Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Ingatlanrész ajándékozása fórum

Ingatlanrész ajándékozása (beszélgetős fórum)

1 2
36. wnorbi
2012. júl. 5. 09:47

Az utolsó hozzászólótól kérdezném, 35. martin3 hogy köteles rész azért van?

Leírnám az én esetemet:

Az a helyzet, hogy nagymamám meghalt. Gyomorfekéllyel került korházba megműtötték, de az altatásból már úgy ébredt hogy gyakran nem volt magánál nem ismert meg embereket. 88 éves volt.


Nagymamámék lakásáról lenne szó. Az a helyzet, nagyapám ¼ részét amit anyukám nagyapám halálakor megörökölt, anyukám amikor meghalt én örököltem. Ez sima ügy volt.

Na most nagymamám után is járt volna anyukámnak így nekem ¼ rész, de unokatestvéreim nagy valószínűséggel nagymamám betegsége alatt kötöttek vele egy ajándékozási szerződést, így anyukámat vagyis engem kisemmizve abból az ¼ részből.

Az én hátam mögött nem tudtam róla. Ma tudtam meg.


Az érdekelne, hogy anyukámnak vagyis nekem ez esetben is jár a köteles rész?

Érdemes-e megtámadni az ajándékozási szerződést, hogy nagymamám már nem volt beszámítható vagy egyéb indokkal?


Én egyébként a saját ¼-részen kívül csak a köteles részre a másik ¼ rész felére tartanék igényt.

Mivel anyukám betegsége idején eléggé megromlott mamával a viszony mivel semmiben nem segített. És én ennyit tartanék jogosnak. A viszony már korábban se volt jó mert nagymamám nem fogadta el Barbiet a feleségemet. Az eljegyzésünkre, esküvőnkre sem jött el. Ettől függetlenül nem hiszem, hogy még a betegsége előtt kötötték volna meg az ajándékozást, a telefon beszélgetés is ezt erősítette meg mert nem mondták meg mikor kötötték ezt meg, pedig megkérdeztem.


Lesz-e hagyatéki tárgyalás vagy nem? Unokatstvéreim szerint nem mivel nem volt vagyona.

Unokatesóm ügyvédi irodán titkárnő így az ajándékozási szerződés biztos formailag és tartalmilag rendben van.

Mit tudok tenni hogy anyukámat, emlékét ne vegyék semmibe ebbe én nem nyugodhatok bele.


Ha ügyvédhez fordulok, az milyen költséget jelenthet. Csak nagyságrendileg mennyit szoktak kérni?

2011. máj. 22. 22:16

bírom, mikor olyanok szólnao hozzá a témához, akiknek fogalmuk sincs a jogról...

az ajándékozás egyenes ági leszármazott esetén illetékmentes!

ha örökösödési szerződést akartok kötni, ott az a helyzet, hogy a nagymamának meg kell indokolnia miért zárja ki az örökségből a lányát, vagyis a kérdező anyukáját, és ezt csak akkor lehet, ha alapos indokai vannak, pl nem gondoskodik róla, stb stb.

Az ajándékozási szerződésnek is van persze költsége, de minden szerződésnek, ha ügyvédnél csinálja az ember(közjegyző mindig sokkal drágább).

A nagymamám épp pár hónapja ajándékozta nekem a lakását, mert nem akarta anyukámra hagyni, kizárni az örökségből indoklással nem akarta, ezért döntöttünk ennél a formánál. Az ügyvéd ismerős volt, és 25ezret kért mindössze.

Az ajándékozást nem lehet megtámadni! Mindenki arra hagyja a vagyonát, akire akarja, az örökös nem tehet semmit, akár az egész vagyonodat ráhagyhatod egy idegen hajléktalanra is, az örökös nem tehet ellene semmit. Viszont az ajándékozás tárgya visszavonható bármikor, de csak az ajándékozó vonhatja vissza..(mondjuk ez ritka esetben fordul elő, de volt már rá példa)

34. kiscsibe kicsibe (válaszként erre: 33. - F303be5590)
2011. máj. 22. 22:11
Igen, ezt javítottam később!
33. f303be5590 (válaszként erre: 16. - Kiscsibe kicsibe)
2011. máj. 22. 20:22

ajándékozás esetén történő öröklés illetékmentes (hogy minden esetben-e azt nem tudom), de biztosan van ilyen. az öröklési szerződéssel szerzett ingatlanra van a visszterhes vagyonátruházási illeték


(hogy rohadna meg)

32. psycheee (válaszként erre: 14. - Sanka02)
2011. máj. 22. 20:18
Mondjátok el az ügyvédnek, hogy mi a terv és hogy a legkevesebb pénzből szeretnétek megoldani! Nálunk 2 testvér mond le egymás javára, hogy a 2 ingatlan csak 1-1 tulajdonos nevén fusson. Ehhez ki kell kérni a tulajdoni lapot (többször is), és a közjegyzői okirat kiállításáért díjat kell fizetni. Nálad is elég speciális a helyzet, nem érdemes spekulálnod, amíg nem beszéltél egy ügyvéddel.
2011. máj. 22. 19:16

[link]


Itt részletesen leírták hogyan kell, mire kell ügyelni a végrendeletnél (végakaratnál).

30. a14deb9047 (válaszként erre: 23. - Sanka02)
2011. máj. 22. 19:03

A legegyszerűbb, ha két tanú jelenlétében írja meg a végakaratot. Az a lényeg, hogy elválasztott szó ne legyen benne, és ugyanazon tollal legyen megírva és a tanúk által aláírva.

Úgy legyen alakilag formázva, hogy sem elé, sem utána ne lehessen szót beírni. Ha marad néhány cm hely, azt vonallal kihúzni.

Géppel írottnál elválasztott vonallal kellett kiegyenlíteni a sorvégeket.

29. dogiz (válaszként erre: 25. - 9b10f3d7ff)
2011. máj. 22. 18:50
Köszi, épp most akarok én is utánanézni, mert már anyukám nem hagy nyugton, hogy intézzem.
28. 388b941089 (válaszként erre: 9. - Sanka02)
2011. máj. 22. 18:48
minden ügyvéd más tarifával dolgozik. 10.000 Ft/óra alap
2011. máj. 22. 18:47

nem olyan régen lett ismét illetékmentes az ajándékozás.


minden hivatalos iratot közjegyző hitelesít, vagy ügyvéd ellenjegyez. Ha holnap mentek az ügyvédhez, ő majd úgyis elmond minden fontos infot.

2011. máj. 22. 18:37

[link]


itt ingyen kérdezhetsz, hamarosan választ is ad valamelyik jogász, ügyvéd :) 1-7 nap

25. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 21. - Dogiz)
2011. máj. 22. 18:33
Amennyiben, ezt közjegyző, vagy ügyvég előtt hitelesítették, akkor nincs semmi gond, ha nem akkor jogilag tisztázzátok.
24. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 21. - Dogiz)
2011. máj. 22. 18:29
Szia! Igaz, hogy az eltartásra 15 millió értékre kb. 480. ezer Ft.-ot kell fizetni, de akkor ebbe már semmilyen ismert, vagy ismeretlen örökös nem köthet bele. Míg az ajándékozásnál az ismert és ismeretlen örökösök gyermekei,hozzátartozói is követelhetnek. Nekem ezt a megoldást tamácsolta az ügyvéd.
23. Sanka02 (válaszként erre: 22. - Kiscsibe kicsibe)
2011. máj. 22. 18:14
Mit tudtok a végrendeletről?Azt is ügyvéd, v. közjegyző előtt írható? Akkor lenne illeték?
22. kiscsibe kicsibe (válaszként erre: 20. - Sanka02)
2011. máj. 22. 18:11
Az ajándékozáshoz a legjobb a közjegyző előtt írt szerződés! Egyébként a válasz a kérdésedre ELVILEG igen, de én már a magyar jogrendben semmin sem lepődök meg! :(
21. dogiz (válaszként erre: 19. - 9b10f3d7ff)
2011. máj. 22. 18:08

Akkor hogy is van ez? Anyukám nekem akar egy lakást ajándékozni mert én gondozom el. Az öcsém ezt tudja és nem is tart igényt az örökség ezen részére (már megkapta ami neki járt pár évvel ezelőtt).

Ebben az esetben légyszíves ha most vagy benne, írd meg h. melyik a legrövidebb járható út.

20. Sanka02 (válaszként erre: 18. - Kiscsibe kicsibe)
2011. máj. 22. 17:54
Akkor ha jól értelmezem, kötünk egy ajándékozási szerződést, és csak az ügyvédi díjat fizetem?
19. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 7. - PöttömPanna)
2011. máj. 22. 17:48
Azért írtam, mert most vagyok érintett és az ügyvéd tanácsolta ezt.
2011. máj. 22. 17:34
Szóval az ajándékozás illetékmentes, és azonnal a TE tulajdonodba klerül. Ha visziont életjáradéki, vagy eltartási szerzősést kötsz, akkor annak van fizetendő illeték része a haláleset után!
2011. máj. 22. 17:33
Bocsi, hülyeséget írtam
16. kiscsibe kicsibe (válaszként erre: 7. - PöttömPanna)
2011. máj. 22. 17:31

Az aándékozás esetén történő öröklés illetékköteles. DUPLÁN. Van ugyanis egy ajándékozási illeték, ami a szerződés megkötésekor keletkezi, és van egy a haláleset után, ami visszterhes vagyonszerzési (vagy valami hasonló) néven fut. Az apukám is, és egy másik ismerősöm is így járt mostanság.

Örökösödés után valóban nincs illeték a JELENLEGI törvények szerint.

15. a14deb9047 (válaszként erre: 14. - Sanka02)
2011. máj. 22. 17:29

Pedig ehhez házastársnak semmi köze;

ha jól tudom, ez (elméletileg) különvagyonnak számít.

14. Sanka02 (válaszként erre: 11. - Psycheee)
2011. máj. 22. 17:18
Nekünk is az volna a lényeg, hogy mennél kevesebből jöjjön ki. Ráadásul a másik nagyszülői ágon nagyapám 3 hete halt meg és ott is százalékolnom kell. A lemondás egy kicsit bajos lenne. Anyum még azt is nekem adná ami már megilleti, ő találta ki a dolgot. Nagybátyámmal magába nem volna gond, de van egy hárpia felesége, sose jöttünk ki, és ha megtudná mit szeretnénk úgyis addig menne míg nagybátyám nem mondana le, hiába hogy az öröklés csak nagybátyámra tartozik.
13. dogiz (válaszként erre: 11. - Psycheee)
2011. máj. 22. 17:11

Szerinted a közjegyzői díj kevesebb ?

A lemondásért meg nem tudom mit kell még ilyenkor nem kell fizetni?

12. dogiz
2011. máj. 22. 17:09
Az ügyvédi díjakat nem tudom, most akarok én is utánajárni 1-2 héten belül. Pár évvel ezelőtt % - os volt az átírás, ami tartalmazta az illetékhivatalban való eljárási díjat is, magyarul mindent az ügyvéd intézett.
11. psycheee (válaszként erre: 9. - Sanka02)
2011. máj. 22. 17:08
Mi is most akartunk ajándékozni családon belül, de annak ellenére, hogy ingyenes, az ügyvéd azt tanácsolta, hogy inkább egymás javára mondjunk le az ingatlan részről. Ebben az esetben az ügyvédi díj elhanyagolható, de közjegyzői díj az van. Nekünk az volt a legfontosabb, hogy minél kevesebb pénz kiadással ússzuk meg és ezt tanácsolta.
10. a14deb9047 (válaszként erre: 3. - Sanka02)
2011. máj. 22. 17:06
Igen, sőt! Nagyon kell ügyelni arra, hogy valaki/k részéről ne legyen esetleg megtámadható.
2011. máj. 22. 17:03
Ha az ajándékozás illeték mentes, akkor milyen fizetni való marad még? Az ügyvédi díjakkal sem vagyok tisztában.
2011. máj. 22. 16:59

Az illeték mértéke ajándékozás esetén 2010 júliusától:

Akik megúszták az illetékbefizetést

A törvény az illetékmentességet csak az egyenes ági rokonoknak tartja fent. Eszerint nem kell fizetni illetéket a saját vagy örökbefogadott gyermeknek, unokának, déd-és szépunokának, szülőnek, nagyszülőnek, déd-és szépszülőnek.

7. PöttömPanna (válaszként erre: 2. - 9b10f3d7ff)
2011. máj. 22. 16:53
Szerintm meg egyeneságon (gyerek szülő, nagyszülő stb.) éppen hogy illetékmentes a jelenlegi törvények szerint. De pontosabban utána kell nézni,
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook