Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Miért van a kutyáknak hónaljuk ha úgyis a nyelvükön izzadnak? fórum

Miért van a kutyáknak hónaljuk ha úgyis a nyelvükön izzadnak? (tudásbázis kérdés)

23. salabakter (válaszként erre: 22. - Sanya197*)
2009. jún. 9. 21:24
:):):):)
2008. okt. 28. 22:29
Minek van ez embereknek nyelvük, ha úgyis a hónuk alja izzad?
21. Csigusz 79 (válaszként erre: 12. - :((()
2008. okt. 2. 19:17
:DDD
2008. okt. 2. 18:45
Na ne mááááááááár...
19. kry84
2008. okt. 1. 16:05
:))))
2008. okt. 1. 13:56
szünetel?az azt jelenti,hogy elbocsátottak???vagy felmondtál???:(
17. :((( (válaszként erre: 16. - Dancingqueen)
2008. okt. 1. 13:40
most csak az h szünetel a meló de amúgy már semmi
16. dancingqueen (válaszként erre: 14. - :((()
2008. okt. 1. 13:22
ez az elmélet is érdekes:) de még mindig nem tudom, hogy miért ilyen sok szomorú jel a nicked?:(mi bánthat ennyire?:(
15. :((( (válaszként erre: 13. - Dancingqueen)
2008. okt. 1. 13:21
az régi ügy olvasd el az uncsi uncsi uncsit
14. :(((
2008. okt. 1. 13:18

Honnan ered a ’hónalj’ szavunk, mi az a ’hón’?


„Az embernek ugye van keze,lába,feje,szeme,válla stb...és hónalja is! Ha azt mondjuk: van a hónod alján valami, rendben is lenne, de hol a "hón"??!”



A nyelvünkből mára már kihalt hón a Tájszótár szerint egykor vállat, egész pontosan a kar vállízületét jelenthette.


Más magyarázatok szerint a hón ugyanaz, mint a hónalj - csak felülről nézve, vagyis kb. kartőt jelent. Ezt ma már nem különböztetjük meg a váll többi részétől. Jellemzően csak a hónunk aljára utalunk, így állandósulhatott a hónalj kifejezés nyelvünkben.


A hónalj eredetével kapcsolatban a legérdekesebb elméletet a Fogyatékosok portálján olvastuk.


Az alábbiakban ebből idézünk:


„Mindjárt az elején el kell kerülnünk egy ravasz logikai csapdát, ami a következőben áll: a hónalj-ról talán többen azt hiszik, hogy összetett szó, melynek első tagja, a "hón", éppoly nyilvánvaló jelentéssel bír, mint az azt követő "alj". Vegyük észre, hogy ha ez így lenne, nem lenne szükséges azt kutatnunk, mi is az a hón (és hol is van valójában). Mert roppant sértő lenne minden, a tagolt nyelv logikus használatára önmagát képesnek érző embertársunkra nézvést azt feltételeznünk, hogy olyan szavakat használ, aminek jelentésével legalább homályosan nincs tisztában. Más megoldást kell hát keresnünk.


Mindenki tanulta annak idején, hogy a Halotti beszédben található két szó, amely mai nyelvünkben már nem található, jelentésüket más szóalak vette át. Ezek az isa = bizony és heon = csupán szavak. Ez utóbbiról lenne itt most szó.


A monda szerint ugyanis, amikor IV. Béla király először került szemtől szembe az ország romlására törő tatár hordákkal, uralkodóhoz méltó nyugalommal nézett farkasszemet a hatalmas veszéllyel. Legbátrabb hadvezéreinek szinte egytől egyig inába szállt a bátorsága, egyedül királyuk tartotta bennük a lelket. Egyikük - a történetíró szerint - ekkor megkérdezte tőle:


- Királyom, az Te bátorságod, mely oroszlánénál is nagyobb, nem csökkend ily túlerőnek az tekéntetbe foglaltatván? Az verejtéknek patokjai nem folyandanak dicső halántékid mentén?


A király így válaszolt:

- Nem, hős vitízem, heon az vállam alatti fertályon tapasztalék az imént csekély nedvet gyöngyödzeni. Heon e rút szagú alj árulója aggódásimnak.


Megvan tehát, úgy tűnik, az eredet: "heon az alj", vagyis: "csupán a váll alatti terület". Innen már könnyedén követhető, miféle változásokon ment keresztül ez a meghatározás, amíg elnyerte mai formáját és jelentését: a váll alatti terület, a hónalj, amely klasszikus indikátora mindenfajta izgalmi állapotnak, illetve mostoha környezeti tényezőnek, főként a hőségnek.


A válasz tehát a kérdésre, hogy hol is az ember hóna, így hangzik: sehol, az embernek nincs hóna. Csupán egy régi-régi szó él így tovább nyelvünkben, összekapcsolva a jeles, bár vészterhes XIII. századot korunk feszültségterhes viszonyaival.



National Geographic Online

2008. okt. 1. 13:17

pedig de:)legalábbis nekem egy orvos tanonc ismerős csajszi mondta...osztán persze....:) (!) ki tudja.

De miért ilyen sok szomorú jel a nick-ed?

12. :(((
2008. okt. 1. 13:16
aztaaa ez tök jó h hülyeségből mik kinem derülnek
11. dancingqueen (válaszként erre: 5. - Csibebaba07)
2008. okt. 1. 13:14
én tudom:)a Hón,az egy csont a vállunkban
2008. okt. 1. 13:14
mert valaminek össze kell kötni a törzsét és a mellső mancait:)mirigyeik nincsenek,szóval a kérdés nem stimmel:)Hónaljuk attól még lehet-sőt, van. Inkább azt mondjátok meg, mi a HÓN, HA ANNAK VAN ALJA???:)van egy infóm,de kérném az ötleteket
9. :(((
2008. okt. 1. 13:12
köszi! most akor gondolkodjun mi hogy merre mért???
2008. okt. 1. 13:10
HHÚúúú ,micsoda érdekes témához kerültem:))Elgondolkozom én is ezen!!
7. :((( (válaszként erre: 5. - Csibebaba07)
2008. okt. 1. 13:06
ajjajjjjj ez kacifántos
6. :(((
2008. okt. 1. 13:05
hm... ez egyre érdekesebb
2008. okt. 1. 13:05

Na, akkor én is kérdezek valamit:

Hol van a HÓN? Mert ugye van alja... Valaki tudja?

2008. okt. 1. 13:05

Mert láb nélkül hülyén néznének ki?


De nekik nincs is hónaljuk,mert az ugye a kéz alatt van,nekik meg 4 lábuk van és nincs kezük.Vagy akkor 4 hónaljuk van?


Bocsi tovább vittem a kérdést:)))))

2008. okt. 1. 13:03
:D
2. edek
2008. okt. 1. 13:02
Ez nagyon aranyos volt...
1. :(((
2008. okt. 1. 13:01
Miért van a kutyáknak hónaljuk ha úgyis a nyelvükön izzadnak?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook