Megnagyobbodott ízlelőbimbó....lepedékes nyelv. :( (beszélgetés)
Még meg van a mandulám....
Sajnos semmi olyasmim nincs itthon amit írtál,de megpróbálok beszerezni! Nem fáj,ne mis furcsa érzés.....csak szoktam vizslatni a nyelvem :) és amikor ma megnéztem kicsit meglepődtem. :( Szörnyű!!!
A múltkor pár nap alatt elmúlt...remélem most is. Ha nem akkor milyen orvoshoz kell ezzel fordulni?:S
Emésztőszerveknél szokott lenni ilyen, főként ha elszaporodik a bélben a candida. Immunrendszer gyengeség is lehet, gyomorrontás, sok oka van. Előfordul, hogy egy kezdődő felsőlégúti gyulladás húzódik oda, vagy fültőmirigygyulladás. Ha van otthon édesgyökér, kis kakukkfű, rozmaring, orvosi ziliz, abból érdemes főzetet készíteni, öblögetni. Lehet kapni oldatot, ecsetelőt, patikában, a corsodyl nagyon jó. De érdemes előtte egy méregtelenítés is.
Fáj a nyelved? Vagy csak fura érzés?
Ja, igen, megvan a mandulád még?
Nem tudom,hogy van e valami gyulladásom.... :( Fehér színű lepedék...de vastagon! :((( Tegnap még semmi sem volt ott!!!!!
Nem fáj....csak látszik,hogy nagyon sok ízlelőbimbó hatalmas lett a nyelv hátsó és középső részén.
* Tünetek: A kellemetlen, rossz szagú lehelet nagyon kínos, és az illető legtöbbször nincs is tudatában "hibájának".
* Okok: Az első számú okok között szerepel a hagyma és a fokhagyma, a fűszeres ételek, az alkoholfogyasztás, a dohányzás, egyes gyógyszerek és drogok szedése. Elég gyakori, hogy a nem megfelelő szájápolás a felelős: az érintettek egyszerűen elhanyagolják fogaik rendszeres tisztítását és gyógyíttatását. A fogprotézist viselőknél a fogpótlók közé került ételmaradék is okozhat kellemetlen szagú leheletet. Bármilyen furcsán hangzik, de a stressz és a lelki problémák is kiválthatják ezt a kellemetlen tünetet. A száj- és fogfertőzések (pl. fogkő, ínygyulladás, a nyálkahártya apró fekélyei), az orr és az orrüreg fertőzése, lázas megbetegedések ugyancsak okozhatják a rossz szagot. A tüdő megbetegedése és a légzőszervi betegségek (hörgőgyulladás, daganat stb.) a beteg leheletét kellemetlenné, sőt kifejezetten elviselhetetlenné teszik. Az emésztőrendszer betegségei, már az egyszerű emésztési zavar is, megváltoztathatják a leheletet. A cukorbetegek lehelete jellegzetesen acetonszagú, a májelégtelenségben szenvedőké egérszagú, míg a veseelégtelenség vizeletszagú leheletet okoz.
* Kezelés: Ha a rossz lehelet tartósnak bizonyul, egy-két hét múlva érdemes felkeresni az orvost és a fogorvost, akik megállapítják a kellemetlenség okát és biztosítják a szükséges kezelést. Az egyes ételekből, pl. hagymafélékből, származó illóolajok a véráramba jutnak és a tüdőn keresztül kerülnek a külvilágba. Ezeket a szagokat a tökéletes szájápolás sem tünteti el. Ha a jelenség csak átmeneti, nyugodtan folyamodhatunk szájspray-hez és szájöblítőkhöz, cukormentes mentolos rágógumihoz.
Ízlelési zavarok
* Tünetek: Az ízlelés, az ízek érzékelése többé-kevésbé mindenkinél fejlett. A nyelvet borító nyálkahártya sajátosan kialakult részei, az ízlelőbimbók (papilla) feladata, hogy érzékeljék a szájba kerülő minden anyag ízét. A nyelv hegyén lévő ízlelőbimbók az édes, a tövénél levők a keserű, az oldalán lévők pedig a sós és savanyú ízeket érzékelik. A négy alapíz kombinációjával az ízek széles skálája élvezhető. Mindez nemcsak azt szolgálja, hogy élvezzük az ételek ízét, hanem azt is, hogy felismerjük, ha például az étel romlott és nem szabad elfogyasztani. Az ízlelés és a szaglás szoros kapcsolatban van egymással, a legtöbb zamat és illat megkülönböztetéséhez mind a két érzék működésére szükség van.
* Okok: Az ízérzékelés romlása annyiféle betegség - leginkább szájbetegség - tünete lehet, hogy aligha készíthető el a teljes jegyzék. Okozhatja fogkő, ínygyulladás, a szájnyálkahártya apró fekélye (afta), herpeszes szájnyálkahártya-gyulladás, a nyelv megégése és gyulladásos megbetegedései, arcidegbénulás, a szájüreg daganatos betegségei. Az orr és az orrmelléküregek betegségei (pl. közönséges nátha, szénanátha) is érzékelhetően csökkentik az ízlelést akárcsak a dohányzás (főleg a pipa), az alkohol, a kábítószer és egyes gyógyszerek. Az ízlelés elváltozásának oka lehet a terhesség is.
* Kezelés: Az orvos az esettől függően megállapítja vagy elveti a szervi elváltozások lehetőségét, és előírja a megfelelő kezelést. Ami a túlzott dohányzást vagy alkoholfogyasztást illeti, a pácienstől függ, hogy megszabadul-e káros szokásaitól, hogy visszanyerje az ízlelés talán már rég elfeledett élvezetét.
Nincs emésztőszervi gyulladásod? Epe is akár, vagy gyomor?
Milyen színű a lepedék?
De lehet afta is, főleg ha van fehér kiütés ott, vagy fájdalmas.
További ajánlott fórumok:
- Miért nem szabad a már évek óta megnagyobodott nyirokcsomókat nyomkodni, piszkálni?
- Orrmandula megnagyobbodás. Van olyan, akinek a gyermekének ilyen problémája volt (van)?
- Torokgyulladástól lehet fehér lepedékes a nyelv, valamint ételre-italra csípős érzés?
- Ha valakinek fehér lepedékes a nyelvgyöke az mitől vagy miért van?
- Milyen betegség tünete a hurutos(fájdalmas) köhögés, szúró mellkas, vastagon lepedékes nyelv, és láz?
- Fehér, lepedékes a nyelvem és nagyon ég.Mi lehet az oka?