. 11:50
:D
17. bfdf3bfd09 (válaszként erre: 15. - 12e44458f8)
2008. okt. 10. 11:49
Szó szerint értettem. Pogány, mert nincs keresztelve és ördög is...
16. pemete (válaszként erre: 10. - 56288d981e)
2008. okt. 10. 11:40

Szia kedves dorcs!

Szerintem az emberek nemcsak a hagyomány miatt tartanak névadót, keresztelőt meg pláne. De ha a hagyomány miatt is csinálnánk akkor sem a keresztelőt választanám, mert sem én , sem a párom nincs megkeresztelve, és a gyerekemet sem szeretném megkereszteltetni. Nem azért mert nem divat, hanem elvből! Én nem hiszek, és ahogy nevelni fogom, valószínűleg ő sem fog! De ha mégis, és úgy dönt, akkor majd felvesz valamilyen vallást, olyat ami neki tetszik. Bár a vallások ideje aa modern korban nem tudom, hogy mennyire járt le, vagy mennyire nem, de manapság már nincs rá szükségünk, hogy mindenféle felsőbbrendű dologgal próbáljuk megmagyarázni magunknak , és másoknak a meg nem értett dolgokat. Na ebbe nem is folyok bele, mert akkor sosem lesz vége ennek a hozzászólásnak! Szóval szerintem tök jó dolog a névadó! Még egy alkalom, hogy bulizni lehessen, és a gyerek körül forogjon a világ:)

15. 12e44458f8 (válaszként erre: 5. - Bfdf3bfd09)
2008. okt. 10. 11:33
Pogány ördög ez jó
2008. okt. 10. 11:33

Nekem is és a a testvéremnek is volt névadója, meg úgy tervezem, ha lesz gyermekem neki is lesz.

Nálunk ez olyan mint egy esküvő. A polgármesteri hivatalban tartanak egy ki szertartás félét, azután pedig bulizunk. Össze szoktuk vonni az első születésnappal:)

13. bfdf3bfd09 (válaszként erre: 12. - Szamó)
2008. okt. 10. 11:23
Mi nem vagyunk összeházasodva. Ez gond lehet?
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook