Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Nehéz a lovári nyelv? fórum

Nehéz a lovári nyelv? (tudásbázis kérdés)


2015. jún. 27. 09:44
sziasztok!lovaribol segitek irj☺☺☺☺
29. atakam (válaszként erre: 28. - Callidus)
2011. febr. 13. 11:27

üdv. engem érdekelnének a Toki Pona nyelvi anyagok. milyen formában vannak meg ezek? az email címem, ha megteszi: ildath@freemail.hu


köszönöm

2010. nov. 11. 02:40

A Toki Ponához tudok adni nyelvi anyagot, nyelvtanulás gyakorlásnak mindenképpen jó.


Az eszperantóról az a véleményem, hogy nincs értelme. Semmivel sem könnyebb, mint bármi más. Persze ez magánvélemény, szóval most lehet, hogy megköveznek az eszperantisták. Ha már mesterséges nyelv (és eltekintünk a Toki Ponától :-) ), akkor sokkal inkább az interlingua, vagy ha mindenképpen angolban gondolkodunk, akkor a "basic" angol, vagyis az egyszerű angol nyelv. Előbbi mellett szól, hogy írásban kb. az emberiség 10%-ával alkalmas kommunikációra, a kiejtés nem töri ki az ember nyelvét, és állítólag utána könnyebb egy-egy újlatin nyelvet tisztán megtanulni, utóbbi meg jó alapot az "igazi" angol tanulásához.

2010. nov. 11. 01:57

Én kb 20 évvel ezelőtt tanultam eszperantóul 1-2 évig, de semmi gyakorlati hasznát nem vettem. Jó, az eszp. szókincsem bővült valamennyivel, tetszett a nyelv, de mégcsak gyakolni sem tudtam senkivel.

Kösz a tippet, a Toki Ponának majd utánanézek.

26. Callidus (válaszként erre: 25. - L.luiselotte)
2010. nov. 11. 00:11

Lovári: A szavak egy része tényleg ismerős - a csávó szót ugye mindenki ismeri és használja, ami cigány fiút jelent; a gádzsó nem-cigány; a manus ember, a sukár meg szép - de azért 2-3000 szó ott is kell egy középfokhoz.

Én főiskolai szakomból adódóan úgy gondolom, hasznomra válna ebből nyelvvizsgázni, bár az még utánajárást igényel, a fősuli elfogadja-e a diplomához, mert így lenne valójában értelme.

(+ elsősorban olyan nyelvben kell gondolkodnom, amihez nem kell sokszázezres nyelviskola)


A lovári azonban csak egy a cigány nyelvek/nyelvjárások közül, és azért mondok nyelvek-et, mert vannak olyan dialektusok, amik jobban különböznek egymástól, mint a csángómagyar a magyarországi magyartól. A cigány/romani nyelvnek számos nyelvjárása létezik világszerte, pl. lovári, kelderás, cerhári, másári, colári, stb. Magyarországon a lovári dialektus az ún. roma kultúrnyelv, ez a roma nyelvoktatás fő nyelve, a roma költészeté...

Tanulni meg minden nyelvhez kell. :-D Ilyen alapon akkor tanuljon mindenki Toki Pona-t. Az egy nap alatt megy. A Toki Pona - mint az eszperantó is - mesterséges nyelv, méghozzá egy minimális nyelv. 14 fonémája és 118 alapszava van - nem számítva egyes tulajdonneveket és országneveket - hangtanilag 9 mássalhangzóból és 5 magánhangzóból áll. Bár kicsit talán lelombozó, hogy eddig 3-an beszélik folyékonyan, és pár tucatnyian használják csetelésre. :-) Na de valahol el kell kezdeni, és ezt a nyelvet először csak 2001-ben publikálták. :-)

2010. nov. 10. 00:14
A nyelvvizsga amiatt sokan bevállalják, azt mondják, hogy lényegesen könnyebb és kevesebb szókincsű a többi nyelvhez képest.. ( jah, nem az egyetemi diplomához teszik le, de a munkahelyek egy része pld rendőrség elfogadja nyelvvizsgának )
2010. nov. 9. 02:38

Akit a lovári érdekel, nagyon jó nyelvleckék vannak fenn a neten, alap és középfokú tudáshoz is. + pár ajánlott nyelvkönyv is. Most szedtem le, részemről belevágok.

Lenézés, nem lenézés... Kinek mi fontos. Nem hinném, hogy sokkal könnyebb nyelv lenne, annyi, hogy a szavak egy része ismerős. A cigány nyelvnek rengeteg változata van.

Javasolt pedagógusoknak, könyvtárosoknak, de akár orvosoknak, szociális területen dolgozóknak. Tanár barátnőm nagy hasznát veszi. Ritka, aki beszéli, és ha az egy gádzsó (vagy gádzsenca) - ha jól emlékszem a két nemi alakra - az egyrészt meglepő nekik, másrészt szvsz kifejezi azt is, hogy az illető nyitni kész feléjük. A párom egyszer segített egy idős roam férfinak fát bevinni - leesett pár darab, felvette, utánavitte - utána amíg a házaspár élt, és arra járt, sosem engedték el legalább egy frissen, csak miatta főzött kávé nélkül, és az asszony végig édes fiamnak hívta. Persze magyarja és romája válogatja.

Más... Eszperantó... Az eszperantó egy mesterséges nyelv, és egy a mesterséges nyelvek közül, lényegében egy nemzetközi segédnyelv. Nyelvileg eklektikus, szókincsének alapjai interonímák - amik több nyelvben is megvannak - de nem magát a szót veszi át, csak a szóelemeket. Ha ismered az eszperatót, már nyelvet még nem biztos, hogy megértesz. Én több fantáziát látok az interlingua-ban, ami szerintem logikusabb is, és egészen más elgondolások alapján jött létre. Az interlingua vagy interlingva is mesterséges nyelv, aminek forrásai a mai európai nyelvekben meglévő latin eredetű szókincs és az angol nyelvtani rendszer. A mai nyelvekben is élő szavak prototípusát keresték meg a latin alapján, így a nyelvet első olvasatra általában bárki megérti, aki latinul tud vagy ismeri valamelyik újlatin nyelvet, ami úgy cirka 600millió ember a földön (angol, olasz, francia, spanyol, portugál, olasz...). Az interlingua lényegében egy „újlatin átlagnyelv”. Tudott, hogy évezredeken át, egészen a közeli századokig a tudomány és általában a világnyelv szerepét a latin és a görög töltötte be, számos tudományban - orvoslás - ma is a latin nyelv az alap. Az inetrlingua kiválasztja az újlatin nyelvekből a legelterjedtebb szóformát, és egy minimális nyelvtant ad hozzá. Kiejtésben latinos, tehát magyarnak is könnyú elsajátítani a kiejtést. Írott szövegben pedig az újlatin nyelvek szövegeinek nagy részét meg lehet vele érteni, és te is megértetheted magad vele. Nemrégen kezdtem vele foglalkozni, fogalmam sincs, lehet-e belőle nyelvvizsgát tenni, de jó.

Példák:

szperantóban a kórház "malsanulejo" , ami kb úgy jön ki, hogy a mal az rossz, a san az egészség, stb...

Interlinguában a kórház "hospital". No comment.

Igyanitt a nagyság fokozása: grande – major – maxime : nagy, nagyobb, legnagyobb.

Na, egyenlőre talán ennyi elég...

23. a14deb9047 (válaszként erre: 1. - Gabi0630)
2010. júl. 9. 09:53
inkább az eszperantó - legalább nem néznek le érte
2009. márc. 31. 17:01
Én ugy tudom,hogy cigány nyelv.
21. nyta
2009. márc. 28. 07:57
vicce=vicces
20. nyta
2009. márc. 28. 07:57

igen érdemes megnézni hogy elfogadják -e a suliban,mert nálunk pl csak eu által elismert nyelvet fogadnak el,és a lováry nem az.

vicce lenne,főkeg egyetemeken,ha elfogadnák...

2009. márc. 27. 18:10

Sziasztok!


Valaki nem vállalna lovariból középfokú nyelvvizsgázást?

2009. febr. 9. 14:59

Én fél évig jártam, 0 a nyelvérzékem, és csak írásbeliztem( épp átcsúsztam, puskázással).Nekem nehéz volt, a ragozás miatt.

Amúgy érdekes és élvezetes nyelv, tetszett a hangzása.

17. nyta
2009. febr. 9. 12:14

3 hónap tanulás után,le lehet belőle nyelvvizsgázni...

csak ha a sulihoz kell,érdemes utánanézni,hogy elfogadják-e.

2009. febr. 6. 04:59
Nem nehéz, könnyebb belőle a nyelvvizsga.
2009. jan. 24. 07:48
Én úgy hallottam, hogy a többi idegen nyelvhez képest könnyebb.
2008. nov. 2. 21:50
Szerintem sem annyira egyszeru. Jartam en is tanfolyamra a parlamentjukbe (a tanaron kivul csak magyarok dolgoztak ott :) A tanarbacsi iszonyu okos volt, tobb nyelven beszelt, es a nyelvtant is ugy magyarazta, hogy nemetbol ez mi, angolul hogy van ez v. az a szabaly. Ingyenes volt. Tanulni kellett. Csak nekem nem fogadtak volna el nyelvvizsgakent. Vicceskedesibol jartam csak oda, semmi egyeb, azert "hasznalhatobb" nyelvet erdemesebb tanulni.
2008. nov. 2. 20:29
Bejja asszony is most tanulja, állítólag könnyű. Kérdezd meg őt magát.
12. gabi0630 (válaszként erre: 7. - F4fff01065)
2008. jún. 29. 21:06

Szia!

Köszi hogy írtál. Igazából nekem is diplomához kell. 2 db nyelvvizsga kell, mindkettőnek középfokúnak, C-nek, és szakmainak kell lennie. És az a baj hogy szakmai csak angolból és németből van. És a németet nem tudom megtanulni, és kiváltható egy felsőfokkal.

Annyi előnyöm viszont lenne belőle, hogy ahol élek, sok a nemzetiség, és már minden munkahelyhez feltétel. Pl munkaügy, okmányiroda, szállodák, polgmesteri hivatal, bolt, stb....

11. emagdi (válaszként erre: 10. - F4fff01065)
2008. jún. 29. 19:02

értem:)

akkor mégiscsak volt haszna, ha lendületet adott más nyelvek tanulásához is:))

2008. jún. 29. 17:52

Amikor elkezdtem, én így úgy gondolkodtam mint sokan. Gyorsan fel kell mutatnom egy nyelvizsgapapírt, mert kell a diplomámhoz.

Azt nem bántam meg, hogy beszélem, sok pozitív dolgot is adott.

Pl.rájöttem hogy milyen klassz nyelvet tanulni úgy, hogy valójában nem igen ér kudarcélmény.

De ez csak 1 a sok poz. közül.

Azóta már az angol is elég klasszul megy amit csak úgy kedvtelésből kezdtem tanulni.

Végül is ha mélyen belegondolok, tényleg szuper dolog nyelveket tanulni. Csak neki állni nehéz::))

9. emagdi (válaszként erre: 8. - F4fff01065)
2008. jún. 29. 17:37

ez nagyon jó módszer!

de ennyi erővel talán tanulhattál volna olyan nyelvet is, aminek esetleg hasznát is vehetnéd?

2008. jún. 29. 17:31

Sok szó van benne-nem igaz, hogy kevés-alapfokra kb 2000 szó a kötelező. És a nyelvtan sem olyan egyszerű mint sokan gondolják.

De megtanulható.

azért a napi 30-35 perc amit rá kell szánni, az a minimum.

persze ez attól is függ, hogy milyen nyelvérzékkel rendelkezel./ nekem kellett ez az idő, mert nehezen tanulom az idegen nyelveket/.

A lakásban, mindenhova ahol gyakran jártam, egy öntapadós cetlire felírtam a szavakat, s mikor arra jártam csak rákukkantottam./ tükörre, csempére,konyhaszekrényre stb./

Néhány nap múlva már tudtam is őket.

Így nem kellett a szótár felett ülnöm, s tanulás közben főztem, mosakodtam, fürödtem stb.

Nekem ez a módszer tökéletesen bevált.

2008. jún. 29. 17:26

Nekem nyelvvizsgám van belőle/ C típusú/.

Kellett a diplomához.

Érdekes nyelv, logikus és könnyen tanulható.

DE FENÉK KELL EHHEZ IS MINT MINDEN NYELVHEZ::))

ÉS NEM ÁRT HA ÉRDEKEL IS, ÉS NEM KÉNYSZERNEK FOGOD FEL A TANULÁSÁT.

Én kb. 6-7 hónap alatt sajátítottam el nyelvvizsgaszintűre::))

2008. jún. 29. 16:31
meg nem lehet nehéz anyanyelvi tanárt sem találni:)))
2008. jún. 29. 16:30
hát, legalább a barnabőrűekkel ezentúl gond nélkül társaloghatsz:)
4. gabi0630 (válaszként erre: 3. - Toncsimimi)
2008. jún. 29. 14:35

Szia!


Nekem is ezt a két nyelvet ajánlották, de azt hallottam az eszperantó nehezebb. Én úgy tudom lováriból kb 2 hónap a középfok. Nekem felsőfok kéne.Kevés szó, és kevés nyelvtan.

2008. jún. 29. 12:05

Erre én is kiváncsi lennék!

Főleg az érdekelne, hogy az eszperantó vagy a lóvári a nehezebb? Pontosabban, melyiket lehet a leghamarabb középfokú szinten megtanulni?

2008. jún. 24. 14:19
:)
2008. jún. 24. 13:23
Nehéz a lovári nyelv?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook