Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Mi a jó ebben? fórum

Mi a jó ebben? (beszélgetős fórum)


1 2
2009. dec. 7. 16:56
Az odáig oké, hogy "illik" adni, csak én meg attól mászok falra, amikor nem a gesztust, a jószándékot nézik az emberben, hanem azt, hogy hány forintos ajándékot vett és lefikázzák a háta mögött, hogy milyen piti ajcsival lepte meg a másikat.
40. nagyreni (válaszként erre: 39. - A6d5a14c21)
2009. dec. 7. 15:26

Pedig sajnos van ilyen:-(

Ha van egy rokon gyerek, akit imádsz, egyszerűen nem teheted meg, hogy anyuka vagy apuka második házasságából származó gyerkőc mellett elmenj a karácsonyfa árnyékában.

Ez csak egy példa volt, de sok olyan rokoni szál, összefonódás van, amikor "illik" valamit adni, vagy "nem illik" megtenni, hogy semmit nem nyomsz a kezébe.

39. a6d5a14c21 (válaszként erre: 33. - D6b9aea69c)
2009. dec. 7. 13:45

Én meg attól nem tudok köpni-nyelni,hogy "illik" adni valamit...a szeretet ünnepén annak adjunk akit tényleg szeretünk,aki tényleg fontos,egyébként az év minden napján.És egy ilyen viszonyban szerencsére nincs "illik-nem illik" hanem akár pénz adáva vagy pontos kívánság teljesítése is belefér.


Akinek meg nem azért vennénk ajándékot,mert valóban örömet akarunk szerezni,annak inkább nem is kell ezt erőltetni.Illik köszönni az utcán az ismerősnek,meg illik átengedni az idős néninek a buszon a helyet,de ajándékot venni nehogy már illik-ből kelljen...

2009. dec. 7. 09:12
Minden karácsony előtt annyira központi kérdéssé válik ez az egész ajándékozási mizzéria. Szerintem is annak van igazán varázsa, ha a másik nem tud róla, hogy mit kap. Emlékszem rá, én olyan nagy örömmel bontogattam gyerekkoromban a karácsonyi ajándékokat a fa alatt és olyan boldog voltam, bármit is kaptam. És meg volt az a varázsa, hogy vártuk a karácsonyt, nem tudtuk, hogy mit hoz a Jézuska és sokkal szebb, hangulatosabb karácsonyaink voltak ezáltal. Mi a gyerekekkel is így csináljuk. Általában mindig tudjuk, hogy mit szeretnének, mert évközben is sokszor mondogatja a nagyobbik, hogy mi mindent szeretne és mivel ezek drágább volumenű ajándékok, amikre évközben nem futja, így gyűjtögető életmódot folytatunk és karácsonykor megkapja amira vágyik és nagy az öröm. A pici még 11 hónapos, így ő még bárminek nagyon tud örülni. Bár mi úgy neveljük mindkét gyereket, hogy bárkitől bármit is kapnak ajándékba, vegyék el örömmel, és örüljenek magának annak a ténynek, hogy az a családtag, vagy barát szeretetből adja és azért adja azt az ajándékot, mert gondolt rá, hogy neki is örömet szerezzen. Tehát ne csak magát az ajándékozás tényét nézzék, hanem a mögötte megbújó gesztusokat, mert azok sokkal fontosabbak. Az a baj, hogy az emberek ebben a nagy "csili-vili" világban elfelejtkeznek az igazi szeretetről és azzal akarják kimutatni az érzéseiket, hogy drága ajándékokat vesznek, pedig szerintem pont ezzel rontanak el mindent. Meg kellene tanulni újra ezt a karácsonyi "varázst", a meglepetéseket, az ajándékozásnak azt az örömét, amikor nem márkás, méregdrága cuccokat, háztartási gépeket, tévét, aranyékszereket stb. ajándékoznak egymásnak az emberek, hanem valami apróságot, de azt örömmel, szeretettel, és abba érződjön, hogy tényleg benne van az ajándékozó szíve-lelke. Persze ehhez az is kell, hogy az ajándékozó vegye a fáradtságot arra, hogy kicsit jobban megismerje lelkileg azt az embert, akit meg akar ajándékozni. Sajnos, manapság egyre többen csak "le akarják tudni" a karácsonyi ajándékozást és ezért van az, hogy olyan dolgokat vásárolnak egymásnak, aminek a másik nem is örül.
37. szika
2009. dec. 6. 23:33

Nálunk mindkét módszer működik. Pontosabban mindhárom.


Van meglepi ajándék. Amikor valamit sikerül kifürkészni, kitudni, és amikor nagyjából biztosra megy, hogy jól meglepi a másikat, és nagy örömet szerez vele. Ez a ritkább, mert nagyon nehéz. Nálunk általában mindenkinek megvan mindene, mert ami nincs, azt a család összedobja összenépileg előteremtjük, megoldjuk valahogy. Igaz nem tartunk huszonsok rokonnal ajándékozós viszonyt. Úgy biztos nehezebb.


Van a listás módszer. Ezt általában nekem kell előállítanom az óhajaimról, mert abból választ a férjem. Ezt is jónak tartom, mert látom rajta, hogy nagy megkönnyebbülés, hogy a listán szereplő bármivel örömet fog okozni. És ez persze nem az jelenti, hogy egy puszi, simi ne lenne elég.. mert nekem elég. De neki kell a tudat, hogy teljesítette egy kívánságomat. :) Szerintem ez aranyos, és nem elítélendő.


Aztán van a konkrét kérés. Én pl idén konkrétan egy telefont fogok kapni, ugyanis több mint 3 éves a mobilom, és eddig csak nyaffogtam, hogy mire kéne lecserélni, mert már gyíkos a kicsike. És most megálmodtam, és lőn.. ez lesz az aji. És tényleg nem tudnék őszintén örülni egy másmilyennek, mert tudom, hogy ezt újabb sok évig akarom használni, és pont ezt, mert erre várok már mondjuk 1 éve. Illetve szintén új lakásba költöztünk, úgyhogy páraelszívót, szőnyeget fogunk még kapni. És közösen a férjemmel egy futópad felét. Amit már haza is vittünk. Ez most egy ilyen karácsony. Kövezzetek meg érte. :)


Visszatérve az alap felvetésre. Szerintem külön kéne bontanunk a kategóriákat. A kierőszakolt, vegyél nekem ezt vagy azt típus más, mint az, amikor egyébként is ajándékoznál, és mondjuk szűk családról beszélünk. Ugyanis ez utóbbi esetben oka van a kérésnek, ami már előttem sokaktól elhangzott. És ebben az esetben akkor sem lenne fintor, ha csak egy cuppanós lenne a fa alatt. Mert egymást nem az ajándékokért szeretjük, és nem csak karácsonykor. Szerintem.


(egyébként biztos én nem érdemlem meg az ajándékokat, de kaptam már anyóséktól, innen onnan olyat, hogy alig tudtam fegyelmezni az arcvonásaimat. És mondjátok meg, van értelme? Vagy továbbajándékozza az ember, vagy elássa a pincébe... )

36. spinneli (válaszként erre: 34. - D6b9aea69c)
2009. dec. 6. 22:24

nekem nagyapám mindig azt ad, érthető okokból Ő közel 80 évesen nem fog nekiállni ajándék után rohangálni, de karácsonykor mindig meg kell mutatni, mit vettünk, és papa mindig nagyon "büszke", hogy

Ő milyen jól tud ajándékot venni, pont azt ami kell nekünk.

:)

2009. dec. 6. 22:07
Én meg erre csak azt mondom:Örüljön az,akitől még meg is kérdezik mit szeretne?Főleg ha meg is kapja!Én egyetlen 1 embertől kapok már 10 éve ajándékot!Azt is úgy,hogy ÉN kérem!!!!!!!!!
2009. dec. 6. 22:06

Különben is: pénzt karácsonyra?


mert ballagásra, esküvőre még csak-csak, de karácsonykor???

2009. dec. 6. 22:05

És ilyen helyzetben mit tennétek/válaszolnátok?


Adva van egy rokonság, akivel ajándékozós a viszony.

X-nek volna is ötlete, hogy mivel lepje meg Y-t, (nem legközelebbi családtag, de illik venni vmit).

Viszont Y családtagja (anyukája, apukája, testvére, stb. szóval közeli) "megsúgja" X-nek, hogy ez vagy amaz kéne, szín, típus, stb. de mégis inkább az ára, hadd vegye meg Y magának! :-O


én ilyenkor köpni-nyelni nem tudnék, fogalmam sincs hogy lehetne udvariasan intézni ezt, nekem nem tetszene, ha én volnék az ajándékozó!

32. d6b9aea69c (válaszként erre: 25. - Kattyus)
2009. dec. 6. 22:03
No igen, ahány ház annyi szokás. Mint annyi minden másban is.
31. d6b9aea69c (válaszként erre: 27. - Nalkahaj)
2009. dec. 6. 22:01
Na én is erre a változatra gondolok, hogy valaki több dolgot említ, hogy ez vagy az vagy amaz, nem pedig konkrétan típusszámmal, mert az milyen már??
30. d6b9aea69c (válaszként erre: 21. - A6d5a14c21)
2009. dec. 6. 22:00

Hát azért egy gyerek ajándékozása az más.... meg ők fel is sorolnak annyi mindent ilyenkor ünnepek előtt, hogy simán meglepetés amit kapnak, mert annyi a választási lehetőség.


A gyerek-szülő kapcsolatban is el tudom képzelni ezt, hogy megmondja egyik a másiknak, hogy mire vágyik.

Habár, akivel ajándékozós viszonyban vagyok, az családtag vagy közeli ismerős, barát, ergo ismernem kéne annyira, hogy ha nem is tudom épp mire vágyik, azért azt illik tudni, kinek mivel lehet örömet szerezni.

29. spinneli (válaszként erre: 28. - 2104cc91e8)
2009. dec. 6. 21:59

köszönjük szépen.

:)

28. 2104cc91e8 (válaszként erre: 26. - Spinneli)
2009. dec. 6. 21:58

Gratulálok, sok örömötök teljék a új otthonotokban, és

veletek együtt a boldogság is költözzön be lakótársnak:))

2009. dec. 6. 21:57
szia, sztem ez olyan szempontból lehet pozitív, ha az embernek lövése sincs, h mégis mit kéne adni a másiknak, és megkérdezi, h mégis mit szeretne az illető?! Azért ilyenkor is úgy illik, h felsorol 3-4 dolgot, lehtőleg nem 1 árfekvésben, és csak körvonalasan (pl. örülnék, ha ruhát , ékszert, kutyafülét kapnék;de nem úgy, h akkor én most kérek 1 20karátos gyémánttal díszített 24k aranygyűrűt), mert az meg már bunkóság, h típus, stb... pontosan előre "kikéri magának" vki, h de ő ezt akarja és kész! Az ajándékozás meg amúgy is arról szól, h meglepjük a másikat vmivel, h örömet okozzunk neki. Vagy én vagyok túl maradi, és naiv?!
26. spinneli (válaszként erre: 23. - 2104cc91e8)
2009. dec. 6. 21:50

szerintem nem feltétlen drága dolog lehet az amit nem tudunk megvenni, elmondom az én példámat:

Most veszünk lakást, és nagyon sok olyan dologra van szükségünk, ami önmagában nem nagy tétel (pirító, vasalódeszka vízforraló stb) de együtt sok, ezért mi karácsonyra egy-egy ilyet kapunk a családtól-nem drága, de nekünk nagy segítség, hogy azt már nem nekünk kell beszereznünk....

2009. dec. 6. 21:48

Ahány ház, annyi szokás. Nálunk a felnőttek saját készítésű dolgokat ajándékoznak, esetleg valami jelképes ajándékot vesznek egymásnak. A gyerekek kívánnak dolgokat. Van amit megkapnak, van amit nem. De soha nincs csalódás:) Ha sikerül kifürkészni, ki mire vágyik az jó meglepi:)

Boldog karácsonyt!

24. Bucóka20 (válaszként erre: 20. - D6b9aea69c)
2009. dec. 6. 21:48
:)akkor nem szoltam , gondoltam egy forumra h onnan jott ez a forum cim otlet,de nem..!:/
2009. dec. 6. 21:47

Szóval érdekes ez az ajánékozósdi, mert:

"olyan dolgot kap az illető, amire szüksége van, de ő esetleg nem engedheti meg magának"

akkor az nem egy olcsó dolog, na, de az embernek általában kiterjedtebb a rokonsága mint Ő maga egyedül, ebből következik, hogy mindenki azt várja el, hogy olyat kapjon ami nem engedhet meg magának, akkor bankkölcsönt kell felvenni :(((

(pl. Én már 21 főnek karácsonyi csomagot és egy főnek a családból nászajándékot készítettem, még nincs meg mindenki!!!)

Talán mégis meg kéne maradnunk az "apróságok" szintjén:)

Ez az Én véleményem, lehet nem egyetérteni, de azt gondolom, ne a drága ajándékról szóljon az ünnep, hanem arról, hogy kicsit többet vagyunk együtt és tudjuk egy-egy öleléssel, símogatással kifejezni egymás felé a szeretetünket :)))

Szép ünnepváró estét kívánok Mindenkinek:))

22. spinneli (válaszként erre: 19. - D6b9aea69c)
2009. dec. 6. 21:46
értem, de ha lecsupaszítjuk az ajándékozás rózsaszín mázát, nem reálisabb az, hogy olyan dolgot vegyünk, vagy készítsünk a szeretteinknek, amire add1 tényleg szükségük van add2 biztosan örülnek neki?
21. a6d5a14c21 (válaszként erre: 13. - D6b9aea69c)
2009. dec. 6. 21:45

Nem csak és kizárólag annak örül az illető,de arra vágyik a legjobban.Ebben szerintem semmi rossz nincs,mindenkinek megvan a maga kis vágya,hogy mit szeretne a legjobban.


Az én szüleim pl azt szeretnék a legjobban,hogy ha azt kapnám amire valóban szükségem van,igen akár szín,típus szám megnevezéssel.És igen,akár olyat,ami olyan drága,hogy magamnak nem tudom megvenni.Ez egy gyerek-szülő kapcsolatban teljesen érthető és normális felállás jó ideig,hogy ami neki megengedhető kiadás,az nekem még nem illetve késpbbiekben is adódhat olyan családon belül,hogy akár jobban keresek,mint a házastársam,akár a tesóm, és fordítva...és ha igazán szeretek valakit és igazán az fontos nekem,hogy boldoggá tegyem,akkor nem csinálok abból hiúsági kérdést,hogy ő most csak ezerért tud nekem ajándékot venni,akkor neki se legyen pofája x+10 ezerrel drágább ajándékra vágyni,hanem ha megtehetem és fontos számomra annyira,akkor vele örülök,hogy teljesíthettem amire vágyik.


Egyébként már egész kiskorban is működik,hogy írjunk levelet a Jézuskának,Télapónak...akkor direkt ne vegyem meg a gyereknek amire vágyik,mert konkrétan megmondta,hogy mit akar?


Persze az más kérdés,ha valaki annyira tuskó,hogy másnak nem is tud örülni,vagy ha épp odamegy valakihez és azt mondja,hogy figyelj "x vagy y dolgot akarom,hogy megvedd nekem ajándékba".De ha megkérdezik,miért ne válaszolna pontosan?

20. d6b9aea69c (válaszként erre: 18. - Bucóka20)
2009. dec. 6. 21:44

Nem :-))

milyen napszemüvegről van szó?

19. d6b9aea69c (válaszként erre: 15. - Spinneli)
2009. dec. 6. 21:44

Nem, dehogy vagyok én olyan helyzetben, hogy ilyen luxust megengedhessek magamnak! bár lennék :-)


Igenis, én is sok mindent szeretnék, de valahogy valami visszatart attól, hogy én ezt mástól kérjem, kicsit pofátlannak érezném magam ettől. Persze nem biztos, hogy a másik fél is így érezné, de akkor sem tudnám kérni.

18. Bucóka20 (válaszként erre: 14. - D6b9aea69c)
2009. dec. 6. 21:43
Ezt a forumot egy rozsaszin napszemuveg ihlette?
17. spinneli (válaszként erre: 16. - D6b9aea69c)
2009. dec. 6. 21:42
Ha egy család ezt az értékrendszert adja át nekik, sok mindenen nem kell csodálkozni.
2009. dec. 6. 21:41

Az üzenete kb. így hangzik:

- Ezt hozzál nekem ajándékba, másnak nem tudok örülni, szóval ha mással állítasz be nem fogom jól érezni magam.

Ergo Neked nem örülök, csak annak amit hozol.... ?


Másik "kedvencem", mikor valaki - ált. kamaszok - nem vágynak semmire (ilyennincs!!), ők csak a pénznek örülnek :-S

15. spinneli (válaszként erre: 12. - D6b9aea69c)
2009. dec. 6. 21:40

hülyeség, rangsorolni kell a dolgokat, mondjuk ha két nagyon fontos dologra van szükséged, de csak az egyikre van pénzed, a másikat kérheted ajándékként.


Valószínűleg te még nem voltál ilyen helyzetbe és megengedheted magadnak azt a luxust, hogy az ajándékozás ne arról szóljon, hogy mire van valakinek szüksége, hanem bónuszként még minek örülne.

Nagy különbség.

Egyes családokba nem robotgépet vesznek egymásnak ajándékba az emberek, hanem mindennapi háztartási cikkeket, egy kiló lisztet, vagy mosóport, mert ez a segítség nekik.

Mielőtt demagógiába hajló műfelháborodást kezdeményeznél nem ártana ha nem egyedül a saját házad előtt sepregetnél, hanem körülnéznél kicsit a világba.

2009. dec. 6. 21:38

Na de látom, kifacsartan gondolkodom megint, mert többen egyetértetek ezzel az ajándékozási móddal.

Nekem valahogy idegen, nem vagyunk egyformák! :-)

2009. dec. 6. 21:36

Persze nem azt mondom, hogy ne kérdezzük meg hogy ki mire vágyik, vagy beszélgessünk esetleg róla, mert apró célzások, elejtett mondatok is nagy segítség ilyenkor az ajándékozónak. Én legalábbis általában odafigyelek ilyenekre.


na de megjelölni színt, típust, hogy csak és kizárólag ennek örülök??? :-O :-S

12. d6b9aea69c (válaszként erre: 9. - Spinneli)
2009. dec. 6. 21:34
Ha valamit nem engedhetek meg magamnak, akkor azt sem engedem meg - mert pofátlanság -, hogy más vegye ezt nekem meg!
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook