Főoldal » Fórumok » Lélek & Szerelem fórumok » Kinek jó az emancipáció? Avagy ki mennyi házimunkát végezzen? fórum

Kinek jó az emancipáció? Avagy ki mennyi házimunkát végezzen? (beszélgetős fórum)


1 2 3
44. c33bd8536b (válaszként erre: 36. - Orsi86)
2010. febr. 23. 14:27

Szerintem azért erős túlzás az, hogy mindenki boldogtalan. Jól működő családok ma is vannak. Rosszul működőek régebben is voltak. Hűtlenség is akadt mindig, mióta létezik a házasság intézménye. Válás viszont tényleg kevesebb volt, de nem azért, mert régen minden házasság csupa boldogság volt.

Voltak korok, amikor nem is lehetett válni, vagy ha mégis, az elvált nőt kiközösítette a társadalom. De az is lehet, hogy ha elvált volna, nem tudott volna megélni, mert nem tanulhatott, nem dolgozhatott, és a gyerekeit is elvették volna tőle. Ezért tűrt, mert nem volt választása.

2010. febr. 23. 12:49

4 órás állásban tök boldog lennék, akkor maradna időm is mindenre, ugyanúgy a férjre, gyerekre, háztartásra és önmagamra. Otthon maradni főállásban nem szeretnék, nem csak gyereknek gyerek a társa, hanem a felnőttnek is abnormális a társadalomból ilyen félig kirekesztetten élni. Nézzétek meg csak az otthonülő nyugdíjasokat, hogy ki vannak éhezve a "világra" és a társaságra!

És még a jólműködő, munkamegosztásos kapcsolatokra is igaz, hogy egy nő sokkal többet dolgozik. Viszont valamiféle munkamegosztás mindenképpen szükséges, mert így is nagy teher van a nő vállán.


Nem keresem vissza, valaki korábban írta, hogy milyen borzasztó, ha a nő egy önigazolásként mindenhol helyt akar állni. Mégis, hol ne álljunk helyt? Ne adjunk magunkra? Ne főzzünk finomakat? Ne adjuk szívünk-lelkünk a gyereknevelésbe? Ne legyünk jó szeretők? Bármelyiket is csorbítod meg, a nő érezni fogja, hogy azon a téren nem 100%-os. És ez nem jó érzés. Az embernek természetes (jobb esetben) vágya, hogy megfeleljen az elvárásoknak, ez nem feltétlenül "beteges". Ehhez jön a munkahelyi megfelelés: sajnos a legtöbb nő nem azért dolgozik, hogy sikerélménye legyen, hanem azért, mert kell a pénz.

42. 9242a6388c (válaszként erre: 41. - Gigi13)
2010. febr. 23. 12:18

Hajrá! Nem akarok általánoságokat irni...Magamról, magamból kiindulva, saját megtapasztalt érzéseimről irok.

Szerintem egy picit két szálon futnak a gondolataink, de a de mégis közös alapjuk van!:)


Nem jó a szétesett család, nem jó a késő estig güriző anya éa apa....Igen az apa dolgozzon, az anya lássa el a családot( ez most nagyon sarkitva!)...eddig oké, én arról beszélek, hogy ki hogy boldog???

Ki mit szeretne csinálni, hogy tudja a család boldogsága mellett a saját boldogságát is megtalálni??? Fontos az egyensúly, szerintem én megborulnék, ha nem csinálhatnék mást csak a gyerekek, háztartás...ez kinek jó??? A családomnak nem, az biztos!!! Egy kiegyensúlyozott anya kell, boldog feleség,nő. Ki hogy találja mega boldogságát, azt minden nő maga éli meg. Szerintem ez az egyenjogúság....Én igy vagyok emancipált nő...:)

41. Gigi13 (válaszként erre: 40. - 9242a6388c)
2010. febr. 23. 11:49

hááát, nem sokan tudnának ma már úgy dönteni, hogy otthon maradjanak és csak a családnak éljenek, mert nincs rá módunk, manapság.. Amit Orsi leír, az szerintem is tökéletesen így működő mechanizmus, amitől tönkre mennek a családok.. És beszéltem én is már nagyon boldog hagyományos családban felnevelkedő, hagyományos módon élő párokkal, akik élvezik a szerepiket.

Emancipáció: szabad, önállósodott, független.

Akkor, a férfiak is emancipálttá kéne váljanak?? Legyenek csak függetlenek, ne függjenek a szerető családtől, egy nő melegétől, éljenek csak egyedül, függetlenül, már ne osszák meg a keresetüket a feleségükkel, ne kérjék ki a véleményüket, éééés az emancipáció nevében ők maradjanak otthon a gyerekekkel, kérhetnék, hogy innentől ők szeretnének otthon lenni, és a nő gürcöljön, harcoljon, dolgozzon estig, ők pedig hadd legyenek végre egyenlőek velünk, hadd sirdogáljanak és érzelgősen beszélgessenek a barátaikkal..., Ha egyenlőség van, hár legyen egyenlőség, mindkét részről.. De nekem ez nem tetszene, bevallom. És csak mélyen érzem, azért nem vagyok karrierista, mert a karrierem majd a családom lesz. Erre várok már nagyon. Csak sajnos a férfiak manapság már nem ragaszkodnak a korai elköteleződéshez.., ki-ki még a későbbihez sem..:-) Na mindegy, szerintem az emancipáció, és az annak nevében folytatott egyenlőségi törekvések sok értéket megtiportnak. Sok tekintetben megnehezítik az életet. Szerintem főként egy nőnek, aki nem szeretne lemondani a családról. És, ugye, erről a témáról, és az egyezkedési kényszerről, kezdődött a fórum..?! :-))) Hajrá mindenkinek!!

2010. febr. 23. 11:14
Csak magamról tudok irni, én nem lennék boldog a hagyományos szerepeket követve. Szeretek dolgozni járni, nem a karrierért, hanem mert nekem nem elég a gyerek és a háztartás....és én sem vagyok elég a lányom egyre fejlődő értelmének, kell a gyerektársaság, az új inger...2 éves lesz áprilisban, itthon vagyok vele, tudom miről beszélek...Aki még nem próbálta az nem tudja milyen...De az is igaz, hogy vannak olyan nők akik pedig vissza sem mennének dolgozni, mert ők abban találják meg a boldogságukat. De ez is egyfajta, emancipáció, önállóan, férjtől függetlenül dönt a további életéről, és szerepéről a világban!!!
39. Orsi86
2010. febr. 23. 10:49
Szerintem igen. Sokat járok olyan országokba ahol még megvannak a hagyományos szerepek és azt látom, hogy sokkal boldogabbak. Minden az alapoknál kezdődik, ha az anyának bölcsödébe kell adni a gyerekét értelem szerűen nem tud sokat foglalkozni vele. Így az anya gyermek viszony sem alakul a legjobban. Később amikor már iskolás lesz a gyerek és az anya fáradtan haza esik a munkából nem az lesz az első,hogy leüljön beszélgetni a gyerekével. Hanem főzés, házimunka. Így persze a férjére sem lesz ideje és energiája sem amiből következik,hogy megromlik a házasság. A barátokra, családra még ennyi idő sincs így azok is elmaradoznak. Ez szerintem elég gyakori gond a társadalmunkban. Persze sokan nem azért mennek el dolgozni, mert karriert szretnének. Hiába dolgozik manapság az anya és az apa ketten is alíg tudják megkeresni a megélhetéshez szükséges anyagi javakat. Ugyhogy a probléma elég bonyolult.
2010. febr. 23. 10:46
Emancipáció: egyenjogúsítás; függő helyzetből, alárendeltségből, elnyomás alól való felszabadítás, szerintem ez senkinek nem árt,
37. 9242a6388c (válaszként erre: 36. - Orsi86)
2010. febr. 23. 10:36

Nem az emancipáció tehet a válásokról és a megcsalásokról...szeretek emancipált nő lenni....:)

Igen vannak olyan dolgok amit egy nő, és vannak olyan dolgok amit egy férfi tud elvégezni jól.De szerintem egy működő kapcsolatban ez nem gond, csinálom a dolgom, de mondjuk mosogatni és porszivózni egy férfi is tud...de az elromlott csapot a párom szereli, én meg megteritek, felvarrom a leszakadt gombot.

36. Orsi86
2010. febr. 23. 10:14

Ha annyira jó ez a nagy emancipáció, akkor miért van az,hogy mindenki boldogtalan? A válás a házasság velejárója lett. A megcsalásról,ne is beszéljünk. A nők férfiasodnak a férfiak nőiesadnek. Ez az egész, tiszta őrület. Persze egyenlőek vagyunk, de úgy,hogy mindenkinek megvan a saját dolga egy kapcsolatban.

Vannak olyen feladatok amit csak egy nő tud jól elvégezni és akad ami egy férfi. Nem kell, mert nem is lehet egyformáknak lennünk. Ez az evolució és az ember természetével szembe megy.

35. ab4b6bc17d (válaszként erre: 2. - Diveron)
2010. febr. 23. 07:41
Szia! Mondanám, hogy fele-fele, de én úgy érzem, hogy női lényünkből fakadóan nekünk testhezállóbb a házimunka. Ez persze nem jelenti azt, hogy a férjnek/férfinak otthon egy fűszálat sem kell keresztbe tennie! Szerintem, ha szereti asszonyát, akkor magától is felismeri, hogy az mikor fáradtabb, mikor kell besegíteni, vagy ha megkérjük valamire, akkor nem akad ki tőle, hanem segít. Illetve mennyire jobb hangulatot/légkört biztosít az, ha mondjuk mindketten, hazaérve a munkából - persze fáradtan -, de mégis, együtt készítik el a vacsorát, nem pedig úgy, hogy a nő hazaérve is csak robotol, a hapsi meg leül a gép elé... és csak azzal törődik az otthoni teendők helyett. Szóval szerintem, ha a felek egy hullámhosszon vannak, akkor egy férfinak sem okoz gondot pl. elmosogatni néha, vagy megcsinálni a vacsorát, vagy akár felsöpörni a fával behozott koszt a lakásba - nálunk legalábbis így működik. Ettől függetlenül, bennem erős a késztetés arra, hogy én lássam el a párom otthon és nem fordítva:)
34. c33bd8536b (válaszként erre: 25. - Tamianyu)
2010. febr. 22. 18:24
A nyáron újracsempéztettem a fürdőszobámat. A csempézőcsapat háromtagú volt, egyikük nő. Ő volt a főnök, akivel ugyancsak tisztelettudóan viselkedett a másik kettő.:)
33. c33bd8536b (válaszként erre: 19. - Gigi13)
2010. febr. 22. 18:10

Na várj! Ne keverd össze a nemi szerepeket az emancipációval. Persze, zavaró a topik címe is. Az emancipált azt jelenti, hogy "szabad, önállósodott, független".


A női emancipáció kérdése nem a háború miatt született meg, habár kétségtelen, hogy akkor álltak a nők tömegesen munkába. A női egyenjogúságot követelő mozgalmak Amerikában már a XIX. század közepén, Európában a XX. század elején megjelentek. Nők és férfiak társadalmi egyenlősége egyenlő jogokat, egyenlő esélyt, és egyenlő bánásmódot jelent az élet minden területén.

Érdekes a finommechanikai példád. Amikor én gyerek voltam, még voltak órások.(órajavítók). Mind férfiak voltak, egytől-egyig.:)

32. 9242a6388c (válaszként erre: 31. - Bri*)
2010. febr. 22. 17:56
Majd belejönnek, most még nem érzik át.... !!!:)
31. Bri* (válaszként erre: 30. - 9242a6388c)
2010. febr. 22. 17:56
Belátják ők, meg fogadkoznak is mindig, csak az a baj, hogy a nagy buzgalom sosem tart tovább 2 napnál. :(
30. 9242a6388c (válaszként erre: 29. - Bri*)
2010. febr. 22. 17:54
Több segitséget fogsz igényelni a férjedtől, és a nagyobb gyerkőctől...Biztos segiteni fognak!
29. Bri*
2010. febr. 22. 17:49
Sziasztok! Jelenleg GYED-en vagyok a 16 hónapos csodás kisfiammal. Van még egy 12,5 éves fiam és egy férjem. :) Minden időmet leköti az anyaság és a házimunka, és így sem érek soha semminek a végére, soha nincs úgy rendben minden, ahogy én szeretném. Vagy ha rendben is van, egészen addig tart, amíg valaki haza nem jön, vagy a Mazsola fel nem kel. Néha úgy érzem, hogy egy mamarabszolga vagyok, látástól mikulásig. Ha a kis drágám betölti a 2. évet, vissza kell mennem dolgozni, mert a GYES semmire sem lenne elég. Nem akarok menni, szeretnék még itthon maradni Manócskával. Félek, hogy mi lesz majd akkor. Ha most nem bírom, mi lesz majd még egy 8 órás, stresszes munkával pluszban?
2010. febr. 22. 17:45

Nem vágyam a karrier, nem vagyok a munka megszállotja, de igen, szükségem van arra, hogy ne csak anya legyek, hanem a munkámat jól végző nő.

Nagy feladat a gyerek nevelés, nagyon nagy felelőség és kihivás...de én másfajta kihivásokra is vágyom, szeretnék dolgozni!!!

A házimunkát pedig megosztani a párommal, nekem igy kerek a világ.

27. Gigi13 (válaszként erre: 26. - Spinneli)
2010. febr. 22. 17:42
ebben egyetértek. természetesen..
26. spinneli (válaszként erre: 24. - Gigi13)
2010. febr. 22. 17:25

értem mit mondasz, természetes, hogy egyes munkakörök inkább férfiakhoz passzolnak mások pedig nőkhöz, de effektíve az említett házimunkát mint leírtam ugyanúgy el tudják látni ketten a nemi szerepük bármilyen kilengése nélkül is szerintem.

Egy olyan világban ahol a nők többségének dolgozni kell, vagy dolgozni szeretne nem igazán tartom elfogadhatónak, hogy hagyományos női szerepbe a munka mellett minden más is beletartozzon.

25. Tamianyu (válaszként erre: 22. - 04e95f637a)
2010. febr. 22. 17:09

Igazad van!!Ilyen munkáért miért nem harcolnak a nagy feministák???Ne csak az íróasztal mögül akarjon okos lenni....:-))))))

Minddel ki kellene próbáltatni kötelezően legalább 1 szezont:-))))))

24. Gigi13 (válaszként erre: 20. - Spinneli)
2010. febr. 22. 17:07
A házimunka egyes elemivel kapcsolatban természetesen igazat adok Neked. De a konyhafőnökség férfi munka, a főzés a családnak, gyorsan nagy mennyiségben, sztem inkább női megoldás. Sok férfi szeret főzni. Különlegeset, szépet, sokáig, művészien. de mindennap főzni a családnak, olyan megszokott ízeket, amit a gyerekek is imádnak... inkább nőknél láttam. Tisztelet a ritka kivételnek. És visszakérdezek: gyermekek nevelését: Óvodákban-iskolákban, ill. beteg emberek ápolását... inkább nők vagy férfiak végzik.. Szóval ehhez meg inkább a női türelem, és empatikus készség jobban passzol. Visszatérve a konyhafőnökségre, pl. egy nagy étteremben... egy átlag nő sztem nem tud/ akar úgy parancsolni az alkalmazottaknak. elképzelem, ahogy a nőnek visszafeleselnek az alklamazottak, és az elbőgi magát.. Na mindegy, talán én vagyok túl beszari.. Ne is hallgassatok rám!! :-)))
23. Tamianyu (válaszként erre: 17. - Tiata)
2010. febr. 22. 17:06

Én megértem azt is,amikor egy nő vágya"nagyobb babérokra törni".Vagyis nem értem igazán,de biztos mindenki maga tudja akinek vágya miért akarja ezt miért jó neki(véleményem szerint sokaknál kisebbségi érzés kompenzálása,megmutatni én is vagyok valaki).

Egyet értek azzal is,hogy lehessen ezt is választani,és sok mást is....

Én azzal nem értek egyet,amikor valaki mindent akar egyszerre.Anya lenni,szuper nő,munkában otthon,mindenhol bizonyítani akar betegesen...stb.stb...mert ez lehetetlen.Ennek valaki mindig kárát látja.Ha gyerek látja kárát,na az olyan nővel nem is tudom mit tennék....

Mert szerintem a család a gyerek mindenféle karriernél munkánál fontosabb(és igenis felsőbbrendű,mégha sokan nem is értenek ezzel egyet),mindig elsőbbséget élvez.Akinek kisgyereke van,az elsősorban anya legyen,aztán a többi...

22. 04e95f637a (válaszként erre: 19. - Gigi13)
2010. febr. 22. 17:04
Ott a pont!Aki ezzel nem ért egyet,az a Nő menjen egy építkezésre 40 fokban,tetőt rakni,meg ami ezzel jár!Nem csak irodai munkások vannak a világon!Ha már egyenjogúságot akartok a munkahelyen....
21. agis (válaszként erre: 2. - Diveron)
2010. febr. 22. 17:03
Szerintem a legigazságosabb megosztás, ha megfinanszíroznak egy bejárónőt. Akkor nincs vita, ki mit csináljon.
20. spinneli (válaszként erre: 19. - Gigi13)
2010. febr. 22. 16:59

szerintem a házimunkának bőszen vannak olyan részei ami egyáltalán nem női vagy férfi szerepesek-gondolok itt porszívózásra, vagy ház körüli munkákra, szemét levitelre....nem igazán értem mi a férfiatlan jobban mondva nem férfi szerep abban, ha ezeket az ember párja csinálja.

Sokszor találkozhatsz olyan férfiakkal, akik szeretnek, sőt sokkal jobban tudnak főzni, mint a feleségük, társuk.

A világhíres séfek mind nem nekik való szerepbe lennének?

19. Gigi13 (válaszként erre: 14. - C33bd8536b)
2010. febr. 22. 16:55
hát pont ezt a 50:50 elvet. Ezzel nem értek egyet. Nem emberre szabott, nőre és férfire. Pont ez a szép, hogy bizonyos dolgokban a nő jobb, másban a férfi.. Pl. egyértelműen a nehéz fizikai munka férfimunka, a kisebb, finommechanikai dolgokat mi nők sokkal jobban végezzük:-) Eltérő képességeink, erősségeink vannak. Ez akkor is így van, ha közben üvöljük az emancipációt.., hogy megegyezünk. én ebben a 100%-os negfeleltetésben, és megfeleltetési vágyban nem hiszek. A férfitól, a páromtól pont azt várom, hogy férfi legyen, férfi energiákkal, én meg szeretnék nő lenni, és a női szerepeknek jobban megfelelnii, de ezt csak akkor tehetjük, ha van rá időnk, és nem arra kell rengeteg időt elfecsérelnünk, hogy olyanok legyünk "mint egy férfi". Lehet hogy hülyeség, de ezek jutottak eszembe. És az emancipáció akkor született, amikor szükség is kezdett lenni a világban a nők munkaerejére, mert a férfiak odavesztek a háborúban. Sajnos. Nem volt ez nagy öröm akkoriban. Muszáj volt megállni a helyünket, férfiként és nőként is.. Ez a nőknek persze nagy önbizalmat is adott, hogy erre képesek vagyunk. És a férfiaknak? Mi lesz a férfiakkal?? És ha 50-50 elvre megyünk, akkor talán elveszítjük, amitől nő a nő és férfi a férfi.. Hm??
2010. febr. 22. 16:55
Én ezt tök egyszerűen megoldom!Nincs pasi-így házasodni sem fogok,nincs gyerek--nem harcolok!Elmegyek dolgozni,hazajövök,megfőzök,gép kimos,takarítok...a pénzem meg mind megy arra amit szemem,szám megkíván!Magam ellen meg minek harcoljak? :)))
17. tiata (válaszként erre: 16. - Tamianyu)
2010. febr. 22. 16:53
Abban igazad van,hogy ne bébiszitter,és bölcsi legyen.Teljesen egyetértek ezzel.És az is igaz,mindenki választhatsson.
16. Tamianyu (válaszként erre: 13. - Gigi13)
2010. febr. 22. 16:50

Nekem vannak gyerekeim,három is,és így érezném igazán "normálisnak" az életet.(egyenlőre nálunk így is van)

Persze nem azt akarom mondani,hogy aki nő anya az ne dolgozhasson,ne vágyhasson másra,de aki nem kisgyerekei vannak,neki igenis mellettük a helye,ne a bölcsőde nagymama bébiszitter nevelje fel Őket.

Aki más életet szeretne ami minden idejét leköti,annak is lehessen azt választani,de ne legyenek áldozatai(gyerekek,férj).

Én értem mit mondasz.

15. spinneli (válaszként erre: 12. - Tiata)
2010. febr. 22. 16:45

én sem.


egyébként nálunk mindig is feleződött mind a házimunka, mind az egyéb hivatalos teendők.

1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook